„Poszerzanie wspólnoty. Fotografia humanistyczna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. Wystawa w Czytelni Sztuki

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nową wystawę czasową. W Czytelni Sztuki zostaną zaprezentowane wyjątkowe zdjęcia wykonane przez artystów wywodzących się z gliwickiego środowiska fotograficznego. Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 29 września. Wstęp wolny.

 
Wystawa „Poszerzanie wspólnoty. Fotografia humanistyczna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” ukazuje cztery indywidualności – Zofię Rydet (1911–1997), Jerzego Lewczyńskiego (1924–2014), Piotra Janika (1923–1981) i Stanisława Jakubowskiego (ur. 1934). Artystka i artyści, inspirując się społecznym fotoreportażem, wypracowali własne sposoby opowiadania o rzeczywistości. U podstaw ich języka wizualnego leżało autentyczne zainteresowanie drugim człowiekiem.

Prezentowane na wystawie prace powstały pod koniec lat 50. i w latach 60. ubiegłego wieku lub stanowią kontynuację uformowanych wtedy wątków i zainteresowań.

Pomimo historycznego charakteru ekspozycji zagadnienia podejmowane przez twórców wydają się nadal aktualne i poruszające – zachęcają do budowania poczucia solidarności poprzez zrozumienie emocji i potrzeb innych. Artyści sprzeciwiają się instrumentalizacji jednostek i marginalizowaniu poszczególnych grup społecznych, włączają nieuprzywilejowane często osoby do dyskursu wizualnego, namawiając tym samym do poszerzania wspólnoty. Wystawę można także oglądać przez pryzmat wątków lokalnych – na wielu z prezentowanych fotografii rozpoznawalne są Gliwice lub okoliczne miejscowości.

Wszystkie eksponowane prace pochodzą z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Wystawa dostępna będzie do 17 grudnia. Towarzyszyć jej będzie publikacja w formie drukowanej i online. Wernisaż w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się 29 września o godzinie 18:00.

Więcej informacji można znaleźć na muzeum.gliwice.pl oraz w aplikacji [GAMA].

(żms/UM Gliwice)
fot. materiały Muzeum w Gliwicach (Stanisław Jakubowski – dzieci w przedszkolu, Piotr Janik – banner)