Po co i komu tryskają fontanny podczas deszczu? „To nieoszczędność”, twierdzi nasza czytelniczka

Są dni, gdy woda leje się z nieba, a dodatkowo z… fontanny. Bo mimo deszczu i kiepskiej pogody wodotryski w Gliwicach działają, choć wydaje się to bez sensu. Nikt w ulewie ich nie podziwia. Przeciwnie – przed wodą raczej się wtedy ucieka.

 
Podczas jednej z wrześniowych ulew naszą uwagę zwróciła czytelniczka: – Wyjrzyjcie, państwo, przez okno, na plac Piłsudskiego. Czy jest sens, by w taki deszcz działała fontanna? Komu ta woda teraz tryska i po co? Moim zdaniem, to nieoszczędność.

Wszystkie miejskie fontanny (a jest ich kilka) działają zawsze przez cały okres wiosenno-letni, bez względu na pogodę. Nawet gdy burza, ulewny deszcz czy grad.

Trudno nie przyznać racji czytelniczce: wodotryski sens mają przecież wtedy, gdy korzystna jest aura. W dni ciepłe gliwiczanie chłodzą się w nich, siedzą na ławkach obok i odpoczywają. A gdy woda leje się i z nieba, i z fontanny albo gdy w tle przebiegają mieszkańcy pod parasolami, widok jest dość komiczny.

W latach poprzednich wrzesień był ciepły. Tym razem temperatury mamy w większości nieco powyżej 10 stopni Celsjusza, poza tym sporo opadów, więc sezon fontann śmiało można było zakończyć wcześniej. Na przyszłość – warto je wyłączać, gdy jest zimno i kiedy pada deszcz, nawet w środku lata. Zawsze to jakaś oszczędność – twierdzi gliwiczanka.

Wodotryski są sterowane automatycznie. Z pewnością można więc zaprogramować system tak, by same wyłączały się poniżej danej temperatury lub podczas niepogody. Dlaczego tak się nie dzieje, zapytaliśmy w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych w Gliwicach, który fontannami się opiekuje.

Fontanny nie mają wbudowanych czujników – rozwiązała wątpliwości rzeczniczka MZUK, Iwona Janik.

I raczej mieć nie będą, bo, jak dodaje Janik, wiązałoby się to z przebudową instalacji. A to już byłyby koszty dość duże. Co innego, gdyby o takich czujnikach pomyślano od razu, gdy wodne instalacje na placu Piłsudskiego, przy zameczku czy radiostacji projektowano.

Gliwickie fontanny podziałają jeszcze do końca września. Począwszy od pierwszych dni października będą sukcesywnie wyłączane.

(sława)

14 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Blofeld
23/09/2022 23:07

To może wysłać pana Mietka (szacunek dla wszystkich Mietków), żeby przestawił wajchę i wyłączył fontannę? Brak automatyki nie jest wytłumaczeniem dla braku myślenia.

ZORZA
23/09/2022 14:58

Ta fontanna miała się wyłączać podczas porywistego wiatru. Nie wyłącza się – może wiać huraganowy wiatr, a woda i tak się leje. Jeszcze gorzej, bo woda w rzekomo zamkniętym obiegu jednak od lat wylewa się przez chodnik i ulicę do kanalizacji – tak „wspaniale” jest zaprojektowana i zaprogramowana podświetlana sikawka – mokry sen urzędników. To już jest oczywiste marnotrawstwo, ale jak widać na odpowiedzialnych to też nie robi wrażenia.

Janek
23/09/2022 20:50
W odpowiedzi na  ZORZA

Patologia z piszczącymi dzieciakami rozwalona na ławkach z piwem pod pachami i zmotoryzowani „turyści” z powiatu parkujący za darmo są ważniejsi dla miejskiej propagandy, która bije pianę ułudy o atrakcyjności tego zadupia.

Piotr
23/09/2022 16:32

Kiedyś, 7-8 lat temu napisałem o tym na e-mail prezydenta miasta, że skoro p. prezydent wstawia się za mieszkańcami Koniecpola, którzy nie mieli ani studni, ani wodociągu, to może trzeba pomyśleć, czy wypada wylewać wodę na chodnik w Gliwicach. Wszelka energia zużywana jest także na luksusy, bo uważamy, że mamy do nich prawo. Kto ogląda reklamy na telebimach, czy to też musi pochłaniać energię? I tak dalej…

Christoph1
24/09/2022 06:34

– Fontanny nie mają wbudowanych czujników – rozwiązała wątpliwości rzeczniczka MZUK, Iwona Janik…to może niech zatrudnią specjalistów, bo to wbrew pozorom nie duży koszt ,,przerobienia”

Marcin
24/09/2022 21:52

Nie musiałem czytać tekstu, żeby wiedzieć jaki będzie wydźwięk odpowiedzi: „NIE DA SIĘ”.

prezes Ochódzki
28/09/2022 07:12

Po co i komu tryskają fontanny podczas deszczu?
No właśnie, po co ? Tymi fontannami otwieramy oczy niedowiarko. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i nie jest to nasze ostatnie słowo.

Tomek
29/09/2022 05:52

Bo to jest fontanna na miarę naszych możliwości……

Daniel
29/09/2022 06:06

Jaka oszczędność sygnalizacja na skrzyżowaniach w Gliwicach działa całą dobę

Urko
24/09/2022 22:33

„Po co i komu tryskają fontanny podczas deszczu?” Po tak zadanym pytaniu , taki imperatyw poczułem żeby odpowiedzieć parafrazą: „… nigdy nie pytaj komu tryska fontanna podczas deszczu . Tryska ona tobie…” Mniej deszczowego drugiego dnia weekendu życzę

przesiadkowicz
25/09/2022 21:19

Bo deszcz pada z góry a fontanna leje z dołu po za tym lejąca fontanna tak samo ładnie wygląda zarówno kiedy świeci słońce i kiedy pada deszcz.

Cliper
23/09/2022 19:37

A skąd pewność czytelniczki ze nikt nie podziwia fontan podczas deszczu?

meduza
24/09/2022 09:53
W odpowiedzi na  Cliper

Pytanie, czy dla takich warto ponosić koszty?

AndrzejD
24/09/2022 17:14
W odpowiedzi na  Cliper

…z wrodzonego rozsądku ?