Projekcja filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” w Bibliotece Centralnej. Akcja Żonkile także w MBP

Biblioteka organizuje projekcję telewizyjnej adaptacji książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia z okazji przypadającej tego dnia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizowana jest corocznie akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to opowieść o Marku Edelmanie, zastępcy komendanta powstania w Getcie Warszawskim w kwietniu 1943 roku, który po wojnie został ordynatorem oddziału reanimacji w jednym z łódzkich szpitali. Akcja sztuki rozgrywa się w dwóch planach, które się wzajemnie przeplatają.


W pierwszym planie – Edelman rozmawia z reporterką na terenie ówczesnego getta. Opowiada o akcji likwidacji Żydów, wywożeniu ich do obozu w Treblince, wspomina wydarzenia w czasie powstania i mówi o swojej roli w getcie.

W drugim planie – Edelman walczy o życie pacjenta. Przekonuje profesora do przeprowadzenia skomplikowanej operacji serca, która jest jedyną szansą na uratowanie życia. Spektakl ilustrowany jest archiwalnymi fotografiami z Getta Warszawskiego. Reżyseria Andrzej Brzozowski, obsada aktorska: Zbigniew Zapasiewicz (Marek Edelman), Elżbieta Kępińska (reporterka), Maja Komorowska, Ryszarda Hanin, Gustaw Holoubek i inni.

Podczas projekcji zapewniona jest pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna. Wstęp wolny.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Piątek, 19 kwietnia, godzina 18:00.

(żms)/MBP Gliwice
Akcja Żonkile, Fot. M. Jaźwiecki/POLIN