Punkt pobrań wymazów drive-thru za Szpitalem Miejskim nr 4. Do przebadania aż 1,4 tys. osób

fot. WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica

Ruszyły badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiła największa ilość zakażeń. Chodzi o pięć zakładów: KWK Jankowice, KWK Murcki – Staszic, KWK Sośnica, KWK Pniówek oraz KWK Bobrek.

W Gliwicach punkt pobrań wymazów zorganizowano za budynkiem Szpitala Miejskiego nr 4 przy ulicy Kościuszki. Przypomnijmy, że w gliwickiej kopalni we wtorek było 43 pracowników zakażonych koronawirusem, a w środę liczba wykrytych przypadków wzrosła do 53. Z tego względu do najbliższej niedzieli testy przejdzie aż 1,4 tys. osób zatrudnionych w KWK Sośnica.

Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dzisiaj przebadanych ma być łącznie 1000 górników – zapowiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.


Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19 – objaśnia wojewoda.

Badania przesiewowe to pokłosie wizyty głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa w województwie śląskim.

Inspektor uczestniczył w środę w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach.

Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, dlatego, że to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie, specyfika zakładów pracy. Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie. Jestem tutaj między innymi dlatego, żeby udzielić istotnego wsparcia kadrowego. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań, testowania mieszkańców Śląska – zapewnił minister Pinkas.

Jeszcze tego samego wieczora wojewoda Jarosław Wieczorek ponownie odbył wideokonferencje z szefami spółek węglowych oraz z właściwymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi, aby ustalić dokładne lokalizacje dokonywania badań przesiewowych oraz przygotowania pod kątem technicznym całego procesu.

W każdym z tych pięciu punktów stoją namioty ustawione bądź to przez państwową straż pożarną, bądź żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 13. Śląskiej Brygady OT.

Koronawirus obecny jest już w zakładach wszystkich spółek, w największej z nich – Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest ok. 360 pracowników, a prawie 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. W trzech kopalniach PGG, w tym w kopalni Sośnica, z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję.

(nmm)/ŚUW, PGG
fot. WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Ile mogli tego punktu zrobić na kopalni mają zaplecza medyczne tylko w centrum miasta. Na badanie samochodem a po drodze zakupy w Lidlu tankowanie na stacji benzynowej itd . Brawo !!

Ferit

A Wy odrazu myślicie że wszyscy Górnicy są zarażeni.
Mieli testy dla bezpieczeństwa i spokoju swojego i społeczeństwa.
Teraz siedzą w domach i czekają na wynik.

Laszlo_egesz

Mieli 53 testy to je wszystkie zużyli i rozwiali swe pozytywne wątpliwości.

kam

oczywiście górnicy żadnej kwarantanny nie mają, chodzą tak już sobie od tygodnia, tylko pogratulować posysłodawcy całej akcji.

pomysłodawca

Po prostu roz-PiS-dziel w państwie z tektury.

Tymon

Cześć ma… Ale nie na pewno 1400 górników…plus ich rodziny…no cóż państwo z Tektury

Ferit

Nie muszą bo są Panami Górnikami.
A Tobie co żal …. ściska?
Jak chcesz to zatrudnij się na kopalni i też będziesz se o tak chodził.

kam

Nie żal, mają cieżka prace ale nie o to chodzi po prostu widzimy jak praktyce to działa, te wszystkie procedury jak nasz rząd po 2 miesiącach trwania pandemii jest przygotowany… strach się bać na jesień.

Brawo ty

Najlepiej w dozorze, dyrekcji albo Kompani Węglowej.

Ostatni Sprawiedliwy

Czy nie lepiej by było, żeby dodatkowy ruch samochodowy nie wprowadzać do centrum tylko w inne miejsce, z bardziej dogodnym dojazdem? Parking przed Halą Gliwice jest znacznie lepiej skomunikowany.

Urko

Oczyiwista , że lepiej. Ale czego wymagasz od urzędników z nadania Jedynej Słusznej Partii ? Inteligencji zachowawczej ? LOL ….

Mieszkaniec

Panie Ministrze i Panie Inspektorze. Mobilny punkt medyczny ma to do siebie że można go zrobić gdziekolwiek. Rozumie że robienie go samym centrum miasta gdzie jest największe skupisko ludzi jest podyktowane…… ?? Większość z tych osób które przyjeżdża robić testy no faktycznie siedzi w aucie bo taki jest wymóg. A co robi potem, Zakupy?? Zakładam że osoby te zostały skierowane na badanie bo jest prawdopodobieństwo ich zakażenia. To mamy się izolowac czy nie?

Ad

Przypuszczalny wynik – 50% zakażonych, a potem przebadają ich rodziny, wynik będzie podobny. Ci, którzy jeszcze nie mają, załapią wirusa w najbliższych (tygo)dniach, i nadal będą izolować nie tych których powinni

hanys

Na Sosnicy wstrzymano wydobycie? Hehe, na rano fedruja jak pojebani, w dodatku trzeba dłużej zostać bo ryle zaś mają obiecane!!!

Urko

“Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie ”
Łzy wzruszenia, dumy acz i zakłopotania z ócz mych bławatów pociekły. Z wypowiedzi Mr. Pinkasa wynika, że górnicy nie mieszkają na Śląsku . Zawsze podejrzewałem , że każdy górnik , to Wielkopolanin ….

Laszlo_egesz

Proszę się nie martwić, zakażonych z pewnością będzie mniej niż wykonanych testów na górnikach.

Gliwice Forever

Weźcie tych ryli gdzieś na ubocze i tam ich sobie badajcie, a nie w centrum miasta!!! Wokół pełno osiedli mieszkaniowych i tylko czekać jak będziemy mieli kolejne setki zarażonych.

Ferit

A Ty co spacerujesz cały dzień przed szpitalem miejskim i czekasz żeby Cię któryś opluł albo pocałował.
Z takim myśleniem to już by cała Polska była zarażona.
Chłopy podjeżdżają autem niewysiadaja tylko otwierają szybe.

Gliwice Forever

Byłeś? widziałeś? chciałbyś na swoim osiedlu? to może poproś o szybkie przeniesienie tego punktu na swoją dzielnię cwaniaku.

Znawca tematu

Albo jesteś podatny na kłamliwą propagandę tego tekturowego rządu, albo już dawno samodzielnie przestałeś myśleć. W chwili obecnej w Polsce mamy ponad 60 tys. zarażonych ale brak odpowiedniej ilości testów powoduje, że oficjalnie jest zarażonych około 20 tys.
Pobieranie próbek praktycznie w centrum miasta to sen pijanego idioty ale może należało pójść o krok dalej i namioty ustawić na rynku?

Ferit

Znawca tematu to może u Ciebie w domu?

arek

Takie **** jak Ty przebijają opony w samochodach medyków

po co te badania?

Badania są po to aby górnicy po obniżce pensji nie poszli strajkować! Trzeba ich zamknąć na kwarantnnie. Wiadomo, że w grupie 80tys. kilka setek bezobjawowych nosicieli wirusa znajdzie się bez najmniejszego problemu.

Obserwujący

Dla górników są testy.Dla medyków nie ma,doprosić się nie mogą.Górnicy to kasta, kolejna po klerze, pińćetach i staruchach.

Meggi

Ludzie skąd w was tyle nienawiści,i wrogości!?Górnik też człowiek.A punkty do badań powinny być na przy arenie,nie w centrum miasta.Górnik nie decyduje o miejscu testów.Czasami myślę że covit19 zaatakował ludziom nie tylko płuca,ale przede wszystkim mózg.Polacy to jednak najgłupszy i nietolerancyjny naród na świecie.Najpierw pielęgniarki na stos ,pózniej górnicy ,kto bedzie następny? Opamietajcie się.!!!!

rząd segreguje Polakow

Na podstawie jakiegoś nie wiadomego pochodzenia testu.

hanek mały

Wykonywanie testów w tym miejscu, to zemsta notabli gliwickich za lipy na Mickiewicza.

Obserwujący

No to pięknie.Dzięki niefrasobliwości górników oraz ich rodzin,glajwice mogą stać się drugą lombardią.To będzie “sukces”.Teraz trzeba uważać jeszcze bardziej.Niech pozamykają te kopalnie w cholerę na czas nieokreślony.tylko trują środowisko.Górnicy i ich rodziny oraz osoby mające z nimi kontakt, mają siedzieć w domu a nie plątać się po mieście.Pewnie górnicy jeżdżą i chodzą bez maseczek.
Punkt mobilny można było urządzić na jakimś odludnym miejscu,ale oczywiście urzędasy nie pomyślały.Pisiory.

Marian

Pewnie peło zorganizowało by to lepiej,a ty chodź w masce wyjdzie Ci to na zdrowie.

Obserwujący

@Marian, oczywiście,że peło zorganizowałoby to lepiej.Ale do Ciebie to nie dociera, pisiory wyprały Ci mózg.
A żebyś wiedział,chodzę w wypasionej, drogiej masce, o której Ty możesz pomarzyć.

Ostatni Sprawiedliwy

@Obserwujący. Weź się zdecyduj na jedną śpiewkę bo pleciesz jak Makibło.
Jedna myśl a wielu winnych:
– niefrasobliwość górników
– urzędasy
– i oczywiście Pisiory

Skąd wiesz, że górnicy jeżdżą i chodzą bez masek? Skąd przypuszczenie, że plączą się po mieście?
Masz jakieś fobie.

Urko

Dzisiaj super turbo inteligentny Wiceminister Zdrowia z Jedynej Słusznej Partii, rzucił w TVP, że większość górników przechodzi zakażenie wirusem COVID bezobjawowo. Ze względu na charakter wykonywanej przez nich pracy. Skoro nie mają objawów , to chodzą bez masek , nie ?

keysafe

i te “górniki” będą przyjeżdżać aż do niedzieli

Ferit

A widziałeś jakimi furami przyjeżdżają

Tymon

To już wiemy na co idą trzynastki, czternastki, piętnastki…

skarbek

Dlatego trzeba kopalnie sprywatyzować i od razu staną się rentowne a nie utrzymywać je w stanie permanentnego PiSocjalizmu.

gosc

już prywatyzowali Makoszowy aż się doprywatyzowali