Policja idzie na wojnę z oszustami. Na ulice wyjechały radiowozy nadające ostrzeżenia z megafonów

To prawdziwa plaga! Oszuści z zadziwiającą skutecznością okradają już nie tylko seniorów. Policja reaguje i wysyła na ulice radiowozy nadające ostrzeżenia przez megafon.

Kolejni poszkodowani to również ludzie w średnim wieku, lekarze, prawnicy czy przedsiębiorcy oddają złodziejom dorobek życia.

Uwaga, uwaga! Nie daj się oszukać. Pamiętaj – policja, prokuratura, sąd, nigdy nie załatwiają spraw przez telefon – słyszymy z megafonów.

Policyjne radiowozy pojawiły się w rejonie targowisk, m.in. przy ulicy Lipowej oraz na osiedlach – Sikornik, Trynek, Bojków i Zubrzyckiego. Z pojazdów nadawane były komunikaty głosowe przestrzegające przed, niestety wciąż skuteczną metodą telefonicznego oszustwa “na policjanta”, “prokuratora”, “oficera CBŚP”.


Tutaj kluczem jest właśnie ten telefon stacjonarny, a dokładniej numer telefonu stacjonarnego, który kiedyś był zarejestrowany w książce telefonicznej, które były ogólnodostępne – mówi podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Na te numery dzwonią przestępcy podający się za policjantów. Są jeszcze ludzie, którzy dają się nabierać na tego typu oszustwo, mimo tego, że każdemu z nas się wydaje, że wszyscy dobrze wiedzą, znają te przypadki. Szczególnie, że jest to nagłaśniane w mediach, w rozgłośniach radiowych, z ambon kościelnych czy nawet wplecione w telenowele, te informacje są ogólnodostępne. – dodaje Słomski.

(red.)
fot., wid. KMP Gliwice, realizacja i opracowanie Łukasz Gawin (24gliwice.pl)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Asia

Policja idzie na wojnę, informuje, łapie, a sąd w Poznaniu wypuszcza twórcę metody, niejakiego Hossa.

Tymon

Nie pierwszy zresztą raz… ciekawe czy tym razem sobie ucieknie… czuję że mógł podzielić się z kim trzeba swoim łupem…no chyba że orzekający ma już swoje lata i nie rozumie co się wokół dzieje…

miazga

wypościła hosta po razcdrugi nie policja a POwska sędzia!

miażdżonator

No to jak nieudolny Ziobro spartaczył deformę sądownictwa ?

Polo

A Ty myślisz,że gnój po Platformerskich rządach tak łatwo się sprząta?

miażdżonator

Zwłaszcza, że się nie sprząta w ogóle a tylko własnego gnoju dokłada znacznie więcej.

Szota

Myślisz że za Trzaskowskiego będzie lepiej,gdyby do tego doszlo

miażdżonator

Myślę, że minister Macierewicz powinien się tym zająć, tylko dlaczego wciąż jest na bocznym torze, zamiast działać ?

teoretycznie z tektury

Przykład idzie z góry, skoro PiSowski minister sprawiedliwości, prokurator generalny nie ściga pedofili w sutannach to i zwykła sędzia wypuszcza, co się będzie wysilać.

Zoluk

„Policja idzie na wojnę, informuje, łapie, a sąd w Poznaniu wypuszcza twórcę metody, niejakiego Hossa” no widzisz a pełowski suweren protestuje przeciw wymianie sędziów. Nigdy tu nie będzie normalnie dopóki nie rozwalimy układów i mafii

normalny układ mafii

Wymiana sędziów przez PiS nie jest możliwa, bo za mało jest takich co dostali medal od komuny jak np. Piotrowicz, a tacy są właśnie najbardziej pożądani.

Asia

Dla mnie to niepojęte. Jak można wybrać pieniądze z konta i zostawić na ulicy pod śmietnikiem?

T_o_m_1983

Dla mnie też ale jak widać można. Ci starsi ludzie ufają tak bardzo bo kiedyś zaufanie to było coś tak ich wychowano i bardzo dobrze tylko w tym obecnym okrutnym życiu i czasach to klucz do ich naiwności.

Beton

I jeszcze kredyt wziąć? Patrz ostatni opisany przypadek…

miazga

jak się zestarzejesz to zrozumiesz…

miażdżonator

Ty już jesteś stary i zrozumiałeś ?

Szot

Nie dożyje i nic nie zrozumie

kanalia52

Jak do mnie zadzwonią to ich wystawię policji.

T_o_m_1983

Jak jesteś młody to nie zadzwonią. Mają cała bazę danych i na starsze osoby polują. Każdy z pozycji komputera domowego może zdobyć wszystkie nasze dane czy wejść na konto bankowe. To nic trudnego.

Szota

To po co te Rodo

hanek mały

Zachęcać do likwidacji telefonów stacjonarnych, jednocześnie nie wyrażać zgody na upublicznianie nazwisk i numerów w książkach telefonicznych operatorów sieci.

shogun

Problem w tym, że przestępcy proponują potwierdzenie tożsamości, każą odłożyć słuchawkę i wybrać 997 co utwierdza oszukanych, że rozmawiają z Policją.
PS. Brawo Policja za akcję z megafonami, proponuję jeszcze ALERT RCB na terenie Śląska, większość osób oprócz stacjonarnych telefonów ma także telefony komórkowe, a stacjonarne mają dlatego, że łatwiej im z nich korzystać.

