Podcienie na Rynku zostały zamurowane. Interpelacja w sprawie wstrzymania prac budowlanych

Charakterystyczne łuki w pierzei łączącej ul. Matejki z Plebańską miały zostać wyłącznie przeszklone. Pisaliśmy o tym na początku sierpnia. Niedawno rozpoczęły się prace przy zamykaniu arkad, zamiast szkła pojawiła się jednak pełna ściana z bloczków.

Kilkanaście lat temu zostało wypracowane porozumienie między Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a gminą Gliwice dotyczące możliwej ingerencji w zabudowę Rynku. Dopuszczono m.in. zabudowę podcieni poprzez ich np. przeszklenie. Wśród budynków, przy których zaakceptowano takie działanie znalazła się także kamienica przy ul. Rynek 17.

O sposobie zagospodarowania podcieni zdecydowali właściciele wspomnianej kamienicy, dopuszczając możliwość ich zabudowy i wykorzystania na cele komercyjne, jednocześnie sprzedając tą część nieruchomości.

Teraz postawiono tam murowaną ścianę, która u wielu mieszkańców wywołuje – co najmniej – mieszane uczucia. Zareagował na to radny Michał Jaśniok z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, który złożył do Prezydenta Miasta interpelację w sprawie możliwości wstrzymania prac budowlanych w celu zapobieżenia zniszczenia przestrzeni architektonicznej Rynku.

– Wielu mieszkańców Gliwic z niepokojem obserwuje proces zmian zagospodarowania Rynku w Gliwicach. Charakterystyczne podcienie są likwidowane. Jak informowano w połowie bieżącego roku szklane ściany miały przesłonić trzy z sześciu arkad w pierzei rynku, co tłumaczono zmianę zagospodarowania przestrzeni – pisze Jaśniok w interpelacji.

Radny zwraca uwagę, że gdy temat zamknięcia arkad pojawił się po raz pierwszy, zapewniano, że zostaną wyłącznie przeszklone. Tymczasem jedna ze ścian została zamurowana.

– Nawet, jeśli jest to zabudowa tymczasowa – sprawa jest niezwykle szeroko komentowana, wyłącznie w negatywnym kontekście. Ma to związek nie tylko ze sprzeciwem dotyczącym degradacji przestrzeni, lecz także wynika z rozbieżności między wcześniejszymi informacjami prezentowanymi przez rzecznika prasowego wojewódzkiego konserwatora zabytków a stanem rzeczywistym – czyli budową ścianki nieprzezroczystej – podkreśla Jaśniok.

Sprawą zainteresowała się także radna Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Kuczyńska-Budka.

– Wczoraj poprosiłam wiceprezydenta Adama Neumanna o informacje dotyczące zabudowy arkad gliwickiego Rynku, choć – z perspektywy administracyjnej – sprawy zaszły tak daleko, że widzę niewielkie szanse na odstąpienie od tych działań. Biorąc jednak pod uwagę, że wojewódzki konserwator zabytków deklarował, że wydana zgoda na zabudowę przewiduje zaszklenie (a nie zamurowanie, jak ma to miejsce) fragmentu arkad, czekam na wyjaśnienia dotyczące tej sprawy – pisze radna w swoim profilu w serwisie facebook.com.

Przypomnijmy, charakterystyczne podcienie powstały po wojnie, kiedy w latach 50. XX wieku rozpoczęto powojenną odbudowę starego miasta. Autorem koncepcji architektonicznej, na której oparto rewitalizację był zmarły w 2010 roku prof. Franciszek Maurer. Była to wówczas odbudowa spektakularna, przeprowadzana szybciej niż odbudowa warszawskiego starego miasta. Dzięki niej udało się “odzyskać” dla Gliwic, większość najważniejszych elementów starówki, a częściowo ją wzbogacić, m.in. właśnie przez budowę charakterystycznych podcieni na Rynku.

