Radni powiatu w szoku. Wyborcy chcą ich kontrolować (felieton)

Radni powiatu gliwickiego muszą być w szoku. Tyle lat pracowali w spokoju, przez nikogo nie nękani, tyle lat… Trochę wysiłku kosztowało zebranie głosów, przekonanie do siebie wyborców, ale jak już się udało – spokój. Ciepło, sucho, dostatnio.

Przyjeżdżali ze swych wsi spokojnych, wsi wesołych do Gliwic (gdzie starostwo powiatowe) na posiedzenia, podebatowali, przy okazji poplotkowali w stylu „co tam wieść gminna niesie” i do domu. Tyle lat! Aż tu nagle…

…nagle jakimś obywatelom przypomniało się, że przy ulicy Zygmunta Starego też pracują jacyś radni.

Mowa o Młodych Aktywnych, czyli członkach stowarzyszenia młodych aktywistów związanych z Platformą Obywatelską, którzy chcą, by posiedzenia komisji rad wszelakich jawne były. W imię tej jawności młodzi wprosili się (i mieli prawo, a jakże) na posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Gliwickiego.

Szok. Czyli jednak ktoś się tym interesuje? Nie może być.

Członkowie stowarzyszenia zostali więc, wbrew przepisom, wyproszeni. Dlaczego? Bardzo jasno wytłumaczył to przewodniczący komisji – Tomasz Kowol – z klubu radnych o szumnej nazwie: Zgoda i Przyszłość.

Tomasz Kowol przemówił tak:

„Powiem szczerze, ja się teraz źle czuję jako radny. Bo jeśli ileś osób mnie wybierało i ja dostałem się tutaj do tej rady powiatu i teraz te osoby chcą mnie kontrolować, to znaczy, że one mi nie zaufały. Coś tu jest nie tak. W takim razie ja powinienem w takiej sytuacji złożyć mandat radnego.”

Koniec cytatu.

Przewodniczący komisji odleciał. Chyba jednak się nie czuje.

Nasuwają mi się luźne wnioski.

Po pierwsze, wszyscy, którzy zagłosowali na Tomasza Kowola, nie mają prawa sprawdzać, jak ich wybraniec pracuje i czy spełnia w ogóle swoje wyborcze obietnice. Dlaczego? Bo mu zaufali. Proste? Proste. Tu zasada „ufaj, ale kontroluj” nie działa. To nie małżeństwo. Skoro więc, wyborcy, oddaliście swój głos na Kowola, to ufajcie mu już do końca. Radny wie, co robi. A co robi – nic wam do tego. Ufajcie!

Po drugie, niech żadnemu wyborcy nie przyjdzie do głowy, że prowadzona przez Kowola komisja ma coś do ukrycia przed mieszkańcami! Co to, to nie. Wprawdzie myśl taka (zbyt śmiała, moim zdaniem) może się niejednemu nasunąć, skoro przewodniczący nie chciał, by posiedzenie jawne było, ale… Ufajcie!

Po trzecie. Zgodnie z logiką przewodniczącego, kontrolować nie powinny go osoby, które na niego głosowały. Podejrzewam, że Młodzi Aktywni do nich nie należą, więc oni kontrolować mogą. Bo nie ufają.

I na koniec: Kowol powiedział jedną mądrą rzecz. Jedną. „Powinienem złożyć mandat radnego”.

Panie Tomaszu, wszyscy kibicujemy i trzymamy za słowo! Powinien pan odejść z jednego choćby powodu: ci, którzy panu ufali, już nie ufają. Tyle ode mnie. Dziękuję.

sława


A kto nie wierzy, może tutaj sam posłuchać.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tymon

Zapomniał radny, że “kontrola jest najwyższą formą zaufania”.
Inna sprawa, że po tych słowach kompletnie się zdradził, że nie ma predyspozycji psychicznych do pełnienia funkcji publicznej.

ręce opadają

Przede wszystkim, gdyby rzetelnie wykonywał swoje obowiązki to nie miałby powodu żeby się źle czuć. Powiedziałby coś w stylu “Zapraszam młodzież zainteresowaną sprawami powiatu. Kto wie, może kiedyś będziecie tworzyć nowe kadry odpowiedzialne za dobro regionu”…
A tak? Od kogo te nowe kadry mają się uczyć i czego? Od was? Buty, arogancji, ściemniania i ślizgania się po stanowiskach? Zachował się jak rżnący głupa, nieprzygotowany do zajęć dzieciak przyłapany na ściąganiu. Żenujące.

