Pomnik Powstań Polskich na placu Krakowskim. Rozpoczęły się prace przy budowie obiektu

Na placu Krakowskim trwają prace związane z budową pomnika Powstań Polskich. Obiekt stanie przed budynkiem wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Inwestycja w tym miejscu miała rozpocząć się wcześniej, zostało to jednak opóźnione przez covid.

 
Przypomnijmy, o powstanie pomnika wnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, który zwrócił się do tutejszego Magistratu z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości związane z historią Polski. Pomnik ma być punktem, wokół którego takie zgromadzenia będą się koncentrować.

Z inicjatywy środowiska AK-owskiego powstał szczegółowy projekt żelbetowego obelisku. Będzie miał 11 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

Gdy głosowano nad budową pomnika podczas sesji Rady Miasta pod koniec 2017 roku, miał on znajdować się bliżej ulicy Wrocławskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie środkowego wejścia na plac Krakowski, jednak rok później pod obrady wniesiono propozycję postawienia go w miejscu rozebranej sceny. Tam też jest on aktualnie budowany.


wiz. SPAK Gliwice

Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju. Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być:

  • Na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.).
  • Na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.).
  • Na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.).
  • Na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)

Budowa pomnika finansowana jest z funduszy pochodzących od sponsorów i zbiórki publicznej.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG
wiz. SPAK oddział Gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Plac Krakowski, to kolejne miejsce pokazujące jak bardzo władze miasta nie mają pomysłu na przestrzeń miejską. Przy ładnie zagospodarowanym terenie wokół hali ARENA ( nie dyskutujmy, czy ona jest potrzebna, czy nie ), odnowionym parku Chrobrego, zadbanym terenie wokół polibudy i zamienionej w deptak ulicy Akademickiej, Plac Krakowski wygląda jak gó..o przy płocie i taką też rolę pełni, czyli szpeci i jest nikomu do niczego nie potrzebny. Fajnie byłoby go przebudować, zazielenić, wytyczyć alejki – zrobić miejsce przyjazne mieszkańcom.

Zbrojenie

Dlaczego nie napiszesz wprost, że po prostu chciałbyś zamienić plac w park a tylko pokrętnie tłumaczysz swoją wizję ? Zaoszczędziłbyś wtedy na pisaninie.

Beton

Bo chodzi o skwer, a nie park.

Zbrojenie

To zagadnienie skweru również wymaga pokrętnych tłumaczeń ? Co będzie kiedy małe zasadzone drzewka na skwerze rozrosną się w potężne drzewa i skwer naturalnie przekształci się w park, będziesz temu przeciwny bo nie o to ci chodziło ?

Ten zza Buga

Są miasta mające w swoich zasobach parki, skwery, deptaki, bulwary, ogrody, … (będziesz się kłócił o nazwę?), które w niezmiennej formie cieszą mieszkańców od stuleci. Wystarczy o nie dbać. Takie rzeczy nie są bezobsługowe. Może zamiast wymyślać nowe miejskie idiotyzmy w stylu woonerfów czas zadbać o to co już jest.
Z tym skwerem w miejscu bezużytecznego Pl. Krakowskiego to dobry pomysł jest. Tak prosty, że aż genialny.

Zbrojenie

Masz rację prosty skwer to genialny pomysł a park to całkowicie do d…y bo park to bardziej skomplikowana sprawa a z tym to może być problem.

Beton

Może napisałbyś coś na temat?

Zbrojenie

Nie mogę na temat komentować postów nie będących w temacie.

Beton

To nie komentuj wcale.

Zbrojenie

Dobrze, będziesz miał monopol na pisanie nie na temat.

Informacja Turystyczna

No jak gustujesz w betonozie to skrzywdzenie parku Chrobrego może Ci się podobać.
Co jest zadbane przy polibudzie? Komisariat, budynek przy straży, a może akademiki zastawione samochodami bo na wszystko jest miejsce tylko nie na parking piętrowy – wszak niech dziatwa od pierwszej puszki się uczy na typowego auteczkowca. Schody na bakier z BHP i potykacze robiące za lampy to ostatni deserek radosnej degrengolady.
Plac Krakowski to łatwo dostępne miejsce na miejskie imprezy i jest nieźle zazieleniony, zwłaszcza na tle rynku, chyba tylko przez zapomnienie.

