Przejazd wojsk przez powiat i miasto Gliwice. Kierowcy muszą liczyć się ze wzmożonym ruchem kolumn

Przez Gliwice i powiat gliwicki między 29 lutego a 1 marca przejadą kolumny wojskowe. Przejazd związany jest z zaplanowanymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

 
O pojawieniu się wojskowych kolumn na ulicach, zaplanowanym na najbliższy czwartek i piątek, informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Kolumna transportu wojskowego z Bolesławca przemieszczać będzie się przez województwa: opolskie, śląskie i podkarpackie. Transport wojsk na terenie województwa śląskiego poprowadzony zostanie przez powiat gliwicki oraz miasta: Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Katowice, Mysłowice i Jaworzno.


Wojsko przemieszczać się będzie na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób, aby powodował jak najmniejsze utrudnienia w ruchu.

Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Lepiej nie publikować zdjęć w sieci

Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, a także koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z planowanymi ćwiczeniami, apeluje do mieszkańców, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, jak również danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

Ćwiczenia o charakterze defensywnym

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-24 jest ćwiczeniem narodowym, wieloszczeblowym, wielodomenowym z udziałem sił międzynarodowych, prowadzonym na terytorium Polski (na poligonach i w terenie przygodnym) w terminie od 25 lutego do 14 marca. Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne podczas kryzysu oraz otwartego konfliktu zbrojnego.

W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę skalę zaangażowanych sił i środków, scenariusz zagrożeń i planowane do realizacji epizody taktyczne, będzie to, w ocenie Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) – Dowództwa Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie, największe i najważniejsze ćwiczenie w ramach STDE24.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

(żms)/UM Gliwice(mf)/UM Katowice
fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze