Prawie 12 mln dofinansowania do budowy południowej obwodnicy Gliwic. Podpisano umowę (TV)


Ponad 7,8 mln zł w transzy na 2019 rok i niemal 3,8 mln zł w transzy na 2020 rok pozyskał ZDM w ramach dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy odcinka obwodnicy południowej od ul. Pszczyńskiej do ul. Bojkowskiej.

Umowę w tej sprawie podpisali we wtorek, 10 grudnia, p.o. prezydenta Gliwic Janusz Moszyński i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

– Pomagamy samorządowi, aby te środki, które ma zapewnione w budżecie, mógł przeznaczyć na inne ważne cele społeczne czy infrastrukturalne. To odciążenie miasta na ok. 12 mln złotych i ogromny zastrzyk pieniędzy. Dobra współpraca rządu i samorządu musi przynosić korzyści przede wszystkim obywatelom – mówił podczas wtorkowej konferencji Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.


– To kolejny, bardzo ważny etap w kierunku sfinalizowania budowy całej tzw. południowo-zachodniej obwodnicy Gliwic, która pozwoli odciążyć układ komunikacyjny dzielnic okalających miasto i usprawni w przyszłości dojazd mieszkańców Trynku, Sikornika czy Sośnicy do strefy ekonomicznej – podkreśla Janusz Moszyński, p.o. prezydenta Gliwic.

Wniosek o wielomilionowe dofinansowanie budowy obwodnicy południowej w ramach Funduszu Dróg Samorządowych został złożony przez gliwicki ZDM w kwietniu.

Dodatkowe środki z budżetu państwa mogły pozyskać inwestycje posiadające prawomocne decyzje budowlane lub przygotowany tzw. program funkcjonalno-użytkowy pozwalający na ogłoszenie przetargu w trybie „zaprojektuj – buduj”. Każda z gmin mogła złożyć po jednym wniosku na budowę lub przebudowę drogi gminnej oraz w tym samym zakresie na drogę powiatową.

W rozdaniu jesiennym, na podstawie wniosków złożonych na wiosnę AD 2019, Gliwicom udało się pozyskać dofinansowanie na inwestycje związane z budową ul. Kozłowskiej (droga gminna; umowę w tej sprawie podpisano w Katowicach na początku listopada) oraz na budowę obwodnicy południowej (droga powiatowa), której wykonawcą jest konsorcjum firm Eurovia Polska – PRUiM Gliwice.

Roboty związane z tym przedsięwzięciem dotyczą łącznika od ul. Bojkowskiej do ul. Pszczyńskiej – w śladzie ul. Okrężnej. Przewidywane zakończenie prac (zgodnie z umową podpisaną w marcu br.) powinno nastąpić w listopadzie 2020 roku. Koszt całej inwestycji to ok. 54,6 mln zł.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Dziadek

Od lipca br.obserwuję roboty na w/w łączniku..panie Komisarzu Moszyński,apeluję aby zbudził pan z drzemki wykonawcę tych robót….bo robotnicy oparci o łopaty krzywdę sobie zrobią…kręgosłupy im się pokrzywią!!Ten odcinek powinien być(przy utrzymaniu ruchu) wykonany maksymalnie za 7-8 miesięcy…już powinniśmy korzystać z niego!Cena za wykonanie też poraża,przecież na tym odcinku nie ma mostów,wiaduktów,estakad,tuneli..jest tylko jeden jednotorowy przejazd kolejowy..z natęzeniem ruchu 1 lub 2 przejazdy na dobę,kanalizacja i trochę innych instalacji!!

Dziadek

Chcę dodać jeszcze ,ze ten wzmiankowany odcinek obwodnicy od ronda na ul. Bojkowskiej do węzła na ul. Pszczyńskiej ma ~1,6 km.

Dziadek

Jeszcze raz ja…dla zobrazowania tempa robót na w/w odcinku(zakładając,że roboty będą trwać od 1.04.2019 do 31.10.2020…to budowa drogi z Gliwic do Rybnika trwała by….8930 dni…ponad 24 lata!