Ogrodnik

Z tym skrzywdzeniem parku Chrobrego i otoczenia podzielam twoje zdanie, ale z “krakiem” już nie. Imprezy to tam były jak defilowały wojska pruskie. Jeden marny koncert w roku i wystawa militarna to imprezy, które z powodzeniem mogą się odbywać na betonowym parkingu hali Frankiewicza czy lotnisku a przemówienia ważniaków odbywają się w towarzystwie Piłsudskiego. Przez pozostałe 362 dni roku brzydki plac świeci pustką. Czyste marnotrawstwo przestrzeni, którą można lepiej zagospodarować. Pomysł przekształcenia go w “Skwer Krakowski” uważam za świetny.

Informacja Turystyczna

Sylwestry, jakieś katolskie, wesołe miasteczko, foodtrucki, pchle targi – trochę tego było.
Że Gliwice muzycznie (poza jazem) leżą to inna sprawa.
Kto ma blisko na halę? Tylko studenci z akademików, plac ze względu na położenie i skomunikowanie bije halę na głowę, jedyną alternatywą mógł być teren po hucie – brak przyległych domostw pozwalałby bardziej hałasować.

Już lepiej zazielenić rynek robiąc go bardziej reprezentacyjnym a “odświętne” budy z jarmarczną tandetą wywalić na krakowski.

Ogrodnik

Pełnienie roli parkingu dla mobilnego mammografu oraz miejsca spędu pijanej dziczy w sylwestra to trochę mało. Wesołe miasteczko zwinęło się szybciej niż rozwinęło, wyprzedaż garażowa raczej skrzydeł tam nie rozwinie a miejsce food trucków jest na Czechowicach. Moim zdaniem nie ma o czym mówić. W obecnej formie plac nie pełni żadnej sensownej funkcji.

Informacja Turystyczna

No tak, bo powinni wystawiać tam Kantora i grać Xenakisa wtedy byłoby trzeźwo i sensownie.
Podobny repertuar należy zaserwować na pozostałych placach bo dzieje się na nich jeszcze mniej.

Ogrodnik

Ktoś pamięta jak długo mieszkańców cieszyła fontanna w tej formie …
https://zdjecia.nocowanie.pl/plac-krakowski-wieczorem-miejsce-imprez-publicznych–z-autorem.html
https://zdjecia.nocowanie.pl/to-jest-plac-krakowski-w-glebi-ul–wroclawska-i-m-strzody.html
… zanim skończyła jako kwietnik nieudolnie przywrócony do roli “fontanny” kilka lat temu?

Informacja Turystyczna

Co do fontann to załatali w końcu tą rozjechaną na Politechnice, ciekawe czy będzie działać.

Grzegorz

Czytam komentarze ludzi którzy teraz mieszkają w GLIWICACH i dobrze zrobiłem opuszczając miasto rodzinne . Kiedyś o Gliwicach się mówiło miasto INTELIGENCJI , tu mieszkały osoby repatriowane z Lwowa i ogólnie z kresów był inny poziom dyskusji. Politechnika przyciągała i wypuszczała ludzi kulturalnych i na poziomie bez względu na zapatrywania polityczne. Komuchy i lewactwo były i nikt im krzywdy nie robił żyli w swoim świecie ,”budując socjalizm ” Ale było im mało przebudowali Miasto Instytutów i Politechniki w miasto ludzi pieniądza przyjechała prowincja która szybko kończyła szkoły i już uważała się za INTELIGENCJĘ. Instytuty prawie się pozwijały i zostało no… Czytaj więcej »

z deszczu pod rynnę

Niestety taki mamy klimat w Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i każdy kto ma choć trochę inteligencji pod czaszką samemu na własną rękę próbuje odkłamać obłudę, mity i zakłamania, bo na pomoc państwa w tym zakresie nie ma co liczyć, pod pewnymi względami w niektórych aspektach to chyba nawet za komuny było lepiej.

