Pomnik “Rzeź Wołyńska” czeka na odbiór w Gliwicach. Już teraz budzi ogromne kontrowersje

O 14-metrowym pomniku “Rzeź Wołyńska” kilka tygodni temu informowały media w całym kraju. Najprawdopodobniej trafi do Torunia, ale co warto odnotować, powstał i ciągle znajduje się w Gliwicach.

Monument z brązu pokrytego jasnobrązową patyną wykonał Gliwicki Zakład Urządzeń Technicznych na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pomnik ma upamiętnić ofiary zbrodni ludobójstwa na polskiej ludności byłego województwa wołyńskiego II Rzeczypospolitej, którego sprawcami byli ukraińscy nacjonaliści.

Autorem projektu pomnika “Rzeź Wołyńska” jest rzeźbiarz Andrzej Pityński, polski artysta od 40 lat żyjący i tworzący w Stanach Zjednoczonych. Dzieło składa się z trzech elementów.

– Centralnie widzimy orła w koronie. Na jego rozpostartych skrzydłach artysta umieścił nazwy miejscowości, w których UPA dokonała mordów na Polakach; w jego piersi jest wycięty krzyż, zaś w środku dostrzegamy dziecko nabite na trójzębne widły – opisuje dr Witold Zych, historyk sztuki, w serwisie internetowym Stowarzyszenia Weteranów.

W symboliczny sposób nawiązują one do ukraińskiego tryzuba, który dla Polaków na Wołyniu oznaczał śmierć

– dodaje.

– U jego podstawy artysta umieścił naturalnej wielkości postacie: ojca, matki z niemowlęciem, chłopca i dziewczynki, a za nimi fragment ogrodzenia ze sztachetami, na które wbite są trzy główki dziecięce, a czwarta leży obok płotu na ziemi. Postaci otoczone są abstrakcyjnymi płomieniami stanowiącymi jednocześnie podstawę kompozycji rzeźbiarskiej pomnika. Na skrzydłach orła artysta umieścił nazwy niektórych miejscowości, osad i wsi, gdzie UPA dokonała mordów na Polakach. Części z nich nie ma już na mapach – obrazuje Zych.

Ten pomnik jest przestrogą. W sposób realistyczny pokazuje dramat, jaki się tam rozegrał

– komentuje kontrowersyjną kompozycję Witold Zych.

Wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych pomnik jest już gotowy do odebrania, wciąż jednak znajduje się na terenie zakładu. Nie znaleziono jeszcze dla niego konkretnej lokalizacji.

W grudniu pojawiły się spekulacje, że miejscem tym będzie Park Pamięci Narodowej w Toruniu. Jest to teren należący do redemptorystów. Wcześniej przyjęcia pomnika odmówiły miasta takie jak Jelenia Góra i Rzeszów.

(żms)/Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
fot. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ja
Ja

Pomnik szokuje. Ale tak było. I to jest straszne. Pomnik ma na celu przekazać widzowi dwa obrazy. Jeden to że ukraińskie upa wymordowalo w brutalny sposób niewinnych ludzi. Drugi przekaz to że wojna to nie film z udziałem Rambo i nie gra komputerowa. To poprostu cierpienie zwykłych ludzi.

wojtek
wojtek

Ukraińcy robili o wiele gorsze rzeczy niż te przedstawione na tym pomniku! Bojownicy państwa islamskiego mogli by się od nich uczyć Bestwialstwa! Na Ukrainie odradza się Faszyzm ich bohaterem narodowym jest Stepan Bandera – ukraiński bohater, wróg Rzeczypospolitej człowiek odpowiedzialny za Rzeż Wołyńską! A pan Morawiecki sprowadza ich na Polską ziemie i za parę lat będziemy mieli to samo! Tylko że już w całym kraju a nie tylko na Wołyniu!

rrolch
rrolch

Banderowcy dla Ukrainy są tym samym czym AK dla Polski. Bez względu na to czy się to komuś podoba, czy nie.

wojtek
wojtek

Armia Krajowa nie przybijała gwożdziami do drzew małych dzieci, nie rozpruwała kobietą w ciąży brzucha, nie rozrywała ludzi końmi itp. Porównywanie AK ze Zwyrodnialcami UPA to kompletny brak wiedzy z pana strony! Panie rrolch!