Stasiu

Trochę tutaj trolli zaatakowało powyższy artykuł. Czyżby to dziennikarze konkurencyjnych mediów z naszego miasta czy może typowi Janusze, którzy muszą przy każdej okazji zacząć marudzić i narzekać? Mamy dobrego prezydenta od dwóch miesięcy i widać dużo postępów. Jeśli ktoś tego nie dostrzega to zapraszam do Zabrza. Tam na pewno zobaczymy różnice w zarządzaniu miastem.

Przemo

Stasiu, ale ten projekt, ta umowa cała robota papierkowa została wykonana zanim ten komisarz się pojawił. On tylko przyjechał podpisać umowę!
Takich rzeczy nie robi się w 2 miesiące!
W trakcie kampanii cały czas widzę Moszyńskiego. Frankiewicz po prostu robił to i nie pchał się na afisz z każdą podpisaną umową. Zasługa Janusza Moszyńskiego tu jest taka jak z PECem. Mógł podpisać lub nie podpisać umowy. Jaka jego zasługa, za to że podpisał?

Edmund

Frankiewicz wojował i dlatego Gliwice duzo traciły, wole osobe ktora dla dobra miasta potrafi znaleść równowagę

RealistA

Bravo! Oby więcej takich informacji;)

:)

Na Bravo kasa jeszcze nie wpłynęła. Może w przyszłym tygodniu, przed konferencją, żeby bezpartyjny i niepopierany przez PiS komisarz mógł się pochwalić odbudową nieodżałowanej dyskoteki.

???

Jak ci przeszkadz to sam wyłóż pieniądze ,
Ludzie zamiast się cieszyć że miasto zyskuje muszą narzekać , to zależy wam na Gliwicach czy na sporach?

:)

Pamiętam, jak się czieszyliście, kiedy na zdjęciach z takich “wydarzeń” na miejscu Moszyńskiego siedział Frankiewicz. Taki RealistA wręcz piał z zachwytu, a nie tylko bąkał coś o disco Bravo.

Dziadek_2

I się dało! Brawo Moszyński! Brawo Wieczorek! Brawo dla Gliwic!!!

gmG

Fajnie że jest kasa na ten łącznik… tylko , czy to znaczy że rondo na Pszczyńskiej będzie jeszcze dociążone obwodnicą? Rondo na którym spotykają się dwie autostrady, krajówka i teraz jeszcze obwodnica zasilająca centra magazynowe. Ładny kocioł. A naturalny spowalniacz imienia Zygmunta Frankiewicz ma się dobrze (odcinek jedno jezdniowej Pszczyńskiej z wiaduktem i światłami na skrzyżowaniu).

Obserwujący

Ale elegancka ustawka.Pokazówka jak z podręcznika.
Cokolwiek dziwny “zbieg okoliczności”,w takie dziwne zbiegi okoliczności nie wierzę.Pisowcy pokazują,że jest to ich kandydat.Jest to jaskrawo widoczne.I jest to typowa zagrywka ,w pisowskim stylu.
Wniosek leżał od 7 miesięcy,zygmunt dostał się do senatu,moszyński został komisarzem i…pstryk…kasa niczym manna z nieba się znalazła.
Niech nikt mi nie mówi o procedurach,procedury można zatrzymać, a następnie przyśpieszyć, takie rzeczy potrafią pisowcy.
Suweren to łyknie.

Rysio

Jest Moszynski i pyk jest dofinansowanie! Neumann powiedziałby ze to nie zależy od niego.

Zaduma

Ciekawe dlaczego wojewoda z PIS-u daje pieniądze w czasie kampanii wyborczej i podpisuje umowę z p.o. obowiązki prezydenta J. Moszyńskim mianowanym przez premiera z PIS? I niech ktoś powie, że to nie człowiek PIS-u. Jeśli dojdzie do II tury to K.G. przekaże głosy…Moszyńskiemu :) Więc wyrok sądu z powództwa wyborczego jest tylko formalnością..

