Jest już zezwolenie na przebudowę “pajączka”. Pojawi się sygnalizacja świetlna, zniknie torowisko

Skrzyżowanie ulic Daszyńskiego, Jasnogórskiej, Kozielskiej, Siemińskiego i Sobieskiego zostanie przebudowane. Przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Zarząd Dróg Miejskich podjął decyzję o przebudowie “pajączka”. Wieloodnogowe skrzyżowanie w centrum czeka znaczna zmiana. Zezwolenie na realizację inwestycji zostało już wydane, przeprowadzono też analizę zmian natężenia ruchu po organizacji woonerfu i zweryfikowano statystyki wypadkowości.

W miejscu obecnego skrzyżowania pojawią się dwa niezależne.

U zbiegu ulic Siemińskiego i Kozielskiej, Daszyńskiego i Jasnogórskiej, ruch będzie sterowany sygnalizacją świetlną, natomiast skrzyżowanie Daszyńskiego i Sobieskiego pozostanie bezsygnalizacyjne.

– Pojawią się nowe miejsca postojowe, a dawne torowisko tramwajowe zostanie usunięte. Zmodernizujemy też zatokę autobusową przy ul. Jasnogórskiej i przeniesiemy przystanek z ul. Siemińskiego na Daszyńskiego za kościołem, a ten naprzeciwko kościoła przy ul. Daszyńskiego na Sobieskiego – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik ZDM.

Inwestycja będzie kosztowała około 5,5 mln zł.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ycik
Ycik

Dlaczego nie Rondo?? Pozatym pajaczek jest dobry… Komu przeszkadza tym co jeździć nie potrafią…

qwe
qwe

Bo ŚSM nie może obsługiwać ronda, a światła tak. Musi być ynteligentna sygnalizacja itd.

rty
rty

ŚSM nie obsługuje sygnalizacji

Alex
Alex

Swego czasu sprawowali nadzór inwestorski

kanalia52
kanalia52

Poza tym piszemy osobno.

HA HA HA
HA HA HA

A dlatego ,że wielebny za pas kościelnej ziemi 2m na 6m “życzy” sobie 2 ha w dobrym punkcie miasta.

Dojna Polska
Dojna Polska

Niby tylko 2×6 m ziemi, ale to jest ZIEMIA ŚWIĘTA i rodzina rydza za byle co nie odda.

rocki
rocki

Przejeżdżam przez pajączek od lat i nie widzę tam komunikacyjnego problemu. Nie rozumiem tej zmiany, tym bardziej, że jest tyle do zrobienia ważniejszych remontów na gliwickich drogach.

Beton
Beton

Dokładnie. Jeżdżę po kilka razy dziennie tamtędy i nigdy nie widziałem jakiejkolwiek kolizji w tym miejscu. Ruch odbywa się stosunkowo powoli, ale płynnie. Po zainstalowaniu świateł korki będą od świateł na Kozielskiej, od świateł na Daszyńskiego, od świateł na Sobieskiego i od skrzyżowania Jasnogórskiej z Orlickiego.
Głupi, niepotrzebny nikomu remont. Zgadzam się z przedmówcami, że są pilniejsze potrzeby drogowe w mieście, jak choćby Jagiellońska i Zabrska. Niestety ZDM w kooperacji z UM, to znany już w południowej Polsce zespół wizjonerów, przy których wróżbita Maciej to pikuś.

kek
kek

Lecz ci co nie przejeżdżają tam od wielu lat, mogą widzieć komunikacyjny problem.

@kek
Ale Ci ci nie przejeżdżają nas nie interesują

Michal
Michal

Po co? Jak ktos ma problem z tym skrzyzowaniem powinnien oddac prawo jazdy.
Zobaczycie jakie korki teraz beda
PS. Mam wrazenie ze pomysl przebudowy jest scisle zwiazany ze slynna juz Wieczorka. Ktos wtedy popelnil blad, ale zamiast teraz go naprawic to urzedasy dalej ida w zaparte szykujac kolejna dobra zmiane

heli1b
heli1b

Wszyscy wiemy jaki to kąsek dla firm od świateł.

HA HA HA
HA HA HA

Kiedy pojawia się temat pajaczka wiadomo,że rozpoczyna się przedwyborcza goraczka.

