Przejście zamurowano i… tak na razie zostanie. “W najbliższym czasie nie planujemy jego remontu”

Dla mieszkańców dzielnicy Szobiszowice to zła wiadomość. Zamknięte od dłuższego czasu przejście podziemne łączące ulicę Toszecką z ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego na razie nie zostanie oddane do użytku. Remont przerwano.

Teraz aby pieszo dostać się z Szobiszowic do centrum, należy pokonać wiadukt nad torami kolejowymi. Droga ta jest dłuższa i niewygodna. Jeszcze kilka lat temu przejście tunelem poniżej infrastruktury PKP pozwalało na znaczną oszczędność czasu.

Pomijając większy dystans, na wąskim chodniku prowadzącym po wiadukcie nie brakuje przeszkód, jak m.in. latarnie. W dodatku przy wylocie z tunelu jest tak mało miejsca, że piesi muszą przejść na drugą stronę jezdni.

W związku z planowaną przebudową ulicy, Zarząd Dróg Miejskich nie przewiduje na razie poszerzania chodnika w tym miejscu, natomiast spółka PKP PLK, do której należy przejście, prace remontowe wstrzymała. Początkowo twierdzono, że przeprowadzona dodatkowa ekspertyza techniczna tego obiektu ujawniła zły stan elementów wejść od strony ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego i ulicy Toszeckiej. Mogło to stanowić zagrożenie dla pieszych korzystających z przejścia.

Po ekspertyzie zakres robót został ponownie zwiększony o dodatkowe prace, co wymagało przeprowadzenia nowego zamówienia (wyboru wykonawcy). Z powodu tych procedur, oddanie tunelu do eksploatacji planowano na III kwartał 2017 roku. Wszystko jednak wskazuje, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Na miejscu zawieszono wszelkie prace, a wejścia z obu stron nadal są zamurowane.

Przejście pod torami łączące ulice: Toszecką i Bohaterów Getta Warszawskiego w Gliwicach (przejście poza obszarem stacji) zostało wyłączone z użytkowania i w najbliższym czasie nie planujemy jego remontu

– informuje Jacek Karniewski z PKP PLK, spółki, która zarządza infrastrukturą kolejową na terenie kraju.

ZOBACZ TEŻ:
IX Gliwicki Bieg Uliczny. Trzy ulice zostaną wyłączone z ruchu na czas imprezy

– W zakończonej w ubiegłym roku modernizacji stacji w Gliwicach przebudowane zostały m.in. 2 przejścia pod torami w stacji. Zostały one w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zamontowano windy i schody ruchome na perony. Jedno z przejść przez stację do ul. Tarnogórskiej, umożliwia również komunikację mieszkańcom, między południową i północną stroną miasta. Drugie przejście prowadzi tylko do wejścia na perony stacji – dodaje Karniewski.

Jak informuje PKP, przejście pod torami, łączące ulicę Toszecką z ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego, zostało wyłączone ze wstępnych planów modernizacyjnych. Tunel ten nie ma połączenia z peronami jak również powiązania funkcjonalnego ze stacją Gliwice, dlatego dla ruchu pasażerskiego nie jest on tak bardzo istotny.

– Od wyjść z nieczynnego przejścia, w odległości około 100-200 m znajduje się wiadukt, który umożliwia przejście nad torami na drugą stronę miasta – komentuje Karniewski.

Na to, żeby tunel w niedalekim horyzoncie czasowym został wyremontowany i otwarty, nie ma więc większych szans.

Żaneta Mrozek-Siewierska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
heli1b
heli1b

Pewien znany fotograf powiedział kiedyś, że jedno zdjęcie zastępuje tysiąc słów.

JaJko
JaJko

Owszem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie. I od razu widać dobre zarządzanie.

A co
A co

Zobaczcie na zdjęciu to Państwo panka Franka ! “Piękne ” chodniki ,syf ,chwasty nawet latarnie pochylone w pokłonie. Droga Pani.Drogi Panie .Miasto mamy zamurowane. Pora przegonić szkodnika Francika

Alex
Alex

“nawet latarnie pochylone w pokłonie”

Jedna chyba mdleje…

Ja
Ja

Mimo wszystko miasto powinno stanąć po stronie mieszkańców i negocjować z PKP, ale miasto już mało co przejmuje się zwykłym szarym człowiekiem. A po wyborach, o ile zmienią się rządzący, to wszystkich z UM powinno się zwolnić i nowych zatrudnić, by patologiczne zachowania zlikwidować.

