Powstanie budynku mieszkalnego w tym miejscu budzi ogromne kontrowersje. Niezgodny z MPZP

Przy ul. Nowy Świat mają powstać nowe mieszkania. Inwestycja zakładająca budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego z garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, o ile dojdzie do skutku, będzie realizowana z pominięciem ustaleń zawartych w MPZP – w oparciu o tzw. “Lex deweloper”.

Przedsięwzięcie planowane jest na działkach nr 1530/4, 1992, 1993/5, 1993/7, obręb Nowe Miasto. Za inwestycją stoi Wawel Service Deweloper sp. z o.o.. Nieruchomości tej grupy deweloperskiej powstawały dotychczas w Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Naszą wizytówką stały się wybudowane i oddane do użytku osiedla, dzięki którym na rynek trafiło ponad 6500 mieszkań. Przez przeszło 30 lat działalności zapracowaliśmy na zaufanie klientów i pozycję lidera wśród deweloperów – czytamy na stronie internetowej inwestora.


Powierzchnia zabudowy ma wynieść około 1,2 tys. m2. W budynku o wysokości 22 metrów powstanie od 87 do 107 mieszkań. Liczba mieszkańców, jaka miałaby tam zamieszkać, oszacowana została na 156-190. Metraż lokali ma wynieść łącznie między 4,35 a 5,3 tys. m2.

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego opublikowano złożony 19 maja wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej.

Lex deweloper czyli specustawa mieszkaniowa pozwalająca na pominięcie ustaleń Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Gdy prezydent Andrzej Duda trzy lata temu podpisywał specustawę mieszkaniową wielu wskazywało na zagrożenia, jakie za sobą niesie jej wprowadzenie. Jednym z najczęściej krytykowanych przepisów był ten, który zezwala na budowę mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję w tym zakresie podejmie Rada Miasta.

Przed inwestycją ostrzegają społecznicy, m.in. z grupy “Ratujmy Wilcze Doły”.
“Ta lokalizacja była przez władze Gliwic wskazywana jako miejsce, gdzie “mieszkańcy często skarżą się na podtopienia”(…) okazuje się, że teraz planowany jest wielki blok z garażem podziemnym! Miłego pływania (…) Na blisko 100 mieszkań tylko 95 miejsc parkingowych = totalne zapchanie wszystkich parkingów, w tym teatralnego, oraz trawników i placów dookoła. Ustawienie tuż przy ulicy dużego bloku zaburzy całą urbanistykę okolicy. Nawet w PRL znali się na niej choć na tyle, żeby wiedzieć, że nie buduje się wieżowca przy samej ulicy zabudowanej domami 1-2 piętrowymi. Sąsiednie bloki są chociaż trochę odsunięte od ulicy i sąsiedniej zabudowy, ale jak widać żądza zysku unieważnia podstawy estetyki. Wieżowiec ma stanąć niemal na przeciwko Teatru Miejskiego, który wizualnie zostanie całkowicie zdominowany przez to monstrum” – czytamy na profilu społecznościowym.

Inwestor we wniosku wskazuje m.in. w jakim zakresie planowana inwestycja nie uwzględnia ustaleń planu miejscowego. W opublikowanym w BIP w dniu 31 maja 2021 r. wniosku niezgodność z planem miejscowym polega na zwiększeniu liczby kondygnacji nadziemnych (7 zamiast 5). Realizacja przedmiotowej inwestycji w oparciu o zapisy planu miejscowego nie byłaby możliwa bez przeprowadzenia procedury zmiany planu – informuje rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.

Do 21 czerwca każdy mieszkaniec może przedstawić uwagi do wniosku (drogą elektroniczną na adres pp@um.gliwice.pl).

Jeśli uchwała Rady Miasta będzie pozytywna, inwestor “przechodzi” standardowy proces pozwolenia na budowę uzgodnień itp. Jeśli Rada nie wyrazi zgody na realizację inwestycji inwestorowi przysługuje prawo skierowania sprawy do sądu administracyjnego.

