Przed nami „noc spadających gwiazd”. Czym są Perseidy i kiedy można je zaobserwować?

fot. K. Szymik/UM Gliwice

W nocy z 12 na 13 sierpnia przy sprzyjających warunkach będziemy mogli zaobserwować maksimum aktywności roju Perseidów. Zwykle najwięcej meteorów można wypatrzeć w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy to meteory: krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, a drobinki materii lub pyłu. Niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy „łzy św. Wawrzyńca” – na pamiątkę męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzonej 10 sierpnia.

Astronomowie w ciągu roku obserwują wiele rojów meteorów, natomiast Perseidy są uważane za najaktywniejsze. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd.

Do obserwacji Perseidów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobre oko. Warto prowadzić obserwacje w miejscu możliwie najciemniejszym, w którym nie ma wielu źródeł sztucznego oświetlenia.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

(żms)/UM Gliwice
fot. UM Gliwice/K. Szymik