Radary zabudowane w tablicach LED pokażą kierowcom ich prędkość. To nowość na ulicach Gliwic

Na ul. Bojkowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Rolników zamontowano wyświetlacze prędkości. Instalacja tego typu urządzeń ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 
Dzięki wbudowanemu w tablicy LED radarowi, dokonywany jest pomiar prędkości z jaką poruszają się kierowcy. Tym, którzy jadą zgodnie z przepisami wyświetlany jest napis – „DZIĘKUJĘ”. Natomiast w przypadku przekroczenia prędkości pojawia się komunikat – „ZWOLNIJ”.

Montaż wyświetlaczy, to pierwsza taka realizacja na terenie Gliwic. Teraz urządzenie będzie testowane. Zarząd Dróg Miejskich sprawdzi – czy i jak kierowcy na nie reagują. Od tego uzależniona będzie także decyzje o ewentualnym ustawieniu kolejnych – zapowiada rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich, Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Zabudowanie wyświetlaczy zrealizowano w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Według informacji zawartych na listach wniosków do realizacji, koszt montażu urządzeń oszacowano na 50 tys. złotych.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

49 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
prawda
21/12/2021 20:45

Nie ma na co pieniedzy wydawac.

Obserwator
22/12/2021 09:17
W odpowiedzi na  prawda

Lepiej na takie rozwiązania, niż na kolejne “infokloce”…

lepiej nie
22/12/2021 11:46
W odpowiedzi na  Obserwator

Jedno i drugie to kloce.

AndrzejD
22/12/2021 20:47
W odpowiedzi na  prawda

Następna śmieciowa bezużyteczna elektronika.
Drogi (Portową, Chorzowską itp) naprawcie gamonie z ZDM-u !

Ad
23/12/2021 12:36
W odpowiedzi na  prawda

“Zabudowanie wyświetlaczy zrealizowano w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.”

Poszperaj w necie, co to GBO, jeśli nie wiesz. Tak samo można narzekać, że wydano pieniądze na montaż stacji naprawczej rowerów albo budowę wybiegu dla psów…

Piotr
22/12/2021 09:35

Z doświadczenia wiem że kierowcy reagują owszem ale tylko na początku. Po kilku miesiącach nikt już na to nie zwraca uwagi.
Mam taki po drodze do domu. Teraz już każdy przejeżdża obok niego znacznie szybciej…

Tak
23/12/2021 20:34
W odpowiedzi na  Piotr

Powinny byc rotacyjne. co 2 tygodnie powinny zmieniac miejsce

Józef
22/12/2021 06:06

Co za idiotyzm !!! Każdy widzi ile jedzie. Nie wierzcie w te podane koszty. Prawdziwe są duzo wieksze. Zajeliby się nie działającą w calym miescie detekcją.

No, nie do końca
22/12/2021 07:23
W odpowiedzi na  Józef

Psychologia to potęga. I władza. “Psychologia Transportu i Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego” to wie.

Obserwując
22/12/2021 12:25
W odpowiedzi na  Józef

Nie,nie każdy wie ile jedzie,a jak wie to wypiera to.
Powinniście mieć jeszcze wlepiane mandaty za zbyt dużą prędkość.

wiesław
21/12/2021 21:18

A na co mnie żeby mi wyświetlacz pokazywał ile jade przecież mam to na tarczy prędkościomierza. Ale potestuje i zobacze czy na tym wyswietlaczu jest miejsce na 3 cyfry

Wow!
21/12/2021 20:45

Doganiamy Sośnicowice. Może kiedyś dogonimy Zabrze i doczekamy się seku.. minutników na światłach.

full wypas
22/12/2021 10:25
W odpowiedzi na  Wow!

I jaka korzyść z tych minutników ? Zielone światło przy nich zapala się wcześniej ?

