Powstanie budynku mieszkalnego w tym miejscu budzi ogromne kontrowersje. Niezgodny z MPZP

Przy ul. Nowy Świat mają powstać nowe mieszkania. Inwestycja zakładająca budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego z garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, o ile dojdzie do skutku, będzie realizowana z pominięciem ustaleń zawartych w MPZP – w oparciu o tzw. „Lex deweloper”.

Przedsięwzięcie planowane jest na działkach nr 1530/4, 1992, 1993/5, 1993/7, obręb Nowe Miasto. Za inwestycją stoi Wawel Service Deweloper sp. z o.o.. Nieruchomości tej grupy deweloperskiej powstawały dotychczas w Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Naszą wizytówką stały się wybudowane i oddane do użytku osiedla, dzięki którym na rynek trafiło ponad 6500 mieszkań. Przez przeszło 30 lat działalności zapracowaliśmy na zaufanie klientów i pozycję lidera wśród deweloperów – czytamy na stronie internetowej inwestora.


Powierzchnia zabudowy ma wynieść około 1,2 tys. m2. W budynku o wysokości 22 metrów powstanie od 87 do 107 mieszkań. Liczba mieszkańców, jaka miałaby tam zamieszkać, oszacowana została na 156-190. Metraż lokali ma wynieść łącznie między 4,35 a 5,3 tys. m2.

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego opublikowano złożony 19 maja wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej.

Lex deweloper czyli specustawa mieszkaniowa pozwalająca na pominięcie ustaleń Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Gdy prezydent Andrzej Duda trzy lata temu podpisywał specustawę mieszkaniową wielu wskazywało na zagrożenia, jakie za sobą niesie jej wprowadzenie. Jednym z najczęściej krytykowanych przepisów był ten, który zezwala na budowę mieszkań i inwestycji towarzyszących niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję w tym zakresie podejmie Rada Miasta.

Przed inwestycją ostrzegają społecznicy, m.in. z grupy „Ratujmy Wilcze Doły”.
„Ta lokalizacja była przez władze Gliwic wskazywana jako miejsce, gdzie „mieszkańcy często skarżą się na podtopienia”(…) okazuje się, że teraz planowany jest wielki blok z garażem podziemnym! Miłego pływania (…) Na blisko 100 mieszkań tylko 95 miejsc parkingowych = totalne zapchanie wszystkich parkingów, w tym teatralnego, oraz trawników i placów dookoła. Ustawienie tuż przy ulicy dużego bloku zaburzy całą urbanistykę okolicy. Nawet w PRL znali się na niej choć na tyle, żeby wiedzieć, że nie buduje się wieżowca przy samej ulicy zabudowanej domami 1-2 piętrowymi. Sąsiednie bloki są chociaż trochę odsunięte od ulicy i sąsiedniej zabudowy, ale jak widać żądza zysku unieważnia podstawy estetyki. Wieżowiec ma stanąć niemal na przeciwko Teatru Miejskiego, który wizualnie zostanie całkowicie zdominowany przez to monstrum” – czytamy na profilu społecznościowym.

Inwestor we wniosku wskazuje m.in. w jakim zakresie planowana inwestycja nie uwzględnia ustaleń planu miejscowego. W opublikowanym w BIP w dniu 31 maja 2021 r. wniosku niezgodność z planem miejscowym polega na zwiększeniu liczby kondygnacji nadziemnych (7 zamiast 5). Realizacja przedmiotowej inwestycji w oparciu o zapisy planu miejscowego nie byłaby możliwa bez przeprowadzenia procedury zmiany planu – informuje rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.

Do 21 czerwca każdy mieszkaniec może przedstawić uwagi do wniosku (drogą elektroniczną na adres pp@um.gliwice.pl).

Jeśli uchwała Rady Miasta będzie pozytywna, inwestor „przechodzi” standardowy proces pozwolenia na budowę uzgodnień itp. Jeśli Rada nie wyrazi zgody na realizację inwestycji inwestorowi przysługuje prawo skierowania sprawy do sądu administracyjnego.

(żms)/BIP Gliwice.eu
fot. 24gliwice.pl/ŁG, scr. MSIP Gliwice