Prace w rejonie dworca PKP i placu Piastów. Podano nowy termin zakończenia inwestycji (zdjęcia)

Termin zakończenia przebudowy układu drogowego w obrębie placu Piastów i dworca PKP został przesunięty na lipiec 2023. O kilka milionów wzrósł też koszt robót.

 
Na początku ubiegłego roku rozpoczęły się prace związane z przebudową dróg po południowej stronie dworca PKP, które miały potrwać dwa lata. I choć część robót powoli zbliża się do końca, ostatnio magistrat poinformował, że na finał przyjdzie nam poczekać o około 7 miesięcy dłużej.

Z nastaniem wiosny zmiany w rejonie prowadzonej inwestycji stają się coraz bardziej widoczne. Zakończone zostały już roboty w ciągu ul. Na Piasku, a na finiszu są prace związane z: budową połączenia ul. Okopowej z placem przed dworcem PKP oraz częścią placu dla autobusów w rejonie placu Piastów, przebudową uzbrojenia w ul. Zwycięstwa, a także ciągiem pieszo-rowerowym w ul. Berbeckiego. Trwa układanie warstw konstrukcyjnych przy placu Piastów oraz ul. Zwycięstwa – informuje magistrat.

Zakończenie całej tej inwestycji jest jednak jeszcze dalekie od finiszu.

W kolejnym etapie wykonana zostanie pozostała część placu Piastów, fragment ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz plac przed dworcem PKP. Obecnie wiemy już, że prace powinny się zakończyć w lipcu 2023 r.

– informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

ZDM nadzoruje przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizowaną przez firmę Eurovia Polska. Umowę na to zadanie zawarto pod koniec grudnia 2020 roku, zaś termin wykonania zamówienia wynosił od tego momentu 24 miesiące. Przetarg na przebudowę dróg rozstrzygnięto z kwotą 41 mln zł, aktualnie zaś miasto informuje, że jej koszt (na tę chwilę) wynosi już 44 mln zł. Na przestrzeni kilkunastu kolejnych miesięcy, jakie dzielą nas od oddania ten inwestycji do użytku mieszkańców, może on jeszcze wzrosnąć.

Inwestycje komplementarne

Warto w tym miejscu spojrzeć szerzej na to, co dzieje się ostatnio w naszym mieście w zakresie inwestycji. Nie tak dawno temu zamknięto dla ruchu sąsiednią ulicę Piwną, gdzie również rozpoczęła się ostatnio gruntowna przebudowa. Po jej zakończeniu zmieni się organizacja ruchu zarówno tam, jak i w obrębie pl. Piastów.

Trudno wyobrazić sobie, że na zmodernizowanym placu ruch miałby odbywać się normalnie, podczas gdy jedna z wiodących stąd wylotówek nadal byłaby zamknięta dla pojazdów. Termin zakończenia tej inwestycji minie w I kwartale 2023 roku, oczywiście o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

48 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
28/04/2022 03:42

Osoby które zaprojektowały i zatwierdziły te gabiony w tak publicznym miejscu, winny dożywotnio tam pracować społecznie, przy sprzątaniu tego. Po miesiącu od oddania do użytku będzie to siedliskiem wszelakich niedopałków, papierków, butelek PET, foliówek, strzaskanych butelek szklanych, puszek po piwie i rzeczy wszelakich.
Przestrzeń publiczna winna być robiona z materiałów i w taki sposób, by nie gramadziła śmieci! By dało się ją w prosty i tani sposób sprzątać!
Naprawdę, jestem zawiedziony tym co zobaczyłem na tych zdjęciach i normalnie żal mi rodzinnych Gliwic.
Pieniądze wyrzucone nicość.

Mieszkaniec
28/04/2022 05:54
W odpowiedzi na  Piotr

Pominąć też nie można, że w kilku miejscach z szerokiego chodnika dzięki tym gabionom robi się nagle wąskie gardło ze słupem sygnalizacji po środku. Mistrzostwo parojektowania po prostu.

Stoisz na głowie Piotr ?
30/04/2022 17:02
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

Absurdalne rozumowanie !!!
Z tego wynika, że mamy ulegać brudasom i niechlujom, ulegać chuliganstwu i ludziom, którym brak wychowania i kultury.
To zdrowa część społeczeństwa ma dostosowywać swoje zachowania oraz swoje otoczenie do „wymagań” potencjalnej patologii !
Nigdy !
Tak, tak bądźmy grzeczni wobec nich bo może zrobią nam jeszcze większą krzywdę.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
28/04/2022 10:46
W odpowiedzi na  Piotr

w tych gambionach będzie wszystko – mocz ludzki, jedzenie, resztki piwa wina, psi mocz, szkło, kiepy. Ale ludzie są jacyś specyficzni którzy to zatwierdzają.

Gliwicjusz
28/04/2022 13:08
W odpowiedzi na  Piotr

Sprzątać? W Gliwicach? Że co? Ale jak? Chyba się nie da.

Kibic Piasta
28/04/2022 15:29
W odpowiedzi na  Piotr

Masz rację ale miasto ma w d…e by „w prosty i tani sposób sprzątać” , ktoś musi na tym zarobić…

ktos
28/04/2022 18:20
W odpowiedzi na  Piotr

Paaaanie. Odpalą głośną spalinową dmuchawę i zrobią taką kurzawę, że nawet kamienie w środku przestawią!

AndrzejD
28/04/2022 18:31
W odpowiedzi na  Piotr

@Piotr
Zapomniałeś o rzygowinach imprezowiczów weekendowych – taki gabion ma dużą pojemność na tego typu odpady i idealnie się do tego nadaje.

Cliper
29/04/2022 13:52
W odpowiedzi na  Piotr

Jednym słowem opisałeś polaka obraz własny
Jesteśmy krajem bezkarnych syfiarzy,brudasów i chamów

zbigniew
01/05/2022 12:58
W odpowiedzi na  Cliper

Piękny obraz własnej rodziny opisałeś!

Jarek
28/04/2022 06:07

Czy będzie tak jak na rynku?
Najpierw wycinka drzew i betonowa a potem usuwanie betonu i nasadzanie drzew???

Gliwicki króliczek
28/04/2022 07:20
W odpowiedzi na  Jarek

To można inaczej?

MarcinPL01
29/04/2022 04:09
W odpowiedzi na  Jarek

Wycinka drzew jako „niszczenie tradycji, autorytetow, pomnikow..”
– grubszy Plan.
Wiadomo ze drzewo odrosnie.. co innego las.. ale w miescie?
Nawet jesli to jakas polityka..
– to jakze slaba polityka, ze drzewa nie leciwego nie da sie wkomponowac.

W Chinach to w ogole sadzą drzewa owocowe.. ozdobne spoko, ale zywnosc…
a tu coraz drooooozej

prawda
28/04/2022 11:46

Ten kto na pl Piastow wymyslil gabiony powinien sie puknac w leb. Tylko ,przeciez ktos to zatwierdza.
Poziom projektowania na zenujaco niskim poziomie.

Marian Jabłoński
28/04/2022 11:57
W odpowiedzi na  prawda

Nikt na prawdę nie zauważył celu przesunięcia daty zakończenia prac ? To stara metoda ZF – zakończyć w świetle fleszy tuż przed wyborami .

Blofeld
29/04/2022 00:17
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Będzie pompastyczne przecinanie wstęg, będą nowi bohaterowie dobrej roboty. Będzie festyn, będą kiełbaski, lody, uśmiechnięci włodarze, posłowie i posłanki świecący blaskiem stolicy. I oczywiście będzie kasa na nagrody i premie.

Beton
28/04/2022 12:06

Murki oporowe z gabionów można sobie budować pod fabryką, zakładem wulkanizacyjnym, albo w górskiej agroturystyce, a nie w miejscu które ma być nową wizytówką miasta. Wieś tańczy i śpiewa. Mentalności osób odpowiedzialnych za takie rzeczy w urzędzie nie da się zrozumieć.

AndrzejD
28/04/2022 07:38

Patrząc na tempo robót prowadzonych przez tych amatorów z PRUIMu i Euroviii, to rzygać się chce. Że nie wspomnę o jakości ty prac – ta świeżo ułożona kostka na Okopowej i placu przed dworcem jest krzywa we wszystkich płaszczyznach !

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
28/04/2022 10:38
W odpowiedzi na  AndrzejD

dobrze zagadają z osobą która to będzie odbierała to nie będzie problemu. Ewentualnie za 5 lat zrobi się nowy remont.

gmG
29/04/2022 19:06
W odpowiedzi na  AndrzejD

Bo to kostka układana na beton a nie jak kiedyś przez brukarza, ale skąd tu wsiąść brukarza tylko informatycy i socjolodzy.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
28/04/2022 10:37

Przez miesiące nikt tam nic nie robiłt to się nie dziwię że nowe terminy. Czasami pracowały tam 2 / 3 osoby i koparka. Brak szacunku dla Gliwiczan którzy muszą zmagać się z tym syfem.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
28/04/2022 10:44

Umowa na 41 mil teraz już 44 czyli umowa podpisana tak że przerzucają ewentualne koszty na Miasto. Sprytnie to podpisane. Będziemy łykać jak pelikan wszelkie ewentualne podwyżki bo po co dbać o to aby umowa była podpisana tak aby to miasto mogło coś egzekwować.
Bez kar za opóźnienia, z ewentualnymi dopłatami za wszystko i niekończącymi się przedłużeniami.
Kto to negocjuje ?

AndrzejD
28/04/2022 11:35

” Bez kar za opóźnienia, z ewentualnymi dopłatami za wszystko i niekończącymi się przedłużeniami.
Kto to negocjuje ?”
– sami swoi.

DD
28/04/2022 12:14

Tumany.

gmG
28/04/2022 07:17

Ruska metoda wykonywania inwestycji w Gliwicach : zdewastować do gołej ziemi potem zasypać gruzem w gabionach (to już nie jest kloc betonu – niby) resztę wybrukować . Miałem mieszane uczucia co do Wilczych Dołów ale jak patrzę co tam się dzieje to… Czy naprawdę trzeba wszystko zaczynać od klepiska i spalonej ziemi. Kto przygotowuje te projekty i kto je zatwierdza?
Czy nowy termin jest tylko nowy czy ostateczny?