(żms/msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Żaba
Żaba

Wyburzyć ten mur. Już w przeszłości stawiano mury

Bociek
Bociek

I w przyszłości też stawiać będą

heli1b
heli1b

Przyjdzie jakiś ynspektor i stwierdzi, że szklane zagrażałyby bla, bla, bla… “złożył do Prezydenta Miasta interpelację w sprawie możliwości wstrzymania prac budowlanych w celu zapobieżenia zniszczenia przestrzeni architektonicznej Rynku.” Największe zniszczenie przestrzeni architektonicznej Rynku nastąpiło podczas ostatniego remontu, gdy w głowie jakiegoś ****** zrodził się pomysł zainstalowania tam plastikowych plandek a inny ******, bez krzty poczucia estetyki i zdolności oceny wartości architektonicznej, się na to zgodził. Kolejny, a może ten sam ******, usunął stylowe, właściwe takiemu miejscu, klimatyczne latarnie zastępując je brzydkimi, blaszanymi, kompletnie niepasującymi do jakiejkolwiek starówki, noszącymi wizualne znamiona tandety latarnie. Oczywiście jakiś ****** musiał to zatwierdzić. Jeszcze… Czytaj więcej »

HAL
HAL

Kolejna g*wnoburza po “aferze z wodą”. Tym razem o niepotrzebne do niczego arkady. Teraz trzeba rozhuśtać akcję o przywrócenie Bagateli, RPA, Trojaka, U Rajców i Warszawianki. Zamiast pizzerii niech powróci Antykwariat, a za Ratusz scena i ceglane ogródki wokół Rynku.

Ampuła
Ampuła

Idea spowolnienia ruchu pod podcieniami za pomocą zamurowania może pochodzić z Pracowni Oszalałych Rojeń lokalnego wizjonera Kałdonka Damiana.

Urko
Urko

Eee…. chyba nie . Nie widać miejsca na wstawkę z gulika . Brak też otworów do montażu odpadów z boazerii

mieszkaniec
mieszkaniec

ZALAĆ GLIWICE BETONEM BO TO PRZYSZŁOŚĆ frankiewicza

JAś
JAś

Ale sami go wybraliście i nie macie co teraz na niego narzekać

zyz
zyz

Nie ~ście tylko ~śmy.
Odrobina odpowiedzialności i szacunku dla demokracji.
Trzeba było aktywniej działać na rzecz wygranej jakiegoś kontrkandydata.

Mistrz
Mistrz

Ja go nie wybierałem ani na niego nie głosowałem więc proszę daruj sobie takie wywody że wybraliśmy. Może ty WYBRAŁEŚ ! Zostaw dla siebie takie głupie uwagi. Chciałeś mieć Pana Frankiewicza to teraz kieruj do Niego kroki a nie że to moja czy innego wina.
Jak widać NISZCZY i dalej NISZCZY Gliwice.

:-)))
:-)))

Wzruszyłem się. Chciałbym się dowiedzieć, ile interpelacji ws degradacji przestrzeni architektonicznej Rynku i w ogóle publicznej, złożył w ciągu wszystkich kadencji radny Jaśniok, czy coś uratował i czy przypadkiem to nie pierwsza w jego karierze radnego? Z nadzieją patrzę w przyszłość widząc jak świeżo upieczona radna Kuczyńska-Budka nie zważając na dzień świąteczny, z impetem zaczęła się interesować sprawami miasta, które spędzają sen z powiek wielu mieszkańcom. Czy oboje rozpoczną kampanię na rzecz przywrócenia “historycznego” wyglądu wszystkich arkad, czego z pewnością oczekuje “wielu, bardzo wielu” gliwiczan? Czy tylko tych trzech? Czy raczej poddadzą się zanim otrzymają odpowiedź, jak pani radna, na… Czytaj więcej »

bezradny
bezradny

2 z 25 radnych zainteresowało się tematem i co się dzieje? Miłośnicy Gliwic hejtują właśnie tych dwóch radnych, a nie 23, którzy palcem w sprawie nie kiwnęli. Jaki stąd wniosek? Lepiej nic nie robić, nie wychylać się dla świętego spokoju.

:-)))
:-)))

Interesowali się czymś na co mają wpływ jak np. opłaty za śmieci od metra, podatki 300% w górę, kostka wypadająca z jezdni na starówce, itp, itd? Pierdołami się zajmują, doskonale wiedząc, że nie mają na nie wpływu. Sukces wart pochwały?

Analityk
Analityk

@bezradny Piszesz 2 z 25 radnych ? Ja twierdzę, że nie zainteresował się NIKT czyli zero. Wyjaśniam………..Sprawa “wolnomularki” znana jest powszechnie w Gliwicach od kilku miesięcy.. Kiedy była szansa na zmianę NIKT PALCEM NIE KIWNĄŁ. Dlaczego ? Mogę się tylko domyślać.Kiwa palcem (dosłownie i w przenośni) dziś po fakcie doświadczony i zaprawiony w bojach radny (ty bezradny)Jaśniok.Budkową pomijam bo świeżynka i nikt. Jaśniok gra opóżnione larum .Ale gra nie zważając na tajming .A może Jaśniokowi tu nie o larum lecz o zasłonę dymną nad własną postacią roztacza ? Na zasadzie pod latarnia najciemniej ? Różne mam domysły i pomysły. Wnioskuje… Czytaj więcej »

