Przy lotnisku powstanie arena do puszczania modeli samolotów. Jak będzie wyglądać?

Przy ul. Rybnickiej wkrótce rozpocznie się budowa nowego kręgu modelarskiego. Obiekt może być gotowy jeszcze w tym roku.

Krąg modelarski to rodzaj areny do puszczania modeli samolotów na uwięzi. Docelowo miasto chce, by odbywały się tu zawody o randze lokalnej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Teren ma też posłużyć lokalnej społeczności z Trynku (pozyskano unijne środki na szkolenie z sztuki pilotowania modeli dla dzieci i dorosłych).

Obiekt ma powstać w pobliżu ul. Rybnickiej przy ogródkach działkowych “Urodzaj” (z dojazdem od ul. Rybnickiej). Krąg będzie miał średnicę 62 metrów, a jego nawierzchnia zbudowana będzie z mieszanki mineralno-bitumicznej. Ponadto powstać ma wieża sędziowska, a także zagospodarowany zostanie teren wokół kręgu: powstanie chodnik dla widzów, pole przedstartowe do przygotowania modeli i elementy małej architektury.


– Na terenie Aeroklubu Gliwickiego istniał tor modelarski. Przebudowa lotniska spowodowała konieczność zmiany przeznaczenia terenu (w tym likwidację istniejącego toru modelarskiego). Planowana inwestycja ma więc na celu odbudowę obiektu w celu umożliwienia kontynuacji szkoleń dla modelarzy – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Orientacyjna wartość budowy oszacowana została na 777 tysięcy złotych. W świetle informacji o konieczności zaciskania pasa, to wydatek nie bez znaczenia dla miejskiego portfela. Przedstawiciele magistratu przekonują jednak, że obiekt będzie ważnym punktem na mapie sportowej Gliwic.

– Jest to przedsięwzięcie z dziedziny infrastruktury sportowej, rekreacyjnej, będzie to atrakcja miejska

– mówi Łukasz Oryszczak. – Trudno oceniać takie inwestycje kryteriami rentowności. Czy np. place zabaw “zarabiają na siebie”? – dodaje.

Wstępne założenia do budowy kręgu modelarskiego oparto na istniejącym kręgu modelarskim znajdującym się we Włocławku – wielkość tego toru spełnia wymagania FAI – Międzynarodowej Federacji Lotniczej dla klasy zawodów F2.

Wątpliwości budzić może duża liczba drzew zlokalizowanych na terenie przyszłego inwestycji. Magistrat przekonuje jednak, że większość roślin zostanie zachowana.

– Na terenie inwestycji w większości występują drzewa samosiejki, a tylko od strony północnej teren jest zadrzewiony. Lokalizacja kręgu została zaplanowana w sposób ograniczający do minimum konieczność wycinki drzew (na obszarze najmniej zadrzewionej części terenu działek inwestycyjnych) – informują urzędnicy. – Dokładna liczba drzew do wycinki zostanie określona na etapie prac projektowych. Ponadto istniejące drzewa nie kolidujące z planowanym kręgiem modelarskim wpłyną pozytywnie na panujące na torze warunki atmosferyczne, a tym samym loty modeli – przekonują.

Kiedy powstanie obiekt? Planowo jeszcze w tym roku, choć miasto natrafiło już na pierwsze problemy. W postępowaniu przetargowym złożone zostały dwie oferty. Każda znacząco przekraczała zakładany budżet. Przetarg unieważniono. W tej chwili trwa nowe postępowanie, a oferty można składać do 17 czerwca.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Josef

Pumptrack koło lodowiska kosztował coś koło 350 tys. Dzieciaki jeżdżą tam stadnie i na okrągło – rolki, hulajnogi, rowery etc. Ciężko się wepchać. Prawie że zlikwidowano rowerowy tor w parku Szwajcaria, bo nie było drobnej kasy na ubezpieczenie, czy usypanie paru górek z ziemi. Tor oczywiście ujeżdżany non-stop. Tu jest luźne 800 tysi na infrastrukturę – dla ilu osób? 20? 30? Za te pieniądze są dwa kolejne pumptracki (rozmieszczone w różnych punktach miasta byłyby w ciągłym użytkowaniu) i jeszcze zostałaby stówka na zrobienie np ziemnego toru na górce przy al. Sikornik. I to by było racjonalne wydanie takiej kasy. Czy… Czytaj więcej »

