Przemysław Gliklich o nowym szpitalu, poradni chorób zakaźnych i chirurgii dziecięcej (TV)

– Jeśli rozpoczniemy przyjmowanie pierwszych pacjentów na początku marca, to i tak będzie bardzo krótki termin i duży sukces – mówi Przemysław Gliklich, prezes zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, o uruchomieniu poradni chorób zakaźnych w placówce przy ul. Zygmunta Starego.

 
Przypomnijmy, w szpitalu VITO-MED przy ul. Radiowej z początkiem roku zlikwidowano jedyną w Gliwicach poradnię chorób zakaźnych, a mieszkańcy muszą teraz szukać pomocy w innych miastach regionu. Sytuacja może jednak się zmienić, bo Szpital Miejski nr 4 rozpoczął działania w kierunku uruchomienia takiej poradni w wyremontowanym przed dwoma laty budynku przy ul. Zygmunta Starego 19.

Rozmawiamy również o zawieszonym oddziale chirurgii dziecięcej.
– Jest za mało lekarzy, zostaliśmy bez specjalistów. Jeśli potrzebujemy lekarzy, to oni dyktują warunki. To podstawowe prawo ekonomii, popyt, podaż – mówi Gliklich.

Pytamy też o planowaną budowę nowego szpitala. – Projekt mamy, pozwolenie na budowę mamy. Ministerstwo razem z Urzędem Wojewódzkim, Narodowym Funduszem Zdrowia stwierdziło, że faktycznie ten obiekt jest potrzebny i ma gwarancję finansowania. Brakuje tylko pieniędzy – przyznaje prezes Gliklich. – Założenie Urzędu Miasta było takie, że będzie to finansowane z bieżących wpływów budżetowych.

Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

Odcinek zrealizowany w studiu 24gliwice, powstał dzięki współpracy redakcji Nowin Gliwickich i portalu 24gliwice. Program prowadzi red. Małgorzata Lichecka.