bez znieczulenia

@Grzegorz Polityka to twarda gra a ty masz na nią naiwne idealistyczne inteligenckie spojrzenie.

lol

plus ok. 30-letni proces wyganiania młodych osób po studiach, żeby przypadkiem nie chcieli tu zostawać, byle była obsługa do marketów i paru hurtowni najlepiej ściągnięta ze wsi chyba ktoś to robił w/g szczegółowych planów

a życie swoje

A po co tu młode osoby po studiach, żeby obszczywały starówkę?

gliwicjus

Pomnik, w dodatku w tak anachronicznej formie (czym on się różni od nieistniejącego już pomnika tzw. “gwiazdy” na obecnym placu Piłsudskiego?) jest potrzebny w tym miejscu jak psu piąta noga.

Poza tym, zalecałbym zgromadzenie dużej ilości zapasów środków antygraffiti. Bardzo dużej ilości.

Bereza Kartuska

No właśnie niech go wybudują w starym miejscu z odpowiednimi do tego tradycjami a dyktator Piłsudski pięknie się wkomponuje w jego tło, jakże radośnie będzie można śpiewać “My pierwsza brygada Piłsudskiego dziada…”.

Zbrojenie

Przed i w czasie wojny za Niemców był tam “Pomnik Robotnika z Młotem” a Piłsudski to Polska Partia Socjalistyczna i to nawet bez przymiotnika Narodowa jak to w Niemczech bywało.

Wolf

A poco daty przegranych powstan co to daje

Arco

I jeszcze tablica:
Powstanie Jarosława. Z wyra. W południe.

Gang PiSena

Prezesowi Tysiąclecia jak najbardziej się to należy, tak jak pieniądze im się należały.

cuda nad cudami

No i koalicyjny bogobojny gowin też dąży do tej przyjacielskiej koalicji bo mu ta dotychczasowa śmierdzi.

cud cudów

taaa teorie spiskowe głupawych l(ewaków)

cuda nad cudami

To dlaczego terlecki stwierdził, że najchętniej koalicjantów (czyli ziobro, gowin) by się pozbył ?

pro memoria

A co z pomnikiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku, minęła okrągła 100 rocznica a PiS przespał sprawę i nie ma takiego pomnika w żadnym polskim mieście ani w Warszawie, ani w Katowicach, ani w Zabrzu, ani w Knurowie, ani w Gliwicach ani nawet w malutkiej wiosce Kacze Błoto, gdzie mają większość w samorządzie. A może to nie zwykłe gapiostwo a tylko działanie z premedytacją ? Ciekawe dlaczego w siedzibie na Nowogrodzkiej, podczas awantury prezes wykrzykiwał do przewodniczącego podkomisji “Ty ruski agencie !”, jak to relacjonowali świadkowie wydarzenia.

Informacja Turystyczna

Do braków należy jeszcze dodać pomnik bitwy pod Komarowem.

PS: prawdopodobnie 2 Maja jedna z ostatnich okazji zobaczenia Iskier w locie.

AndrzejD

…bo pomnik Bitwy Warszawskiej powinien być w Warszawie a nie w Gleiwitz.

wielka szkoda

Miał siedzieć za to za kratkami a tu taka nieudolność wielkiego reformatora sądownictwa, któremu ostatnio bardziej zależy mu na darciu kotów z miłośnikiem kotów i to też powinno znaleźć się na tablicy.

Werwolf

To jakiś żart… powstania…śmiechu warte.

Kunegunda

Pomnik Germanii na dzisiejszym Placu Piastów tez stał a dzisiaj leży zakopany. Historia kołem się toczy.

Obserwując

Zalatuje mi to pisiowską martyrologią.Oni lubią memlać o historii i jak by to pięknie było gdyby oni rządzili po 89roku.
Ten pomnik lepiej było postawić koło pomnika piłsudskiego no,ale radni stchórzyli.

treya50

Nie ‘koło’ tylko zamiast ! Co ma Piłsudski do Górnego Śląska ?

to ma

Był niemieckim agentem w czasie I wojny światowej a wtedy Górny Śląsk należał do Niemiec.