AndrzejD
AndrzejD

Pisze się “kobietom” a nie “kobietą” w kontekście rozpruwania !!!
Podręcznik do języka polskiego w rękę przed zabraniem głosu publicznie, jak się nie chciało uczyć w szkole podstawowej. Bo oczy bolą od takich byków !

wojtek
wojtek

Pisz na temat a nie o pierdołach! Poligloto z Ukrainy! To nie strona prof. Jana Miodka!

AndrzejD
AndrzejD

Nie jestem poliglotą z Ukrainy tylko polskim inżynierem który w szkole podstawowej nie rzucał w szkołę kamieniami.
Niezależnie od tego na jaki temat się pisze, każdy średnio rozgarnięty człowiek powinien poprawnie posługiwać się językiem.
…no, chyba że nie udało mu się ukończyć z sukcesem sześciu klas szkoły podstawowej.
Zapewne uważasz się za “Prawdziwego Polaka” który wrzeszczy głośno na różnych manifestacjach, nie potrafiąc się poprawnie posługiwać językiem ojczystym.

wojtek
wojtek

Mówię pisz na temat a ten dalej swoje! Mądremu człowiekowi wystarczą dwa zdania a durniowi i cały referat będzie mało! Panie inżynier jak nie ma pan nic ciekawego do powiedzenia na temat Rzezi Wołyńskiej to po co się tu pan wypowiada? Lepiej niech sobie pan popisze z panem Petru to też taki sam wykształcony geniusz jak pan!

Tomasz
Tomasz

Skoro tak – warto zwrócić i Panu Andrzejowi D. uwagę na błędy.
1. Przed “który, która, które” obowiązkowo przecinek (jest kilka wyjątków, lecz w Pana poście nie zachodzą).
2. Czasowniki zwrotne – czas. + się. “[…] nie potrafiąc się poprawnie posługiwać […]”.
Panie Andrzeju D, czy Pan “potrafi się”? A może lepiej Pan “posługuje się”. …A zatem – “nie potrafiąc poprawnie posługiwać się językiem ojczystym”.
Rozumiem, że to politechnika, a nie uniwersytet, lecz gromiąc innych, warto przypatrzeć się sobie. Zupełnie jak w biblijnej przypowieści.

Tomasz
Tomasz

A to jest akurat mało istotne w powyższym temacie jak się co deklinuje. Panie AndrzejD. Są rzeczy ważne i ważniejsze.

Połowa korby
Połowa korby

Jako rodowity Ślązak mam głęboko w żici Wołyń, Akcję Wisła, UPA , Banderę , AK Wyklętych, Kargulów, Pawlaków i to jakiego Ryszard Batory miał konia…
A brandzlujcie się , kto kiedy kogo , gdzie i dlaczego siekierą czy widłami od gnoju..
A taplajcie się w tym mentalno-historycznym guanie i stawiajcie temu pomniki…. I wszystkim kolejnym klęskom i traumom mesjasza narodów …

Xsenofob
Xsenofob

Tym sposobem pośrednio pokazujesz, gdzie masz historię Ślązaków prześladowanych przez armię czerwoną i komunistów.
Tego też nie wolno zapomnieć – ale masz to gdzieś …

Sebastian
Sebastian

@Xsenofob Tak tak, oczywiście – tym sposobem pokazuje również, że gdzieś ma historię niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.
@wojtek Ekscytują cię te zbrodnie, że tak plastycznie o nich opowiadasz? Poza tym – jak się ma to, co detalicznie wyprawiano na Wołyniu do pomnika? Pomnik ma być komiksem? Przecież to jest artystyczne dno!

Połowa korby
Połowa korby

A postaw se jeszcze pomniki poległych pod Korsuniem i Piławcami . Chwała Bohaterom znad kresowych stanic . I brandzluj się pod nimi w rocznicę bitew, hoduj w sobie nienawiść i pamiętaj te wszystkie klęski i gotuj się z niechęci do potomków ich sprawców . Kolejny pacan wychowany na “Pogniem i zmieciem ” i balladach o rycerzu z małym …

Rysiek nie z \"klanu\"
Rysiek nie z \"klanu\"

Wszak powszechnie wiadomo że wszystkie ryśki to fajne chłopaki ale Batory miał chyba na imię Stefan

Połowa korby
Połowa korby

Nie????????!!!!! Poważnie ???????!!!!