cudak

No ale jak to? Mają kręcić się w kółko stojąc na kwadratowym? Bleee Fuuuj. Teraz są inne czasy. Teraz żeby pojeździć rowerem musisz założyć różowo-żółty mundur ze skóry delfina, sklejone banany na głowę a w różne otwory wetknąć czopki z kabelkami,… Żeby pójść na ryby musisz mieć wędki z kevlaru z ceramicznymi przelotkami, kołowrotek z tryliardem łożysk CRBB i radiowy sygnalizator brania, żeby pobiegać musisz, oczywiście oprócz obowiązkowych czopków, założyć na ramię elektroniczny przypominacz o oddychaniu, żeby używać samochodu musisz zmieniać opony na zimowe, letnie, jesienne i wiosenne pompując je powietrzem górskim, morskim, nizinnym czy równinnym w zależności od rejonu,… Czytaj więcej »

gliwicjus

O tak! Na to gliwiczanie czekali z zapartym stolcem! Krąg za prawie bańkę do krecenia w kółko modelikow! Splaccie najpierw halę a potem rozwalajcie kasę!

Mat

Ciekawe dlaczego ta inwestycja nie podlega budżetowi obywatelskiemu z głosowaniem mieszkańców i oceną merytoryczną urzędników? I to za taką ogromną kwotę!

Jan

Widzę , że zwolennicy ogródków piwnych są przeciw. Nie mam nic przeciwko ogródkom piwnym ( sam tam od czasu do czasu bywałem), tylko tam nie można zabrać dzieci, a na tor modelarski jak najbardziej.Szkoda , że Gliwicjius w dzieciństwie chyba nie zdbudował żadnego modelu….Cóż, miał pecha w odróżnieniu od mojego syna , a następnie wnuka, którzy dzięki modelarstwu wyrośli na mężczyzn o których się mówi “złota rączka”. Zachęcam do modelarstwa – Jan Wojtak lat 76.

Jan

Widzę , że zwolennicy ogródków piwnych nie są zadowoleni z tej inwestycji…. Nie mam nic przeciwko ogródkom piwnym, sam od czasu do czasu bywałem, ale tam nie należy zabierać dzieci , a na krąg modelarski jak najbardziej.! , Pan Gliwicjusz chyba nigdy w dzieciństwie nie zbudował żadnego modelu Szkoda, miał Pan pecha w przeciwieństwie do mojego syna a następnie wnuka. Dzisiaj są mężczyznami, o których się mówi “złota rączka”. Zachęcam do modelarstwa, a inwestycje w wychowanie dzieci i młodzieży, to inwestycja na lata i latami się zwraca. Właśnie mam okazję sam to obserwować .Jan Wojtak (76 lat) Gliwice

cudak

Bardziej niszowy odłam i tak już niszowego hobby ze świecą szukać. Prawie milion na betonowe kółko, które będzie obrastało mchem? Nieźle. Czyżby nasz modelarz w RM się budził ze snu zimowego?

Urko

“No dobra. Z trudem , bo z trudem ale jestem w stanie sobie wyobrazić , że są ludzie, którym widok samolotu latającego w kółko na sznurku dostarcza wrażeń, emocji i wypieków na twarzy.”

Chciałem rozwinąć powyższą myśl . Ale zapytam krótko . Kogoś już totalnie po….bało ????

AndrzejD

@Urko
Przecież to jest miś !!! Ty wiesz ile tablic zmiennej treści można nastawiać przy takim kręgu ? A ile znaków drogowych naprowadzająco-rozprowadzających i barierek kierująco-kanalizujących ?
…a do tego jeszcze trochę kaski wpadnie za drzewo z wycinki tych drobnych kilkuset sztuk.
Kryzys mamy a PRUiM, MZUK, GAPR i SSM żreć coś przecież musi.

gliwicjus

Krąg będzie wykonany z 3 rodzajów specjalnego tworzywa, do tego drogi dojazdowe, oznakowanie, monitoring, system inteligentnego kierowania ruchem. Aha, i zielen czyli 4 kulki na patykach w donicach.

(_x_)

PRUiM, MZUK, GAPR i SSM żreć musi, i żre. A produkty przemiany materii sadzą na klatę gliwiczan, ku uciesze lemingów.

Perez

Zgadzam sie, lepiej zagospodarowac miejsce dla modeli RC. Mysle ze to by byl naprawde fajny pomysl. Jest mnostwo ludzi ktorzy sie tym interesuja.