Analityk
Analityk

Zamiast ty bezradny winno być tu bezradny. Radnego za “tykanie”przepraszam

krzysztof
krzysztof

a co na to frankiewicz i radni parę lat laby a za 5 lat wybory.A co z willą na Jasnogórskiej czy tak miała wyglądać budowa tego obiektu ? frankiewicz ty siedź i się wstydź dalej nic nie rób jak przez 25 lat.Mnie staremu mieszkańcowi jest wstyd za ty niemoty

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

nazwiska pisze się “z dużej litery”, ***** “stary mieszkańcu” …

mieszkaniec
mieszkaniec

ale nie to nazwisko i się nie przystawiaj bo w ucho zarobisz smarku

Witold
Witold

Podcienie powinny zostać w takim stanie jak na początku. Teraz oszpeca się gliwicki rynek.

Aleks
Aleks

To jest skandal brak nadzoru budowlanego . Czym innym jest przeszklenie , a czym innym tworzenie murów .

Tadeusz
Tadeusz

“Wczoraj poprosiłam wiceprezydenta Adama Neumanna o informacje dotyczące zabudowy arkad gliwickiego Rynku, choć – z perspektywy administracyjnej – sprawy zaszły tak daleko, że widzę niewielkie szanse na odstąpienie od tych działań”- bredzenie spod budki. “Z perspektywy administracyjnej”- niemoc, może korupcyjna!

Kang
Kang

Niszczenie pięknej architektury

Ssak
Ssak

Wszystkiemu winni radni Gliwic bo nie potrafią powiedzieć prezydentowi NIE.

Beton
Beton

To tylko taka zapora, żeby wandale szyb nie powybijali i po nich nie sikali.

Imię
Imię

Wręcz przeciwnie – postawienie murów spowodowało podział na osobne “kabiny”. Teraz będzie można w intymnych okolicznościach oddać naturze, co jej bez ryzyka, że ktoś będzie rozpraszał.

Adam
Adam

Niech miejski referat pozwoleń konserwatorskich (były wojewódzki konserwator) sprawdzi
czy prace są zgodne z prawem.
Jeżeli nie to wojewoda powinien natychmiast cofnąć przekazane kompetencje w zakresie
ochrony zabytków prezydentowi miasta.
Jest nowy konserwator wojewódzki i ma świetnego prawnika – razem przywrócą prawo w mig
Prawda – jakie to proste

kanalia52
kanalia52

Znajomi królika już czują kasę. Jak to po wyborach.

Bogumił
Bogumił

Frankiewicz doprowadził do degradacji starego miasta i usilnie pracuje nad tym w dalszym ciągu. Dobrym przykładem jest popełniony pomysł “ZABUDOWY” ul. Wieczorka.

The wall
The wall

Make Gliwice Glievitz again !!!

Jan Pająk
Jan Pająk

Michale nie idź tą drogą. Ja szedłem i mnie wywalono.

Gliwiczanka
Gliwiczanka

Dzisiaj szłam tamtędy i są juz 2 ściany :/

Wujek dobra rada
Wujek dobra rada

To zamurowanie wisi mi kalafiorem. Wszak żywcem nikogo za ścianą nie zamurowali. A radny Jaśniko niech się zajmie ciemnością i brakiem oswietlenia gliwickich ulic. I brudem na nich. Też

:-)))
:-)))

Większości ludzi to wisi, a dzięki zabudowaniu arkad korzystają dziś z wielu lokali gastronomicznych. Ale tu należy być przeciw i domagać się pustych arkad, które służą menelom do popijania i oddawania moczu. Przed wojną Rynek wyglądał inaczej, żadnych arkad nie było, czemu zatem nieliczna grupa internetowych pieniaczy upiera się przy “historycznych arkadach” z lat 50-tych ub. wieku? Bo Maurer tymi arkadami chciał spolszczyć poniemieckie miasto i jak widać niektórym tak się to spodobało, że bronią tych PRL-owskich arkad jak niepodległości. Rzeczywistość jest taka, że tam, gdzie je zabudowano, tam korzystają mieszkańcy i turyści, a tam, gdzie pozostały nienaruszone jest syf.

ewa
ewa

Arkady zostały w późniejszych latach zrobione nawet w historycznych budynkach. Przyzwyczailiśmy się do nich bo mają swój urok. Z wyjątkiem obok EMPIK-u. Nie zmieniajmy dobrego. Bo Rynek sprzed 80 – 90 lat wcale nie był piękny. Drobne kamieniczki oprócz domu Troplowitz- ów oraz niewielu innych i w latach chyba trzydziestych czteropiętrowego gmachu na wejściu na Zwycięstwa.

