Powstanie internetowy spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach. Prace dofinansowało ministerstwo

Teatr Miejski w Gliwicach otrzymał grant z programu Kultura Interwencje. W ramach dofinansowania powstanie spektakl internetowy na podstawie sztuki „Feblik” Małgorzaty Maciejewskiej. Internetową premierę przedstawienia w reżyserii Lecha Mackiewicza zaplanowano na listopad tego roku.

 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało teatrowi 68,5 tys. zł dotacji, dzięki której możliwe jest zrealizowanie dramatu nagrodzonego w I. edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Sztukę wybrano spośród ponad 130 utworów.

Realizacja spektaklu na podstawie sztuki współczesnej młodej polskiej autorki ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Konkursu o Nagrodę Różewicza. Teatr Miejski w Gliwicach dokłada wszelkich starań, aby wspierać polską dramaturgię i zasilać rynek teatralny wartościowymi tekstami. Istotne jest jednak strategiczne wsparcie Ministerstwa dla pełnego ukazania możliwości kulturotwórczych konkursu – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor teatru.

Najlepszym sposobem wspierania nowej dramaturgii jest konfrontacja z widzem współczesnym. Gross sztuk nagradzanych w konkursach w Polsce trafia do szuflady, nie na scenę.

Warunkiem istnienia żywego teatru jest zasilanie go sztukami współczesnych pisarzy. Skutecznym narzędziem promowania nowej polskiej dramaturgii jest wykorzystanie platform cyfrowych, w tym innowacyjne, pozasceniczne formy realizacji spektakli teatralnych, z przeinaczeniem wyłącznie do udostępnienia w Internecie.

(mat. TMG)
fot. arch. 24gliwice.pl

2 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze