Poczta sprzedana katowickiej firmie. W zabytkowym budynku pojawią się sklepy

Zabytkowy obiekt będący siedzibą Poczty Polskiej zmienił właściciela. Katowicka firma DL Invest Group, która nabyła kompleks za 7,5 mln zł, zamierza odrestaurować nieruchomość i wynajmować powierzchnie biurowo-handlowo-usługowe.

Co ta zmiana oznacza dla Poczty Polskiej? Główny urząd firmy najprawdopodobniej wciąż będzie funkcjonował w tym miejscu, choć w mniejszym zakresie.

O tym, że zabytkowy budynek, wraz z kilkoma przylegającymi nieruchomościami, został wystawiony na sprzedaż, pisaliśmy na początku września. Sprzedającym była firma Orange Polska, której tak pokaźna nieruchomość nie była po prostu potrzebna. Jak poinformowano nas w biurze prasowym Orange, akt notarialny, przenoszący własność nieruchomości, podpisano pod koniec września.


[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Inwestor zapewnia, że odrestauruje budynek.[/pullquote]

Transakcja opiewała na kwotę 7,5 mln zł – a więc dokładnie tyle, ile życzył sobie sprzedający. Nowym właścicielem kompleksu budynków o łącznej powierzchni 7797 metrów kw. została grupa kapitałowa DL Invest Group.

– Zamierzamy odrestaurować tą zabytkową nieruchomość. Docelowym przeznaczeniem budynku będzie wynajem pod powierzchnie biurowo-handlowo-usługowe – informują nas przedstawiciele firmy DL Invest Group.

Dla wielu gliwiczan najważniejsze w tym wszystkim jest, co stanie się z urzędem pocztowym, który wynajmował lwią część obiektu od firmy Orange Polska. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Poczty Polskiej. Placówka ma dalej działać pod dotychczasowym adresem Górnych Wałów 8, jednak w znacznie „odchudzonym” zakresie. Dalsze szczegóły, na tym etapie, nie są znane. Wiadomo, że budynek z początku XX wieku jest zabytkiem, a więc wszelkie prace i zmiana jego przeznaczenia muszą uzyskać akceptację ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Firma DL Invest Group z siedzibą w Katowicach od dziesięciu dość prężnie działa na regionalnych rynku nieruchomości. W swoim portfolio ma centra biurowe i handlowe (m.in. w Katowicach, Knurowie i Rudzie Śląskiej) oraz tzw. parki logistyczne w Dąbrowie Górniczej i Pyrzowicach. Jak dotąd nie prowadziła większych inwestycji w Gliwicach. (mpp)