Po wejściu do radiowozu nastolatek od razu otrzymał cios. To był jednak tylko początek. Policjanci skazani

Fot. poglądowe. (Śląska Policja Zabrze)

Zapadł wyrok w głośnej sprawie pobicia przez trzech policjantów nastolatka w 2016 roku. W nocy z 6 na 7 lutego chłopak świętował swoje 17. urodziny w jednym z gliwickich klubów, tam jego znajomy niechcący oblał funkcjonariusza po służbie piwem. Ten wezwał swoich kolegów z jednostki.

Po opuszczeniu lokalu, pokrzywdzony i jego kolega rozdzielili się, wówczas policjanci ruszyli za nastolatkiem. Zaprosili chłopaka do nieoznakowanego radiowozu, gdzie już na wstępie został uderzony w głowę. Później wywieziono go w okolice ogródków działkowych na obrzeżu Gliwic, gdzie doszło do pobicia. Sprawę obszernie opisuje Gazeta Wyborcza.

W dniu 30 grudnia 2019 r. zapadł przed Sądem Rejonowym w Gliwicach wyrok skazujący trzech funkcjonariuszy Komisariatu III Policji za to, że działając wspólnie i w porozumieniu, w dniu 7 lutego 2016 roku, przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że po uprzednim poleceniu małoletniemu Aleksandrowi P. zajęcia miejsca w radiowozie , wylegitymowaniu go i potwierdzeniu tożsamości, dokonali jego pobicia w trakcie jazdy, a następnie po opuszczeniu pojazdu uderzali go rękami i kopali po całym ciele, czym narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku w postaci naruszenia czynności narządów ciała i rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż siedem dni – przekazała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.


Pokrzywdzony Aleksander P. w wyniku pobicia odniósł obrażenia w postaci urazu głowy i twarzy z zasinieniami oraz urazu prawego łuku brwiowego.

Mateusz C. został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności, Tomasz O. – karę 6 miesięcy, natomiast Piotr S. – karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Wykonanie orzeczonych kar sąd zawiesił na okres próby 2 lat.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Podstawą poczynienia ustaleń faktycznych w sprawie były między innymi: zeznania małoletniego pokrzywdzonego i przeprowadzony z jego udziałem eksperyment procesowy, zeznania świadków, zapisy monitoringu, opinie biegłych z zakresu psychologii, badań DNA, wyniki oględzin radiowozu – dowiadujemy się z komunikatu Prokuratury.

Wyrok nie jest prawomocny.

(żms)/PO w Gliwicach

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Jarek

Dlaczego w zawieszeniu? Skoro działali z zamiarem wyrządzenia krzywdy nieletniemu, oraz przekroczyli uprawnienia.

Imiu

Ci Policjanci Polscy reprezentują publiczne stanowiska KROPKA.
Tacy Policjanci wykonują tylko służbę w Polsce a nie pracę…Nie można na Nich patrzeć inaczej niż przez pryzmat poplecznictwa. Jeden z wielu PRZYKŁADÓW: co 2 na LEWYM zwolnieniu L4…Takie Prawo i taka Sprawiedliwość w Republice Polskiej od dekad.

christoph

Z racji wykonywania zawodu powinni mieć ,,surowsze” wyroki. Zawieszenie wyroku to żadna kara…

krzysztof

za batonika 60 gr do paki na miesiąc, za mordobicie zawiasy. Słuszną drogą idzie władza sądownicza, kraj spada na psy

manek

Za potrącenie staruszki na przejściu (bez ubezpieczenia, przeglądu i prawa jazdy) uniewinnienie.
A teraz wszystkie emotionki, świeczki w dłoń i pod sąd, bronić najwyższej kasty. I uważajcie pod tym sądem żeby jakiś zapracowany i roztargniony z powodu nadmiaru pracy nie wyciągnął wam 50,- złotych.

wylany z PO przyjęty do PiS

A kto stoi na czele ministerstwa sprawiedliwości i kto o to dba ? Kto wybudował hale dla prywatnych kolesi, rzekomo w których mieli pracować skazańcy i kto to ujawnił ?

