Prace w dawnej stołówce i Kinoteatrze X trwają. Do wakacji wszystko będzie gotowe

Prace adaptacyjne przy nowych budynkach dla Politechniki Śląskiej posuwają się do przodu. Pisaliśmy już o przystosowaniu Kinoteatru X do celów edukacyjnych.

Jednak uczelnia inwestuje także w renowację budynku dawnej stołówki studenckiej przy ulicy Pszczyńskiej.

Remonty obu obiektów rozpoczęły się mniej więcej w tym samym czasie, na przełomie sierpnia i września 2010 roku. Nieczynna od dwóch lat stołówka wymagała gruntownej przebudowy, obejmującej elewację i wnętrze budynku.
? Wykonana zostanie termomodernizacja, wymiana okien i drzwi, przesunięta zostanie część ścian. Założona zostanie również nowa instalacja elektryczna oraz klimatyzacja. Zupełnie inny będzie podział kubatury obiektu ? wylicza Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

REKLAMA

Przebudowa uwzględnia również nowe wejście do budynku. Będzie ono zlokalizowane na wprost pobliskiego supermarketu, a nie ? jak dotąd ? na główną ulicę.

Miejsce ma stać się Centrum Kultury Studenckiej, a swoją siedzibę znajdą w nim biura wszystkich organizacji studenckich działających na Politechnice Śląskiej.

Tam też zostanie przeniesiony klub studencki Spirala. W budynku powstanie również teatralno-kinowa sala widowiskowa. Dawna stołówka przejmie więc rolę Studenckiego Domu Kultury, zlokalizowanego przy ulicy Strzody.
Koszt remontu obiektu wyniesie ponad 8 milionów złotych.

Dawny Kinoteatr X ma stać się natomiast kolejnym obiektem edukacyjnym Wydziału Architektury. Od nowego roku uczelnia planuje stworzenie dodatkowego kierunku ? wzornictwo. Każda nowa sala wykładowa jest więc bezcenna. Szczególnie, że w obecnym budynku wydziału i tak uczy się ponad 200% studentów więcej, niż było to pierwotnie przewidziane.

W nowym obiekcie będą więc sale wykładowe, pomieszczenia pracownicze oraz sala wykładowo-wystawiennicza.

Prócz roli edukacyjnej, miejsce będzie bowiem pełniło funkcję kulturalną. Odbywać się tam mają wystawy, warsztaty, przedstawienie teatralne i koncerty. Pierwsze zajęcia w wyremontowanych pomieszczeniach dla studentów kierunku architektura wnętrz rozpoczną się już w nowym roku akademickim.

Na razie jednak prace trwają. Kapitalny remont obiektu obejmuje elementy wykończeniowe, jak krycie dachowe, elewacja oraz wykończenie pomieszczeń.

Jednak jak zapewnia Doś, budynek nie zmieni swojego pierwotnego charakteru.

Koszt całej inwestycji wyceniany jest na ponad 10 milionów złotych, jednak prawie cała suma pochodzi z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zakończenie prac przy renowacji Centrum Kultury Studenckiej planowane jest na kwiecień, natomiast oddanie do użytku dawnego budynku Kinoteatru X na czerwiec.

(mu)

REKLAMA