(żms)/BIP Gliwice.eu
fot. 24gliwice.pl/ŁG, scr. MSIP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus

Obniżenie terenu i spływ dwóch strumieni sprawiają, że teren ulega podtopieniu przy każdym “oberwaniu chmury”. Pracownicy szpitala położniczego mogą coś na ten temat powiedzieć. W każdym razie garaż podziemny w tym miejscu to chyba dla okrętów podwodnych.

cała naprzód

Dlaczego od razu okrętów podwodnych, w jednej z reklam facet do firmy popłynął kajakiem kiedy zobaczył jak długi jest korek samochodów do miasta, w garażu z powodzeniem mogą cumować łodzie wiosłowe, żaglowe i motorowe jak również rowery wodne i kajaki, należy tylko odsłonić do Kłodnicy skanalizowaną Ostropkę i już jest połączenie z całym światem, skoro budowane są ścieżki rowerowe to i rowerom wodnym w Gliwicach się coś należy. Doświadczony 30 letnim stażem deweloper na pewno to uwzględni.

gliwicjus

I to by mogło “pyknąć”! To jest pomysł na miarę “przyszłość jest tu”! Postawić coś prestiżowego, w stylu chicagowskiego Marina City:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Marina35.jpg

SS3

https://www.youtube.com/watch?v=BxoI3AzCqx8

Jak już to prędzej coś takiego bardziej pasuje do Gliwic.
Czarne złoto w sam raz do ogrzewania niepodłączonych do C.O. budynków na starówce.

silverariel

Druga marina? Super….

Prawda

Tacy spece jak Pan twierdzili tez ,ze bedzie zalewalo tunel dts. JAK JEST KAZDY WIDZI.
W tym miejscu powinien ten projekt byc zrealizowany. Mnie sie podoba. Nalezy zagospodarowywac miejsca syfu w miescie.

Desygnator

Ale lokalizacja, o której mowa w artykule “jest” zalewana, a nie “będzie zalewana”

Misztal

Miejsc parkingowych musi być 2 razy tyle. Ale odmowę powinni dać z powodu potencjalnych podtopień. Nie dadzą, bo nikt normalny tej działki kupić nie chce, właśnie przez zalania (a później będą pretensje). Zaniedbanie odnośnie zlewu Dołu z Ostropką może wydarzyć się ponownie – wadliwa jest cała konstrukcja tego połączenia cieków. A deweloper będzie naciskać, bo to centrum i można dać bardzo wysoką cenę

Marijka

To jest tak, że mówisz deweloperowi “nie buduj tu Zenek, tu zaleje”, a on swoje: “utkaj Staszek, odwodnienie się zrobi będzie git!”. No a potem Adam Neumann z wierną drużyną radnych da pozwolenie, a jak zaleje to i on i deweloper umyje ręce. Już były komentarze osób z “kręgów władzy”, że ludzie którzy zgodnie z MPZP i po uzyskaniu pozwolenia od miasta budowali się na Bielika to sami są sobie winni bo trzeba było przewidzieć, że ich zaleje :D Winni na koniec zawsze są mieszkańcy, a nigdy władzuchna czy Święty Deweloper

wodnik z potoku Doły

Kupujący może tę cenę zbić argumentem o wiecznie zalewanej piwnicy.

SS3

Żartujesz?
Ekskluzywne jacuzzi w awangardowej aranżacji na miejscu, dodatkowo z ekologiczną borowiną – jak nic trzeba będzie dopłacić do umowy.

Gwoli ścisłości

Podtopienie było raz, spowodowane zaniedbaniem kosiarzy i brakiem zdolności przewidywania i reagowania.
Co do “Na blisko 100 mieszkań tylko 95 miejsc parkingowych” oraz “Nawet w PRL znali się na niej choć na tyle, żeby wiedzieć, że nie buduje się wieżowca przy samej ulicy zabudowanej domami 1-2 piętrowymi” pełna zgoda.

