Pożyczka online – czy jest bezpieczna?

Czym jest pożyczka online? Co trzeba zrobić, by ją otrzymać? Czy można wydać ją na dowolny cel? Kiedy lepiej zrezygnować z takiego finansowania? Przeczytaj!

 

Pożyczka online na pilne wydatki

Pożyczka online jak wskazuje sama nazwa dostępna jest w 100% przez internet. Właśnie w taki sposób możemy złożyć wniosek o pożyczkę czy zweryfikować swoją tożsamość. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej w ten sam sposób podpisujemy umowę. Po dopełnieniu wszystkich formalności pieniądze z pożyczki online trafią na nasze konto bankowe.

Na co można wydać pożyczkę online? Na wszystko, co w danym momencie jest nam potrzebne. Może być to nauka nowego języka, kurs na prawo jazdy, urlop po sezonie czy remont domu. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym, jakiej kwoty potrzebujemy i jaką będziemy w stanie bez problemu zwrócić. W Aasa Polska możemy pożyczyć nawet do 25 000 złotych

Ile czeka się na pieniądze z pożyczki online?

To, ile przyjdzie nam czekać na pieniądze z pożyczki online zależy m.in. od tego, kiedy złożymy wniosek. Najlepiej jest zrobić to w godzinach pracy firmy pożyczkowej, by mieć czas na dopełnienie ewentualnych formalności. Warto także wnioskować o pożyczkę w dniu roboczym.

Równie istotne jest to, by prawidłowo wypełnić formularz. Jeśli podamy błędne lub niepełne dane, to nasz wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony. Może też zdarzyć się, że zadzwoni do nas pracownik firmy pożyczkowej, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości. To również wydłuży czas trwania całej procedury.

Pamiętajmy także o tym, by podać prawidłowy numer konta bankowego i taki numer telefonu, pod którym można się z nami skontaktować.

Składając wniosek przez internet zwracajmy uwagę na pojawiające się komunikaty np. konieczność potwierdzenia tożsamości czy podpisania umowy. Weźmy pod uwagę fakt, że samo wydanie pozytywnej decyzji kredytowej nie sprawi jeszcze, że pieniądze trafią na nasz rachunek.

Kiedy lepiej nie brać pożyczki online?

Choć pożyczka online pozwoli nam sfinansować dowolny wydatek, to są sytuacje, gdy lepiej z niej zrezygnować. Zobacz, kiedy lepiej zrezygnować z pożyczki online:

  1. Wiarygodność pożyczkodawcy budzi Twoje wątpliwości – jeśli dane firmy pożyczkowej nie znajdują się w KRS, jeśli informacje na stronie internetowej przedsiębiorstwa są dość oszczędne, a sam podmiot praktycznie nie istnieje w internecie, to lepiej poszukaj innej firmy. Twoją czujność powinien także wzbudzić brak danych kontaktowych, brak polskiego adresu, czy niezabezpieczona strona internetowa.
  2. Konieczność ustanowienia zabezpieczenia – żadna legalnie działająca firma pożyczkowa nie poprosi Cię o pożyczkę pod zastaw (np. domu czy samochodu). Jeśli znajdziesz taki zapis w umowie, to pod żadnym pozorem jej nie podpisuj.
  3. Brak weryfikacji w bazach dłużników – wbrew temu, co może się wydawać punkt ten nie działa na korzyść przyszłego pożyczkobiorcy. Jeśli firma pożyczkowa nie działa zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczenia, to koszt wzięcia pożyczki może być bardzo wysoki. Nawet jeśli otrzymasz pożyczkę, to może się okazać, że nie jesteś w stanie jej spłacić.
  4. Masz problem z uregulowaniem obecnych zobowiązań – jeśli już teraz przytłacza Cię liczba spłacanych kredytów i pożyczek, to nie sięgaj po kolejne. Może to doprowadzić do tego, że wpadniesz w spiralę zadłużenia. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest konsolidacja obecnych zobowiązań lub kontakt z firmą pożyczkową i poinformowanie o swojej sytuacji. Jeśli tylko nie będziemy unikać kontaktu, to z pewnością uda się dojść do porozumienia.
  5. Figurujesz w bazach dłużników – jeśli widniejesz w BIK lub w którymś z biur informacji gospodarczej, to najprawdopodobniej firma pożyczkowa odmówi Ci finansowania. Pamiętaj, że pożyczka online to dług, który będziesz musiał oddawać zgodnie z harmonogramem. Jeśli nie masz pewności, że będzie Cię stać na spłatę, lepiej poszukać oszczędności w domowym budżecie lub dodatkowego źródła dochodu.

materiał partnera