Miejscowy

Bo Schlesien to wschodnie Niemcy

Stach

A gdzie powstanie w getcie warszawskim? Skoro jest 1970 i 1956 to gdzie są pacyfikacje w stanie wojennym? Gdzie czerwiec 1976? Strasznie wybiórcze czczenie pamięci…

Kunicki

Prowokacja listopadowa, prowokacja styczniowa, prowokacja w Warszawie’44…

Gang PiSena

Kiedy tw. Bolek był w odwiedzinach u Jelcyna i uzyskał od niego rosyjską dokumentację odnośnie Zbrodni Katyńskiej, próbował jeszcze coś zdziałać w sprawie akt z Powstania Warszawskiego, wtedy Jelcyn przetrzeźwiał, zmarszczył brew i powiedział Niet, wtedy musielibyście napisać historię od nowa.

Historia

Były jakieś powstania śląskie ? Bo ja słuchałem starych dziadów,to mówili że szli na górę świętej Anny bić się z sąsiadami..to może to była wojna domowa? Chyba że Jorg powstał od stołu by z Januszem z pierwszego sztoku się napiepszac, który język jest ważniejszy..kres temu dał dało wejście polskiego wojska w 1921 r…wojna domowa.Najazd Polski.zaklamywanie historii…te trzy napisy bardziej pasują

Paulina

Ten pomnik w tym akurat miejscu to porażka jakaś, nawet jakby miasto chciało wrócić do organizacji imprez na pl. Krakowskim to co? Scenę będzie budowało naokoło pomnika? Nie zbudują go bliżej przystanku, tam jest miejsce pomiędzy drzewami, a nie tak bez sensu… Poroniony pomysł…

Maria

Bardzo staromodny projekt pomnika. Nie podoba mi się.

wnerwiony

Miś byłby lepszy.

Jehudi

A co z powstaniem w Getcie Warszawskim w 1943 roku, właśnie mamy rocznicę a byli to przecież obywatele Polski ? Znowu ambasada izraelska będzie musiała interweniować swoimi agentami Mosadu a i Wielki Brat z Ameryki będzie naciskał swoim lobby Just 447.

Informacja Turystyczna

Jeszcze by niektórzy turboglevitzanie musieli wnukom tłumaczyć czemu ich co mniej majętni sąsiedzi do ameryki polecieli linią lotniczą Schornstein ;-]

Jehudi

Ci co nie lecieli a płynęli statkiem St. Louis do Ameryki w efekcie pocałowali Statuę Wolności w d***ę i zawrócono ich z powrotem do Zjednoczonej Europy.

Gang PiSena

Kiedy już nadejdzie wiekopomna chwila i po raz pierwszy podniośle, uroczyście w huku dział, żołnierskiego salutu i defilady Wojsk Obrony Terytorialnej nastąpi wreszcie oczekiwane, upragnione odsłonięcie pomnika, pierwsze złożenie kwiatów i zapalenie znicza to będzie się to odbywać jeszcze w reżimie sanitarnym, czy już odkrytym czołem, nosem i ustami ? Bo nagle ni z gruszki ni z pietruszki propagandowa tuba TVPiS w programie “Warto Rozmawiać” jak ogniem zaporowym nawałą słowną zaproszonych gości rozniosła w pył dotychczasową politykę covidową obecnego rządu jak nie przymierzając niejedno powstanie. Skąd ten nieoczekiwany atak w stylu powstańczego oddziału partyzanckiego, czyżby to 5 kolumna narodziła się… Czytaj więcej »

ekologizm

Na wizualizacji i artykule nie podano ile ekologicznych elektrycznych ładowarek zostanie wybudowanych wokół pomnika i Placu Krakowskiego na ekologiczny elektryczny prąd z węgla brunatnego z Bełchatowa do elektrycznych samochodów ekologicznych, którymi tłumnie będą przybywać zarówno oficjele jak i mieszkańcy Gliwic na odsłonięcie pomnika jak i przyszłe rocznice w celu uratowania planety do 2030 roku bo już obecnie Unia Europejska przymierza się do ukarania Polski za nadmierne zakopcenie centrów miast spalinami wydobywającymi się z rur wydechowych pojazdów.