Alex
Alex

Projektowi przyznaję nagrodę Zębka “Irokeza” Bezrękiego (bo ręce o(d)padają). Raz, że z jednego pięcioodnogowego skrzyżowania powstały dwa – w sumie siedem odnóg: 3 to skrzyżowanie z Sobieskiego, kolejne 4 to skrzyżowanie z Kozielską. Dwa, to wyprofilowanie wyjazdu z Sobieskiego. Już to przerabiano na skrzyżowaniu Daszyńskiego ze Styczyńskiego – po pierwszej zmianie profilowania wyjazdu (z “serka” na kąt prosty), położeniu asfaltu, zagospodarowania trawnika minęło niewiele czasu, aż kolejna ekipa zaczęła profilować łuk kostką brukową (oczywiście rozkopując świeżo ukończoną jezdnię i trawnik). Odnosząc się do wspomnianej w tekście analizy “zmian natężenia ruchu” chciałbym zadać dwa ważne pytania: 1) Czy analizowano możliwość prawoskrętu… Czytaj więcej »

"Frenki goł tu Holiłud"
"Frenki goł tu Holiłud"

Przedwyborczego popierdykiwania urzędasów na temat reaktywacji wąskototówki nawet blondyna o IQ 28 już nie kupi. Więc dla blondyny o IQ 28 mającej problem z pokonaniem (kto wydał prawo jazdy?) pajączka wyborcza obietnica jazdy lekkiej,łatwej i przyjemnej. I blondyna oraz dziadek Kazik to kupi. A Państwo ? A ja ? Dla mnie to kolejny raz blamaż trutnia ratuszowego. Trutnia niekompetentnego,niezmiennie od lat obiecującego. Przypomnijmy pomysły,obietnice z ostatnich 12 lat. Zminana sygnalizacji. Rondo. Rondo podwójne . Teraz to. Więc ….wio. Wiśta wio. Momy to.

Ja
Ja

Kiedy Zabrska i Jagiellońska?

Ewa
Ewa

A kogo to obchodzi? Pisz na temat

Dym
Dym

Kolega pisze na temat…wywalają kupę kasy na modernizację normalnego skrzyżowana zamaiast skupić się na naprawie nawierzchni które tego faktycznie potrzebują.

Anomin
Anomin

Zgadza sie, to jest takie gliwickie pranie pieniedzy w niepotrzebne inwestycje

Michal
Michal

DOKLADNIE!!!

qwe
qwe

Jak w końcu zbiorą dokumentację projektową. Od marca 2016 ten proces trwa.
Ale jak chcą wyciąć drzewa, to papiery potrafią załatwić w parę tygodni.

anka
anka

Dlaczego likwidują torowisko. Do tramwajow nie bedzie juz powrotu, a bylaby na to szansa po zmianie frankiewicza na kogos innego. Gliwice stracilo teraz kontakt z Zabrzem. Wszedzie są modernizacje linii tramwajowych, a u nas zalewa się asfaltem, albo wyrywa. Niemcy w grobach się przewracają- co zrobiono z tego pięknego, zielonego miasta …

Beton
Beton

@anka Zmiana prezydenta nie wpłynie na sytuację dotyczącą tramwajów. Pozostawienie torowiska w ulicy również nie wywoła ich powrotu. Tramwaje jak najbardziej mają sens, ale nie wtedy, kiedy jadąc środkiem ulicy przez centrum miasta stoją ze wszystkimi samochodami w korku. Miasta, które inwestują w tramwaje mają miejsce w przestrzeni na wydzielanie niezależnych torowisk i podczas rozwijania i zasiedlania peryferyjnych dzielnic zaczynają od zabezpieczania terenu pod takie potrzeby. To z czym mamy miejsce w naszym mieście to zaniedbania w tej kwestii sięgające lat, kiedy powstawały osiedla takie jak Zubrzyckiego, Sikornik, Kopernik, Waryńskiego, Górnicze w Łabędach itd. A Niemcy się w grobach przewracają.… Czytaj więcej »

Kukubabi
Kukubabi

Anka o czym Ty bredzisz ??? Nie ma połaczenia z Zabrzem?potrzebny Ci do tego tramwaj ?to już do autobusu wejść nie potrafisz?Niemców wzywasz?Litosci kobieto!!! Oczywiście w Gliwicach żadmych zmian nie widzisz i czekasz na pisowskie dobre zmiany ? Flaki sie wywracaja jak czyta sie takie wywody.