Miejscowy

Następna banda leni…

drugie dno

A może On za bycie radnym nie bierze pieniędzy,diety są przelewane na jakiś zbożny cel. Zapewne robi wiele wspaniałych rzeczy dla powiatu, gminy i tak jak nie chce za to pieniędzy, tak nie potrzebuje poklasku za swą misję? Taką możliwość należy wziąść pod uwagę. Pewnie nasłuchał się od ojca jak to kiedyś w telewizji był taki program dla dzieci ” Niewidzialna ręka to także Ty”

miodzio

wziąć

Noje Dada

Podobnie jest w gliwickiej Radzie Miejskiej, gdzie szczególnie radnym z klubu Frankiewicza wydaje się, że najlepsza demokracja była w PRL-u.

Arek

Tak, radny Olejnik np jest w tym niezły ….

666

Radny Olejnik już dawno odleciał. Nie ma za wiele mądrego do powiedzenia ani na komisjach ani na sesjach, ratuje się tylko głupimi uwagami. Takich w PRL-u nazywano cwaniakami. Zbędny radny i za drogi w utrzymaniu. Takich radnych nie kumatych potrzeb i oczekiwań mieszkańców jest w radzie miasta ponad połowa. Nawet nie mają honoru złożyć mandatu.

mietek powroźny

O takich w PRL mówiono: mierny ale wierny. Przez wiele kadencji.

ręce opadają

Gustaw Holoubek zapytany kiedyś, czego się najbardziej obawia, odpowiedział – “Boję się, ludzi małych u władzy.”

Blofeld

Rzeczywiście. Skrajna bezczelność interesować się czy ktoś coś robi za wypłatę z naszych pieniędzy.

sil

Sława Sławie! Jeśteście Pani niemożliwa :) Chylę czoła! Aby tak dalej.

Mieszkaniec powiatu

Ja też śle ukłony Sławie! Świetny felieton!

Masa

Redaktor Sławańska w najlepszej formie. Brawo

Obserwujący

Bez przesady,bez przesady.”Sława” nie ma talentu pisarskiego ani dziennikarskiego,tekst jest uszczypliwy, zawiera celne dygresje i tyle.Poziom taki sobie.Generalnie pióro ma dosyć toporne co ujawniły teksty pisane przez nią w, na szczęście,kupionych nowinach.Nawiasem mówiąc praktycznie wszyscy stamtąd wyleciali oprócz dwóch osób.W sumie te nowiny to była słaba gazetka,dużo ciamkania,mlaskania i cały ten zarząd…porażka.

Romek

Widzę że człowieku niezbyt jestes poinformowany. Kto jeszcze wyleciał z NG? Raczej tylko red. Sławiańska bo ze swoim krytycznym stylem nie pasowała nowemu zarządowi do wizji gazety reklamowej dla areny.

404

A wiesz, czym się różni felieton od zwykłego artykułu?

mieszkanka powiatu

Ilustracja dodana do artykułu – mistrzostwo,nic dodać!

Arek

Przypomniał mi się filmik z pewnym nawalonym posłem co chciał wejść obcym ludziom do auta. ‚Ja się nie czuje’. Hahahaha I ten powiatowy też się nie czuje

Urko

Well… Na zdjęciu Rady Powiatu wygląda jakby był w lekkim szoku. Jak widać jest to szok permanentny… Jakim cudem ten człowiek był instruktorem nauki jazdy ?

meandra polityki

Nie ma takiej podłości jakiej nie są w stanie zrobić rządzący kiedy brakuje im pieniędzy.

Obserwujący

Arogancja radnych powiatowych aż bije po oczach.Zapomnieli,że to społeczeństwu służą,tak,tak, SŁUŻĄ a nie odwrotnie.Kowol z miejsca powinen zrezygnować z mandatu,na radnego się facet nie nadaje.Niech odda mandat jak sam powiedział.
Radni miejscy są niewiele lepsi też mają odloty i fochy jak stare panny.

Smutek

Ha ha ha !

Zorro

Dobre! Dobre! Ciekawe!

Ostatni Sprawiedliwy

Czy ktoś sobie przypomina, jak pani Katarzyna Kuczyńska-Budka przed objęciem funkcji radnego, opowiadała ile to nie zrobi dla Gliwic. Teraz jest cisza jak makiem zasiaĺ. Nie po słowach, a po czynach ich poznacie. Czynów też nie ma, z wyjątkiem smrodu z aferą “wiceprezydentową”.

Bajtek

KKB to akurat jedna z najaktywniejszych radnych. Może się po prostu za mało interesujesz i dlatego Ci umknęło?

