Płatne parkingi przy marketach w całej Polsce na cenzurowanym. Sprawie przygląda się UOKiK


Parkingowe pułapki zna już pewnie większość kierowców. Pojawiają się w różnych miejscach, czasem na osiedlach, a ostatnio coraz częściej przy marketach. Wystarczy przeoczyć nie zawsze dobrze widoczną tablicę ostrzegawczą i chwila parkowania może nas słono kosztować.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku dotarło ponad sto sygnałów od konsumentów, dotyczących parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi. O nieprawidłowościach i negatywnych doświadczeniach klientów sklepów informowali również rzecznicy konsumentów. Parkingami tymi zarządza między innymi spółka TD System. Klienci zwracają uwagę na niejasne zasady korzystania z parkingu, złe oznakowanie a także skarżą się na to, że firma odmawia uznania reklamacji.

Choć pierwsze 60 lub 90 minut parkowania (w zależności od lokalizacji parkingu) dla klientów sklepu jest bezpłatne, aby z tego skorzystać, trzeba pobrać bilet parkingowy z parkomatu i umieścić go za przednią szybą samochodu w dobrze widocznym miejscu. Jeśli klient sklepu tego nie zrobi, zarządca parkingu nalicza wysoką opłatę, nawet 150 zł.


Ze skarg wynika, że parkingi są niewłaściwie oznakowane, przez co klienci nie wiedzą, że należy pobrać bilet.

Często zdarza się też, że drukują bilet, ale nie umieszczają go we wskazanym miejscu – na przykład zabierają go ze sobą. Ich reklamacja jest później rozpatrywana negatywnie, mimo że przesyłają firmie bilet i paragon ze sklepu. Firma jest nieugięta również w sytuacjach, gdy konsument zostawił bilet w samochodzie, ale ten przy zamykaniu drzwi zsunął się z deski rozdzielczej na podłogę. Zdarza się również, że zanim zdążą pobrać bilet i wrócić z nim do samochodu, obsługa parkingu wystawia wezwanie do zapłaty.

– Konsument nie może być wprowadzani w błąd. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy parking jest źle oznakowany i korzystający nie wie, czego się od niego wymaga. Oczekiwanie w takich sytuacjach płatności, zwłaszcza w dużej wysokości, jest nieprzyzwoite. Podstawowym prawem konsumenta jest prawo do informacji. W postępowaniu zweryfikujemy pod tym kątem regulaminy i praktyki zarządcy parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi. – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezes Urzędu przygląda się działaniom firmy TD System i analizuje, czy nie naruszają one zbiorowych interesów konsumentów, co dałoby podstawy do wszczęcia postępowania właściwego. Na razie postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Nie wykluczamy kolejnych działań dotyczących także parkingów przy innych sieciach.

Na koniec dobra rada.

Jeśli parkujesz przed sklepem, innym obiektem lub na terenie prywatnym, zwracaj uwagę na regulaminy i tablice informacyjne. Jeśli dostałeś wezwanie do zapłaty i odrzucono twoją reklamację, szukaj bezpłatnej pomocy u rzecznika konsumentów. Wejdź TUTAJ, a dowiesz się, gdzie w twoim mieście znajdziesz bezpłatną pomoc prawną.

mf/mat. pras. UOKiK

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Laszlo_egesz

Markety bronią się przed nieklientami-“cfaniakami”. Nie tylko rozumiem, ale i popieram.

Siwy

To ze niema.miejsc parkingowych w gliwicach ,albo przy blokach mieszkalnych nie jest winny
Aldi,Lidl,czy biedronda. DOBRZE robia markety z tym parkingami,bo donich nalezy ten plac.
Ciekawe jakby ktos zaparkowal na twoim prywatnym placu!!!

siwy 2

Siwy ktory plac nalezy do marketow???
po drugie pieniadze zarabia tylko firma ktora stawia parkometr. Wiec nie pisz bzdur ze markety robia Dobrze. Dobrze robia chyba tylko Tobie hahahhahah

seba87

Skargi pewnie są od tych co urządzili sobie parking przydomowy. Przed wprowadzeniem opłat ile to razy było że parking pełny a w sklepie prawie nikogo…

mieszkaniec gliwice

Nie sądzisz że jednak problem może leżeć w tym że żadne osiedle w gliwicach nie posiada wystarczającej ilości miejsc parkingowych ?

mieszkaniec Gliwic

Wymień osiedla na świecie, które posiadają wystarczającą ilość miejsc parkingowych.

mieszkaniec gliwice

Centrum (tam mieszkam), Trynek. O ile kiedyś, przy bloku z wielkiej płyty stało kilka samochodów to dzisiaj każda rodzina posiada 1,2 samochody. Nie powstało przy nich zbyt dużo nowych miejsc parkingowych. Pozdrawiam

mieszkaniec Gliwic

Trynek, to jest centrum? A czego? Miejsca parkingowe pod blokami powinny być płatne. Chcesz kozaczyć samochodami, bo graty są tanie, to słono płać za miejsce.

