W szpitalu VITO-MED przy ul. Radiowej z początkiem roku zlikwidowano jedyną w Gliwicach poradnię chorób zakaźnych, a mieszkańcy muszą teraz szukać pomocy w innych miastach regionu. Sytuacja może jednak się zmienić, bo Szpital Miejski nr 4 rozpoczął działania w kierunku uruchomienia takiej poradni.
Informacja na temat likwidacji pojawiła się przed świętami, zaś porady osobom chorym w placówce przy ul. Radiowej były udzielane tylko do końca ubiegłego roku.
– Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców oraz świadomość, jak bardzo potrzebne jest funkcjonowanie poradni chorób zakaźnych w Gliwicach, wsparliśmy Szpital Miejski nr 4 w staraniach o uruchomienie tego typu placówki w jego strukturach. Liczymy na konstruktywny przebieg rozmów w tej kwestii z Narodowym Funduszem Zdrowia i pozytywną odpowiedź NFZ. Naszym celem jest możliwie jak najszybsze otwarcie nowej poradni chorób zakaźnych w wyremontowanej przed dwoma laty siedzibie przyszpitalnych specjalistycznych poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. Zygmunta Starego 19 – deklaruje Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę funkcjonowania opieki zdrowotnej w mieście.
Prezes Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich już 30 grudnia zgłosił do NFZ gotowość uruchomienia poradni chorób zakaźnych.
Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się tym wnioskiem w trybie pilnym – trwa kompletowanie dokumentacji. Na rzecz gliwickiej „4” pozytywnie przemawia fakt, że w czasie pandemii koronawirusa lecznica ta pełniła rolę szpitala zakaźnego. Stawia to ten podmiot jako wiarygodnego i rzetelnego usługodawcę w zakresie chorób zakaźnych.
Poradnia chorób zakaźnych zniknęła z oferty szpitala VITO-MED po niemal dwóch dekadach funkcjonowania. Decyzja szpitala w tej sprawie jest ostateczna i podyktowana reorganizacją lecznicy.
– Spółka VITO-MED od 1 stycznia 2023 roku nie będzie realizowała świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w części dotyczącej świadczeń w zakresie chorób zakaźnych wraz z zakresem skojarzonym. Spółka, za porozumieniem stron, rozwiązała w tym zakresie umowę z NFZ – poinformowała miasto Anna Czagan, prezes szpitala VITO-MED.
Decyzja jest podyktowana względami organizacyjnymi, w szczególności prowadzoną reorganizacją szpitala, który przede wszystkim będzie skupiać się na kompleksowym leczeniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w tym pacjentów po udarach
– doprecyzowała prezes VITO-MEDU.
Około 1100 dotychczasowych pacjentów poradni zakaźnej z ul. Radiowej zostało przekierowanych do dalszego leczenia w najbliższych placówkach w regionie – w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach. Przypomnijmy, że w całym województwie śląskim działa obecnie 11 tego typu podmiotów leczniczych przeznaczonych dla osób dorosłych oraz 2 przeznaczone dla dzieci.
(żms)/UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl
Najpierw rozwalić, a potem łaskawie naprawiać.
Poradnia jest bardzo potrzebna jak ktoś choruje i jest leczony potrzebuje ciągłości na wizytę czeka się kilka miesięcy…..to zwyczajne świństwo że nie poinformowali pacjentów tam leczonych ze zaistnieje taka sytuacja…..pozdrawiam zrozpaczony pacjent
Tak to jest kiedy glajwice są zapyziałą, zacofaną wioseczką na wstecznym.NFZ rozważy czy jest to dla niego opłacalne….a suweren dalej głosuje na pisowskich komuchów…jeszcze trochę to zamkną szpitale…
grunt że loże VIP na stadionie będą jak nowe !
a pedaliści dostaną nowe ścieżki !
Patrząc na minusowanie to tego „należymisię” ***** dosyć sporo.