Caryca

Ona to powinna się nazywać Katarzyna „wstrzymuję się od głosu” K-B. Nigdy w ważnych sprawach nie zajmuje jednoznacznego stanowiska.

lol

drzewa do wycinki przy dworcu jej nie zainteresowały mimo, że interesowały mieszkańców, ale co tam mieszkańcy, chyba tez mieszka daleko od smrodów i betonów centrum

Hrobok

A co się dziwicie normalne w polsce byle na stołek się dostać i nagle amnezja u ludzi władzy

M.

“Polsce” pisze się z dużej litery.

Otto

Według słowników poprawnej polszczyzny poprawnymi są wyrażenia “dużą/wielką literą” lub “od dużej/wielkiej litery”. Zwrot “z dużej litery” uznawany jest za rusycyzm.

4WD

W biuletynie informacji publicznej Starostwa Powiatowego nie potrafię znaleźć zapisów z protokołów sesji. Czy ktoś wie, gdzie mogą się znajdować?

666

Byle u żłobu kasa gwarantowana przez pięć lat. Trzeba zorganizować społeczną radę nadzorczą na obiema radami bo bez bicza nie przystępuj. Wystarczy sprawdzić w jakim tempie pojawiają się sprawozdania z komisji branżowych rady miasta, i marnie są sformułowane. Znaczy urząd nie stać na pracownika po polonistyce.

karibu

Kasta panów czyli rasa chamów.

Rett

Hehe! Przypomniało mi się pewne zebranie lata temu w pewnej firmie. Taki też przedświąteczny okres, no więc wiadomo… ekspres parzy, lodówka chłodzi, na stole paterki z za… przekąską. No i już wszyscy są, jęzory zwisają do pępka, no i już kolega bierze zamach do odbijanego, a tu wpada szef i ma jakieś takie tiki nerwowe – mruga, krzywi się, ręce mu dziwnie chodzą. Za nim wyłania się… gość z centrali wawa razem z gościem z centrali wszystkich central – ŻąPolErikiem. No i niby że przyjacielska wizyta, że tylko życzenia złożyć…. no i zaczęło się…. o paśmie sukcesów, na które zapracowaliśmy,… Czytaj więcej »

prawda

Kto takich idiotów w ogóle wybiera na radnych? Po co ten człowiek w ogóle pcha się polityki? Sprawdziłem z jakiego komitetu bądź partii startował.. “Zgoda i przyszłość”, czyli komitetu związanego z Platformą Obywatelską. Dobrze wiadomo, że tacy ludzie identyfikujący się z tą partią najbardziej nie życzą sobie jak ktoś patrzy im na ręce.

Mieszkaniec

Zgoda i Przyszłość w żaden sposób nie jest związana z PO. To coś na pograniczu PSL i PiS. Komitetem związanym z PO jest Porozumienie Mieszkańców Powiatu Gliwickiego.

krótka smycz dla władzy

ja tam widzę taj:
radni widzą, że coś się wokół nich dzieje, ludzie się zaczynają interesować ich działaniami (lub nie-działaniami na rzecz gminy, czyt: pozorowanymi działaniami) i różne smrody mogą wkrótce wypłynąć, więc teraz będą się ewakuować z tonącego okrętu.. a potem – to nie ja, ja nie jestem radnym, nie moge odpowiadać za te sprawy, nadużycia, zaniechania, itp….

Ralf

Po prostu radni niech przywykną do zwykłego SPRAWDZAM, a jak coś będzie nie tak to weryfikacja będzie przy wyborach. Wtedy już myśle Radni nie będą głupio mówić, tylko będą godnie reprezentować swoich wyborców, by Ci ponownie ich wybrali. Może w końcu Radni zrozumieją ze mandat wyborczy raz dany, nie oznacza, że sie będzie go miało co wybory.

Pila

Brawo Panie Kowol !! ta akcja ma na celu powstrzymanie komisji przed zbadaniem wzajemnych powiązań finansowych pomiędzy Szpitalem w Knurowie a ZOZ w Knurowie !! Pytania komisji do ZOZU i Szpitala wywołały niezłą nagonkę na Pana Przewodniczącego. Prosimy nie odpuszczać!!! Zwolnieni pracownicy czekają na solidne wyjaśnienie tej afery!!!

Js

Dlaczego nikt nie podpisał się pod tekstem?

Okulista

Może niedokładnie patrzysz?

wiesław

Panie Tomaszu, nie przejmować się onucami z PO i robić swoje. Oni wyznają radziecką zasadę “ufaj ale kontroluj”. Dziwne, że PO jeszcze nie została zdelegalizowana

Gruby Ben

Jasne, co się będzie wyborcami przejmował. Ważne żeby robił swoje i od wyborców kasę za to brał. Stuknij się w czoło.