Tomasz Mirosław

Może w końcu miasto by zechciało, żeby w Gliwicach powstało zaplecze dla szermierki, jedynej dyscypliny sportowej w mieście która ma osiągnięcia na poziomie olimpijskim. Nie na poziomie olimpijskim, tylko na jakimkolwiek, bo to w jakich warunkach ćwiczą szermierze przy ul. Warszawskiej chluby miastu i jego władzom nie przynosi, a szermierkę skazuje na upadek. Chyba że naszym władzom właśnie na tym zależy. Po ich postępowaniu widać, że tak właśnie jest.

zet

777 tys. dla zabawy 20 modelarzy.

Perez

Nikt tam sie nie bedzie bawil, bo modeli na uwiezi nie widzialem juz od 1 lat. Teraz bardziej jest to mega niszowa dyscyplina, skupiajaca sie raczej na biciach rekordow predkosci.

Wolność dla modeli !

20 modelarzy (razem z widownią) to tam zobaczysz jak faktycznie będą mistrzostwa świata.

Jan

Jak lotnisko zlikwidowało krąg to niech go odbuduje. Dlaczego mamy dokładać do jakichś drewnianych samolocików na sznurku. Albo niech pan radny Kubit sobie zbuduje krąg.

Imiu

Tamten krąg kosztował może tylko 666k a ten ma być jego nowszą wersją z ubikacją na środku, tzn. pisuarem.

DD

Coś mi te szóstki przypominają.

DD

Już zbudował, dlatego ma takie wpływy wokół.

punk

O nie! Znowu wycinka, i do tego znowu nowomowa pt. “wycinka drzew zostanie ograniczona do minimum”, jak w przypadku Wilczych Dołów. I znowu wypowiedź o samosiejkach. Niestety nie wierzę już w zapewnienia ani prezydenta, ani jego rzecznika. Drzewa określane przez nich jako samosiejki mogą mieć nawet po 50 lat i być siedliskiem chronionych gatunków zwierząt. A inwestycje bardzo często zahaczają “przypadkiem” o teren zalesiony, choć mogłyby być przeprowadzane obok niego.

Lolek

Tak, w Wilczych Dołach do wycinki pójdą samosiejki, kilka nielicznych większych i uschniętych drzew. Nie wiesz gdzie ta inwestycja powstanie, nie wiesz jak, ale się produkujesz, bo psina nie będzie mogła robić kupy w rzepaku. Duże drzewa, które są przy strumyku płynącym za “wodospadem” nie będą tknięte. Tam zresztą niewiele się da zrobić, bo jest jakaś infrastruktura podziemna, o czym świadczą studzienki kanalizacyjne. Grobla z przepustem, będzie mniej więcej w miejscu, gdzie dziś jest “wodospad”, pójdą pod topór uschnięte drzewa i krzaki. Od choćby te widoczne na zdjęciu. A Wilcze Doły, za obwodnicą dalej będą urokliwym gruzowiskiem.

https://images90.fotosik.pl/381/541f15a111b5caf9.jpg

https://images89.fotosik.pl/381/21ae0e698510d7ae.jpg

Siak

Ładne przykłady jak urzędnicy dbają o teren.

punk

@Lolek znowu jakieś tendencyjne foty, byle jak najbrzydsze, wejdź na grupę “Ratujmy lipy” na Facebooku, tam są normalne zdjęcia Wilczych Dołów. Tych suchych drzew jest kilka procent, reszta to ogromne, żywe, zdrowe okazy. Tyle, że łatwiej zrobić zdjęcia z daleka, wtedy drzewa wydają się mniejsze, zwłaszcza, że są w dolinie. Coś mi się wydaje, że nie jesteś osobą bezstronną, tylko partycypującą w zyskach, bo prawie żadnym okolicznym mieszkańcom pomysł zbiornika się nie podoba.

punk

@Lolek, poza tym projekt zbiornika jest dwa do trzech razy za duży, właśnie po to, by móc odprowadzać do niego jakieś dziwne substancje z terenu budynków strefy ekonomicznej, które mają powstać wzdłuż nowej obwodnicy. Naturalne zarośla, ładny strumyk z kilkoma procentami suchych drzew versus bezdrzewne ściekowisko o nieznanym wpływie na okoliczne tereny. No nie wiem, co wybieram, naprawdę nie umiem się zdecydować.