Edeltrauda
Edeltrauda

nie rób wstydu rodowitym Ślązakom

Adam Zabielowicz

Idealne trafiony pomnik, jestem dumny ze ktoś zajął się tym ważnym dla społeczeństwa tematem.

heniek
heniek

popieram

Połowa korby
Połowa korby

Popierać heniu , to se możesz stolec w ubikacji

Połowa korby .
Połowa korby .

Jeden importowany zza Buga + jego krewni to jeszcze nie społeczeństwo

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

Tylko w chorym umyśle pseudopolaka mógł się zalęgnąć pomysł i wizja takiego pomnika, tylko chorym polskim umysłom takie paskudztwo może się podobać, coś reprezentować. W każdym cywilizowanym państwie na świecie takie coś zostałoby natychmiast zutylizowane a autor tego wybryku zostałby oskarżony i skazany za szerzenie nienawiści. Takimi pomnikami Polska udowadnia, że nie nadaje się do Europy, ściślej mówiąc nie nadaje się nigdzie …

Xsenofob
Xsenofob

Kto nie chce znać historii – będzie ją musiał przeżyć jeszcze raz
– te sprawy były zakrywane i zakłamywane przez lata
– teraz trzeba je odkłamać i przypominać o nich

Sebastian
Sebastian

@Xsenofob A co to ma do pomnika i do “odkłamywania”?
@Gleiwitzer49 Pełna zgoda: pomnik jest po prostu paskudny.!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gleiwitzer49. Dla Pana najlepszym było by zatarcie historii. Wszystkie zbrodnie niemieckie wybielić, zrzucić na twór pod nazwą “naziści” lub “wrobić” w to Polaków. Przypomnę że w Gleiwitz były cztery pododdziały KL Auschwitz. O tym także mamy zapomnieć?

heyst
heyst

Spaß muss sein :) A my w Polsce róbmy swoje…

Sebastian
Sebastian

Pomnik jest artystyczną katastrofą! Komiksowo-filmowy dosłowny przekaz, żenująco naiwna symbolika na poziomie gimnazjalisty i koncepcja jak u ludowego rzeźbiarza świątków. Bogu dzięki, że nie będzie to straszyć w Gliwicach.

Jerzy Jozwicki

Pomnik jest kontrowersyjny,ale jak inaczej przedstawic zbrodnie na ludnosci.Ukraincy musza wiedziec i widziec co robili ich dziadkowie,ze to nie byla tylko walka o wolna Ukraine,ale takze nieludzkie usmiercanie ludzi bezbronnych.

Bi smark
Bi smark

Coś w tym jednak jest. Stwierdzono,że Polacy najlepsze stosunki sąsiedzkie mają z….morzem bałtyckim. Pomimo tego,że w czasie urlopu do niego sikają.

heniek
heniek

ukraincy nie zasługują na dobre stosunki,to żli ludzie.

weź pigułkę, weź pigułke...
weź pigułkę, weź pigułke...

Pół korby
Pół korby

Bo mają większe “tryzuby” niż twój “orzełek”? Ale my też mamy. Każdy ma :-):-)

Sebastian
Sebastian

Za to Polacy to anioły. Każdy jeden.
BTW: znasz osobiście jakiegoś Ukraińca? JEDNEGO chociaż?

Połowa korby
Połowa korby

Pewnie, że zna . Tego , co mu starą wyrwał . Tyle, że Ukrainiec dwie głowy większy od niego , to tylko popluć głupawo na tym forum mu pozostało :-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Sebastian. Twój dziadek zapewne bratał się z Ukraińcami w SS Galizien.

Połowa korby
Połowa korby

A twój zapewne Ukraińcom świnie pasał , nie ?

Analityk
Analityk

Wiadomym jest od 100 lat czym się różni emigracja paryska,londyńska od tej amerykańskiej.Poznałem tych to polonusów w dość odległych czasach prezesa Mazewskiego.To dzięki nim świat zna “Polisch Joke” Zapamietałem jeden ,którego nie zacytuję.O orle wiszącym na haku w sklepie rzeźniczym….Ten pomnik to taki “polski dowcip”Dowcip prowokacja. Co można z nim zrobić ? Ano wysłać do pomysłodawców.Lub jeśli już “musi” gdzieś stanąć zwyczajnie odciąć te widły z nabitym na nie dzieckiem.

Sebastian
Sebastian

@Analityk
Podzielam to zdanie, w szczególności jeśli chodzi o amerykańską polonię, która zatrzymała się w czasie jakieś 70 lat temu, żyje w USA w swoistych gettach, ale za to mniemanie ma o sobie takie, że bez nich to Ziemia nie będzie wiedziała, w którą stronę ma się obracać.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Polskie dziecko na widelcu.Co to jest ? Co to ma być ? Nowa zajawka do programu Masterszef junior ?

Edyta
Edyta

Może Pani Kogowska załatwi by pomnik stanął na Placu Krakowskim obok pomnika Powstań POLSKICH…. na pewno uatrakcyjnił by to miejsce podwójnie a może i potrójnie…..

Liczyrzepka
Liczyrzepka

Pomysł dobry.Może ustawi go w Bieżuniu w okolicach Synagogii

Ad
Ad

Na podwórku albo pod domem se go postaw…

Ampuła
Ampuła
Skoro obiekt określany jako dzieło sztuki budzi emocje, nawet skrajne, to już jest dobry. Porównajcie ten monument z zapowiadanym bezpłciowym Kanciastym Wibratorem Powstańczym, który mają wzwieść na Kraku. Pityński sprzedaje swoje rzeźby w USA, na największym i najtrudniejszym zarazem rynku sztuki. I to sprzedaje często na zamówienie amerykańskich miast i instytucji, a nie głoduje, tworząc w nadziei, że coś się sprzeda. Co do twórczej wizji, warsztatu czy własnego stylu i marki, to temu człowiekowi trudno cokolwiek zarzucić. Jako człowiek Pityński wygląda na całkiem sprytnego lawiranta. Zamerykanizował się kapeluszem, ale żyje z dość znaczącego środowiska Polonusów, bo upycha po Stanach ich… Czytaj więcej »
Ja
Ja

Ampula Jak zwykle pie…. od rzeczy

Sebastian
Sebastian
@Ampuła “Pityński sprzedaje swoje rzeźby w USA, na największym i najtrudniejszym zarazem rynku sztuki” Owszem, rynek dzieł sztuki w USA jest największy i najtrudniejszy – ale mówimy o rynku DZIEŁ SZTUKI, a nie festiwalu rozpaczliwego kiczu. Na rynek dzieł sztuki czegoś takiego by w ogóle nie wpuszczono. A że amerykański Fussvolk z prowincji lubuje się w kiczu, to wiadomo nie od dzisiaj. I w takiej właśnie kiczowatej stylistyce wykonany jest ten “pomnik”. “Skoro obiekt określany jako dzieło sztuki budzi emocje, nawet skrajne, to już jest dobry” Bardzo ciekawe: rozumiem, że jak ktoś postawi kloca na środku salonu i będzie to… Czytaj więcej »
Ampuła
Ampuła

Tak, jak Pityński jest uznanym artystą-rzeźbiarzem z dorobkiem, tak każdemu wolno nazywać jego dzieła kiczem. On się nie obrazi, jeżeli za ten kicz weźmie 100.000 dularów od Polonusów czy rednecków.
Do polemiki z argumentem “ad kupam” trzeba się głęboko zniżyć. Zostanę przy swojej postawie.

Ginekolog amator
Ginekolog amator

Spokojnie rodacy ! Przy niewielkim nakładzie pracy pomnik da się przerobić na jakieś antyaborcyjne straszydło.Miejsciwości daty zamazać i jak znalazł

Dzik o dużych rozmiarach
Dzik o dużych rozmiarach
Rozpocznę swój komentarz od Katynia.Co w świecie było najbardziej słyszanym głosem o tej tragedii narodu polskiego ? Słyszanym do roku 1989 ? Uważam że “pierworodny”syn czyli pomnik w Londynie. Czy świat słyszał o ludobójstwach Ormian.Kurdów czy nawet czeskich Lidicach ? Oczywiście ,że słyszał.Bo wymienieni potrafili i dalej to robią “promować” swoje tragedie w Europie i na świecie.A my ? Czy świat słyszał o tragedii Zamojszczyzny o Wołyniu ? Oczywiście,że nie.Bo w sumie to nasza wina , nasz grzech zaniechania.Stawianie pomników na swoich śmieciach ,bicie w werble ,bicie piany przez pożałowania godnych polityków.I koniec.Więc co do tego pomnika zdanie moje jest… Czytaj więcej »
Jawna opcja
Jawna opcja

Co powiem o Wołyniu.Co powiem ja Ślązak ? Ano powiem to co Piłsudski o Śląsku.W d***e mam ten cały Wołyń

Hilda
Hilda

My wszyscy mamy to w d***e….. wszystkie ich pomniki….

