Pumptracki, tężnie solankowe, wodne place zabaw… Czego chcieliby w swoich dzielnicach gliwiczanie?

Pijalnia wody w Sośnicy, tężnie solankowe w Łabędach, na Sikorniku i Obrońców Pokoju, pumptracki, skateparki, wodne place zabaw – do Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok zgłoszono w sumie 306 wniosków. To nieco więcej niż w ubiegłym roku (289).

Są też propozycje bardziej „przyziemne”, jak wykonanie miejsc parkingowych, remonty chodników, zabudowy wiat śmietnikowych, a także różnego rodzaju zajęcia, kursy i szkolenia. Które z nich ostatecznie trafią pod głosowanie, dowiemy się 14 września. Obecnie trwa etap oceny projektów – zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Miasta Gliwice. Głosować będziemy od 23 października do 13 listopada.

W ramach ósmej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 306 wniosków. Zaproponowano w sumie 294 zadania dzielnicowe (obejmujące wszystkie gliwickie dzielnice) oraz 12 zadań ogólnomiejskich.


Czego chcą mieszkańcy poszczególnych dzielnic (wybrane zadania)

W dzielnicy Baildona wśród złożonych wniosków znajdziemy m.in. budowę street workoutu, wykonanie pluskadełka – wodnego placu zabaw, nasadzenie drzew, a także rewitalizację fontanny i amfiteatru, które znajdują się w rejonie tężni solankowej. Mieszkańcy Bojkowa chcieliby mieć pumptrack – do GBO złożono dwa wnioski w tej sprawie, oprócz tego w dzielnicy mógłby powstać mini park botaniczny, z budżetu obywatelskiego mogłyby zostać również sfinansowane uroczystości obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

W Brzezince chcą dalszego zagospodarowania terenu rekreacyjno-wypoczynkowego – wyposażenia go w trzy wiaty przeciwsłoneczne. Oprócz tego mieszkańców interesuje zakup specjalistycznych ubrań dla strażaków z tamtejszej OSP, a także wykonanie… kolejnego w mieście pumptracku. W Czechowcach wniosków do GBO wpłynęło niewiele – zaproponowano budowę skateparku oraz remont łącznika drogi.

Na osiedlu Kopernika pożądane jest więcej zieleni, wśród wniosków znajdziemy nasadzenia oraz wykonanie oazy zieleni w centrum osiedla. Mieszkańcom przydałyby się także nowe miejsca parkingowe, ciąg pieszo-rowerowy do ulicy Toszeckiej, a także Ogród Społeczny (miejsce integracji). W Ligocie Zabrskiej wnioskowano o rozbudowę placu zabaw przy szkole podstawowej, wykonanie miejsc parkingowych i nasadzeń, a także realizację II etapu rekultywacji skweru 700-lecia Ligoty Zabrskiej.

Tężnia solankowa dla każdej dzielnicy?

Mieszkańcy Łabęd złożyli 25 wniosków. Wśród nich znajdziemy propozycje by w dzielnicy powstał wybieg dla psów, boisko do gry w bule, siłownia zewnętrzna, street workout park oraz… tężnia solankowa. Podobny obiekt pojawił się również wśród propozycji w dzielnicy Obrońców Pokoju, oprócz tego zaproponowano m.in. budowę miejsc parkingowych przy cmentarzu oraz wykonanie łąk kwietnych z hotelami dla owadów.

Na Ostropie przydałby się dodatkowy przystanek autobusowy przy ulicy Daszyńskiego, aktywne przejście dla pieszych z doświetleniem, street workout, a także cykl spotkań teatralnych. W dzielnicy Politechnika wśród wniosków znajdziemy m.in. budowę boisk do siatkówki plażowej, drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Łużyckiej oraz zajęcia nauki jazdy na rolkach.

Mała tężnia solankowa dla seniorów i osób niepełnosprawnych mogłaby też stanąć na osiedlu Sikornik. Oprócz tego mieszkańcy chcieliby kortów do badmintona, pola do minigolfa, placu rekreacyjnego dla seniorów i rowerowego dla dzieci. W Sośnicy wnioskowano o wybieg dla psów, kolejny street workout park, stoły do gry w karty i szachy, domek wspinaczkowy i park linowy, kompleks boisk do sportów plażowych oraz pijalnię wody.

Skateparki, pumptrucki, miejsca do street workoutu

W Starych Gliwicach zaproponowano rozbudowę toru rolkowego – stworzenie mini skateparku, zabudowanie progu zwalniającego na ulicy Szafirowej, nasadzenia nowych drzew, krzewów i kwiatów, huśtawkę dla osób niepełnosprawnych oraz ścieżkę w Lesie Dąbrowa. Szobiszowice chcą m.in. remontu drogi dla rowerów wzdłuż płotu Radiostacji, budowy boiska do siatkówki plażowej, postawienia ekranów akustycznych oraz nowych placów zabaw.

Lista wniosków złożonych w dzielnicy Śródmieście obejmuje 19 pozycji, wśród nich znalazło się doposażenie Rynku w Ławki i nowe nasadzenia, rampa dla rowerów na schodach alei Przyjaźni, mural upamiętniający Wincentego Styczyńskiego, miejskie hamaki, plenerowy przewijak, samoobsługowa toaleta oraz scena letnia i podest taneczny w parku Chopina. Mieszkańcy Trynku z kolei wnioskowali o wodny plac zabaw, utworzenie rodzinnej strefy sportu oraz publicznego miejsca do grillowania.

W Wilczym Gardle w ramach budżetu obywatelskiego mogłoby powstać miejsce do odbioru odpadów komunalnych, fontanna na placu Jaśminu oraz nawodnienie boiska przy ulicy Niezpominajki. Na osiedlu Wojska Polskiego wśród wniosków znalazł się pumptrack, wykonanie odcinka drogi dla rowerów między ulicami Radiową a Orzeszkowej oraz remont rowerowego łącznika między ul. Jasnogórską a Orlickiego. W Wójtowej Wsi mieszkańcy chcieliby dziecięcego parku linowego, pumtracku, skateparku, street workoutu oraz wybiegu dla psów.

Na Zatorzu chcą nowego skweru zamiast boisk, które już nie pełnią swojej funkcji, oświetlenia skweru „Foka”, rewitalizacji ulicy Wandy i postawienia tam ławek, ławek pragną także przy kościele. Oprócz tego w dzielnicy przydałaby się przebudowa pasa drogowego ulicy Horsta Bienka i remont nawierzchni łącznika ul. Leśnej i fragmentu ul. Aronii. W Żernikach widać ogromną determinację mieszkańców ulicy Strzeleckiego – o budowę chodnika wzdłuż drogi wnioskowano 14 razy na 18 złożonych projektów.

Pełną listę wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć tutaj.

(żms)/UM Gliwice
fot. px