Lolek

Ja nic z tego mieć nie będę. Możliwe tylko tyle, że nie będę musiał nadkładać drogi, gdy znów po ulewie zaleje m.in. ul. Zygmunta Starego, Nowy Świat czy Dolnej Wsi. Po prostu wkurzają mnie awanturnicy, którzy wszystko muszą oprotestować. W czyżby ktoś miał w tym interes? Pracujesz, a może masz firmę, która oferuje osuszanie budynków? Wszedłem na tą grupę o której piszesz, i tam świetnie jest zobrazowana ta inwestycja. I nie chodzi mi tu, o ten śmieszny fotomontaż. Widać dokładnie gdzie będzie, które drzewka i krzaczory pójdą do wycinki. Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że ta inwestycja jest słuszna.… Czytaj więcej »

Fiku Miku

@Lolek. Dlaczego nie masz pretensji do służb miejskich, które są odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury w odpowiednim stanie. Przypomnę Ci, że do zalania doszło na skutek zatkania kraty przed Operetką przez skoszone trawy. Taka prosta rzecz, ale urzędnicy nie przyznają się do własnych zaniedbań i lekką ręką wydadzą kilka czy kilkanaście milionów złotych. Naszych pieniędzy za które można zrealizować na prawdę potrzebne inwestycje.

Lolek

@Fiku Miku Owszem wina zaniedbań. Ale jak urzędasy chcą coś zrobić, by nagłych wezbrań nie było, to się znajdują “obłąkani zieloni” co blokują każdą inwestycję. @punk zostawiony sobie samopas strumyczek, zasilany gnojówką, pestycydami i nawozami z okolicznych pól, to mam być ten naturalny teren? Przecież po wybudowania tego zbiornika, wokół niego mają być nowe nasadzenia drzew. To nie będzie gołe, betonowe koryto, jak co niektórzy sobie ubzdurali. Fakty, od razu nie będzie tam 20 metrowych drzew, ale teraz też ich tam za wiele nie ma. Z czasem te nowe drzewa urosną, za 10-20 lat pewnie będzie tam lepiej niż jest… Czytaj więcej »

punk

@Lolek, właśnie o to chodzi w naturalności, że coś jest zostawione samopas, albo się przy tym cały czas nie grzebie. To, że jest zanieczyszczony tym, co spływa z pól, nie znaczy, że jest całkowicie bezwartościowy przyrodniczo. Mnóstwo roślin i zwierząt jednak sobie tam jakoś radzi. Co do nasadzeń zastępczych, nie będę tego komentować, bo każdy bardziej przytomny człowiek widzi, jak się robi nasadzenia zastępcze w tym mieście, a raczej jak się udaje, że się je zrobiło. Co z tego, że na papierze jest wszystko w porządku? Dodatkowo, po co robić nasadzenia drzew i czekać 20 lat, skoro drzewa już tam… Czytaj więcej »

Lolek

Robią nasadzenia, źle bo trzeba czekać 20 lata aż drzewa urosną. Nie robią nasadzeń, też źle. Zdecyduj się. I jak wyjrzysz trochę dalej niż przez swoje okno, to te nasadzenia dostrzeżesz. Od choćby szpaler drzew został nasadzony wzdłuż DK88. Przy Jagiellońskiej pokazały się jakieś krzewy i drzewa w zeszłym roku. Na Portowej też drzew nasadzili.

Jak inwestycje są prowadzone w tajemnicy przed mieszkańcami, to skąd wiesz, że powstanie tam zbiornik retencyjny? W jaki sposób taki zbiornik, będzie Ci generował hałas i spaliny? Za kilka lat będzie tam więcej zieleni, niż jest teraz.

punk

Widzę, że nie wiesz za dużo na temat gliwickich nasadzeń oraz na temat suchego zbiornika przeciwpowodziowego planowanego na Wilczych Dołach. On sam w sobie będzie dość uciążliwy, głównie dla rolników i działkowców, ale co tam powstanie, kiedy już go zbudują – wtedy się dopiero zacznie hałas i smród. Naprawdę myślisz, że wszystko wokół zbiornika będzie zielone, a nie zapchane szczelnie budynkami i chodnikami? Co do tajemnicy – owszem, została ona ujawniona, ale przy tak dużym stopniu zaawansowania inwestycji, żeby trudno było zatrzymać budowę tego zbiornika. Większość mieszkańców została postawiona przed faktem dokonanym. Oczywiście w dokumentach jest wszystko w porządku, albo… Czytaj więcej »