Janusz
Janusz

Piękny i bardzo smutny pomnik. Nic nie jest w stanie przekazać tragedii i okrucieństwa tych banderowskich zwyrodnialców, Lucyferyzm przy tym to pikuś. Potomkowie tych zwyrodnialców zamiast się ukorzyć, uderzyć w pierś nakręcają spiralę nienawiści i o dziwo rządań terytorialnych. Zastanówmy się tylko dlaczego hazarscy tzw żydzi milczą. Niemcom nie popuścili, a i na Polakach próbują skorzystać, Czyżby mieli z tym coś wspólnego? Bo przecież narodu ukraińskiego nie ma.

Połowa korby
Połowa korby

Te ! Co to jest “lucyferyzm”?????? I czy twój spowiednik wie, że piszesz na tym forum ?

Maciek Rudol

Szkoda że nie został w Gliwicach

Połowa korby
Połowa korby

No. Miałyby gołębie na co defekować …..Te co z gorszym gustem estetycznym …

jeden z wielu
jeden z wielu

łooo a jednak jak się chce to można estetycznie projektować i wykonać… Architekci potraficie tak?

Mis
Mis

Dziennikarzyno za trzy grosze, a co tu jest kontrowersyjnego???

peter
peter

„Jak świat światem ukrainiec nigdy nie będzie mi bratem”
Ukraińcy, zawsze byli naszymi wrogami. Na Wołyniu dokonali niewyobrażalnych mordów.
Bardzo dobrze, że powstał ten pomnik.
Wstyd, że znalazły się w Polsce miasta, które odmawiają jego przyjęcia.
Chwała WIELKIEJ POLSCE.

Sebastian
Sebastian

@peter Że też wy od “CHAŁY WIELKIEJ POLSCE” nie jesteście tacy dzielni, jak się was bierze pojedynczo na przesłuchania. Wtedy jacyś tacy maleńcy się robicie, cisi, sprzedajecie kolegów na wyścigi – słabe to jest.

peter
peter

@Sebastian. Coś Ci się pomyliło. Żyjemy w 2018.
Dziś nie ma już gestapo, ub i temu podobnych.
Dziś nikt nie przesłuchuje POLSKICH PATRIOTÓW, bo i po co?
O jakim sprzedawaniu kolegów ty piszesz?
To jest dyskusja o Pomniku Rzezi Wołyńskiej i wrogach naszej OJCZYZNY.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

@peter No, chyba że w ramach swojego POLSKIEGO PATRIOTYZMU roz3.14erdalają przystanki autobusowe napotkanymi po drodze betonowymi kubłami na śmiecie…

Niemiec
Niemiec

@ peter -_Polak A dla ciebie ,a dla was Polaków ktoś może być bratem.Ktoś chce nim być ?

peter
peter

“Polak Węgier dwa bratanki…”
Na pewno nie Ukrainiec czy Niemiec.

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Twórz sobie polaczku teorie o przyjaciół kręgu.Bratanków to wy nie macie.Tylko robiąc (tak jak teraz) w gacie o bratankach gadacie.Zapytaj o ten bratankowi rymik Węgra to się puknie w czoło.Zaśpiewa wesoło jak pod Grunwaldem wspólnie z Jungingenem Polaków tłukli.Że potyczkę przegrali.Nic to .Malborka nie oddali.

Połowa korby
Połowa korby

Aj waj !!!! peter !!! Co ty tu piszesz na to forum ??? Ja z ciebie po pracy w nasz kibuc porozmawiać muszę . I z twoje mame Golda Steinberger. Ja z nią, i twoje tate Adolf Ihor Paczenko, mam geszeft . Ja nie po to twoje bar micwe urządzał ze pieniądz na weksel od Icek Goldstein , żebyś ty się za goja się podszywał !!!! I to polskiego goja , peter

Silesian
Silesian

Kultura śmierci mawiał wielki Polak…. epatowanie przemocą i złem niektórym weszło jednak za bardzo w krew….. przekreślanie wszelkiej możliwości porozumienia i i pojednania między narodami, które wyrządzały sobie zło na kartach historii, ale które skazane są na sąsiedztwo i lepsze jest ono niż sąsiedztwo Wielkiego brata….

