Restauracja Parkowa wygrała głosowanie w GBO. Co zdobyło największe poparcie w dzielnicach?

Prawie 24 tysiące osób uczestniczyło w tegorocznym głosowaniu na projekty ogólnomiejskie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim na 2022 rok. Najwięcej, bo blisko 8 tys. razy zagłosowano na odtworzenie Restauracji Parkowej przy placu Grunwaldzkim.

 
Łączna liczba ważnych głosów elektronicznych i papierowych wynosi aż 50 tysięcy (pozostałe 5950 głosów było nieważnych głównie z powodu braku potwierdzenia głosu oddanego elektronicznie).

W 2022 roku wykonanych zostanie 66 zadań dzielnicowych (62 z puli podstawowej i 4 z puli dla aktywnych), a także jedno zadanie ogólnomiejskie. Mieszkańcy głosowali poprzez wybór jednego zadania spośród 165 dzielnicowych i jednego spośród 10 ogólnomiejskich. W głosowaniu mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Gliwic. Oddawali oni swoje głosy elektronicznie oraz na papierowych formularzach.

Spośród zadań ogólnomiejskich największe poparcie – aż 7919 głosów – zdobył projekt „Restauracja Parkowa – Okrąglak na placu Grunwaldzkim”.

Właśnie to zadanie będzie realizowane w przyszłym roku. Kolejne dwa najlepsze wyniki zdobyły zadania: „Turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży” (5881 głosów)
oraz „Bikepark w Parku Szwajcaria” (3180 głosów).

Bardzo duża aktywność dzielnic sprawiła, że aż 17 z 21 dzielnic zdobyło liczbę głosów uprawniającą do puli dla aktywnych. W ramach tych dodatkowych środków zostaną zrealizowane 4 zadania – po jednym z dzielnic: Stare Gliwice, Ligota Zabrska, Wójtowa Wieś i Kopernika.

Frekwencja w dzielnicach wyniosła średnio 17%. Najwyższa była w dzielnicach: Stare Gliwice (aż 30%), Ligota Zabrska (29%) oraz Baildona (25%); najniższa – na Zatorzu (5%).

Z puli podstawowej do realizacji trafią 62 zadania. Ponad 2 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę lub modernizację placów zabaw; 1,7 mln zł na zadania związane ze sportem, rekreacją i zdrowiem, 1 mln zł na zadania związane z ekologią i środowiskiem, 1 mln zł na zadania z obszaru kultury i edukacji, prawie 0,5 mln zł będzie przeznaczone na zadania związane z drogami, ścieżkami rowerowymi i miejscami postojowymi. Ostatnia grupa zadań dotyczy poprawy bezpieczeństwa (300 tys. zł).

Od stulatków po najmłodsze dzieci

Najstarsza głosująca w tegorocznej edycji osoba miała 101 lat. Niewiele młodsza była najstarsza osoba głosująca elektronicznie – urodziła się ona w 1925 r. Najwięcej głosów oddały osoby z rocznika 1983 (1527 głosy). Głosy osób w wieku 25–45 lat stanowią aż 40% oddanych. Osoby w wieku 46–60 lat i 61–80 lat oddały po 16% głosów, głosy dzieci w wieku szkolnym (7–14 lat) stanowią 13%. 2% głosów pochodzi od osób z przedziału wieku 81–101 lat, 4% – od najmłodszych, czyli dzieci do 6. roku życia. Młodzież (15–24 lata) oddała 9% głosów.

(żms)/MSI

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marcin

I tak wygrało za dużo “szkolnych” projektów. To kolejny raz, gdy władze miasta finansują z budżetu obywatelskiego coś, na co kasa powinna być w standardzie, co ustawa nakazuje finansować z dedykowanych na to środków.
Pierwsze edycje GBO to był plebiscyt, jaki chodnik albo jaką ulicę wyremontować. A teraz mamy plebiscyt jaką szkołę wspomóc finansowo. Osiągamy kolejne szczyty żenady.

Mieszkaniec

Szkoła to generator kart papierowych

terinio

No, to teraz czekamy na przedsiębiorczego właściciela, który będzie umiał się utrzymać w okresie zimowym.
Mam nadzieję że nie będzie płaczu do miasta o finansowanie, tylko wszyscy ci , którzy tak dzielnie walczyli o okrąglak będą chodzić na kawę i ciasto.

