Ratunek dla byłego pogotowia. Powstaną mieszkania i lokale usługowe

Była siedziba pogotowia ratunkowego doczeka się kompleksowej odnowy.

– Chcemy przywrócić temu pięknemu budynkowi dawny blask

– zapowiadają właściciele nieruchomości przy ulicy Zygmunta Starego 16.

Po przeprowadzce do nowoczesnej stacji pogotowia przy ul. Konarskiego, dawna siedziba poszła pod młotek. W efekcie, wiosną 2013 roku jej właścicielem została firma GMB Inwestycje z Sosnowca, która nabyła nieruchomość od gminy za około 1,2 mln zł. Jak zapowiadają przedstawiciele inwestora, modernistyczny budynek z elementami neorenesansowymi zostanie kompleksowo odrestaurowany.

Rewitalizacja obejmie także fasadę dachu.

– Chcemy stworzyć kolejną wizytówkę miasta w bezpośrednim sąsiedztwie starówki. Budynek ma piękną architekturę z licznymi ciekawymi detalami – tłumaczy Jacek Grabowski z firmy GMB Inwestycje.

Obecnie trwa dopinanie kwestii formalnych na ostatni guzik. Wystąpiono już o pozwolenie na przebudowę i remont budynku. Miasto wydało zgodę, od której odwołali się użytkownicy sąsiednich nieruchomości, mający zastrzeżenia co do proponowanej organizacji ruchu. W tej chwili trwa postępowanie odwoławcze.

– Zakładamy, że od momentu uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na przebudowę, uda nam się ukończyć remont do 24 miesięcy – dodaje nas Jacek Grabowski.

Jako że nieruchomość objęta jest nadzorem konserwatorskim, wszelkie prace muszą być konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Docelowo budynek będzie miał przeznaczenie mieszkalno-usługowe. Na działce zostaną także wydzielone miejsca parkingowe. Dodatkowo, inwestor zamierza wyodrębnić fragment działki, aby wkomponować tam także trochę roślinności i zieleni.

Budynek jest bogaty w liczne detale – m.in. pilastry, gzymsy czy płyciny.

Pewien problem stanowiło jednak uzyskanie informacji o jego historii – w lokalnych archiwach nie znalazła się żadna wzmianka, brakowało także dokumentacji technicznej. O losach kamienicy wciąż wiadomo niewiele – budynek prawdopodobnie postawiono na początku XX wieku. Jego losy związane są z rodem Neumannów, pierwszych właścicieli okazałej willi przy ulicy Rybnickiej, do której wkrótce przeprowadzi się gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Rodzina Neumannów wydawała cenioną gazetę „Der Oberschlesische Wanderer”.

To właśnie w budynku przy ul. Zygmunta Starego 16 (dawniej Teucherstrasse) mieściła się redakcja pisma.

– Całość została włączona do wielkiego partyjnego koncernu wydawniczego NSDAP NS-Gauverlag Oberschlesien GmbH, który aż do 1945 roku był wydawcą „Wanderera”. Pismo, które aż do 1933 roku starało się być apolityczne, stało się typowym organem partyjnym – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia „Gliwickie Metamorfozy”.

(mpp)