Światowość jest tu

Siedmio piętrowy wieżowiec, klasyczny oksymoron. To już Eugeniusz franek Wspaniały robił z naszego miasta wiochę, bo tramwaje są tylko w dużych miastach. Centrum miasta i siedmio piętrowy budynek za wysoki dobre sobie. W Warszawie, czy Katowicach nie wiedzieli by , śmiać się czy płakać rozważając takowy ”problem”

tory na TIRy

No i będą w Katowicach reaktywować wąskotorówkę z uśmiechem na ustach czy tak samo jak w Gliwicach będzie wiocha, że można się popłakać ? W Katowicach w wielkomiejskim stylu śladem dawnej kolei piaskowej miała być na wniosek tamtejszego “towarzystwa rowerowego” poprowadzona ścieżka rowerowa, tylko że rozebrano wiadukt, jest to powód do śmiechu czy płaczu ?

betonowy adam

@Światowość, wieżowce można stawiać, ale w odpowiednim otoczeniu, jak nie pasują do reszty budynków, to jest to po prostu brzydkie i jest to psucie miasta. O stawianiu takiego budynku w niecce i do tego jeszcze na potoku nie wspomnę.

SS3

Ale przecież tam w otoczeniu są bloki i wysokie kamienice a nie fińskie domki!

zaściankowy

No popatrz a takim światowym Nowym Jorku rozebrano zabytkowy gmach Metropolitan Opera na której deskach śpiewał Enrico Caruso, choć USA nadmiarem zabytków nie grzeszy, a tramwaje to zlikwidowano tam już dawno temu, wychodzi że to wiocha gorsza niż Gliwice.

WD-40

@ zaściankowy
A te tramwaje zastąpiono autobusami, czy metrem?

zaściankowy

Celowe działanie firm samochodowych, wykupili firmy tramwajowe, zlikwidowali je a w ich miejsce wprowadzono autobusy, wrogie przejęcie.

nie zawracaj głowy

W światowych Katowicach zburzono zabytkowy dworzec a w jego miejsce postawiono jego podróbę, atrapę a dodatkowo przysłonięto go blaszakową budą ala Franek to samo zrobiono z zabytkową przedwojenną halą targową projektu prof. Stefana Bryły, pioniera konstrukcji spawanych, którą również po gliwicku zamieniono w blaszakową budę.

Ziuta

Gwoli ścisłości podtopień było znacznie więcej- poza powodzią stulecia w 90. szereg pomniejszych opadów atmosferycznych. Z drugiej strony istnieją skuteczne techniki projektowania i technologie budowy domów, które zapobiegają tym eventom.

Laszlo Egesz

Dobrym przykładem jest gliwicka Wenecja przy ul. Dworskiej.

euroentuzjasta

Można np. wybudować zaporę wodną a na jej szczycie wieżowiec i problem zasilania budynku w ekologiczną energię elektryczną rozwiązany, tak że nawet eurokołchoz będzie zadowolony. Podobne rozwiązanie zastosowano w Elektrowni Turów a i tak Czesi chcą orżnąć Polaków na kasę i żeby to od nich kupować węgiel brunatny, zgodnie z unijną zasadą solidarności za rzekome ubytki wód gruntowych, które i tak występują w całej Europie i świecie.

Tymon

Teatralny parking to cały czas jest zapchany ( w zasadzie od szpitala do parkingu teatralnego ciężko znaleźć wolne miejsce) … także zieleń (jej resztki) będzie rozjeżdżona.

betonowy adam

Tam chyba też stoją wraki, jeśli się nie mylę, jest tych miejsc jeszcze mniej.

Glitroter

Wraki stoją wszędzie

awaria dzięki technice

Kilka zapuszczających korzenie szajswagenów z rosnącymi w środku drzewkami i mchem na karoserii również przyczynia się do zwiększenia ilości zieleni w mieście.

SS3

Skoro deweloper robi zbiornik retencyjny pod budynkiem to super – będzie można zrezygnować z betonowania wilczych dołów.

Gang PiSena

LEX deweloper to nieudolna próba ratowania na siłę całkowitej klapy programu mieszkanie+.

666

Jakie pokolenie taki MPZP.

Mieszkania nie kupię

Na ch*j kolejne 100 mieszkań, jak na Kozielskiej stoją puste, niesprzedane i dalej się buduje? Gliwice potrzebują mieszkań komunalnych, dla niepełnosprawnych itd. Tych, co się już wybudowały nikt nie chce, a kolejne bloki wyrastają, jak grzyby po deszczu. Kosze na śmieci byście wzdłuż ulic postawili, bo nie ma gdzie flaszki po kromce chleba wyrzucić czy papierka po Ekipie,.a nie tylko bloki i bloki…

Obserwując

Radni oczywiście wyrażą zgodę.Powstanie klocek wciśnięty w wolną przestrzeń przez firemkę z 30 letnim “zaufaniem”.W warszafce nie pozwoliliby zbudować czegoś takiego,podobnie w katowicach.

