Przebudowa po południowej stronie dworca zmierza do finału. „Trwają prace przy budowie fontanny”

Przebudowa dróg po południowej stronie dworca PKP zostanie ukończona w III kwartale tego roku (obecnie wskazywany jest sierpień). O miesiąc przesunął się termin otwarcia ul. Boh. Getta Warszawskiego.

 
Przypomnijmy, że ostatnia z tych ulic jest zamknięta dla samochodów na odcinku od skrzyżowania z ul. Zwycięstwa do skrzyżowania z ul. Stanisława Byliny od 17 kwietnia (początkowo miało to potrwać do 31 maja). Wyłączonym z ruchu odcinkiem – poruszają się jedynie autobusy ZTM oraz dojeżdżający do posesji – posiadający zezwolenia wykonawcy robót. Według ostatnio podawanych informacji, zakończenie prac w tym miejscu miało nastąpić 30 czerwca, teraz jest to koniec lipca.

Objazd dla kierowców – w związku z zamknięciem części ul. Bohaterów Getta Warszawskiego – wyznaczony jest odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej. Możliwość przejazdu wiaduktem kierowcy mają tylko podczas zamknięcia tunelu DTŚ, co regularnie dzieje się w nocy ze środy na czwartek.

Przebudowa z dofinansowaniem z GZM

We wtorek Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia (GZM) udzieliła pomocy finansowej inwestycji polegającej na przebudowie dróg po południowej stronie dworca. To niemałe wsparcie, bo blisko 5,4 mln zł, pochodzącego z Funduszu Odporności w 2023 r., który jest nowym mechanizmem wsparcia rozwoju gmin.

Dofinansowany przez GZM projekt pod nazwą „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – roboty budowlane (część po południowej stronie dworca PKP) – dokończenie robót budowlanych” – zakończy się w III kwartale bieżącego roku

– informuje ZDM.

Zrewitalizowany plac Piastów – ze zmienioną organizacją ruchu jest w zasadzie gotowy. Obecnie front robót toczy się już wyłącznie na placu dworcowym i na odcinku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Przebudową dróg objęto teren ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, fragment ul. Zwycięstwa, plac przed dworcem PKP, ulice Okopową i Na Piasku, plac Piastów, odcinek ul. Jagiellońskiej oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Gen. Leona Berbeckiego (od alei Przyjaźni do ul. Fredry).

Aktualnie trwają prace przy budowie fontanny. W jej pobliżu przygotowywane są także miejsca pod rabaty, w których nasadzone zostaną platany (nie było ich w pierwotnym projekcie). Drzewa nasadzone zostaną jesienią, ale już teraz przygotowywane jest dla nich miejsce w systemach antykompresyjnych. W sumie na obszarze przed dworcem PKP – od ul. Okopowej do punktu poczty – w gruncie rosło będzie ponad 50 drzew – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM Gliwice.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŁG