Potrącenie 2 osób na ul. Dworcowej. Jeden samochód zatrzymał się przed przejściem, drugi nie (TV)

Dwie młode kobiety zostały potrącone na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Dworcowej. Kierowca samochodu na pierwszym pasie zatrzymał się prawidłowo, jadący drugim pasem już nie.

Do wypadku doszło w środę, około godziny 18:30.

 
Wieczorowa pora, opady deszczu, refleksy świateł – to wszystko niekorzystnie wpływa na percepcję kierowców. Wczoraj w takim otoczeniu, na ul. Dworcowej w Gliwicach, doszło do potrącenia. Opel, kierowany przez młodego obywatela Gruzji, nie udzielił pierwszeństwa dwóm kobietom, najeżdżając na nie – informuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Poszkodowane to młode kobiety w wieku 18 i 15 lat. Z obrażeniami, na szczęście niezagrażającymi życiu, trafiły do szpitala. Policjanci zatrzymali 22-letniemu kierowcy uprawnienia, czeka go teraz proces karny i wyrok

– dodaje Słomski.

Policja przypomina, że przy przekraczaniu jezdni trzeba bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania. – Pierwszeństwo na oznakowanym przejściu nie jest równoznaczne z bezpieczeństwem. Jak uczy doświadczenie, kierowcy są różni, popełniają błędy nieświadomie, są też tacy, którzy świadomie podejmują ryzyko, wyprzedzając inne pojazdy przed tzw. pasami – ostrzega Słomski.

Dla przykładu niewłaściwych zachowań kierujących prezentujemy jedną z wielu policyjnych interwencji zakończona ukaraniem kierowcy, za wyprzedzanie przed przejściem. Doszło do niej na ulicy Portowej, w poniedziałek, 1 lutego.

(żms)/KMP Gliwice
wid., fot. KMP Gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus

Wina jest po stronie kierowcy, bo samochód na sąsiednim pasie już stał i przepuszczał. Oczywiście obie zakapturzone panie też nie są bez winy bo szły jak zombie święcie wierząc w supermoc “bo mam pierwszeństwo”.

Jak to się mówi, na każdym cmentarzu jest osobna alejka dla tych, którzy mieli pierwszeństwo.

xyz

No, przecież będą moknąć na przejściu bo król szos nie potrafi jeździć.

Za to w każdym więzieniu jest kilku takich, co tego pierwszeństwa nie mieli.

PAKer

Kolejny kierowca, który “zapomniał”, dlaczego nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem celem przepuszczenia pieszych… . Z resztą, zapomniał nawet, dlaczego nie wolno przed przejściem wyprzedzać pojazdów na sąsiednim pasie… .

Ad

Pada deszcz, jest ciemno, na drodze i szybach powstają refleksy, na prawym pasie pojazdy poruszają się gęsiego przystając co parędziesiąt metrów w korku, tym razem akurat przystanęły żeby przepuścić dwie mało myślące istoty, które nie patrząc w lewą stronę wlazły chłopu wprost pod koła. Na jego niekorzyść na pewno wpływa fakt, że po lewej stronie stoi znak “przejście dla pieszych” i mógł załapać, że ktoś może przechodzić na pasach. Szkoda, że facet będzie miał problem i że w taki sposób dziewczyny nauczyły się, że należy patrzeć przy przechodzeniu przez jezdnię. PS. Niech rząd nadal lansuje bezwarunkowe pierwszeństwo dla pieszego to… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna

Stajesz na zielonym by sprawdzić czy nie wjedziesz wprost pod koła jakiejś ciężarowce?

grrrrrr

a gdzie masz tam światła do przejścia, to jest przy sklepie na J… .