Lolek

W jaki sposób będzie ten zbiornik uciążliwy dla rolników i działkowców? Ciekawy też jestem, w jaki sposób będzie on generował smród i spaliny? Podaj konkretne przykłady, może mnie przekonasz. Tereny dla złych developerów i strefy ekonomiczniej są na wzniesieniu, tam nic nie trzeba odwadniać, woda sama spłynie w dół, tak już niestety ma. Po to jest m.in ten zbiornik, żeby tych w dole nie zalewać. Nie ma i nie było żadnej tajemnicy o budowie zbiornika. O tajemnicy można by mówić gdyby, roboty budowlana szły pełną parą, a mamy dopiero jakieś nierozstrzygnięte przetargi. Większości mieszkańców Sikornika tą inwestycją się nie interesuje,… Czytaj więcej »

punk

“Wszystko oprotestować”- gratuluję! Co za bzdura! Ja na przykład protestuję tylko wtedy, kiedy duże i w miarę naturalne tereny zielone mają być wycinane i zastępowane obiektem o znacznej uciążliwości, bo ktoś potrzebuje tzw. “misia”, a równocześnie nikt w ogóle się nie kwapi do łagodzenia skutków danej inwestycji, np. nasadzeń zastępczych. Takie podejście do terenów zielonych jest uciążliwe, jak na przykład próbujesz kupić w Gliwicach działkę lub dom i mieć święty spokój bez odgłosu maszyn jeżdżących/ latających w te i wewte, wrzeszczących cały czas ludzi oraz oczywiście od paraliżującego smrodu benzyny. To, że Tobie się podoba ten projekt zbiornika, świadczy jedynie… Czytaj więcej »

punk

Co do dziwnych substancji – nie jest to teoria spiskowa, gdyż do zbiornika planowane są dwa dodatkowe kolektory deszczówki czy nie wiadomo czego – doprowadzające wodę spoza zlewni potoku o nazwie “Wójtowianka”. Więc pudło i pomyśl czasami.

Kedar

Jestem ciekaw ilu jest pasjonatów tego typu rozrywki że miasto zamierza wydać na to prawie milion PLN.

xants

A czy będzie powołany kolejny prezes tego wspaniałego i jakże potrzebnego miastu przedsięwzięcia ? Kurcze dajcie mi w końcu po znajomości jakoś spokojny etacik w czymś takim…. Tak po znajomości, tak jak zawsze… Rodzina musi się trzymać razem ! :)

gliwicjus

Nie podpowiadaj…

Stanisław Kubit

Szanowny Panie „Gliwicjus” Chciałbym Panu i kilku innym osobom przedstawić nieco bliżej sprawę budowy toru modelarskiego na lotnisku w Gliwicach. Mam nadzieję, że po moich wyjaśnieniach stanowisko Panów w tej sprawie przynajmniej nieco złagodnieje. Przedstawię to w kolejnych punktach. 1. Modelarstwo gliwickie od szeregu lat jest najlepsze w Polsce. Mamy 80 licencjonowanych zawodników, szkoleniem obejmujemy ponad 200 dzieci i młodzieży nie tylko w Gliwicach ale także w miejscowościach sąsiednich. W 2019 roku zdobyliśmy wiele medali w Mistrzostwach Polski a także 7 medali w Mistrzostwach i Pucharach Świata w tym 4 złote. To, że Panowie o tym zapewne nie wiedzą, ta… Czytaj więcej »

Jan

Pan Radny Kubit będzie Prezesem.

Stanisław Kubit

Szanowny Panie Janie Kontynuuję odpowiedź , którą zacząłem udzielać Panu “Gliwicjusowi” 6. Na lotnisku w Gliwicach trwa obecnie remont i rozbudowa pomieszczeń Aeroklubu Gliwickiego w ramach tak zwanego twardego projektu rewitalizacyjnego. Powstanie fantastyczny obiekt, którego znowu będzie nam zazdrościć cała Polska ( z pieniędzy unijnych). Projekt ten jest realizowany dzięki temu, ze równolegle przebiega projekt miękki na mocy którego 64 osoby z Trynku będą miały zajęcia z modelarstwa lotniczego ( w tym 40 dzieci i młodzieży). Chociażby dla tej sprawy warto wspierać modelarstwo lotnicze. 7. Lotnisko jest coraz bardziej zabudowywane. Już wkrótce nie będzie można na nim latać nie tylko… Czytaj więcej »

WD-40

Szanowny Panie Kubit Modelarstwem interesuję się od dziecka. Od lat 80, gdy zlikwidowano modelarnię na Mielęckiego, w której Pan działał a ja uczęszczałem i na Rybnickiej, do której nie miałem wstępu bo to nie ten “level” dla mnie był, gliwickie modelarstwo nie istniało dla gliwiczan. Gdzie Pan był przez ten czas, gdy chciałem sam kontynuować i rozwijać moje zainteresowania oraz zarażać tym innych? To że kilku dinozaurów ocalało nie zmienia faktu, że chociażby w porównaniu z Bytomiem, Gliwice wypadają żałośnie. Był w mieście jeden sklep modelarski na Bytomskiej, przeniósł się na Raciborką po czym “zdechł”. Pojawił się sklep inny –… Czytaj więcej »

Stanisław Kubit

Szanowny Panie WD-40 Modelarnia MGSM ( Międzyzakładowej Gliwickiej Spółdzielni Mieszkaniowej) działała od początku lat 70-tych aż do 1989r. Po zmianach ustrojowych padła MGSM ( rozpadła się na szereg mniejszych spółdzielni) i przez to wkrótce przestała także funkcjonować modelarnia na Mielęckiego ( na początku lat 90-tych) Jest więc Pan w „mylnym błędzie” jak by powiedział klasyk twierdząc, że w modelarnia na Mielęckiego została zlikwidowana w latach 80-tych. Pyta Pan gdzie ja byłem. Byłem w tych latach zawsze przy modelarstwie. Gliwickie modelarstwo prowadziłem od 1968 roku aż do roku 2014-go. Z chwilą gdy zostałem radnym nie mogłem pełnić żadnej funkcji w modelarskich… Czytaj więcej »

WD-40

To nie żółć a jedynie lekka złość, że z publicznych pieniędzy finansuje się zabawę dla garstki pasjonatów, gdy jest masa ważniejszych celów w mieście. Pasjonatów “elitarnych” co Pan sam potwierdza słowami “My nie zaopatrujemy się w sklepach modelarskich. Tu należy powiedzieć, ze to nie ten poziom. Mamy swoich wyspecjalizowanych producentów i dostawców na całym świecie. “ Skoro macie takie sukcesy, jesteście znani, podziwiani i zrzeszacie Mistrzów Polski, Świata i Europy, to nie powinniście mieć problemów z pozyskaniem sponsorów. Przyjęcia do modelarni na Rybnickiej mi odmówiono. Powód wtedy był niejasny a ja byłem bardzo młody, więc co miałem napisać? W moim… Czytaj więcej »

Jan

WD 40 ! – Wow , Ile goryczy …, ale zdecydowanie Pan mija się z prawdą,(cytuję: “… do której nie miałem wstępu bo to nie ten “level” dla mnie był, gliwickie modelarstwo nie istniało dla gliwiczan…) iż nie było dostępu do modelarstwa w Gliwicach. Do dzisiaj jest taka możliwość, proszę dołączyć . Proszę zajrzeć : >gsml.gliwice.pl< . Modelarze szanują się wzajemnie. Możemy mieć różne poglądy, ale w kwestii wychowania dzieci i młodzieży stoimy po jednej stronie…. Warto być przyzwoitym człowiekiem Panie W 40 i chociaż nie kryć swojej twarzy – Jan Wojtak ( 76 lat) Gliwice.

WD-40

Nieźle, awansowałem na nieprzyzwoitego człowieka.

DD

Zapomniałeś o radzie nadzorczej od brania kasy za leżakowanie.

Jan

A konsultacje z działkowcami już były Panie namaszczony?

DD

Każdego można kupić, a mają za co, bo za nasze.

w pogoni za octem

gliwice to jednak stan umysłu,na wszystko brakuje pieniędzy tylko na fanaberie urzędasów z kliki frankiewicza już nie

DD

Manipulantów cudzą własnością czy też wspólnym budżetem w żadnym kraju nie brakuje bez względu na ustrój. Bardzo mi się podoba ta rywalizacja pomiędzy działającymi i osiągającymi cel bez względu środki a ich przeciwnikami często mającymi trzeźwe spojrzenie na sprawy ale czekającymi na innych aby realizowali ich wizje. Czy wy tu tak etatowo jesteście przypisani do ciągłego narzekania, bo aż się od tego niedobrze robi.