CXZ5

Na czele ministerstwa sprawiedliwości stoi człowiek, który jest wrogiem nr 1 dużej części sędziów. Nie wiesz takich rzeczy czy rżniesz g…?

wylany z PO przyjęty do PiS

Czy wróg nr 1 robi porządek z dużą częścią sędziów czy rżnie g… Nie wiesz takich rzeczy czy rżniesz g… ?

Roman

Powinni dostać przynajmniej 5 lat więzienia i twarze tych zbrodniarzy powinny dostać upublicznione. A do policji nigdy już nie powinni trafić.

Realista

Czy przestępcy dalej zajmują swoje stanowiska?

Mat

Tak, dalej pracują w jednostce

sedno sprawy

Pracują czy są zawieszeni ?

Zdzisława Niepiernik

Dodam tylko, że ilość zdarzeń związanych z przekroczeniem uprawnień przez funkcjonariuszy policji systematycznie wzrasta od 2016 roku. Prokuratura jednak często umarza postępowania.

propaganda sukcesu

Szczyt swojej skuteczności prokuratura pokazała przy przesłuchaniu prezesa naczelnika.

CZUC SZAMBO

znowu trzech na jednego i w zawieszeniu nic dodac nic ujac rece opadaja no ale to gliwice zwane przezemnie grajdolem juz bardzo dawno i tak jest obecnie

Wstyd i żenada

Panowie się poprztykali. Zdarza się przy piwie. Pewnie i jeden i drugi uraził werbalnie EGO nieprzyjaciela. Ale zamiast jak mężczyzna wyjść na zewnątrz i wyjaśnić nieporozumienie w cztery oczy policjant, choć nie powinienem używać tego określenia, wzywa kolegów z radiowozem?! Żal.

Stary

Również Twój pomysł na finał konfliktu jest żałosny. Jeden pan uraził drugiego i wyjaśnienie miało nastąpić w cztery oczy ? Tym jednym panem jest dorosły mężczyzna i na dodatek policjant, a drugim jest 17-latek. Czy nie widzisz tutaj niestosowności ? Taki policjant powinien zostać wywalony z policji oraz utracić nabyte w policji prawa emerytalne. To samo powinno dotyczyć wszelkich funkcjonariuszy publicznych jeżeli sprzeniewierzyli się etosowi swojej funkcji. Sędziów też…

Zbigniew

Czy ten jeden minus,to bandyta z Policji???

CXZ5

Śmieszne są te wyroki sądów, a zarazem bardzo niepokojące

wylany z PO przyjęty do PiS

Najlepiej kiedy sąd przestaje wydawać wyroki w ogóle i przez to przestaje być śmieszny np. trybunał konstytucyjny.

w pogoni za octem

z tą gliwicką policją ciągle problemy-jak nie łapówki to pobicia.to miasto to prawdziwa stajnia Augiasza

w pogoni za wiedzą

Struktury administracji rządowej nie mają nic wspólnego ze strukturami administracji samorządowej.

gość

chyba miejscowy funkcjonariusz ich zatrudniał nie warszawski, dobierał sobie pracowników w/g swoich wymagań

Puzi

Mundur niebieski, orzeł żelazny, zabiłeś dziecko, jesteś odważny…

wylany z PO przyjęty do PiS

Białe skrzydła doczepione, konfetti rozrzucone, strzał o świcie odpalany, gruby wiceminister przywitany…

Perez

To jest absurd naszych czasow, ze mimo licznych dowodow, sad wydaje wyroki w zawieszeniu!!!

w pogoni za wiedzą

To i tak żaden absurd, w porównaniu kiedy prezydent ułaskawia niewinnego !!!

Szakal

Jednak konieczna pilna reforma SADu za takie czyny upodlenie zeszmacenie tak niskie kary WSTYD
Chyba Tuleja orzekał albo BUDKA lub BUtkowa kolejna gwiazda

propaganda sukcesu

No to przecież sąd jest dobrze reformowany przez dobrą zmianę już od 4 lat.

Szakal

JEST DOBRZE ALE NIE WSZĘDZIE WIDAĆ, MAJA JESZCZE DUŻO DO ZROBIENIA ŻEBY TAKICH SĘDZIÓW WYPIER… NA ZBITY

propaganda sukcesu

Skoro mają jeszcze tak dużo do zrobienia to wychodzi na to, że minione 4 lata to zmarnowali ?

Słoneczny poranek

Wyrok nie jest prawomocny. Druga instancja powinna funkcjonariuszom publicznym dowalić surowy wyrok. Proporcjonalnie do kar wymierzanych cywilom, którzy pobili policjanta na służbie.

Jezus

W Malezji dostali by publiczną chłostę a w Polsce nawet nie stracą pracy. A niby żyjemy w kraju prawa i sprawiedliwości ….

patryk

“Wywieziono w okolice ogródków” czyli go uprowadzili w celu oklepania michy.

Kazimierz

tą butę że nie przyznali się do winy powinni dostać po 8 lat bez zawiasów

Zbigniew

Nie znam sprawy,ale jeżeli to prawda,to dlaczego bandytom mieniącym się być policjantami daje się wyroki w zawieszeniu???Wyroki powinny być wykonane natychmiast a służba wiezienna powinna powiadomić więźniów za co zostali skazani.

Izabella

Rozumiem że w Polsce policja może popełniać przestępstwa ale cywila zamkną nawet za batonika za 1 zł. Polin to kraj z tektury

prosty_gliwiczanin

Jeśli ten nastolatek był kibolem to i tak mu się należało, jeżeli nie, to policjanci powinni dostać surowsze kary.

manek

Według utajnionych informacji był ukraińskim murzynem ateistą o postępowej orientacji seksualnej.

propaganda sukcesu

Z tego co ja się orientuję postępową orientację seksualną to raczej wprowadza sowiecka unia europejska a nie murzyni, czy tym bardziej ukraińscy banderowcy. Murzyni to raczej są wściekli na żydowsko-amerykański przemysł holokaustu, gdyż uważają, że w czasach niewolnictwa pomordowano ich wielokrotnie więcej niż Żydów w czasie II wś.

manek

Oj, w pewnych światłych kręgach naszego społeczeństwa może to być uznane za antysemityzm i mowę nienawiści. A stąd już blisko do nacjonalizmu i faszyzmu. Dlatego przy takim wywodzie dobrze jest zakończyć go stwierdzeniem o poparciu dla jedynie słusznej koncepcji związków jednopłciowych, nie akceptacji dla chrześcijaństwa (można coś bąknąć o pedofilii – taki nowy trend). Wskazane jest także złożenie samokrytyki za kolonializm, kanibalizm i wegetarianizm – nie za wegetarianizm to raczej nie.
Uprasza się o dokonanie we wpisie wyżej odpowiednich poprawek.
Proszę nie zapomnieć o złożeniu najlepszych życzeń dla Grety.

propaganda sukcesu

Dobra, nie będę molestował nieletniej Grety ale jak będę leciał przez Niemcy to zahaczę o Trewir i złożę kwiatki pod nowym pomnikiem Marksa.

manek

I to jest słuszna koncepcja. Niech kolega nie zapomni wyjść z inicjatywą postawienia obok dwóch innych pomników jego wielkich uczniów, czyli Mao i Pol Pota. Niech Niemcom będzie wstyd, że nie upamiętnili całokształtu tej wielkiej myśli.

Dziadek

Jeszcze na Plac Czerwony pod mur kremlowski…i pobliskiego mauzoleum z kwiatami..i będzie już prawie komplet !