Reklama piwa na metrorowerach. Mieszkańcy oburzeni, prezydent Gliwic interweniuje

Jazda rowerem po spożyciu alkoholu jest czymś nagannym, wiąże się z mandatem, zaskakuje więc fakt, że na rowerach metropolitalnych pojawiła się reklama z charakterystyczną butelką.

 
Jest to podobno piwo bezalkoholowe (co zostało tam dopisane drobnym drukiem), ale nawet przy zakupie takiego często należy okazać dowód osobisty, zaś użytkownikami wypożyczalni jednośladów nie muszą być koniecznie osoby pełnoletnie.

Reklamowanie złocistego trunku, nawet „0%” może stanowić zachętę do sięgania po ten rodzaj napitku, niezależnie czy „bez” czy też alkoholowego.

Mieszkańcy zwrócili uwagę

W rezultacie uwag zgłaszanych przez mieszkańców, stanowisko w tej sprawie zajęła prezydent Gliwic, czemu wyraz dano na stronie magistratu.

Nie godzę się na to, tym bardziej, że organizacja Metroroweru przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię finansowana jest z pieniędzy publicznych, w tym z budżetu Gliwic

– mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka.

We wtorek prezydent rozmawiała z przewodniczącym zarządu GZM Kazimierzem Karolczakiem i wysłała oficjalny sprzeciw wobec umieszczania tego typu reklam na metropolitalnych rowerach.

– Zgodnie z umową z firmą Nextbike wykluczona jest reklama alkoholi – napisał na Facebooku Kazimierz Karolczak.

– I co ważne, informacji o zawartości alkoholu, wizerunku butelki jednoznacznie nawiązującej do piwa, nie przykryje drobniutki, ledwo widoczny napis informujący, że to piwo 0%. Mam nadzieję, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników rowerów, w tym dzieci, prawne kruczki reklamodawców nie wezmą góry nad zdrowym rozsądkiem i troską o bezpieczeństwo rowerzystów – dodaje prezydent Gliwic.

Jak zauważono na stronie magistratu, promowanie piwa w takim miejscu może mieć negatywny wpływ na młode osoby, które są bardziej podatne na sugestie marketingowe.

– Alkohol nie może być postrzegany jako integralna część codziennego życia i imprezowania, a tym bardziej nie powinna towarzyszyć korzystaniu z rowerów! Nadmierne spożycie alkoholu jest związane z wieloma problemami społecznymi, takimi jak przemoc domowa, przestępczość i wypadki drogowe – podsumowuje miasto, które wśród swoich zadań, powołuje także gminną komisję do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.

(żms)/(UM)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
37 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze