Polski Ład – programistom nie będzie łatwo

Stało się. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje podatkowe, na mocy których Polski Ład wejdzie w życie w styczniu 2022 r. Oznacza to bardzo wiele zmian dla przedsiębiorców, także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Należą do nich również programiści i testerzy oprogramowania. Jaka forma opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza?

 

Jesteś programistą lub testerem? Rozważ przejście na ryczałt

Nowelizacja przepisów podatkowych może dotknąć zwłaszcza osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się liniowo. Do tej grupy należy większość osób pracujących w branży IT – księgowość dla programistów i testerów stanie się nieco bardziej skomplikowana. W przyszłym roku ich koszty wzrosną i będą znacznie wyższe niż dotychczasowe 19% podatku. Stanie się tak za sprawą 9% składki zdrowotnej, której w dodatku nie będzie można odliczyć od podatku dochodowego. Będzie to bardzo duże obciążenie tej grupy przedsiębiorców.

Dla wielu dotychczasowych „liniowców” dobrym pomysłem może się zatem okazać przejście na ryczałt. Plusem takiego rozwiązania jest obniżenie stawek ryczałtu dla przedstawicieli niektórych branż. Należą do nich m.in. osoby prowadzące działalność w zakresie specjalistycznego oprogramowania, dla których stawka podatku wyniesie 12 proc. Skorzystać będą mogli także ci specjaliści IT, którzy zajmują się doradztwem dotyczącym sprzętu komputerowego, oprogramowaniem oraz usługami związanymi z systemami informatycznymi i zarządzaniem siecią internetową. Dla tych przedsiębiorców stawka ryczałtu również wyniesie 12 proc. To wszystko sprawi, że w przypadku ryczałtu po wprowadzeniu przepisów Polskiego Ładu obciążenie ryczałtowców z branży IT wyniesie mniej niż aktualne 15%.

Stąd też zarówno informatykom, jak i programistom, którzy zwykle nie mają zbyt wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i najczęściej posiadają niewielu klientów, zmiana opodatkowania na ryczałt może przynieść wymierne korzyści. Nie tylko ze względu na wysokość stawki podatkowej, ale także składki zdrowotnej, która w tym przypadku będzie niezależna od uzyskiwanych dochodów.

Możliwa rotacja w branży IT

Jednak, aby skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nie można wówczas świadczyć usług byłemu pracodawcy. Aby skorzystać z opodatkowania ryczałtem, będzie można wrócić do takiej współpracy dopiero po dwóch latach. Stąd też konieczne byłoby znalezienie nowego klienta, co w branży IT nie musi być dużym problemem, bo zapotrzebowanie na specjalistów o określanych kompetencjach od lat jest tu bardzo wysokie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ta sytuacja uległa zmianie. Obawy mogą mieć raczej firmy korzystające z usług samozatrudnionych informatyków i programistów, gdyż w branży może wystąpić duża rotacja zleceniobiorców. Chyba że dotychczasowi pracodawcy wykażą się inicjatywą i zachęcą ich do pozostania atrakcyjnymi warunkami dalszej współpracy.

Istotna wysokość ponoszonych kosztów

Trzeba jednak pamiętać, że i ryczałt ma swoje słabe strony. Jedną z nich jest brak możliwości rozliczania kosztów. Według specjalistów z zakresu księgowości, jeśli wydatki firmowe są niższe niż 45 % przychodów, pozostanie przy podatku liniowym byłoby niekorzystne finansowo.

Niestety w przypadku przejścia na ryczałt, programista nie będzie mógł skorzystać także z ulgi IP Box. Została ona wprowadzona w Polsce na początku 2019 roku i umożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Tymczasem Polski Ład wprowadza możliwość jednoczesnego skorzystania zarówno z ulgi IP Box, jak i ulgi badawczo-rozwojowej (B+R). Dzięki temu będzie można odliczyć koszty związane z ulgą B+R od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach IP Box. W ramach ulgi B+R zwiększone zostaną kwoty przysługujących odliczeń. Warto dodać, że obecnie ulga ta pozwala na odliczenie od podatku 100% kosztów kwalifikowanych poniesionych na projekty badawczo-rozwojowe. Z kolei po zmianach będzie można odliczyć nawet 200% tych kosztów. Stąd też warto się poważnie zastanowić nad korzyściami płynącymi z tego rozwiązania. Może się bowiem okazać, że przejście na ryczałt niekoniecznie najlepszym wyjściem w kontekście dostępnych ulg.

Nowe przepisy skomplikują księgowość w IT

Stąd też, w związku ze zmianą przepisów podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, jakie wkrótce wejdą w życie, najważniejszą rzeczą dla programistów jest ustalenie: jakie są ponoszone przez nich koszty, czy mają w planie skorzystanie z ulgi IP Box oraz jak wysoki jest ich przychód związany z prawem własności intelektualnej. Zastanawiając się nad zmianą opodatkowania, warto pamiętać, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą to zrobić jedynie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód w nowym roku.

Zmiany przewidziane w Polskim Ładzie sprawią również wiele trudności księgowym. Dojdzie im m.in. nowy obowiązek comiesięcznego wskazywania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmienianie ulegnie także termin zapłaty składek ZUS. Zarówno składki zdrowotne, jak i społeczne trzeba będzie regulować do 20 dnia każdego miesiąca.

Polski Ład wprowadza sporo zmian i niejednoznaczności, dlatego warto zlecić usługi księgowe profesjonalistom. W rachunkowości dla programistów i testerów oprogramowania specjalizuje się Podatkomat: https://www.podatkomat.pl/. Biuro udostępnia księgowość online (prowadzoną zdalnie), którą preferuje większość specjalistów IT.

Polski Ład już od nowego roku

Choć przedsiębiorcy widzą raczej niewiele plusów związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu, to niewątpliwie należy do nich zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł.

Większość przepisów zawartych w Polskim Ładzie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

materiał partnera