Iwa75
Iwa75

Dziadowskie miasto

Jarek
Jarek

Tunel należy do PKP wiec chyba dziadowskie PKP?

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Należy do PKP jednak leży na terenie miasta i służył mieszkańcom miasta nie podróżnym, dlatego miasto powinno już dawno zainterweniować w tej sprawie.

Olek
Olek

Czyli jak mój dom leży ma terenie miasta to miasto może interweniować????skad Ty jesteś? Z NSDAP???

pok
pok

Sam tunel tak, jednak jego otoczenie, czyli chodnik, to już sprawa miasta.

Rozum
Rozum

Miasto ? A może jednak jego gospodarz ?

Piotr Red

dyskryminacja pieszych zawsze była najmocniejszą stroną władz Gliwic….., i widzę że się to nawet nasiliło.

Piotr Szkolak

A co mają władze Gliwic do majątku pkp? Raczej do kolejarzy by trzeba miec pretensje.

Piotr Red

tu już nie chodzi nawet o to przejście podziemne , ale nawet przejście na światłach pozostawia dużo do życzenia. Pieszy ma 10 sekund na przejście na zielonym świetle , samochody 10 minut.

Piotr Szkolak

A to sam nieraz widzę, stoję autem na światłach, ulica jednokierunkowa czyli z przeciwka nikt nie wjedzie, a piesi stoją parę minut, potem nas światła puszczają a oni dalej stoją. Z tym moznaby duzo zmienić.

AndrzejD
AndrzejD

…bo w Gliwicach drogi Panie, mamy inteligentne światła i a całe miasto jest Smart City i fjuczer is hier
Tyle że tyłem do przodu i na wstecznym z zaciągniętym ręcznym – że zacytuję klasyka.

Piotr Red

To fakt

Urko
Urko

Nie mamy w planach budowy waszego przejścia … I co nam zrobicie ?

Duda Gmyracz
Duda Gmyracz

Bardzo to dziwne,to scedowanie sprawy tunelu na PKP.Wystarczy (zachęcam)zerknąć do materiałów archiwum redakcyjnego aby tam odnależć innego zarządzającego.Na Chrystusa rany ! Czyżby został sprzedany…..ten tunel zamurowany ? ……………………………………….A teraz sprawa inna.Nie na temat,bo nie tunelu się tyczy a siedmiu lat kłamstwa magistrackiego.Co z otwarciem stadionu lekkoatletycznego ?

TakToJest
TakToJest

*****. Tunel został zaprojektowany tak by stanowił przejscie dla ludzi. Wiadukt i psudo sciezka nie został zaprojektowany tak by był alternatywą dla pieszych chcach poruszać się..dłuższa drogą…bo był tunel służacy do tego….a) na całej długości mamy latarnie, b) zimą nikt nie odśnieża tego chodnika ..stanowiac niebezpieczny element szczególnie dla dzieci ..które również poruszajasię po tym ‘czymś’. Remont tunelu prowadzono..pytam po co zaczęto ten remont? zapomniał dodać Karniewski że grupa która go relaizowala to grupy nieudolnych ludzi którzy wszystko zniszczyli…PYTAM- po raz wtóry po co robiono remont..skoro doprowadzono tunel do ruiny? Na początku XXw Niemcy potrafiły wybudować i wyposażyć tunel…a XXIw… Czytaj więcej »

pok
pok

Odśnieżanie chodnika jest obowiązkiem jego właściciela. W tym przypadku obowiązkiem zarządcy dróg miejskich, czyli prezydenta miasta. Wystarczy pozew do sądu i natychmiast zajmą sie tym chodnikiem

Tom
Tom

Ten który to nadzorowal pewnie dostał awans na dyrektora

Agnieszka Marszałek-Oleksiak

Nawet jak był otwarty i po jakimś remoncie zawsze tam śmierdziało i bezpiecznie nie było.Fakrycznie sposób zamknięcia wręcz tragiczny.