PAKer

Wybacz, ale to są niezłe bzdury, co piszesz… Przejście jest miejscem, gdzie pieszy ma bezpiecznie przejść! Jasne, gdyby piesi spojrzeli w lewo, to by się zatrzymali i nic by im się nie stało. Jasne, będąc pieszym, należy uważać we własnym interesie! Bo to pieszy ucierpi w starciu samochodem, a kierowcy nic się nie stanie. Ale to kierowca ma uważać na pieszych. Sprawa jest prosta, wystarczy przestrzegać przepisów! A te mówią wprost, nie wolno wyprzedzać pojazdów na oraz przed przejściem dla pieszych (nawet jeśli jadą osobnym pasem) i tym bardziej nie wolno omijać pojazdu, który już się zatrzymał. Ten przepis jest… Czytaj więcej »

PawPL

Samochód aby się zatrzymać potrzebuje kilkudziesięciu metrów, pieszy jednego kroku. Pomyśl chwilę, może wydumasz, że prawem fizyki nie zmienisz. Dziewczyny szły jak by były nieśmiertelne. Nigdy bym nie pomyślał, że można przechodzić przez przejście nie patrząc co dzieje się wokół.

PAKer

Przecież napisałem, że mogły się zatrzymać i by sobie oszczędziły bólu i w ogóle. Ale to w żadnym stopniu nie zmniejsza odpowiedzialności kierowcy. On nie miał prawa wjechać na to przejście. On nie miał prawa dojeżdżać do przejścia szybciej, niż auta na prawym pasie (wyprzedzać ich). Na zatrzymanie miał dobre 5 sekund (tyle widać na filmie, sytuacje mógł widzieć nawet wcześniej), po czym , gdy już się zorientuje w sytuacji, zatrzymuje samochód w 3 sekundy. Tak więc nie ma mowy o tym, że prawa fizyki itd. Jasne, dla własnego bezpieczeństwa należy zawsze patrzeć się na przejście i sam, gdybym się… Czytaj więcej »

Beton

Pan Marek Komisarz napisał: “Wieczorowa pora, opady deszczu, refleksy świateł – to wszystko niekorzystnie wpływa na percepcję kierowców.” Zapomniał Pan dodać, że na 98% gliwickich przejść jest ciemno jak w d..ie i jest to wyłączna wina władz miasta. Odpowiednie służby nie robią kompletnie nic w celu poprawienia bezpieczeństwa biernego pieszych na przejściach. Dodatkowy problem jest taki, że kierowca który czasami nie chodzi po mieście pieszo nie zrozumie pieszych, a piesi którzy nie jeżdżą samochodem nie mają szans zrozumieć jak i czy w ogóle widzą ich kierowcy.

parKing

No dokładnie, jak te tępadła policyjne i samorządowe nie widzą tutaj problemu to mnie krew zalewa. Trzypasmowa ulica, na której czasem piraci osiągają prędkości powyżej 100 km/h, a oświetlenie jakby tam nic szczególnego nie było… A powinny być tam nawet światła drogowe na przycisk gdyby ktokolwiek dbał o bezpieczeństwo mieszkańców.

Tymon

Po mieście też trzeba umieć się poruszać…jak widać kompletnie nie zaskoczył co się dzieje na drugim pasie.

wowoj

Kazdy z nas moze sie znalezc w sytuacjii ze pieszy wlezie pod auto, do dzisiaj skora mi cierpnie gdy przypominam sobie moment ktory przezylem. Chyba bylo to na Tarnogorskiej, noc, deszcz, swiatla z naprzeciwka, dojezdzam do pasow, nikogo ale po prawej stronie dosyc duze (o duzej srednicy) drzewo. Jestem metr od pasow i wchodzi z za drzewa dziewczyna z telefonem .O malo co bym ja tracil prawym lusterkiem. Wina ewidentnie bylaby moja i co to da ze mozna roznie interpretowac. Gdy bylem dzieckiem nikt mi nie wmawial ze na pasach mam pierwszenstwo a wbijal do glowy: lewa, prawa,lewa wchodze…Teraz rowniez… Czytaj więcej »

Jan

Po stawiać tam przejście, a poza tym w Gliwicach ciemno jak w du….

treya50

15-to latka chyba nie była młodą kobietą tylko dzieckiem. A w ogóle to młode osoby tak własnie chodzą, nie oglądając się na nic i na nikogo, lezą prosto pod koła, co nie znaczy że kierowcy powinni uważać, zwłaszcza kiedy jeden już się zatrzymał. No i te ciemne ubrania !

fccf

Masakra jest na Toszeckiej na wysokości Rosmana. Przejście kompletnie niedoświetlone (a było tam kilka potrąceń pieszych) a duchy ubrane na czarno są zupełnie niewidoczne.

