Przejechali 117 km na 1 m3 wodoru. Bolid gliwickich studentów jednak poza podium

W londyńskim Shell Eco-marathonie drużyna Smart Power z Gliwic dała z siebie wszystko. Gliwiczanie poprawili swój zeszłoroczny wynik i zakończyli zawody na wysokiej, 4 pozycji.

– Zakończyliśmy kolejny Shell Eco-marathon. Mieliśmy w trakcie sporo przygód, które nie pozwoliły nam stanąć na podium. Ale ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce, z czego jesteśmy zadowoleni – podsumowują zawody członkowie ekipy Smart Power.

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych konstruktorów. W tegorocznej edycji wzięło udział 175 zespołów z 24 krajów.

Uczestnicy rywalizowali na specjalnie zbudowanym torze miejskim o długości 1,6 km, mieszczącym się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. Zachowując wyśrubowane zasady bezpieczeństwa i nie przekraczając ograniczenia czasowego, sprawdzali, który z bolidów przejedzie możliwie najdłuższą odległość na 1 litrze paliwa, 1 metrze sześciennym wodoru lub w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kilowatogodzinie.

Faworytem zawodów w kategorii pojazdów zasilanych wodorem od samego początku był debiutujący zespół z Turcji. Już po pierwszym przejeździe udało im się ustanowić rekord, którego nikt nie był w stanie pobić – 183 km. Drugie miejsce, mając na koncie przejechane 154 kilometry, zajęła Dania, a trzecie – Francja (124km). Pojazd zbudowany przez studentów Politechniki Śląskiej na jednym m3 wodoru przejechał 117 km.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Blee
Blee

W kategorii wodorowej startowały 4 zespoły?

Alex
Alex

W tej kategorii 5. Oczko niżej byli Rosjanie z wynikiem 116 km

Niki Fiki Lauda
Niki Fiki Lauda

Pasje należy chwalić ! Wynik jednak gliwiczan na kolana nie powala . Na ale Turcja motoryzacja słynie. Łapany gaz ulatniający się z tyłków miejscowych osłów jest najlepszy. U nas jak każdy wie osłów brak. Pierdy politycznych knurów są bardziej toksyczne od tych oślich,lecz mniej kaloryczne. Dlatego blisko tak gigantyczna przewaga Turków nie dziwi. W następnej edycji wyścigu sugeruję zastosować wodór rodem z Torunia

NoExcuses
NoExcuses

Elegancko tak trzymać młodzieży!!!!

AMF
AMF

To przez brak biletów na zwiedzanie białych niedźwiedzi. Zdecydowanie podniosłyby motywacją ponad samą perspektywą objęcia czystką i przejechaliby ponad 200. Ciekawe co lider RS ma do powiedzenia na ten temat?

PS: drugą, niekoniecznie weselszą opcją, jest to że ich sponsorowała zbrojeniówka…

Gość
Gość

A glajwickie komentatory nic nie osiągneły. Takie to osiołki……

ja234
ja234

Słabiutko.

Ampuła
Ampuła

Koniec z fikuśnymi pierdołami, bo od tego aż boli d… Polska ma organizować narodowo-innowacyjne Wyścigi Wozów z Wunglem na Owies. Gotujcie się, studenty.

Morświn
Morświn

Turcja Erdogana górą ! Czyli powoli i u nas nauka sięgnie nieba. Jest na najlepszej drodze. Może niebiańskie rydwany ? A tak na poważnie. Młodym pasjonatom gratuluję. Ukończcie studia. Świat na Was czeka. Tu przyszłość jest jedynie w bekaniach polityków i hasłach lokalnych kacyków.