Radni chcą pisać do MSI. Miasto odrzuca wniosek: „to naruszałoby przepisy prawa”

Przynajmniej pół strony dla klubu radnych w każdym wydaniu Miejskiego Serwisu Informacyjnego – z takim postulatem do władz miasta zgłosili się gliwiccy radni Prawa i Sprawiedliwości.

 
Ich zdaniem takie rozwiązanie „umożliwiłoby mieszkańcom zapoznanie się z opiniami dotyczącymi miasta formułowanymi z różnych punktów widzenia”.

Wniosek został zgłoszony przez radnych Adama MichczyńskiegoŁukasz Chmielewskiego.

– Kierownictwo Miasta ma bardzo dobre narzędzie pokazywania tego co chce, jak chce i w odpowiednio dobranym opakowaniu. W tym wszystkim istotne jednak jest to, że wymieniona powyżej kwota to nie są prywatne środki Kierownictwa Miasta, tylko środki publiczne

– piszą liderzy gliwickiego PiS. – My, jako Kluby Radnych, czy jako radni – osoby publiczne wybrane w wyborach bezpośrednich, nie mamy takiego narzędzia informacyjnego, a uważamy, że powinniśmy je mieć – dodają.

Radni przytaczają też konkretne liczby. Jak piszą, na redagowanie, wydawanie i dystrybucje Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice, w uchwale budżetowej zaplanowano łącznie 849.205,89 zł (suma planowanych wydatków i kosztów pośrednich). Obecny nakład gazety wydawanej przez magistrat to 23 tysiące egzemplarzy.

Pomysł PiS przynajmniej na razie nie wejdzie jednak w życie. Urzędnicy odrzucili już wniosek powołując się na prawo prasowe.

– Proponowane przez Panów rozwiązanie prowadziłoby do ubezwłasnowolnienia redaktora naczelnego MSI w zakresie materiałów prasowych, za publikację których ponosi on prawną odpowiedzialność

– czytamy w odpowiedzi przygotowanej przez Łukasza Oryszczaka, naczelnika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego (a jednocześnie rzecznika prezydenta).

Nie obyło się bez uszczypliwości. Rzecznik prezydenta nawiązał do sytuacji krajowej i funkcjonowania mediów publicznych.

– Doceniam Panów troskę o pluralizm oraz o to aby mieszkańcy mogli zapoznawać się z różnymi punktami widzenia. Sądzę, że jako działacze Prawa i Sprawiedliwości mogliby Panowie podzielić się tą troską z innymi członkami Panów partii, szczególnie tymi, którzy odpowiadają za ogólnopolskie media publiczne. TVP oraz rozgłośnie Polskiego Radia mają bowiem zdecydowanie większy zasięg i oddziaływanie społeczne niż tygodnik samorządowy wydawany w jednym mieście – podsumował Oryszczak.

Pomysł radnych PiS nie jest nowy. Już w 2012 roku z podobnym wnioskiem wystąpił Dominik Dragon z PO. Wedle tamtego projektu przy tygodniku oraz serwisie internetowym magistratu, działałoby kolegium redakcyjne. W jego skład miał wchodzić redaktor naczelny, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz przedstawiciel każdego z klubów radnych. Teksty zatwierdzane byłyby poprzez kolaudację materiałów większością głosów przez kolegium.

Dekadę temu, tak jak i teraz urzędnicy odrzucili wniosek ze względu na naruszenie przepisów prawa. Nie ulega jednak wątpliwości, że problem pluralizmu w mediach samorządowych (nie tylko gliwickich) pozostaje nieuregulowany. Obecnie wyznaczone granice to granice przyzwoitości redaktorów naczelnych i zarządzających gazetami. Czynnik wysoce subiektywny jak na sferę zarządzaną z publicznych pieniędzy.

Michał Szewczyk

26 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Fiodor
26/07/2022 12:18

Wielu komentujących chyba nie zdaje sobie sprawy, że finansują MSI chociaż nikt nigdy nie pytał ich czy chcą to robić. Ot, Frankiewicz wymyślił sobie autopromocyjną gazetkę i obciążył mieszkańców kosztami. Do papierowego wydania dołączyło internetowe, a oprócz tego teksty są kolportowane przez wiele innych internetowych „redakcji”, w ten czy inny sposób również finansowanych przez gliwickich podatników. Osobiście mam wątpliwości czy kosztowne papierowe wydanie jest dziś komukolwiek potrzebne, ale myślę, że korona by prezydentowi z głowy nie spadła, gdyby radni wszystkich opcji w Radzie Miasta mieli możliwość wypowiadania się w, co tu udawać, propagandowej witrynie internetowej.

Marcin
27/07/2022 21:16
W odpowiedzi na  Fiodor

Takie gazetki są w wielu miastach i gminach. Ale w Gliwicach urosła ona do poziomu propagandowej tuby. W szczytowym momencie nakład gazety to było (o ile mnie pamięć nie myli) 35 tys. egzemplarzy. Dopiero stosunkowo niedawno nakład został ograniczony do 23 tys. sztuk, bo zaczęło brakować kasy.

catherinethegreat
26/07/2022 10:38

Rozumiem, że Pan radny Chmielewski na tych stronach MSI w końcu opublikuje protokół pokontrolny z kontroli w SSM sp. z o.o., którą z takim impetem rozpoczął jakiś czas temu, wspólnie zresztą z inną radną. Chyba, że coś przeoczyłem, to przepraszam. Państwo radni, proszę o informację, gdzie z tym protokołem można się zapoznać i jakie są efekty Państwa kontroli.

