Prosta droga, dwa pasy w jednym kierunku i… manewr zakończony mandatem. Policja publikuje nagranie

Kierowca, który zaczął wyprzedzać tuż przed przejściem dla pieszych został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 15 punktami karnymi. Policja przypomina, co w tym zakresie mówią przepisy ruchu drogowego.

 
Sytuacja miała miejsce na ul. Słowackiego, a niebezpieczny manewr zakończony… sygnałem radiowozu odbył się dosłownie w oku policyjnej kamery.

Mandat to nie jest najgorsza konsekwencja takiego manewru. Można przecież przy okazji kogoś „rozjechać”… – Jak uczy policyjne doświadczenie, wielu kierujących nie może pogodzić się z tym, że funkcjonariusz nakłada na nich mandat w takiej sytuacji, jak ta z filmu – mówi podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Najczęściej sprawcy wykroczenia argumentują, dodajmy – błędnie, że nie wyprzedzali, a tylko poruszali się równoległym pasem z prędkością większą niż pojazd po prawej

– dodaje rzecznik. – Zatem przypomnijmy definicję wyprzedzania: jest to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Koniec. Zauważmy, że nie ma tu mowy o rozpoczynaniu manewru z tego samego pasa jezdni, co pojazd jadący wolniej, nie ma tu mowy o powrocie na ten sam pas – kontynuuje.

Nie licząc kolizji z pieszymi, w których konsekwencjami były tylko siniaki czy drobne potłuczenia, na terenie gliwickiego garnizonu policji, w styczniu i lutym doszło do 15 wypadków na przejściach. Warto wziąć pod uwagę, że przepisy wymagają od kierujących zachowania szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do takich miejsc i uważnego śledzenia otoczenia (a także m.in. zredukowania prędkości, by móc w razie czego przepuścić osoby chcące przekroczyć jezdnię).

Policja przypomina, że zdanie egzaminu na prawo jazdy nie powinno być końcem samoedukacji. Obowiązkiem każdego jest odświeżanie sobie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Zabrania się wyprzedzania:

  • pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
  • na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
  • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
  • na przejeździe kolejowo-drogowym lub tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

(żms)/KMP Gliwice
fot., wid. KMP Gliwice

22 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
jm
14/03/2023 19:31

Radiowozowy szeryf zrobił to samo, tylko dużo mniej bezpiecznie

Jan Tomasz
14/03/2023 11:21

Tu decyzja policji jest słuszna i bezdyskusyjna. Ale może policja pokazałaby, jak podpuszcza kierowców do takiego manewru, nagle i bezpodstawnie hamując przed przejściem, nie dając szansy kierowcy na reakcję. Takich nagrań jest w sieci multum

Andrzej
14/03/2023 20:59

A co z tymi pieszymi co nie paczą i wchodzą na przejście dla pieszych a przepisy mówią co innego???? należy zachować ostrożność i popaczyć aby nie wejść pod nadjeżdżający pojazd

Słownik
15/03/2023 06:18
W odpowiedzi na  Andrzej

popaczyć się
1. «o większej liczbie czegoś drewnianego: ulec popaczeniu lub o czymś pojedynczym: ulec spaczeniu w wielu miejscach»
2. «o wielu pomysłach, ideach itp.: zmienić się na niekorzyść»

Kolejarz
14/03/2023 11:20

Niebezpieczeństwo niesamowite…

Tom
14/03/2023 13:01

Wjechali na pasy w tym samym momencie.

Gliwiczanin
15/03/2023 10:18
W odpowiedzi na  Tom

Zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim

senior
14/03/2023 12:00

To komisarza . Czy Policyjny radiowóz bez wysyłania sygnanłów wskazujących że jest pojazdem uprzywilejowany tj dżwiękowych iiiuuu!!! i niebieskich świateł ma prawo wyprzedzać innego uczestnika przed wzniesieniem ? o znacznych nachyleniu i braku widoczności , a potem zarzucać wyprzedzanemu że jakoby przyspiesza,a co ma zrobić stoczyć się w dół jeśli nie przyśpieszy? to prawo fizyki omawiane było za moich czasów w szkole podstawowej w 7klasie

edwal
15/03/2023 10:48

Wyobraźmy sobie jadące prawym pasem, kilka pojazdów z szybkością około 30 km/h. Czy mogę je wyprzedzić ? Jeśli tak to co mam zrobić gdy zobaczę przejście dla pieszych, będąc już w połowie wyprzedzania. mam się zatrzymać i przepuścić wszystkie pojazdy z prawego pasa, następnie zmienić pas na prawy i dopiero przejechać przez przejście. Pytam bo nie wiem.

