Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Bumarze Łabędy. ” To tutaj w Gliwicach będzie produkcja Kraba”

Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożyli krótką wizytę w Bumarze Łabędy. W Zakładach Mechanicznych mają być produkowane armatohaubice Krab, o co, jak zaznacza Kancelaria Premiera, zabiegali pracownicy, kierownictwo ZM, a także lokalni działacze PiS.

 
– Tutaj w Gliwicach i w całej Polsce niezwykle ważny jest rozwój całej polskiej zbrojeniówki, bo od tego długofalowo zależy bezpieczeństwo Polski. Żeby produkcja mogła się rozwijać, to przede wszystkim musimy mieć zamówienia na sprzęt z polskich zakładów zbrojeniowych – mówił premier na terenie zakładu.

W swoim wystąpieniu podkreślał potencjał rozwojowy i produkcyjny Bumaru, by w dalszej części skrytykować… Donalda Tuska, nazywając go grabarzem przemysłu zbrojeniowego. – To w jego czasach przemysł zbrojeniowy był zwijany – dodał Morawiecki. Premier odniósł się w ten sposób do wtorkowego wystąpienia lidera opozycji w Rzeszowie, gdzie Tusk wspomniał o tym, że ludzie w Stalowej Woli zastanawiają się dlaczego rząd PiS dokonuje zakupów uzbrojenia w Korei (Południowej) zamiast inwestować w armatohaubice produkowane w tym mieście (w hucie HSW będącej częścią PGZ).

Można tego wysłuchać poniżej.

– Nie może być tak, że jeździ sobie facet po całej Polsce i kłamie w żywe oczy – mówił na temat Tuska premier Morawiecki. Ostatecznie część przemowy dotycząca politycznego przeciwnika zajęła szefowi rządu ponad 2 minuty z kilkuminutowej relacji w mediach społecznościowych, zamieszczonej przez wojewodę Wieczorka.

– Rozmawialiśmy tutaj między innymi o przyszłości Bumaru Łabędy i przywozimy bardzo dobre wiadomości. To tutaj w Gliwicach będzie produkcja Kraba – o to zabiegali pracownicy, zabiegało kierownictwo, zabiegało też kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku – kontynuował premier. – Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości dziesiątki razy budowali koncepcje kontynuacji produkcji przemysłowej tutaj w Polsce, tutaj w Gliwicach. W Gliwicach i całej Polsce ważny jest rozwój całej polskiej zbrojeniówki. To właśnie od tego, jaki będzie potencjał polskiej zbrojeniówki długofalowo będzie też zależało bezpieczeństwo Polski. Dbamy o to bezpieczeństwo poprzez zakupy za granicą, ale dbamy przede wszystkim przez rozwój polskiej zbrojeniówki – dodał. Nagranie z całej wizyty można obejrzeć na profilu Kancelarii Premiera.

Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu, do Gliwic ma zostać przeniesiona część produkcji Krabów (polska współczesna armatohaubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym), w Bumarze ma działać także centrum serwisowania i napraw czołgów Leopard. Zapowiedziano też zwiększenie zatrudnienia z Zakładach Mechanicznych.

Wizyta prezesa rady ministrów w gliwickich Zakładach Mechanicznych była dosyć krótka – od godziny 10:00 zaplanowano udział premiera w w XV Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbywa się w MCK w Katowicach.

(żms)
fot. Kancelaria Premiera (Twitter)