anka
anka

Akurat frankiewicz to nie Pis, ale nie wiadomo kto. Urząd miasta to przeciez 100% PO.
Dawniej tramwajami mozna bylo na jeden bilet dojechać do Katowic. W tramwajach nie czulo się tloku. Dobre miasto ma porzadny dworzec, pocztę, kosciol, szpital i tramwaje. A jezeli chodzi o torowisko, to mamy takie jak w Krakowie- a tam nie narzekają…

Szrotowice
Szrotowice

Tramwaju nie ma już prawie 10 lat. Jak wyglądają ulice: Chorzowska, Zabrska, Jagiellońska, Zwycięstwa… Przepięknie?

baster
baster

Wspólny budżet tramwajów opłaca się biedniejszym gminom . Gliwicom to nie w smak.

asdf
asdf

Gliwicom komunikacja miejska w ogóle nie w smak. Lepsze są samochody, bo można od kierowców wyciągać kasę za płatne parkowanie

gość
gość

i nie trzeba płacić na utrzymanie pracowników komunikacji

Grześ
Grześ

A co zrobiono ? Mieszkam przy samym pajączku i twierdze że usunięcie tramwajów było dobra decyzja . Jechało takie dziadostwo , wszystko się częsło A przypomnijmy sobie że torowisko wraz z początkiem ul. Daszyńskiego było robione i nie wiele to dało.

gol
gol

Teraz robisz sobie codzienne inhalacje spalinowe i w absolutnej ciszy cieszysz się zdrowiem?

rrolch
rrolch

“ale pszynajmiej sie nie częsie”

anka
anka

To chyba nadmiar spalin spowodowal u Grzesia powstanie slowa: częsło. Ja wychowana na tramwajach pamietam słowo : trzęsło

KIKA
KIKA

trzęSIE SIĘ ALE MOJA dusza , GDY CZYTAM tWE FARMAZONY grzechu !!!

KIKA
KIKA

Ach ,ten FRANEK psuje nam wszystkim NerWY. Cała zachodnia EUROPA stawia na ekologiczny transport w postaci tramwajów … A ten “nasz” nieudacznik– Zygmunt Frankiewicz ,( rzekomo wykształcony wielce !!?? ) zamiast ratować nasz tramwaj w Gliwicach ( to był 2009 r , gdy to wszystko runęło –tzn. marzenia o niskopodłogowym i cicho sunącym TRAMWAJU ) TERAZ ” WYRYWAĆ “CHCE RESZTKI TORÓW TRAMWAJOWYCH —PEWNIE MU SIĘ WYDAJE , ŻE BĘDZIE SIEDZIAŁ NA STOŁKU PREZYDENCKIM DOŻYWOTNIO I POBIERAĆ DWUCYFROWE WYNAGRODZENIE ROBIĄC TAKIE NIEDORZECZNE KROKI …nIEDAWNO ” PŁAKAŁ “W STACJI tvn , ŻE MU ZLI ” LUDZIE ” CHCĄ ZABRAĆ 20% WYNAGRODZENIA …cIEKAWE… Czytaj więcej »

krzysztof
krzysztof

chyba idą wybory całe lata stagnacji i nieróbstwa a teraz ogień z dup…. takie niemoty już dawno same powinne siebie usunąć,ale jak honoru brak a słoma z buciora wychodzi……

Loko
Loko

A kogo byś widział w roli prezydenta Gliwic, bo kandydatów nie widać

gol
gol

Wybudziliście się z zimowego snu? Kandydatem PiS na prezydenta Gliwic jest poseł Jarosław Gonciarz. PO I Nowoczesna jeszcze szukają, a niezależni czekają na ogłoszenie rozpoczęcia kampanii wyborczej. Pytajcie Gonciarza o pomysły na miasto.

kolo
kolo

Ale nie o to chodzi, ze kandydatów nie ma. Bo są …
Tylko, że co to za kandydaci …

Gość
Gość

@kolo
To wymień proszę ze trzech kandydatów

Urko
Urko

Ale po co ??????

misza
misza

Faktycznie mega “yntelygent” który zaledwie “ukończył szkołę policealną”. Taki ktoś ma zarządzać miastem blisko 200 tysięcznym ?? No proszę Cię, kolejny nieudacznik PiSu który przykleił się do garnuszka bo w życiu codziennym nie bardzo sobie poradził ???

mgr Janusz
mgr Janusz

A co ma wykształcenie do inteligencji ?