Płynność ruchu
22/12/2021 10:43
W odpowiedzi na  full wypas

Chociażby taka, że kierowcy z opolską rejestracją albo ze znaczkiem ryby z tyłu mogą zacząć szukać pierwszego biegu i rozpocząć trudne procedury startowe już wtedy, gdy na wyświetlaczu jest 59, 58, 57, 56 … . Dzięki temu na jednej zmianie gliwickich świateł mogłoby przejechać 10 samochodów zamiast 2

full wypas
22/12/2021 11:44
W odpowiedzi na  Płynność ruchu

A co będzie kiedy dzięki sekundnikowi, znaczek ryby tak podekscytuje się procedurą startową, że start nastąpi przedwcześnie ?

Płynność ruchu
22/12/2021 12:20
W odpowiedzi na  full wypas

Widzisz? O tym nie pomyślałem, a to wielce prawdopodobne jest :(

ekoprzodownik
22/12/2021 11:02
W odpowiedzi na  Wow!

Doganiamy Sośnicowice z centru przesiadkowym.Może kiedyś dogonimy Zabrze i doczekamy się seksu..,, ale minutników na światach to po co? zamieniać sygnalizację na XX wieczne badziewie ogarnij się lub idź do szkoły tam się dowiesz

Wow!
22/12/2021 11:13
W odpowiedzi na  ekoprzodownik

No na brak seksu, to ja już ci nic nie poradzę.

twój proboszcz
22/12/2021 12:21
W odpowiedzi na  Wow!

najlepsza modlitwa

3,14925639rat drogowy
22/12/2021 09:52

Zwykle sprawdzam do jakiej prędkości pokazuje. Najczęściej jest to 80 km/h. No i obowiązkowo pokazuję radarowi palec Lichockiej.

Szkoda pieniędzy na takie gadżety. Fotoradary to też bzdura, mijam i gaz do DEEEECHY!

.!
22/12/2021 10:01
W odpowiedzi na  3,14925639rat drogowy

3,14159265

Ad
23/12/2021 11:26
W odpowiedzi na  .!

I tak z “pirata drogowego” został zwykłym “szczurem drogowym”

pełna rura
22/12/2021 12:27
W odpowiedzi na  3,14925639rat drogowy

To samo kiedy mijam policjantów, którzy uprzednio dopadli delikwenta w celu pobrania podatku od pecha.

3,141592654rat drogowy
22/12/2021 13:41
W odpowiedzi na  pełna rura

Ja jeszcze demonstracyjnie redukuję bieg mijając policmastrów. Może reagowałbym inaczej, gdyby pilnowali prędkości tam gdzie trzeba, a nie tam gdzie najłatwiej kogoś złapać. Zwykle stoją na wylotówkach, w miejscach, w których ograniczenia są znacznie przesadzone.

No i bez uruchomienia Yanosika nie wyjeżdżam spod domu.

SS3
22/12/2021 17:37
W odpowiedzi na  3,14925639rat drogowy

Na szczęście odcinkowy pomiar jest coraz popularniejszy, nie zapomnij o uśmiechu.

pełna rura
23/12/2021 11:58
W odpowiedzi na  SS3

Wtedy zatrzymuję się w środku takiego odcinka na papierosa, chociaż nie palę a potem tak docieram silnik, że aż na łańcuchu rozrządu robią się supełki.

Inspektor Canar(d)
23/12/2021 13:14

Proszę o wskazanie badań które by wskazywały jakikolwiek pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w zakresie BRD. Kierujący pojazdem ma prędkościomierz przed nosem i doskonale wie z jaką prędkością się porusza. Być może chodzi o te nieliczne przypadki gdzie pasażer (teściowa, żona) nie ma możliwości obserwowania licznika a ma wpływ na zachowania kierowcy…

bud bundy
22/12/2021 12:20

Prawie każda czeska wioseczka ma coś takiego na wjeździe i… działa bez pudła.