Tk24

„ Mam nadzieję że nie będzie płaczu do miasta o finansowanie, tylko wszyscy ci , którzy tak dzielnie walczyli o okrąglak będą chodzić na kawę i ciasto.” tak jak obrońcy polderów przy Słowackiego mieli chadzać na rytualne śniadanka na trawce. I od lat nikt tam nie pochłania śniadań

Marcin

Ja bym chciał, żeby Frankiewicz, który tak walczył o budowę Hali Podium, pojawiał się na każdej imprezie tam organizowanej. Żeby hala mogła się sama utrzymać i żeby nie było płaczu do miasta o finansowanie.
A czekaj, przecież w tegorocznym budżecie przewidziano przelew na 8 mln z tytułu “działań promocyjnych związanych z wydarzeniami organizowanymi w Arenie Gliwice”. Tak się drodzy państwo robi interesy, a nie jakieś tam okrąglaki….

Lucky

Dobrze że ,,inicjatywa” Marko upadła. Nie tak się zbiera głosy…fuuu.

Greg70

Gliwice bogate miasto remont tej budy okrąglaka 900 tysi, czy np kurs tańca na który pewnie nikt nie przyjdzie 32 tysie itp itp. Brawo!
Wystarczy przejść się po mieście i zobaczyć na co można by pożytecznie wydać te pieniądze.

Po bandzie

To przejdź się po mieście i pomyśl co by można zrobić za pół miliarda wtopione w halę “na parkingu przed”

po oczch

prestiż synu, prestiż

Po nerach

Tylko gdzie on się schował. Może na parkingu?

Beton

Widzę, że szanowni seniorzy w Łabędach górą. 78 000 zł na cykl imprez dla seniorów !!! 202 głosy !!! Trzeba przyznać, że do spółki z Panią Przewodniczącą Krystyną pilnują swojego.

Mieszkaniec

Dlaczego nie ma głosowania tylko elektronicznego. Zlikwidować głosy papierowe. Skończyć z generowaniem głosów papierowych za dobre oceny w szkole. Najwięcej nadużyć jest w papierze. Czyżby olbrzymi wzrost w frekwencji? Aż niemożliwe.

Gliwiczanin

Nie warto głosować ma GBO! W ubiegłym roku na oś Sikornik wygrał projekt Mini golfa dla dzieci W tym roku okazało się że inwestycja dla mieszkańców nie może być zrealizowana ze względu na koszty które przekroczyły wartość tej inwestycji.Koszt budowy boiska do minigolfa podobno przekroczył pulę 160000zł natomiast na restaurację Okrąglak budżet wynosi kilka razy więcej.Nasuwa się wniosek że nie warto głosować ponieważ nie ma pewności że wygrane projekty w GBO zostaną zrealizowane.Koszty projektów powinny być wyceniane we właściwy sposób obejmujące wyższe koszty realizacji inwestycji jeśli projekt ma być zrealizowany w późniejszym terminie.Takie wyceny wykonuje dla GBO UM który celowo… Czytaj więcej »

Gliwiczanin

Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy o GBO dowiedzieli się podczas lektury powyższego artykułu.

Obserwując

Restauracja parkowa wygrała.Suweren ma jakąś manię na punkcie knajp wszelakich.Tym bardziej,żę knajp jest zatrzęsienie i wszędzie jakość “jedzenia” jest tak samo kiepska.Jeden kit i syf.
Bezsensowny wynik głosowania.Ceny będą “klimatycznie” wysokie, o ile znajdzie się ajent do wyremontowania i prowadzenia tegoż przybytku.

A życie swoje

Spoko. Po pierwszym restauracyjnym sezonie się dopiero połapią, w jaką kupę wdepnęli. Będą szlochy, lamenty do “władz” miasta, że głośno i nie ma gdzie zaparkować. Będą skargi do MZUiK, że kosze przepełnione, brudno i śmierdzi. Będzie … standardowo.

Gyuhgf

A co, lepszy kolejny wybieg dla bąbelków i dewastacja kolejnego parku? Nie lubisz żreć na mieście, to gotuj sam, jest tyle przepisów w internecie.

Kola

Bikepark w Szwajcarii? K***

Po bandzie

A co ci bike park przeszkadza? Przecież on tam jest od 20 lat i z tego, co się orientuję młodzież sama o niego dba bez wsparcia ze strony miasta.