Roberto

Ewidentna wina kierowcy, ale to wcale nie poprawia ani nie zmienia sytuacji potrąconych. Na szczęście tym razem nic się im nie stało..
To bezmyślność pieszych i przeświadczenie o bezwzględnym pierwszeństwie prowadzi do takich wypadków.
Jaką niby różnicę zrobi zabitemu na przejściu to, że miał pierwszeństwo?
Ludzie myście o swoim życiu i zdrowiu!

Jan

Wina też po stronie cieląt ,bo przechadzać podobnie jak niektórzy zza autobusu to umieją się obejrzeć przy przejściu. A cielęta były zaczytane na smartfonie

Gleiwitz

Na tej ulicy strach przejść, to samo za zakrętem (wlot w Mikołowską). Tutaj kto pierwszy ten lepszy na światłach na skrzyżowaniu z Nowym Światem.

Ech...

Jak kogoś przerasta proste przejście przez jezdnię. to jak sobie radzi z wkładaniem pokarmu do odpowiedniej dziury?
Instynkt?

Pan w.

W tym miejscu to jest normą, niestety i chyba wszędzie na tego typu przejściach…

pałka teleskopowa

Zdołowali go na dołku i dostanie od sądu puchę, czy może ucieknie za granicę jak parę lat temu pewien Koreańczyk co po pijaku śmiertelnie potrącił rowerzystę ?

Nie do końca

Na pałowanie to zasługują te piesze ryjące się na siłę bezpośrednio przed jadące pojazdy. Zwłaszcza przy tak kiepskich warunkach i tak złym rodzaju oświetlenia. Ciekawe, czy pociąg też by zmuszały do zatrzymania? Art. 13. o ruchu drogowym. Zasady przechodzenia przez jezdnię lub torowisko 1.Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. U wymuszających pierwszeństwo nie widać korelacji ze “szczególną ostrożnością” Art. 14 Prawa o ruchu drogowym zabrania się pieszym: 1.wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący… Czytaj więcej »

pałka teleskopowa

” U niewo maszina, on wodit maszinu” i w życiu nie przepuści pieszego na przejściu.

Gizd

jeden samochód zdążył się zatrzymać a drugi nic nie widział?

Ech...

Tak. Czasami tak bywa w warunkach ograniczonej widoczności.
Stąd właśnie powiedzenie ograniczona widoczność.
Dodaj do tego źle dobrane oświetlenie uliczne, oraz dwie małolaty, którym się wydaje, że to matriks i prawa fizyki ich nie dotyczą i efekt masz powyżej na filmie.

Informacja Turystyczna

Porównanie do pociągu od razu dekonspiruje upośledzenie umysłowe.
Jednostronne cytowanie przepisów bez zrozumienia tylko to potwierdza.

Ech...

Art. 14 Prawa o ruchu drogowym zabrania się pieszym:
1.wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych; spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;…

Przechodzenie przez jezdnię bez zerkania zza samochodów przy pokonywaniu kolejnych pasów ruchu od razu dekonspiruje upośledzenie umysłowe sztuk dwie + jedna za nierozumienie tego.

Janek

Dziewczyn przechodziły prawidłowo, zatrzymał się samochód, więc drugi też mial obowiązek zatrzymać się. Redakcje niesłusznie usprawiedliwia pirata drogowego.

PawPL

To że ktoś ma pierwszeństwo, nie zwalnia go z obowiązku myślenia, wystarczyło aby dziewczyny rozglądały się, by do zdarzenia nie doszło. Kierowca człowiek, może czegoś nie ogarnąć, dostać zawału, albo mieć awarię w samochodzie….

olej w tłumiku

Albo pomylić gaz z hamulcem.