(%TFR
(%TFR

@mgr Janusz
W Twoim przypadku nie ma nic

qwe
qwe

Frankiewicz ma wykształcenie “dr hab.”. Dlatego ma o sobie wysokie mniemanie, ignoruje mieszkańców i siedzi zamknięty w swoim gabinecie, odizolowany od gliwiczan. Bo uważa się za najlepszego, wszechwiedzącego i nieomylnego, co nieraz okazywał w różnych wywiadach i wypowiedziach publicznych.
Jest szansa, że osoba z niższym wykształceniem nie będzie się tak wywyższać i będzie bardziej otwarta na ludzi.

gol
gol

To nie ja dopytuję o innych kandydatów. Podobno Tovmasyan z propisowskiej przybudówki Gowina i Żalka ma zamiar polansować się w wyborach bo ma parcie na globalne czynienie dobra.

qwe
qwe

PO i Nowoczesna już poparli Frankiewicza, ale chyba tylko po to, żeby stworzyć jakąś koalicję przeciw PiS-owi

Zocha
Zocha

Wystarczy spojrzeć na wyborczą by przekonać się jakie to wspaniałym mieście mieszkamy

Gliwice
Gliwice

No właśnie-też bym poznał jakiegoś kandydata, jego wizję i pomysł na Gliwice.
Ale po minusach widać, ze komentującym na tym forum na tym nie zależy.
I zaraz pewnie jakiś lewak napisze: każdy będzie lepszy od Frankiewicza i coś o długiej kadencji….

wniosek
wniosek

Czytając te komentarze można odnieść wrażenie, że w Gliwicach jest 3 świat. Na szczęście tak nie jest.
acha a tu na ból d.py http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/ranking-prezydentow-miast-n15-2018-kto-jest-najlepszym-prezydentem-,artykuly,429301,1.html

gol
gol

To jest dobre: “Prezydent Gliwic zwraca uwagę, że dzięki trudnym reformom w komunikacji publicznej w efekcie wydaje na nią rocznie o 10 mln zł mniej niż porównywalne ośrodki regionu.” Dla przykładu: Sosnowiec 63 mln, Katowice 112 mln, Ruda Śl. 27 mln. a Gliwice 33 mln. Facet cieszy się z żałośnie niskich wydatków na komunikację miejską ale nie chwali się ile kosztują wszystkie inwestycje drogowe, jak ta opisana w artykule. W efekcie komunikacja zbiorowa jest na poziomie polskiego kabaretu a miasto zasypane samochodami. I to jest ta “Wizja Miasta Frankiewicza”.

bip
bip

Piękny ranking. Będzie rachunek w tym roku? https://bip.gliwice.eu/strona=10954,36,1

krzysztof
krzysztof

gdybyś przeczytał powoli to byś się dowiedział że rozesłano ankiety do prezydentów miast a te niegramotne gospodarze mieli wypisać jacy są cudowni i gospodarni i na tej ankiecie wyliczają punkty.
a teraz po twojej wypowiedzi widać jakich ma frankiewicz swoich jak to nazwać was wyborców na usta mi się ciśnie ciu i

Lol
Lol

Dlaczego zakładasz, że troll Frankiewicza potrafi czytać, a już szybko to perwersja.

qwe
qwe

“Piętnastu najlepszych wyłoniliśmy na podstawie odpowiedzi na ankiety rozesłane przez nas do wszystkich prezydentów miast.”

Czyli to ranking “kto najlepiej się opisze”. Wiarygodny jak nie wiem co. Wystarczy zatrudnić dobrego marketingowca z lekkim piórem i wygrywasz ranking.

Max von Plauen
Max von Plauen

Tym razem pani Jadzi o remont ul.Jagiellońskiej nie zapytam. Dziś bije brawo a nawet “Rio Bravo” ZA UZYSKANIE ZGODY PO 11 LATACH Ale skoro zawsze pytam,zapitam i tym razem. CO Z WASZYM OSTATNIM POMYSLEM DOTYCZACYM “PAJACZKA” Lekiem na całe zło miało być bezzasadne (brak miejsca)i durne RONDO PODWÓJNE .

heli1b
heli1b

Jak tak dalej będziecie nas uszczęśliwiać tymi sygnalizacjami, to czeka nas całkowity paraliż komunikacyjny.

ja234
ja234

No, ale właśnie o to chodzi żeby były światła.Koniecznie ynteligentne. Żeby techniczni mogli ciamkać nad tym światłami.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Będzie jeden wielki korek A przetarg i tak wygra pruim i będą nie wiadomo ile pierniczyć z tą robotą

MariannaA
MariannaA

PRUiM wygra jak zawsze! Najpierw przebuduje skrzyżowanie, a za 2 lata je wyremontuje!