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
28/04/2022 10:42

te gambiony to okropieństwo. To że ktoś tak g… no to mógł zaprojektować to jedno, ale że ktoś to zatwierdził?

AndrzejD
28/04/2022 07:42

Stiborska – odpowiedz nam tu jakie kary przewidujecie dla wykonawcy za niedotrzymanie terminu zakończenia inwestycji ?

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
28/04/2022 10:39
W odpowiedzi na  AndrzejD

żadnych kar nie uwzględniają. Nie będą nikomu robić nieprzyjemności. O to w tym chodzi :) :) Mieć przyjaciół którzy sie moze jeszcze kiedyś przydadzą.

Do Andrzeja D.
28/04/2022 19:16
W odpowiedzi na  AndrzejD

Dla Ciebie Pani S. chojraku bez nazwiska. Jak umiesz pyszczyć to jak mężczyzna weź zadzwoń do ZDM dopytaj i podziel się wiedzą. Napawa mnie zdumieniem tolerancja redakcji. Każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy i opinie, ale żeby pozwalać na takie wycieczki personalne to z całym szacunkiem poziom trochę jakby niski.

AndrzejD
29/04/2022 09:36
W odpowiedzi na  Do Andrzeja D.

@Do
A po co mam dzwonić do ZDMu ? Wszyscy przecież wiemy ze ta zbieranina partaczy i amatorów z PRUIMU ktoremu zlecają robotę, nie ponosi zadnej odpowiedzialności za partanine i fuszerki które odwalaja w mieście od 25 lat a które wszyscy widzimy.

Ostatnio edytowany 22 dni temu przez AndrzejD
Roman Ukulele
28/04/2022 12:06

Słyszałem o tych gabionach i nie chciało mi się wierzyć. Zobaczyłem, uwierzyłem. Tworzy się kolejne szpetne miejsce na mapie Gliwic. Beton, kamienie i stalowe pręty. Jak w centrum stolicy Białorusi albo Korei Płn,

Emilja
28/04/2022 14:26

Może jakiś prokurator powinien się przyjrzeć tej inwestycji? Nie zgadza się ani termin, ani cena.

Prokurator
28/04/2022 19:17
W odpowiedzi na  Emilja

Koniecznie trzeba to zgłosić, proszę to zrobić a nie tylko pisać.

Gliwiczanin
28/04/2022 11:39

Pruim i wszystko jasne

Greg70
28/04/2022 11:53

Czyli jak zwykle w Gliwicach, nigdy na czas, nigdy w ustalonym kosztorysie.

Oburzony
28/04/2022 19:05

Niemal żadnego postępu nie widać.Podobnie na ul.Kujawskiej taka mała inwestycja ciągnie się miesiącami.Tak się marnuje pieniądze mieszkańców !!!

Bart
28/04/2022 13:10

A ja uważam, że to świetnie zaprojektowane. Nie znacie się wszyscy. Dzięki temu będzie można już niebawem zrobić modernizację.

prawda
28/04/2022 17:00

Zapomnialem dodac wczesniej ,ze GABIONY to sie nadaja do obudowy stajni na wsi a nie do centrum miasta.
Jako mieszkaniec tego miasta jestem zniesmaczony.

miejscowy.
29/04/2022 08:47

Praktycznie w całej Polsce na fasadzie budynku dworcowego jest nazwa miejscowości- np:Gdynia Gł,Białystok,Katowice itd,W Gliwicach jest to niemożliwe .Przy remoncie budynku dworcowego na takie pytanie padła odpowieź- 'nie nasza inwestycja, nie możemy ingerować’.Co wam to miasto zrobiło że go tak nie lubicie?

prawda
28/04/2022 11:42

Za 5 lat tego nie WYREMONTUJA. TRAGEDIA.

Gliwiczanka
29/04/2022 10:14

i te obskurne kamienice – elewacje reklamowe z którymi gliwicki magistrat nie chce nic zrobić. Ciekawe kto ma w tym interes ?

Ostatnio edytowany 22 dni temu przez Gliwiczanka
out
28/04/2022 08:47

Gliwickie tempo inwestycji i sowiecki czołg w centrum warte rozpowszechnienia świecie

Oj tam
28/04/2022 12:18

Dlatego ja już podatku w Gliwicach nie zaplace
Dzisiaj w nocy przejazd przez miasto jakiś koszmar
Światła działają, Tiry w centrum bo tunel myty
dk88 pusta

Marek
29/04/2022 23:30

Jak to ma być w terminie zrobione jak od 5 miesięcy po Zwycięstwa chodzi 4 pracowników !

Neptunder
30/04/2022 12:02

Po 22 godzinie te gambiony bęďą służyć lumpenploretariatowi jako szalety miejskie oraz ringi bokserskie .

Cliper
28/04/2022 18:38

Nic nie rodzi się bez bólu, przeżyjemy i to