The Tiger@

Wątpię by był to przypadek – to po prostu bardzo dobry splot okoliczności. Kasa została wcześniej zawnioskowana, ale (tak myśli wojewoda, który przecież jest politykiem i dba o własne partyjne interesy) jeśli można się przyczynić do pokonania przeciwnika politycznego to należy szansę wykorzystać. Zwłaszcza, że to nie jest na szkodę społeczności. Natomiast J. Moszyński stricte PiSowcem nie jest, ale stwierdził, że wykorzysta podaną mu dłoń, ale jednak będzie akcentował, że to (taktyczne) partnerstwo, a nie strategiczna zależność. Ergo powtórka wariantu katowickiego, gdzie niezależny prezydent jest popierany przez PiS, bo to ostatnie wie, że nie ma szans z własnym kandydatem. Natomiast… Czytaj więcej »

Przemo

Trafna analiza. Kwestia tylko czy w drugiej turze Gornig poprze Moszyńskiego czy Moszyński Gorniga.
Co za to będą mieli działacze PiS z Gliwic, jeśli któremuś z nich uda się wygrać?
Prezydent Zabrza też mocno flirtuje z PiSem, co z tego mają mieszkańcy Zabrza?

The Tiger@

Dziękuję. W drugiej turze wzajemne poparcie tych kandydatów nie powinno mieć jednak dużego znaczenia, bo będą jasno narysowane linie: starzy vs. nowi. Chyba, że z jakiegoś powodu w drugiej turze będzie inna konstelacja. Myślę, że pierwsze pytanie jest oczywiste: stołki i fundusze. I nie jest to krytyka, tylko stwierdzenie faktu, ponieważ tak działa polityka. Pytanie na ile zmonopolizują stołki, a na ile znajdą się na nich osoby niezależne. Ale to ewentualnie zobaczymy po wyborach. Niezależnie od zwycięzcy poproszę o audiencję i porozmawiam z nowym prezydentem. Drugie pytanie jest dla mnie również dosyć proste do odpowiedzenia. Wszystko zależy czy flirt będzie… Czytaj więcej »

Przemo

Akurat w tym temacie nie liczyłbym na przekupstwo polityczne. teraz dali nam ochłap 13 mln złotych, co przy skali budżetu Gliwic jest kropelką. Takie przekupstwo polityczne, a najlepsze jest to, że w tym samym czasie skubią wszystkie samorządy nakładając nowe obowiązki, a nie przeznaczając środków na to. Czy Zabrze coś mają z tego, że Mańka-Szulik współpracuje z PiSem?
NIE
więc to tylko kiełbasa przed wyborami, a nie prawdziwa pomoc. Wieczorek jest Gliwiczaninem i to jest jego psi obowiązek nam pomagać, a nie teraz rzucać ochłap!

The Tiger@

13 milionów to może być bardzo dużo mimo ponad miliardowego budżetu, jeśli znaczna większość budżetu jest sztywno rozplanowana przez różne ustawy i w zasadzie niezależna od miasta. No i się zastanawiam czy uważasz, że to jest czy nie jest przekupstwo polityczne? Czemu uważasz, że Zabrze nic z tej współpracy nie mają? Przewrotnie się spytam: – Jak miałaby wyglądać prawdziwa pomoc? – Czy wojewoda pomimo bycia z Gliwic powinien się bardziej koncentrować na Gliwicach czy jednak patrzeć z perspektywy całego województwa? – Czy możliwe jest myślenie wojewody w stylu: “Uważam, że kandydat KO w Gliwicach to zło dla tego miasta, więc… Czytaj więcej »

Zaduma

A może Neumann pozamiata w I turze? Przykład poprzednika ma dobry a i poparcie solidne ważnych osób.

The Tiger@

Szczerze to nie wierzę w takie zwycięstwo, aczkolwiek nie jest do końca wykluczone. Myślę, że największe szanse miałby ktoś, kto połączyłby świeżość z tradycją. Ale nikt taki nie został wystawiony (lub sam się nie wystawił).

Ampuła

PiSbieżeli z dotacjami: Pan bierze!
Zgrają, tłoczno – tylko Jemu przy sterze