Mentopento
15/03/2023 14:19
W odpowiedzi na  edwal

Skoro pytasz o takie podstawy to mam nadzieję, że nie jesteś kierowcą. Przepisy w tym przypadku nie przewidują żadnych haczyków – nie wyprzedzasz na i przed przejściem czyli po prostu nie możesz jechać szybciej niż inni. Nie ma tutaj znaczenia, którym pasem jedziesz, czy właśnie go zmieniasz ani z jaką prędkością poruszają samochody. Jeśli jesteś „w połowie wyprzedzania” gdy zobaczysz przed sobą przejście to musisz po prostu zmniejszyć prędkość tak aby nie wyprzedzić samochodu, który jest obok Ciebie. Proste? Proste!

edwal
15/03/2023 15:30
W odpowiedzi na  Mentopento

Zaczynając manewr wyprzedzania nie widzę przejścia sto metrów dalej. Gdy je zobaczę to mam przestać wyprzedzanie, zrównać prędkość z pojazdem po mojej prawej stronie i dalej tak jechać? Dopiero po przejechaniu przez przejście mogę dalej wyprzedzać?

Mentopento
16/03/2023 15:11
W odpowiedzi na  edwal

Dokładnie tak powinien zachować się kierowca z nagrania! Prawda, że proste?

edwal
16/03/2023 17:37
W odpowiedzi na  Mentopento

OK, dzięki.

kieroFca
16/03/2023 19:27
W odpowiedzi na  Mentopento

mentopento – bierzesz wszystkich kierowców i wszystkie okoliczności jedną miarą. OK tu w omawiamym przypadku policja słusznie postąpiła bo wyprzedzanie było max-oczywiste. Ale co w przypadkach gdy wyprzedasz nazwijmy to mimowolnie czyli zostajesz np. sprowokowany przez inny pojazd który nagle zwolnił przed lub na przejściu a ty nadal jedziesz z tą samą prędkością. Głośno juz było o takich przypadkach kiedy to wręcz policja perfidnie polując na mandaty wymuszała takie wykroczenie albo gdy wskutek nowych przepisów mnóstwo kierowców wręcz panikuje w okolicach przejść dla pieszych i najczęściej zwalnia choć wcale nie musi. Obyś się kiedyś nie obudził w takiej sytuacji bo… Czytaj więcej »

isia
19/03/2023 14:50

i bardzo dobrze!!!!!!!!

Kamil
14/03/2023 13:42

Chamy uliczne jak zwykle oburzone zachowaniem policji.

Ostatnio edytowany 14 dni temu przez Kamil
prawda
14/03/2023 12:22

To jest chore.

Pentimento
14/03/2023 12:26

Każdy, kto wyraża niezrozumienie, oburzenie lub jest zdziwiony przedstawioną powyżej sytuacją, dla dobra nas wszystkich powinien dobrowolnie zrzec się swojego prawa jazdy…

olo
14/03/2023 16:50
W odpowiedzi na  Pentimento

a Ty czego sie zrzekniesz ?

Pentimento
15/03/2023 07:15
W odpowiedzi na  olo

Mogę zrzec się na Twoją rzecz egzemplarza PRD. Przeczytasz go, nauczysz i może zrozumiesz.

Guardian
14/03/2023 19:23

Po komentarzach tutaj widać ilu osobom powinno zostać odebrane prawo jazdy. Przepisy ruchu drogowego to w pewnym stopniu dorobek wynikający z mniejszych lub większych ludzkich tragedii. Za ciency jesteście aby deliberować nad ich zasadnością.

Error Flint
15/03/2023 07:32
W odpowiedzi na  Guardian

Nie masz racji. Taki przepis o obowiązku jazdy na światłach w słoneczne dni jest na wskroś głupi i szkodliwy. Jego wprowadzenie wynikało z nie do końca przemyślanych założeń i to co wyróżniało jednoślady i pojazdy uprzywilejowane po wprowadzeniu tego przepisu przestało to robić, bo wyróżnianie się wszystkiego to żadne wyróżnianie a wręcz ukrywanie tego, co się nie wyróżnia czyli rowerzystów i pieszych. Oko ludzkie działa optymalnie w zwykłym świetle dziennym a dodatkowe oślepienie (olśnienie świetlne) tylko zakłóca postrzeganie. Wiele krajów w tym Niemcy go zniosły a w Grecji dostaniesz mandat za oświetlanie asfaltu w dzień.

Ostatnio edytowany 13 dni temu przez Error Flint