Podróż autem do Hiszpanii – 3 kwestie o których warto wiedzieć

freepik.com

Hiszpania zachwyca pod względem dużej ilości słońca, pięknych krajobrazów, czy nawet klimatycznej architektury, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się tutaj spędzić urlop. Tylko o czym należy wiedzieć, gdy decydujemy się na podróż samochodem do tego kraju? O czym powinniśmy pamiętać? Poniżej przedstawiamy trzy kwestie, o których powinieneś wiedzieć, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

 

Korzystanie z niektórych dróg w Hiszpanii może być płatne 

Sieć hiszpańskich autostrad jest bardzo dobrze rozbudowana, więc na pewno możemy liczyć na komfortową podróż samochodem. Jednak trzeba mieć na uwadze, że niektóre odcinki są bezpłatne, ale też nie brakuje takich, za które trzeba będzie zapłacić. Całe szczęście płatne autostrady w Hiszpanii można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ te, których numer oznaczony jest literkami AP to autostrady, za które trzeba zapłacić. 

Wysokość opłat za korzystanie z autostrad w Hiszpanii bywa bardzo różna i w dużej mierze zależy od długości przejechanego odcinka, czy kategorii pojazdu. Najczęściej podaje się, że jest to wydatek rzędu około 10 euro za odcinek 100 km, ale cena będzie różnić się dla samochodów osobowych, motocykli, czy samochodów ciężarowych. 

Za przejazd autostradami można zapłacić w punktach poboru opłat, ale do dyspozycji kierowców pozostaje także elektroniczny system poboru opłat. Jest on nie tylko wygodny, ale również korzystniejszy, ponieważ w tej opcji można liczyć na oszczędności rzędu 50% w stosunku do opłat wnoszonych gotówką. 

W Hiszpanii są też bezpłatne alternatywy autostrad 

Na pierwszy rzut oka można uznać, że skoro Hiszpania oferuje nam płatne odcinki autostrad, to nie ma co liczyć na darmowe drogi. Nic bardziej mylnego i wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji, a dojdziemy do wniosku, że państwo zadbało, żeby autostrady w Hiszpanii miały w pobliżu bezpłatną drogę szybkiego ruchu, która pozwoli kierowcom na wybór. 

Jak dowiemy się z https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/wlochy/, te drogi ekspresowe są całkowicie bezpłatne, a ich jakość nie różni się zbytnio od tych, za które trzeba płacić. Tym samym jeśli postanowimy skorzystać właśnie z nich, to będziemy mogli wygodnie przemieszczać się po Hiszpanii i to bez obaw o dodatkowe koszty. 

Co ciekawe, wybierając się w podróż do Hiszpanii własnym autem bez problemu zaplanujemy wycieczkę objazdową, a im dokładniej to zrobimy, tym większa pewność, że unikniemy opłat. Jedynie w szczycie sezonu zdarzają się sytuacje, w których bezpłatne drogi szybkiego ruchu są bardzo zatłoczone i w takich przypadkach lepiej brać pod uwagę odcinki płatne, ponieważ to pozwoli nam zaoszczędzić sobie czasu i nerwów. 

Hiszpania narzuca własne zasady ruchu drogowego

Wybierając się do Hiszpanii samochodem, warto też dopilnować, by nie naruszać najważniejszych przepisów drogowych oraz ograniczeń prędkości, ponieważ mogą nas za to czekać srogie kary. Przede wszystkim należy pamiętać, że w Hiszpanii poważnie podchodzi się do kwestii zapinania pasów bezpieczeństwa, czy do tego, że rozmawiać przez telefon można tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego. 

Co więcej, należy też pamiętać, że w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, zaś poza terenem zabudowanym po drogach o jednym pasie ruchu w danym kierunku do 90 km/h. Na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu można poruszać się do 120 km/h, zaś poza terenem zabudowanym po drogach, gdzie jest więcej niż jeden pas ruchu w każdym kierunku do 100 km/h.

materiał partnera