Przed nami Mistrzostwa Polski Dronów Wyścigowych. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona

Już za kilka dni w hali Arena odbędą się Mistrzostw Polski Dronów Wyścigowych F9U 2022. Najlepsi zawodnicy z kraju zawalczą o miejsce w Kadrze Narodowej, która będzie reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych w 2023 roku.

 
Oprócz spektakularnego widowiska nie zabraknie też spotkań z zawodowymi pilotami, instruktorami oraz zawodowcami korzystającymi z dronów podczas różnego rodzaju misji. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Mistrzostwa Polski Dronów Wyścigowych FPV 2022 organizowane przez World Drone Pilots Organization odbędą się w piątek, 25 listopada, w hali Arena Gliwice przy ul. Akademickiej 50 (wejście C). Impreza będzie towarzyszyła IV Śląskim Dniom Lotnictwa i Dronów, których organizatorem jest Śląski Klaster Lotniczy.

Podczas mistrzostw najlepsi zawodnicy z kraju zmierzą się w konkurencjach polegających na jak najszybszym pokonaniu dronem wyznaczonej trasy.

Każdy z operatorów zostanie wyposażony w kontroler do sterowania sprzętem oraz specjalne gogle pokazujące obraz z zamieszczonej na nim kamery.

Emocjonującym wyścigom dronów FPV, pędzących z prędkością ponad 150 km/h, towarzyszyć będą komentarze duetu profesjonalnych spikerów, którzy wprowadzą widzów w tajniki lotów, objaśnią zasady rywalizacji oraz zaprezentują sylwetki poszczególnych zawodników.

W programie:

  • 09:00 – Rozpoczęcie konferencji Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów (zapisy na stronie aerosilesia.eu).
  • 11:00–11:30 – Otwarcie bram, uruchomienie strefy edukacji, symulator drona, otwarcie stoisk partnerów, prezentacje dronów.
  • 11:30–12:00 – Rejestracja zawodników, sprawdzenie systemu failsafe (trybu awaryjnego w przypadku utraty sygnału lub połączenia z dronem), briefing.
  • 12:00–12:30 – Start sesji treningowej uczestników Mistrzostw Polski w kategorii F9U.
  • 12:30–14:30 – Sesja kwalifikacyjna Mistrzostw Polski.
  • 14:30–15:00 – Przerwa, wywiady z zawodnikami.
  • 15:00–17:00 – Sesja eliminacyjna Mistrzostw Polski.
  • 17:00–18:00 – Zakończenie konferencji, rozpoczęcie wyścigów półfinałowych.
  • 18:00–18:30 – Finał Mistrzostw Polski, dekoracja zwycięzców.
  • 19:00 – Zakończenie zawodów.

Gliwice nie pierwszy raz wcielą się w rolę gospodarza wyścigów dronów. Pierwsze zawody w ramach Pucharu Polski 2022 odbyły się właśnie w naszym mieście. 5 czerwca na terenie dawnej Cechowni, na specjalnie zbudowanym torze wyścigowym rywalizowało ze sobą 23 zawodników z całego kraju.

Jak twierdzą organizatorzy – było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, która – jak dodają – jest jednym z liderów popularyzacji technologii dronowych oraz ich komercyjnego użytku. Możemy pochwalić się też kilkoma doskonałymi zawodnikami, którzy osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej.

Relację z Mistrzostw Polski Dronów Wyścigowych będzie można obserwować na stronie https://wdpo.org/ oraz na profilu organizatora na Facebooku: https://www.facebook.com/WorldDronePilotsOrganization.

(żms)/UM Gliwice(ml)
fot. Mosquidron, mat. organizatora