Tymon

Dobrze że nie dałeś przykładu Krakowa…bo dam budują wszystko i gdziekolwiek się da ;-)

zed

Z każdym takim artykułem potwierdzam się w przekonaniu, że dobrze zrobiłem wyjeżdżając z Gliwic i przestając być Gliwiczaninem. Miasto nic nie robi by chronić swoich mieszkańców przed deweloperami i korporacjami. W dzielnicy domów jedno i wielorodzinnych nie reagowali gdy play postawił masz przekaźnikowy między tymi domami. Teraz też będą udawać, że nic nie mogą zrobić a pod stołami……..

Wiesław

Blokować wszystkie inwestycje to źle zezwalać na wszystko też zle wniosek to rozsądek ,budować tak zgoda na 5 kondygnacji ,wszyscy by się zgodzili ale pazerny inwestor chce zarobić więcej sam tu nie będzie mieszkał co jego obchodzi zepsute otoczenie brak miejsc parkingowych a radni frankolandi zostaną odpowiedno zmotywowani na TAK

ŚlepaWrona

To o to chodziło z łąkami przy Słowackiego?

Tubylec

Ludzie. Czy wy nie macie ważniejszych problemów w swoim życiu? Jak chociażby własne zdrowie,,zblizajace się wakacje,itp Czepiacie się niezgodności z MPZP w mieście gdzie prawie wszystko robi się na opak w stosunku do przepisów,ogólnie przyjętych zasad i zdrowego rozsądku.. Gdzie wyburzą się stare kamienice, doprowadzając je wpierw do stanu zagrażającemu bezpieczeństwu i potem za zgodą miejskiego konserwatora zabytków buduje się w tych miejscach szkaradne budynki. Motto Gliwic ” przyszłość jest tu” . Tu nigdy nie było i nie będzie przyszłości.

progres

Budowa nowych nowoczesnych budynków to właśnie przyszłość, ty chciałbyś dalej pleśnieć w starej zagrzybionej ruderze z drewnianymi spróchniałymi, zjedzonymi przez korniki stropami i jeszcze bezczelnie nazywać tę stagnację przyszłością ?

zalewasz

Kiedy jeszcze w czasach PRL-u Horst Bienek wielokrotnie odwiedzał Gliwice stwierdził, że w porównaniu do miast zachodu Gliwice się wcale nie zmieniają, nie każdemu odpowiada taki komunistyczny zastój jak tobie.

CMD

..i właśnie dlatego nie oburzajmy się na ten koszmarek, taka logika? ;)

Cliper

Ile latek mają aktywiści wilkołaki?
PRL nie działał na szkodę miasta?!
Tak na szybko-pawilon na dawnych Ormowców pasuje jak świni siodlo!a takich przykładów zniszczenia miasta za waszych czasów widać wszędzie na każdym kroku

martyrololo

Gdzie tam jest napisane że nie działał? Po prostu nawet PRL był lepszy dla urbanistyki i jakości życia niż patodeweloperka ukochana przez obecne władze miasta.

Josef

Pawilon na Ormowców można w jeden dzień zlikwidować i zrewitalizować ten teren.
Budynku z setką mieszkań już się nie odkręci.

etam

wysadzają takowe

placowy

Gdyby MPZP byl realizowany w przeszlosci to Gliwice nadal bylyby w granicach murow obronnych ;)

,

CMD

Genialnie proste! Gdyby przepisy ruchu drogowego były przestrzegane, siedzielibyśmy w chatkach z gliny! Gdyby przepisy podatkowe były przestrzegane nikt by nigdy nie zarobił na pierwszy milion! Kolego zrobisz karierę w polityce!

świerk

W Parku Chopina znajduje się “domek ogrodnika” i ktoś na tę budowę wydał zezwolenie.