Apel

Ofiara padaja glownie starsi ludzie. Sa naiwni i latwo ich oszukac. Po prostu porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, dziadkami, ciociami i wujkami, sasiadami. To najlepszy sposob. Jezeli dzwoni ktos podajac sie za policjanta i wypytuje o pieniadze to trzeba sie rozlaczyc i zadzwonic do bliskich. Ostrzezcie swoich seniorow!

Jest faja

Są barany, to i są się chętni do ich strzyżenia.

Jajo

Ale piratów drogowych nie widzą i nie słyszą.

Szota

I baranów przechodzących przez ulice w nied. Miejscu

Gliwiczanka

Jak nie wyraziłam zgody żeby mój stacjonarny był udostepniony w ksiażce tel.to za jakiś czas dopatrzylam się że jest tam mój nr komórkowy . Wniosek jeden że chandlują naszymi numerami na lewo i prawo a policja ma coraz więcej roboty.

nie dziwi już nic

handlują

Ad

Szkoda, że nie handlują słownikami ortograficznymi.

ekspert

“policja, prokuratura, sąd, nigdy nie załatwiają spraw przez telefon – słyszymy z megafonów.” otóż to. Zazwyczaj załatwia się to osobiście bo teraz łatwo nagrać rozmowę telefoniczną. Teraz siedzą tylko biedni, którzy nie mają na wykup.

gliwicjus

Podstawa – zrezygnować z telefonu stacjonarnego.

Jest faja

A może podstawa to używać mózgu do czegoś więcej niż tylko do dyrygowania potrzebami spania, jedzenia i sr….a?

gliwicjus

Dobra myśl, zastosuj ją w praktyce. Odwagi!

nie fajuj

i modlitwy

Obserwujący

Najlepiej byłoby gdyby seniorzy po prostu myśleli.

Adam

No to jak lekarze czy prawnicy dają się nabrać heh no inteligencja

Ad

To jest jakaś zorganizowana akcja typu “daj piątaka” czy coś w ten deseń?

To ja poproszę następnym razem listę przebojów trójki…

Ampuła

PiSocjalizm katolicki zawraca ku prymitywnym metodom komunikacji z chłoporobotnikiem. Obwoźne komunikaty ze szczekaczek. Obwieszczenia na słupach wtórnej elektryfikacji. Jeden program w państwowym radio. Telewizyjne kursy przysposobienia rolno-maturalnego. Zapewnienia o prześciganiu zgniłego zachodu podczas wizyt marionetki z Komitetu Centralnego Partii w punktach skupu i u wzorowych garmażerów.

BIEDAK

mnie to juz po tak dlugim ostrzeganiu cieszy ze mamy jeszcze tyle de—li zawsze to latwy pieniadz tak trzymac pieniadze musza miec obrot

Obserwujący

No i dobrze,że policja w końcu zaczęła działać w tej sprawie.
Tak samo przydałaby się edukacja suwerena w zakresie przekrętu nigeryjskiego.

Laszlo_egesz

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dzięki tej akcji przestępcy wszelkiej maści pochowają się ze strachu, a wskaźniki przestępczości spadną na łeb, na szyję.

Wiesława

Do Laszlo_egesz: kolega chyba nic nie zrozumiał – policja nie straszy oszustów – tylko prosi potencjalne OFIARY aby się pilnowały!

Laszlo_egesz

Rozumiem doskonale, to koleżanka Wiesława nie odczytała właściwie moich intencji. Pozdr

Perez

to teraz wiadomo dlaczego w Polsce rzadzi PIS :D

modus operandi

To może niech na początek podinsp. Słomski wykona eksperyment procesowy i posłucha niezrozumiałego bełkotu z policyjnego megafonu, który pojawia się z oddali i musi najpierw przebić się przez ścianę pelargonii na parapecie, zamknięte okna, kolejną zaporę kwiatową po drugiej stronie szyby potem zagłuszyć dźwięki radyjka Marysi a następnie niezamąconą czystością przekazu przez aparat słuchowy, rozrywając, zaburzając i wybijając z rytmu odmawiania dziesiątki różańca, dotrzeć do świadomości starszej osoby zostawiając w niej precyzyjną instrukcję postępowania na wypadek agresji domniemanego wnuczka.

Asia

Do modus operandi: pięknie nawijasz, dowcipnie i pięknie! Czy w przerwach między samozachwytem nad swym epistymologicznym sarkazmem… Zadzwoniłeś do swojej mamy, babci czy ciotki i przekazałeś ostrzeżenie?!

modus operandi

Do mamy już wielokrotnie “wnuczkowie” dzwonili i jakoś im nie wyszło, u babci na cmentarzu nie zamontowano telefonu w trumnie a w domu to nigdy nie miała a kasę to trzymał dziadek, ciotka ma swoje dzieci co do niej dzwonią, a teściową zgodnie z twoją sugestią mam olać.

modus operandi

A po drugie sam nawet stojąc w pobliżu radiowozu nie bardzo rozumiem co tam się wybełkaca z niewydolnej aparatury policyjnej więc nie wiem co miałbym przekazywać dzwoniąc do w/w przez ciebie osób, może będzie lepiej, kiedy PiS doposaży i dozbroi policję na potrzeby przyszłych protestów społeczeństwa w obliczu nadchodzącego kryzysu gospodarczego.

Ad

Jak policja włączy megafon to wszyscy sperd**** w popłochu, bo jedyne co przez lata można było usłyszeć z policyjnych megafonów to “PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ”

Obserwujący

W czasie histerii kowidowej, leciał komunikat by się rozejść.Nie gromadzić się.Tak samo straż miejska.

Obserwujący

Straż miejska też miała problemy z jakością dźwiękowa komunikatów. Charczało, chrypiało,nic nie można było zrozumieć, ale poprawiali to.