Yuris
Yuris

Policja mówi, że to bezpieczne skrzyżowanie a ZDM i tak wywali 5,5 mln złotych, wartością dodaną będą … korki!

qwe
qwe

Ale będą podwójne światła, które ktoś będzie musiał obsługiwać, naprawiać, konserwować, doglądać itd.

Krzysiek
Krzysiek

Wydaje mi się, że dużo załatwiłaby sama zmiana geometrii pajączka tak, żeby bardziej uwydatnić fakt, że są to dwa skrzyżowania. W tej chwili, żeby przejechać np. z Sobieskiego w Kozielską jedziemy prosto, a po rozdzieleniu skrzyżowań najpierw w prawo – a później w lewo. Podobnie z jazdą Kozielska – Sobieskiego. Aż tak dużego ruchu żeby dawać światła to tam nie ma, a zastosowanie świateł na pewno zmniejszy płynność .

Ostateczne rozwiazanie
Ostateczne rozwiazanie

Światła ? Kapitalny pomysł. Stojące w oczekiwaniu samochody na ul Wieczorka skutecznie okadzą wypoczywających w strefie relaksu wnerwowiczów

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Co prawda to prawda. Trucia spalinami relaksujacych sie gliwiczan przez stojące samochody nawet ***** by nie wymyślił

IPYEN
IPYEN

Dlaczego na planie powyżej figuruje jeszcze ul Wieczorka ?

asdf
asdf

Bo przebudowę pajaczka zaczęto planować już kilka lat temu i do tej pory nie zostało to zrobione pomimo licznych obietnic. Dlatego jest ul. Wieczorka, bo to kilkuletnie plany

Siemiński
Siemiński

@IPYEN. Chodzi o to, że remontu nie zrealizują. PRUiM nie znajdzie w Gliwicach ul. Wieczorka. Kasy nie wydadzą. Wszystko będzie “cacy”.

treya50
treya50

Korki będą jak bum cyk cyk! To prawda, że Jagiellońska i Zabrska są pilniejsze. Co komu przeszkadza pajączek, nic złego tam się nie działo, a przystanki owszem niech sobie przestawiają.

antyFrankiewicz
antyFrankiewicz

A Jagiellońska dalej cała w dziurach i ze zniszczonym torowiskiem. Całe szczęście, że w tym roku wybory i będziemy mogli pokazać, że mamy już dosyć rządów Frankiewicza.

solnik
solnik

Piesi i pasażerowie A4 znowu mają w plecy.

kanalia52
kanalia52

Idą wybory, idą…a potem kasy braknie.

gość
gość

oby

Ycik
Ycik

Tak samo jak spieprzyli most i zjazdy z pasami ruchu na dk88 tak samo spieprzą nam pajączka.

Osa
Osa

Światła w tym miejscu!? Proszę ustalić i podać nazwisko pomysłodawcy i osoby odpowiedzialnej. Rozliczymy za przyszłego innego prezydenta.

Pytek
Pytek

Mam pytanie.Kto komu musi wydać zezwolenie na przebudowę pajączka

Polska Skup Złomu i Śmieci
Polska Skup Złomu i Śmieci

Pod względem stopnia motoryzacji Polska (672/1000) zajmuje już szóste miejsce w UE, wyprzedzając Niemcy (610 rejestracji na 1000 mieszkańców), Francję (590 rejestracji) i w ogóle większość dużo bogatszych od nas państw Zachodu. Z dużych krajów wyprzedzają nas tylko Włochy. Ale ponieważ przedstawione przez ACEA informacje pochodzą z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat za 2016 r., to nie można wykluczyć, że w tym roku staniemy się bardziej zmotoryzowani także od Włochów. Aut mamy więcej niż na bogatym zachodzie, ale większość z nich to starocie.

W Gliwicach jest już zarejestrowanych 145 tys samochodów. Miasto liczy rzekomo 170 tys mieszkańców.

Hans
Hans

Niemcy i zachód są wdzięczne Polakom za kupowanie od nich gratów i śmieci.

Korektor
Korektor

Zły tytuł.Winno być .Jest dopiero teraz zezwolenie…………..