AndrzejD

@mieszkaniec Gliwic
Jeżeli tobie samochód służy do “kozaczenia” a nie jako środek transportu ( w sytuacji dramatycznie fatalnie działającej komunikacji publicznej) to ja ci współczuję postrzegania świata. Musisz być chyba bardzo nieszczęśliwy i niespełniony w życiu.
Dla normalnego człowieka, samochód jest takim samym użytecznym urządzeniem jak ekspres do kawy, pralka czy komputer.

ekolożka

AndrzejD, nie rżnij spełnionego szczęściarza, bo niżej napisałeś: “PL to podły kraj”, co może zdziwić jeśli przypomnieć, że jesteś zadowolonym wyznawcą “dobrej zmiany” PiS-u. Jak widzisz pod osiedlowymi blokami pola złomu na kołach zamiast zieleni, to nie pociskasz bobków o “użytecznych urządzeniach”, tylko wprowadzasz odpłatność za parkowanie wszędzie, bo to nie jest normalne, żeby właściciele samochodów bezkarnie niszczyli środowisko tylko dlatego, że złom jest tani i żerowali na tych, którzy złomu nie zbierają.

AndrzejD

@ekolożka
“…że jesteś zadowolonym wyznawcą “dobrej zmiany” PiS-u”
Akurat podłą zmianę mam głęboko w dudzie
…psycholożka amatorka się znalazła jak z koziej dudy saksofon.

Krystek

Haha nas…e podwórka i trawniki ,śmieci i butelek dookoła też,ty to nazywasz,środowiskiem? Przyjadę na twoje osiedle olej wymienić w swoim zlomie

Hanka

Jak przyjedziesz swoim złomem na trunek to wrócisz 60 do domu

Siwy

To idz do prezydenta gliwic,on jest ojcem gliwic.Przeciez wybrali jego za pierwszym razem.

seba87

Ale to jest problem osiedli a nie marketu…

mieszkaniec gliwice

Przyznaję 100% rację. Tylko że ten problem osiedli odbija się na marketach. Jeśli ktoś miałby do wyboru parking podziemny/nadziemny do zaprakowania samochodu to pewnie by go nie stawiał pod marketem. Takie parkingi jak n.p. przy Jana Pawła czy Dunikowskiego są pełne i ciężko w ogóle dostać tam miejsce. Gdzie wtedy przeciętny Kowalski będzie próbował postawić samochód ?. Nie chce się już rozpisywać, bo suma sumarów też uważam że market powinnien bronić się przed pełnymi parkingami, ale nie podoba mi się forma z jaką to robi. Ciekawosta: Parkingami zarządza tak naprawdę nie sam market, a firma zewnętrzna “EuroPark” -> “Indigo invest”.… Czytaj więcej »

Rafael

Organizacja tego procederu w opisany sposób jest ewidentnie szemrana. Tylko po co? Nacięty klient będzie unikał sklepu, który go tak potraktował.
Powinna być bramka wjazdowa (szlaban) z pobraniem biletu. Przy wyjściu ze sklepu automat inkasujący należność (również kartą, zbliżeniowo itp.), rozliczający też zerową kwotę. Przy wyjeździe bramka (szlaban) ze skanerem rozliczonego biletu. Tak to działa w centrach handlowych z piętrowymi parkingami, i nie ma problemu z gapowiczami. I tyle w temacie. Że to drogie rozwiązanie? Myślę, że przy wartości i obrotach sklepu – jeśli nie pomijalne, to z pewnością akceptowalne.

WRD

Tak jest w “Starym Browarze” w Poznaniu i działa. Krótkie konkretne zakupy i parkowanie pod dachem gratis. Siedzisz dłużej to płacisz. Proste.

mieszkaniec gliwice

Dlaczego nie można wprowadzić tak jak w niemczech papierowych zegarów, tylko muszą wszędzie stać te parkomaty…

AndrzejD

Bo papierowe zegary to zbyt proste rozwiązanie. W PL musi być max zakręcone jak baranie jaja żeby różne pijawki mogły kogoś ogolić z kasy. PL to podły kraj.

Laszlo_egesz

Papierowe zegary służą w przedszkolach do nauki odczytu czasu.

karol

a musisz robić zakupy w Aldi czy Biedronce?
Jak masz auto to jedź tam gdzie Cię chcą!

moryc

Wyłudzenia parkingowe to jedno ze źródeł zarobkowania współczesnej mafii. I nie ma na to mocnych bo nawet ministrowie są w to umoczeni.

Grzes

Pełna zgoda. I dlatego walcząc z mafia Januszy wyludzajacych darmowy postój sieci marketów wprowadzają opłaty. Uczciwy klient nie ma z tym problemu.

Marecki

Co sie tu dziwic ,mieszkam w Gliwicach Sosnicy nie o podal gieldy samochodowej.Niedziela jak i czasem poniedzialek rano parking Lidl,Biedronki itp obstawione ze klient nie moze zaparkowac bo ludzie idacy na w/w gielde blokuja miejsca parkingowe swoimi pojazdami

MadziQ

Bardzo dobrze, że pod sklepami jest ograniczony czas parkowania
Zdarzyło mi się kilka razy nie zabrać biletu parkingowego i nikt mnie nie gonił.
To jest DLA KLIENTA a nie przeciwko. Dzieki takim parkomatom, są miejsca parkingowe dla tych co faktycznie przyjechali na zakupy a nie na cfaniaka, chcą parkować za free na cudzym terenie.