Niezgoda
Niezgoda

Czyli ludzie mieszkający nad arkadami już zawsze mają ponosić koszty utrzymania nieprzydatnej im powierzchni, zamiast zarobić np. na remonty, bo inni mieszkańcy bywający na Rynku kilka razy w roku przyzwyczaili się do widoku? Gdzie są ci “obrońcy dziedzictwa” oglądający pustą od 30 lat kamienicę z tarasami, o której wspomniałaś? Nikt nie zwraca uwagi, że taras Ratusza został zabudowany jakąś rupieciarnią dla wygody radnych, ławek na Rynku jest za mało, bo przeszkadzałyby samochodom, za ktoś uznał, że niezbędna jest atrapa studni. Za pręgierzem nikt nie tęskni? A co z upiornymi plombami w części nigdy nie otynkowanymi z lat 80-90-tych na Raciborskiej?… Czytaj więcej »

starucha
starucha

No tak, dla handlu i usług, co skończy się na kolejnej knajpie. Przecież na gliwickim rynku, który jest wielkości chusteczki zmieści się jeszcze trochę bud i parasolek. A za chwilę od strony Plebańskiej nie będzie się dało wejść na rynek.

AMF
AMF

Jak rozumiem wszelkie lokale z parterów wyparowały?
Tak samo mają jak inni mają odmierzać chodniki przyległe do ich posesji.
Jak zgrabnie pomijasz wspaniale upiększające tak olbrzymi rynek namioty…

PS: zamarła to Pszczyńska, wincej piwa na rynku!

AMF
AMF

Korzystają też z zakorzenionych namiotów – zróbmy z rynku pole namiotowe! Podobnym celom służą bramy i klatki schodowe – też należy je zamurować? Szkoda, że segway’e nie są w TDI’ku bo może policja bez ryzyka pochorowania się od chodzenia mogłaby patrolować starówkę. Przed wojną była też kolejka miejska i tramwaje konne. Wystarczy, że “zakonserwowano” ogrzewanie. Skoro mają ponad 50 lat to owszem są historyczne. Coś na poparcie tezy, że arkady sa elementem architektury wybitnie Polskim, za to nie spotykanym w Niemczech? Oczywiście jedyne słuszna korzystanie to wedle twojego uznania, w żadnym wypadku komunikacja czy schronienie się przed opadami. Syfem to… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Jaśnioku Michale. Niebywale cieszy mnie Pana aktywność na polu dbałości o walory estetyczne tego, jakże ważnego dla wszystkich , fragmentu naszego miasta . A złożył Pan już może u Zygmunta F. interpelację w sprawie podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste w Gliwicach, o 300 % ? Czy jeszcze Pan nie zdążył, zajęty rozważaniami estetyczno – admnistracyjnymi o wyższości ściany szklanej nad ścianą ytongową ?

Szambonurek ratuszowy
Szambonurek ratuszowy

Spokój Urko ! 70% gliwiczan chce tej 300% podwyżki

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

nie pie.ol Pan – trzymaj się Pan tematu …

Urko
Urko

@Gleiwitzer49 Fakt. Pojechałem. Przecież fakt istnienia ściany z kilkudziesięciu cegieł jest ważniejszy niż ostatni skok na kasę mieszkańców. Przynajmniej dla sporej części uczestników tego forum. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

:-)))
:-)))

Przecież to klasyka na tym i podobnych portalach. Ci sami ludzie lecą kur*ami na rzekomo zatrutą wodę, domagają się wysokich kar za nielegalne składowiska odpadów i bronią własnego prawa do palenia śmieciami. Chcą czystego powietrza, ale autobusem nigdy nie pojadą, bo mają samochody. Nie mają gdzie parkować, ale 100 m pieszo nie przejdą, itd. Sam też uprawiasz tu taki dziecinny cynizm i nagle zdziwiony i z pretensjami? No, kaman… Stary chłop z Żernik powinien wiedzieć, że co sieje, to zbierze. :-)

Urko
Urko

Ohhh….. Znowu zapomniałem , że umiejętność dostrzeżenia ironii i brutalnego szyderstwa ukrytych pod pozorami ogłady i grzeczności, jest cechą ludzi inteligentnych.