ZakSciska+d..
ZakSciska+d..

Prawda zawsze szokuje lewactwo

Połowa korby
Połowa korby

“prawda , prawda” prawda….” , “idziemy , idziemy, idziemy …” rozlega się co miesiąc ze stołeczka szczeblowanego mamrotanie strasznego dziadunia …. Na koniec okaże się , że z trzech prawd góralskich : “syćko prowda, tyz prowda i gów..no prowda ” tylko ta trzecia okaże się być “prawdą” właściwą , polską i patriotyczną….:-)

ana
ana

PATYNĄ! a nie platyną!

Polak mały
Polak mały

NIECH SOBIE POMYSŁODAWCY WEZMA SWOJĄ PROWOKACJE DO USA !!! Tego chce ja.Polak szary.Polak mały.

heniek
heniek

albo ukrainiec mały.

Bogdan Oleszek

I te dwa zbrodnicze symbole: widły wpisane w krzyż! Gloryfikacja czy potępienie narzędzi zbrodni?

Liczyrzepka
Liczyrzepka

A tak przy okazji.Poproszę o przedstawienie prawdziwych danych.Ilu to Ukraińców gloryfikowani wojacy z AK zamordowali na Wołyniu ?

heniek
heniek

to pikus w porownaniu do zbrodniarzy ukrainskich!!!!!!

Bogdan Nehring

Zaczęła się bitwa na pomniki. Po stronie polskiej i ukraińskiej. Ja się tylko pytam jak można było dziecko na widłach wpisać w krzyż. I w ogóle czy na Wołyniu pomordowani byli wyznawcy tylko jednej wiary ??? Wstyd mi za GZUT , że przyjął To zlecenie. Niech twórca weźmie sobie do USA i postawi w Chicago , w kolebce rydzykowej wiary za oceanem.

Andrzej Zoltan Żółtowski

A jak można było błogosławić tymże krzyżem siekiery, widły i kosy na sztorc do rżnięcia ludzi
Nagminne zajęcie upowskich batuszków przed każdąkolejną rzezią? Z błogosławieństwem samego oberbatiuszki Andrija Śeptyćkiego – hitlerowskiego kolaboranta i grekokatolickiego metropolity Lwowa?!

Tomasz Kamil Żabiński

Tak wyglądał jak ja go oglądałem przed malowaniem

Urko
Urko

Powinni go “artystycznie” pomalować w barwy narodowe Etiopii ..

heniek
heniek

na ukrainskie obrzydliwe

beton
beton

Na barkę i do USA. Jak sobie polamerykanie go zamówili, to niech se teraz postawią w gardenie zamiast masztu z flagą amerykańską. I jeszcze zabrałbym wszystkim im prawa wyborcze, a w pakiecie do pomnika dodał gratis Jarka i jego kumpli – Antka Trotyla, Witolda Ambasadora, Jana Myśliwca, Zibiego Żebro, Mario Płaszczkę i paru innych łącznie z fatrem Tadkiem.

heniek
heniek

podoba ci się rzeż Wołyńska ?

beton
beton

Nie, a jeszcze bardziej nie podoba mi się wtykanie nosa w polskie sprawy przez ludzi, którzy SWOJĄ UKOCHANĄ Polskę opuścili i wyruchali, przez 20 lub 30 lat nie odwiedzili ojczyzny, uważają kraj za taki, jaki opuścili w latach 70, ale uważają się za WIELKICH Polaków i patriotów. Wybrali Amerykę – niech żyją życiem Ameryki, a nie Polski, chyba że mają ochotę, to niech pakują manatki i wracają do Polski płacić podatki, a nie tylko datki na ojca redempterrorystę.

AndrzejD
AndrzejD

…i to jest rzeczowa odpowiedź.
Ktoś kto od 20 czy 30 lat żyje po za polską i nie płaci tutaj podatków nie ma prawa decydować o tym co tu się dzieje.

Sebastian
Sebastian

Oni nie wybrali Ameryki.
Oni wybrali dolary