Bzik

To zapraszam do Aldika na Strzody. Tam jest jakiś kontroler – nindża. Znajoma zanim obróciła z biletem do auta to już miała żółtą karteczkę za szybą, a gościa ni widu… No i oczywiści magiczny zapis, że kontroler nie jest upoważniony do anulowania opłaty… ciekawe ilu ludzi mimo biletu nie podjęło się reklamacji… Jak markietu nie stać na szlaban ale stać na płacenie firmie parkingowej (bo przecież te darmowe bilety też muszą im zapłacić, za free tam cieciu nie stoi) to taki geszeft omijam z daleka. To już dawno nie komuna. Do sklepu mam wejść rozradowany i beztroski, żeby wydać u… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

dobrze, że tacy jak ty są w mniejszości

Igor

Dobrze wiedzieć to już z Aldika tego nie będę korzystać nawet bez auta

Pioootrek

Przy niedawno powstałym Lidlu jest spory parking zawsze zatłoczony nawet w niedziele nie handlową stoją dostawcze małe ciężarówki i pełno osobowych I nikt nie ma skrupułów ze to teren Lidla tylko każdy parkuje bo co tam

Cliper

Dlaczego się temu dziwić?!jest to oczywiste i poprawne działanie i obowiązek wobec tych klientów którzy jadą na zakupy i nie maja gdzie zaparkować-przyklad-biedra na marzanki.
W Norwegii planuje identyczna zasada a kary są bardzo bolesne..

Ksenomorf

To zły przykład z tym sklepem bo parking był wcześniej niż sklep . Parking był od 1978r.

Laszlo_egesz

własność prywatna bez znaczenia, tradycja ważniejsza :)

Cliper

Parking był społem.owski kiedy powstała Marzanka-później Plusa

adam993

Od kiedy to prywatna firma wystawia mandaty ? Te pseudo Prawne Rozwiązania Parkingowe i inne firmy,działają na granicy prawa…Oni nie mają prawa do uzyskiwania danych ani pojazdu ani właściciela…. To tak jakbym ja zadzwonił na policje bo mi się auto koło mojego bloku nie podoba,bo ktoś obok z bloku parkuje…. I co może mi dadzą dane właściciela,a może kierowcy ?

xcv

Wezwanie do zapłaty to nie mandat.

Cyjan

A od kiedy to kierowcy mają prawo do ignorowania zasad określonych przez właściciela terenu?

rrrr

Jak nie wprowadzili biletów parkingowych to na Pszczyńskiej Lidl był oblężony przez studentów. Ciężko było zaparkować i zrobić zakupy.

Jan Grey

Najlepiej nie kupować toksycznej paszy w tych marketach.

andrzej

ja przestalem kupowac w marketach ktore maja platny parking wlasnie za oszukiwanie klientow!

Szota

W auchon tez

Gość

W obecnej sytuacji tj. w czasie epidemii koronawirusa markety powinny zrezygnować z obowiązku pobierania biletów przez klientów. Chyba że będą regularnie dezynfekować parkometry…

Imiu

Mi się podoba taka Polityka Sklepów. Nie karają tak jak SM nad DTŚ gdzie był swego czasu LEP na mandaty tj. wszędzie indziej, gdzie jest źle oznakowanie oraz Parkomaty są zakamuflowane.

Imiu

dający minusy na pewno parkują na swojej posesji a nie chodniku czy ulicy. Czepiają się prywaciarzy. Widzimy jaką Gliwice ze SM podjęli taktykę/filozofię na przyjezdnych i tubylców z autami. Płatne TAK ale oznakowanie i umiejscowienie NIE…Chytry traci więcej niż tylko dwa razy ale to ludzie tylko na tym cierpią i płacą. Rozwój dla Decydentów nie ma znaczenia a odpowiedzialności się BOJĄ!

AMG

No cóż, opłata ma zapobiec ciągłemu parkowaniu auteczek.Opłata to dobre rozwiązanie, poza tym, za podjeżdżanie pod drzwi sklepu kochanym auteczkiem,za ten “luksus” trzeba zapłacić.Jak ktoś wszędzie koniecznie musi jeździć autem to niech płaci.Stać was.Tak to jest.

Stacjh

Jeżdżę do auchonsa tyle tam miejsca że hihi a szwabskie kauflandy.lidle i inne omijam szerokim lukiem

Darek

STAN BOISKA PIASTA GLIWICE…. OBELGA DLA MOJEGO MIASTA. CAŁA POLSKA DRWI Z TEGO NA CZELE Z WARSZAWKA. Potrzebujecie pomocnika. zrobię co potrafię. Nie jestem grasskeeperem, ale zrobię co w mojej mocy, żeby nie drwiono z mojego Miasta

Laszlo_egesz

Przerób na parking bezpłatny i po kłopocie