Urko
26/07/2022 19:07
W odpowiedzi na  catherinethegreat

Dodali jako erratę do tzw. „raportu” tzw. „podkomisji” Macierewicza:-)

Zaklinacz lemingów
26/07/2022 12:38

I tym oto sposobem „obrońcy demokracji” cementują jedyną słuszną politykę postfrankiewiczową. Jeden słuszny przejaz, bez plurealizmu, na złość bo zgłośli to radni PiS.
Gliwice wkształciuchów są stracone.

No cóż
26/07/2022 09:12

A na jaką odpowiedź można było liczyć?

Perez
26/07/2022 11:28

Kto normalny zajmuje sie zawodowo polityka? NIKT :)

Szymon
26/07/2022 12:22
W odpowiedzi na  Perez

To opinia polityka-amatora? Budkowie, Buzek, Tusk… Trochę tych „nienormalnych” się znajdzie.

Wrzodzisław
26/07/2022 03:16

PiS ma zdaje się, oprócz telewizji – za przeproszeniem – publicznej oraz radia. swoje papierowe media – kupione za pieniądze, które my wszyscy zostawiliśmy na stacjach benzynowych Orlenu, kiedy jeszcze na nie jeździliśmy. Wystarczająco dużo tam łże. MSI jest tygodnikiem informacyjnym, a nie publicystycznym do uprawiania chamskiej propagandy, jak to jedynie słuszna partia miłuje naród.

No cóż
26/07/2022 10:14
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Napisał odbiorca świata według tvn

gliwicjus
26/07/2022 10:38
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

MSI tygodnikiem informacyjnym? Sponsorowanym przez producentów wazeliny?

Urko
26/07/2022 06:18

Łukasz Oryszczak. Pierwszy raz z pewną dozą sympatii. Panowie z PiS zgodnie z tradycją i „etosem” tej formacji. Na tzw. „krzyw ryj”, na gotowe , cudzymi rękami i za czyjąś kasę.
BTW . Wiecie, że młodzież MSI na smartfonach może czytać ? A smartfony przecież w/g „Polskęzbawa” to w zasadzie samo zło ” sztokholmskie”

Symetrysta
26/07/2022 10:49
W odpowiedzi na  Urko

Ale dotarło, że wszystkie kluby w RM miałyby dostęp do MSI czy wryło się tylko PiS?

!?
26/07/2022 15:33
W odpowiedzi na  Symetrysta

PIS jest wryty, na długo i wielu.

WD-40
26/07/2022 07:42

To kiedy zlikwidujecie graffiti z murów na skwerze Salgótarján?

AndrzejD
26/07/2022 17:38

Ej wy ! – za przeproszeniem, radni PIS w Gliwicach !
Do uprawiania chamskiej propagandy partyjnej macie kurską szczujnie – w szczególności TVP Dezinfo. Więc korzystajcie z niej póki możecie – bo to już niedługo.

Emilja
26/07/2022 18:41
W odpowiedzi na  AndrzejD

Trzeba odciąć od mediów tych ludzi, którzy żyrują swoimi twarzami złodziejstwo i afery Pis. Oni są współwinni temu, co dzieje się w naszym kraju.

Gustaff
26/07/2022 19:05
W odpowiedzi na  AndrzejD

Do tego należy dodać obajtkowy Dziennik Zachodni

Bzik
26/07/2022 23:21

To ja poproszę „okienko” dla zwolenników PO w Wiadomościach TVP 1 dla wyrównania rachunków…

Andrzej
26/07/2022 11:49

Popieram maja całą TVP miliardy dotacji (z naszych kieszeni) ciągle im mało teraz jeszcze to spadać

!?
26/07/2022 15:34
W odpowiedzi na  Andrzej

Może władze partii zakazały im korzystania z internetu.

Gustaff
26/07/2022 19:09
W odpowiedzi na  Andrzej

Sondarze spadają więc potrzeba więcej tuby propagandowej

Xsenofob
26/07/2022 16:03

Nie po to faraon od piramidy zwanej dla niepoznaki „ARENA” utworzył tubę propagandową dla magistratu, żeby mu jacyś radni w niej grzebali.
MSI ma wysławiać dokonania władzy i już.

kolik
26/07/2022 20:05

Ja może i poparł bym tą inicjatywe, gdybym miał przykład z góry. Wszyscy płacimy za TVP a jakoś innych wypowiedzi niż PiSowskie nie zobaczych w wydaniu tych kanałów.

Oburzony
26/07/2022 21:51

Oczywiście że radni PIS mają rację.Serwis jest wydawany za publiczne pieniądze i każda opcja polityczna powinna być reprezentowana w zarządzie.No ale tak wygląda właśnie WASZA „DEMOKRACJA” i KONSTYTUCJA.

Marcin
27/07/2022 21:13

„Proponowane przez Panów rozwiązanie prowadziłoby do ubezwłasnowolnienia redaktora naczelnego MSI w zakresie materiałów prasowych, za publikację których ponosi on prawną odpowiedzialność”

Teraz redaktor naczelny podlega prezydentowi miasta. Nie widzę tu żadnej różnicy. Przed każdymi wyborami w gazecie jest koncert pt. „Patrzcie ile zrobiła nasza ekipa w kończącej się kadencji”.