Cliper
22/12/2021 15:57

Takie urządzenia zainstalowane są niemal w każdej czeskiej miejscowości i są wystarczająco skuteczne bo ,pokuta’jest bardzo wysoka.Jesli u nas kierowca nie poniesie konsekwencji-nigdy nie nie będą skuteczne

BezpieczneGliwice
21/12/2021 23:30

Policja powinna taką prędką sprawdzać .. raczej nie ma tego w naszym mieście. Samochody stoją / parkują gdzie chcą.

Gang PiSena
22/12/2021 14:07

A czy w ogóle będzie kogoś stać na paliwo aby przejeżdżać obok tego radaru, ukochani nasi rządzący samodzielnie obniżą VAT na paliwo czy w tej sprawie uklękną przed UE aby łaskawie się na to zgodziła ?

Marta
22/12/2021 03:22

Ale po co to komu? radar mogli postawić

To normalne
22/12/2021 07:18
W odpowiedzi na  Marta

Bo na tzw. świecie już dawno doszli do wniosku, że pochwałą i dobrym słowem można więcej zdziałać niż groźbą i karą. Niestety w społeczeństwach represyjnych odbierane jest to właśnie w taki sposób, jak napisałaś.

Łowca malkontentów
22/12/2021 07:38
W odpowiedzi na  To normalne

W pełni się zgadzam.

dobre słowo
22/12/2021 09:52
W odpowiedzi na  To normalne

Najlepiej niech każdy chwali się sam.

punkt widzenia
22/12/2021 09:56
W odpowiedzi na  To normalne

Kiedy jadę na rowerze to czerwony napis na takim radarze odbieram jako pochwałę.

Obserwując
22/12/2021 12:27
W odpowiedzi na  punkt widzenia

Jadąc na rowerze fajnie jest wiedzieć ile jedziesz.

punkt widzenia
22/12/2021 12:31
W odpowiedzi na  Obserwując

W zasadzie to po to jeżdżę na rowerze aby tego nie wiedzieć.

Obserwując
23/12/2021 12:48
W odpowiedzi na  punkt widzenia

Ja mam licznik rowerowy.Pokazuje mi min. nie tylko prędkość bieżącą, ale również ile paliwa zaoszczędziłem.Też kup sobie licznik,jeśli nie masz.Fajna sprawa.

SS3
22/12/2021 17:35
W odpowiedzi na  To normalne

Na polskie bydło za kółkiem tylko pochwala typu “dziękuję za ochotnicze wsparcie budżetu kwotą 500(0) zł.”.

JACK
22/12/2021 16:31
W odpowiedzi na  Marta

ALBO ANTYRADAR

Obserwując
22/12/2021 12:24

W innych miastach jest to rzeczą normalna, oczywiście w zacofanych “technicznych” glajwicach jest to “szczyt techniki” i rozwoju na wstecznym.

Gliwiczanin
22/12/2021 06:22

Nie lepiej zrobić progi zwalniające?

full wypas
22/12/2021 09:48
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Czyli najpierw wyremontować ulicę aby była gładka a potem zamontować progi aby była garbata, jaki jest tego sens ? To lepiej nie remontować w ogóle i każda dziura jest od razu progiem zwalniającym a dokładnie dołkiem zwalniającym.

Widziałeś kiedyś taki próg
22/12/2021 10:10
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Na drogach o dopuszczalnej prędkości 50 km/h próg mógłby zabić. Chyba nie o to ci chodzi? Progi, to się instaluje w “strefach zamieszkania”, w których d.p. wynosi do 20 km/h.

norma unijna
22/12/2021 13:14
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Według jakich norm ?

aktywista
22/12/2021 23:19
W odpowiedzi na  norma unijna

trzeba było chodzić to szkoły, a nie z ulotkami

norma unijna
23/12/2021 10:07
W odpowiedzi na  aktywista

Od razu widać jak cię wyszkolili zgodnie z normami.

smakosz
22/12/2021 23:15
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

chyba pierogi napędzające tj z kapustą kiszoną bo idą święta