Prosta droga, dwa pasy w jednym kierunku i… manewr zakończony mandatem. Policja publikuje nagranie

Kierowca, który zaczął wyprzedzać tuż przed przejściem dla pieszych został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 15 punktami karnymi. Policja przypomina, co w tym zakresie mówią przepisy ruchu drogowego.

 
Sytuacja miała miejsce na ul. Słowackiego, a niebezpieczny manewr zakończony… sygnałem radiowozu odbył się dosłownie w oku policyjnej kamery.

Mandat to nie jest najgorsza konsekwencja takiego manewru. Można przecież przy okazji kogoś „rozjechać”… – Jak uczy policyjne doświadczenie, wielu kierujących nie może pogodzić się z tym, że funkcjonariusz nakłada na nich mandat w takiej sytuacji, jak ta z filmu – mówi podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Najczęściej sprawcy wykroczenia argumentują, dodajmy – błędnie, że nie wyprzedzali, a tylko poruszali się równoległym pasem z prędkością większą niż pojazd po prawej

– dodaje rzecznik. – Zatem przypomnijmy definicję wyprzedzania: jest to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Koniec. Zauważmy, że nie ma tu mowy o rozpoczynaniu manewru z tego samego pasa jezdni, co pojazd jadący wolniej, nie ma tu mowy o powrocie na ten sam pas – kontynuuje.

Nie licząc kolizji z pieszymi, w których konsekwencjami były tylko siniaki czy drobne potłuczenia, na terenie gliwickiego garnizonu policji, w styczniu i lutym doszło do 15 wypadków na przejściach. Warto wziąć pod uwagę, że przepisy wymagają od kierujących zachowania szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do takich miejsc i uważnego śledzenia otoczenia (a także m.in. zredukowania prędkości, by móc w razie czego przepuścić osoby chcące przekroczyć jezdnię).

Policja przypomina, że zdanie egzaminu na prawo jazdy nie powinno być końcem samoedukacji. Obowiązkiem każdego jest odświeżanie sobie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Zabrania się wyprzedzania:

  • pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
  • na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
  • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
  • na przejeździe kolejowo-drogowym lub tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

(żms)/KMP Gliwice
fot., wid. KMP Gliwice