Reporter P. Smoleński odwiedzi Gliwice. Kolejne spotkanie z cyklu „Książki Pamięci”

– Z Pawłem Smoleńskim porozmawiamy o jego książkach poruszających problematykę współczesnego Izraela, o tym w jaki sposób na tak niewielkim skrawku ziemi koegzystują ze sobą różne narody, dlaczego Izrael to „gorący temat” i czy pokój na Świętej Ziemi nastanie… – zachęcają organizatorzy.

Paweł Smoleński – reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz Gazety Wyborczej, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze – wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem oraz Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie oraz Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew. Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska Kultura. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.
Źródło: Wydawnictwo Czarne

Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś – dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Książki Pamięci – Spotkanie z Pawłem Smoleńskim
6 czerwca 2017
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Oddział Muzeum w Gliwicach
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14