Cliper

Kiedyś taki krąg znajdował sie w MDKu na rybnickiej-jako dzieci chodziliśmy tam popatrzeć bo była to atrakcja-myślę że i teraz będzie to atrakcyjne dla dzieci i nie tylko

RC

Krąg do modeli na uwięzi to jedno, a co z wydzielonym terenem dla RC? Przed rozbudową był po drugiej stronie lotniska, z utrzymywanym przez modelarzy pasem startowym i lądowiskiem. Czy teraz coś planują w tej materii?

Stanisław Kubit

Szanowny Panie RC
Czynimy działania aby w Gliwicach powstało również “lotnisko” dla modeli RC. Nie można wszystkiego na raz. Teraz mamy na głowie projekt rewitalizacyny i krąg na uwięzi niezbędny również ze względu na ten projekt. Są już pewne koncepcje gdzie mogłoby takie lotnisko powstać ale jeszcze za wcześnie aby o nich mówić.

Bzik

To ja jeszcze poproszę o jedną informację – rozumiem, że na krąg i przyszłe lotnisko modelarskie, jako na obiekty miejskie, przyjeżdżam sobie w niedzielę z synem, płacę za bilet, czytam regulamin i latam? Bez zapisywania się do aeroklubu, bycia członkiem czynnym (czyt. opłacania składek), bez odrabiania czynów społecznych itp?

Oburzony

Następna kuriozalna inwestycja oby nigdy nie doszła do skutku a tym którzy wytną drzewa niech ręce uschną.Dlaczego władze Gliwic tak nienawidzą drzew?Leczyć się panowie!Ten pomysł to ukłon w stronę pana K…. jak to w Gliwicach od lat zawsze czyjeś interesy

Kokoko

Moze lepiej syf posprzątać po wąskiej drodze rowerowej, lotnisko zamknięte czeka na przylot franka teraz kolej na marine przy suchym polderze koło Sikornika

Obserwujący

No i kolejny przyczynek do cięcia drzew.”Dobry” pretekst zawsze się znajdzie, no nie urzędasy?Bez wycinki się nie da,powiecie.
Kolejna kasa wywalona na puszczanie samolocików na uwięzi za 777 tys…może by od razu zaokrąglić do 800 tys albo 1 mln….przecież te drobne w tę czy we wte nie robią różnicy…Posadźcie drzewa za tą kasę… a nie bzdury jakieś…

punk

Pewnie sadzą, w pobliżu swojej chałupy, a bydło niech się męczy w hałasie i zanieczyszczeniach na drugim końcu miasta.

xants

Od lat interesowałem się graniem w kapsle. Proszę o przygotowanie toru pod taką inwestycję… 600 tys zł zupełnie wystarczy. A przy okazji wyciąć 100 drzew, zalać wszystko betonem, zrobić to w środku miasta żeby to wszystko pięknie buczało i wkur*** ludzi ;)
Zrobimy taką fajną spółkę… Z Radanem, Urzędem Miasta, potem po roku szybko zmienimy znowu jej zarządce i będzie jak zawsze ! Kasa misiu ! Kasa!!! A inwestycja wpierw 600 tys ale potem się okaże że jednak jest 2x droższa ale co tam ! Miasto stać!

Flyer

Modelarstwo w Gliwicach to przede wszystkim ORGANIZACJA, a nie hobby… Jestem lataczem hobbystycznym, nigdy nie miałem w tym kierunku zapędów wyczynowych. Pamiętam jak pod koniec studiów zamarzyło mi się latać legalnie na lotnisku gliwickim. Po złapaniu kontaktu zostałem skierowany do zapisania się do modelarni na Sikorniku…. gdzie nawet dostałem do wypełnienia kwestionariusz osobowy z miejscem na zgodę rodzica… Uśmiałem się serdecznie i z przyjemnością skorzystałem z amatorskich lotnisk modelarskich na Śląsku. Teraz gdy mieszkam w Niemczech płacę składkę w amatorskim klubie, nikt nie zmusza od odbębniania godzin społecznych. Mam czas i ochotę coś pomogę, mam tylko czas polatać to też… Czytaj więcej »

Imiu

Oczywiście lepsze to niż malowanie Krzyża za 100.000.00 PLN ale na Boga!? 777 to szatańska inwestycja jeszcze w Złotych które są własnością NBP a nie społeczeństwa Polskiego. Koszta rzecz jasna nie grają roli XD Ma być na słodko a może gorzko? NIE, NA SŁONO.