Informacja Turystyczna

Czyli mogę pomylić kołka za kierownicą z pieńkiem do porąbania?

Ech...

Zatrzymał się bo nie miał innego wyjścia jak mu się bezprawnie wryły przed maskę na chamca.

Obserwujący

Kierowca jest winien,powinien trafić do więzienia na lat 20 plus zabranie autka.
Inna sprawa,że tak właśnie jeżdżą kierowcy glajwiccy,nieuważnie,szybko, agresywnie, “śpieszą się” nie wiadomo gdzie i po co.
Kolejna sprawa,że młodzież przechodzi przez ulicę W OGÓLE się nie rozglądając, ale co się dziwić,tak zostali wychowani,na gwiazdy “jesteś genialna/y” i gwiazdorów.Uważają za oczywiste,że im się należy i kropka.I tyu wychodzi kolejna sprawa,czyli mentalność społeczeństwa plus poczynanie pisiorów.Efekty są.
Pozabierałbym wam autka i prawa jazdy.

Aaron Blummenfeld

I tu się pojawia Polski szowinistyczny faszyzm. Oczywiście że kierowca winny bo nie jest Polakiem i ma ciemniejsza karnację. Gdyby Gruzin został potrącony to by była jego wina że wymusił przejście przed nadjeżdżającą polską damą.

wiesław

Piesze weszły bezpośrednio przed jadący pojazd. Nie widzę tutaj winy kierowcy.

Pieszy kierowca

Bo to zwykłe, chamskie wtargnięcie było. Święte bezrozumne krowy idące na rympał, bo się naczytały pierdół o “pierwszeństwie” pieszych.

Ostatni Sprawiedliwy

@Pieszy kierowca. Oglądnij sobie film dowolną ilość razy. Może coś do Ciebie dotrze czyja jest bezwarunkowa wina.
-W momencie kiedy dziewczyny wchodziły na przejście dla pieszych, samochód Gruzina był 3-4 długości samochodu przed przejściem.
– Kierowca nie zauważył, że dwa samochody po prawej hamowały, a pierwszy samochód po prawej zatrzymał się (cały czas zapalone są światła “stop-u”)
– Zobacz kiedy zaczął hamować (wtedy, gdy dziewczyny były w połowie przejścia dla pieszych).
– przejście jest oznaczone znakami pionowymi i poziomymi (gdyby w tym miejscu był znak “Uwaga zapieprzające walce bez hamulców” – zatrzymałby się ze 3 razy).

Xsenofob

@wiesław –Nie widzę tutaj winy kierowcy.”
– polecam lekturę kodeksu drogowego (z otwartymi oczami)

Pieszy kierowca

Interesujący nas fragment lektury KD masz powyżej.
zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
Możesz go przeczytać do góry nogami a nawet wspak, ale jego znaczenia to nie zmieni.
Którego fragmentu nie zrozumiałeś? “Zabrania się”? Zabrania się, to znaczy, że nie wolno tego robić.

Masa

Pieszy kierowca: To co przytaczasz dotyczy tylko gdyby te dziewczyny weszły prosto z chodnika przed maskę tego białego autka. Jak już były na przejściu to mają bezwzględne pierwszeństwo!. Jeśli się nie znasz nie pisz publicznie.

kop

Czyli co? Powinny się zatrzymać na środku pasów aby przepuścić samochód? A może wrócić z powrotem na chodnik? Możesz sobie też poczytać do góry nogami, byle nie wyrywać zdań z kontekstu, a przede wszystkim czytać ze zrozumieniem.
Oczywiście dziewczyny nie są bez winy (nie zachowały szczególnej ostrożności), ale to osobny temat.

Informacja Turystyczna

No jak nie widzisz wyprzedzania przed przejściem to naprawdę masz coś mocno z oczami.
Lub głową…