Piotr Serweciński

Brawo Gliwice :)

ja234
ja234

Zdanie ” i w najbliższym czasie nie planujemy jego remontu” jest dosyć często żeby nie powiedzieć powszechnie stosowane przez urzędasów.Z ich punktu widzenia jest to nieistotne, ale istotne jest dla mieszkańców…przypominam urzędasom, że to urzędasy są dla mieszkańców. Nie odwrotnie.
Oby w wyborach zmienił się prezydent, który w końcu zrobi porządek w tej wioseczce.Oby frankiewicz nie startował w wyborach.

Patryk Śliwiński

Trzeba było go nie ruszać przynajmniej szło przejść

zenek
zenek

no i fajnie….zamkniete do czasu az bedzie otwarte, proste prawda…..zdrowie nade wszystko….zasuwac na mostek;-)

Kamil Tautau

Najlepiej wywalić kase na remonty kamery a potem zakleic murem PKP nie od dziś zadziwia

Kamil Tautau

Hehe trochę to wygląda jak bunkier teraz

jolanta
jolanta

Tym bardziej że przejście wiaduktem jest bardzo niebezpieczne, bardzo często są tam wypadki, samochody wjeżdżają z impetem na chodniki. Jest bardzo wąsko i jadąc wózkiem trudno przejechać między latarniami. A krótko przed zamknięciem tunelu założono kamery, pocóż był ten wydatek.

Alina Litwin-Cysarz

Co by nie powiedzieć to był duży skrót,dodatkowo omijający znaczny odcinek drogi o tak dużym natężeniu ruchu.

Oskar Kowalski

Nie jest to raczej wielka szkoda – nawet jak działał chodziło sie góra, bo przejście zawsze było obrzydliwie brudne. Ale sposób zamknięcia przejścia… takie dziadostwo tuż obok niby odremontowanego dworca – wstyd!!!

Magdalena Urbaniak

eee nie było tak źle. Dało się przejść bezpieczniej niż teraz cisnąc na tym małym chodniczku.

Andrzej Kwiecień

Często też było zalane…

Arletta Dorota Szymczak

Zrobiliby remont i menelstwo zaraz by zrobiło syf. Bez sensu.

Rafał Adamczyk

Arletta Dorota Szymczak To nic nie remontujmy w tym mieście.

Arletta Dorota Szymczak

Rafał Adamczyk Ależ remontujmy, tylko też pilnujmy. Byłam zmuszona kiedyś iść tym tunelem, syf, kiła i mogiła, ciemno. Taka atrakcja Gliwic to była ?

Alfred Pierdzielski

na srodku chodnika staja rozpadajace sie slupy oswietlenia ulicznego jak komus kawałek spadnie i rozwali łeb to mozr ktos pomysli o tunelu!!!

Alfred Pierdzielski

tunel zniszczyli polscy inzynierzy i mgr bo najpierw robia a pozniej mysla???

Rafał Adamczyk

To nie rozumiem po co go zniszczono do tego stopnia że musiano go zamknąć. Jak nie chcieli go remontować to wystarczyło zostawić tak jak było.

Arletta Dorota Szymczak

Tam był taki syf, kiła i mogiła, że aż człowieka brzydziło żeby tamtędy chodzić.

AndrzejD
AndrzejD

..czyli lepiej zamknąć niż posprzątać ten syf ?
Typowo babska logika.
Jak w domu masz syf to się z niego wyprowadzasz ?

Rafał Adamczyk

I to jest powód by zamurować i zamknąć przejście ?

rrolch
rrolch

Ciekawe ilu bezdomnych tam teraz “mieszka”

Krystyna Tadla

To jak mam przejsc na 2 strone ????

Andrzelika Danuta Weronika Duda

Smród z tego tunelu jest straszny

Andrzelika Danuta Weronika Duda

Był otwarty tunel to dzieci przechodziły tunelem a teraz, przechodza torami na skróty, ciekawe kiedy kiedy wezmą się za robotę, może wtedy gdy coś się wydarzy na torach.

krzysztof
krzysztof

Franca tamtędy nie chodzi. To po co tunel.

Alex
Alex

“Od wyjść z nieczynnego przejścia, w odległości około 100-200 m znajduje się wiadukt, który umożliwia przejście nad torami na drugą stronę miasta – komentuje Karniewski

Taki tam kawałeczek. A tak w ogóle jak się puścić do ul. Piwnej, to nawet nigdzie wdrapywać się/schodzić nie trzeba!

Zbyszek Stachowski

Zamiast odnowić jak na dworcu …zamknąc….a łazcie góra ….:/

Przemo Qlawiak

co za c**le…