Ampuła

Fatalna lokalizacja. Już lepiej byłoby modelarzom na co dzień trenować we wnętrzu wulkanu, a zawody organizować w oku cyklonu. Wybór sąsiedztwa jednego z Terytoriów Okupowanych Przez Działkowców to proszenie się o konanie w męczarniach. Działkowcza żądza mordu jest przecież w dużym stopniu nakierowana na wszystko, co lata i fruwa. Co może z nieba siąść na gałęzi, na zasiekach, palisadzie czy wieżycy jurto-wiato-chłodnio-pagodo-schrono-sztolnio-kiosko-szałaso-remizo-altany a potem pożreć plony, wydłubać zasiewy i ogołocić nasadzenia. Wystarczy, że dziecku samolocik wymknie się spod kontroli i naruszy przestrzeń powietrzną nad Terytorium Okupowanym, a instruktor nie zdąży skutecznie powstrzymać nieszczęśnika przed podjęciem samodzielnej próby odszukania modelu… Zniknie… Czytaj więcej »

Urko

Tym razem nie doczytałeś. Krąg jest po to, żeby modele latały w “kółko” . Zasada : Patyk. Sznurek. Model.
Zachwycony radny Kubit , gdzieś obok . Z dużą siatą , żeby łapać te modele , co to na wolność wyrwać się chciały .

Franciszek

Dla przykładu: wybiegów dla psów w Gliwicach miasto budować nie chce. Nie, bo nie. Podejrzewam, że jest jeszcze masa innych inwestycji, o które ludzie zabiegają, ale na próżno. Lepiej budować takie “cuda”. Ilu mieszkańców z tego skorzysta? Dajcie znać, bo jestem ciekawy. Miasto ma być dla ludzi, bo to ludzie je tworzą, ale właśnie taka przyszłość jest tu – w Gliwicach.

nie dziwi już nic

Problem jest w braku konsultacji.

DD

Nie ma żadnego problemu, z gojami niczego się nie konsultuje, my mamy za…..lać za miskę ryżu a inni mają z naszych podatków korzystać do woli.

Wuj Tarabuk

Słuszną linię ma nasza (miejska) władza…..

Perez

Mam tylko nadzieje ze przeprowadzone zostaly konsultacje z modelarzami ktorzy beda z tego korzystac, gdyz jak slysze ze wybuduja kreg o srednicy 62metrow, to zastanawiam sie czym oni tam maja latac? A moze warto wpisac na youtubie “RC planes” i zobaczyc o co chodzi, gdyz mam wrazenie ze ktos kto rozpisal wymagania techniczne zatrzymal sie w latach 70-tych.

Jest faja

“Krąg modelarski to rodzaj areny do puszczania modeli samolotów na uwięzi”
Umiejętność czytania ze zrozumieniem to jeden z efektów inteligencji i wykształcenia. Jak widać Perez tej umiejętności nie posiada, aczkolwiek nie wiem którego czynnika brak przyczynia się tu do tego w większym stopniu.

Perez

Dziekuje ze martwisz sie moim wyksztalceniem doceniam to, naprawde.
A wracajac do tematu, powiedz mi kiedy ostatnio widziales modele na uwiezi? Rozwiazanie lubiane w latach 70-tych i 80-tych. Teraz kroluja modele RC, dlatego napisalem ze ktos sie zatrzymal intelektualnie w latach 70-tych. Oczywiscie mozesz miec inne zdanie, co nie oznacza ze wyzwe CIe od glupkow. Pozdrawiam

Jest faja

Widzisz bidulku, znowu poległeś na czytaniu ze zrozumieniem. Boje się już, że to nie tylko braki w wykształceniu, czy jakieś drobne ułomności intelektualne, ale po prostu jesteś idiotą. Przykro mi, współczuję, też pozdrawiam.

Perez

Jak widać Perez tej umiejętności nie posiada, aczkolwiek nie wiem którego czynnika brak przyczynia się tu do tego w większym stopniu. – nooo, jak widac konstrukcja zdan nie jest Twoja mocna strona hahah