Rodzaje smoczków dla dzieci – jaki wybrać?

Duży wybór smoczków może wprawiać w zakłopotanie rodziców kompletujących wyprawkę dla dziecka. Uspokajające akcesoria dla niemowląt mają różne właściwości – jak wybrać te odpowiednie? Jakie są dostępne rodzaje smoczków dla dzieci i co należy o nich wiedzieć, zanim wybierze się na zakupy?

 

Podział smoczków ze względu na materiał

Uspokajające smoczki dla dzieci (czyli akcesoria, które uspokajają maluchy, dając wrażenie ssania piersi matki) produkuje się głównie z dwóch materiałów – lateksu (kauczuku) i silikonu. Z tych tworzyw wykonywane są gumowe części akcesoriów. Smoczki lateksowe wyróżniają się tym, że nie przyciągają kurzu. Można rozpoznać je po jasnobrązowym, matowym kolorze oraz charakterystycznym zapachu. Ich wadą jest konieczność częstej wymiany, dlatego że deformują się szybciej niż warianty silikonowe.

Smoczki uspokajające wykonane z silikonu są bezzapachowe i przezroczyste. Charakteryzują się dużą trwałością i długą żywotnością. Są twardsze i bardziej wytrzymałe niż warianty lateksowe. Rodzice mogą je wielokrotnie wyparzać.

Rodzaje smoczków a kształt gumki

Smoczki dla dzieci mogą mieć różne kształty części przeznaczonej do ssania. Dostępne są akcesoria z gumką anatomiczną, okrągłą albo symetryczną. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje smoczków?

Smoczki anatomiczne dobrze dopasowują się swoim kształtem do buzi dziecka. Najlepiej ze wszystkich akcesoriów imitują kształt brodawki sutkowej. Są spłaszczone od strony języka i wypukłe od podniebienia, dlatego wkłada się je maluszkowi do buzi w określony sposób. Noszone prawidłowo smoczki anatomiczne sprzyjają rozwojowi zgryzu i podniebienia.

Gumka w przypadku smoczków okrągłych ma kształt wisienki. Akcesoria zaspokajają potrzebę ssania i imitują sutki kobiecych piersi. Można umieszczać je w dowolny sposób w buzi maluszka. Smoczki symetryczne mają gumkę o symetrycznym kształcie piłeczki spłaszczonej od góry i od dołu, dołączoną do standardowej tarczki. Są lekkie i łatwo się odpowietrzają. Można wkładać je do buzi dziecka na dwa sposoby.

Typy tarczy smoczków

Smoczki o tradycyjnych tarczach są dostosowane do kształtu noska, aby ułatwiały oddychanie. Dodatkowo wyposaża się je w otwory wentylacyjne umożliwiające niezakłócony przepływ powietrza podczas ssania. Innym rozwiązaniem są smoczki beztarczowe wykonane w całości z silikonu lub kauczuku. Część do ssania łączy się w nich z elementem do chwytania.

Na rynku dostępne są również smoczki z tarczą kółkową. Dzieci mogą swobodnie wyjmować i wkładać takie akcesoria do buzi. Produkowane są też specjalne smoczki z tarczą nocną. Na jej powierzchni znajdują się świecące w ciemnościach wzorki ułatwiające dziecku znalezienie uspokajającego akcesorium w nocy. 

Rozmiary smoczków dla dzieci

Kupując smoczek, koniecznie trzeba dostosować jego rozmiar do wieku malucha. Nieodpowiednio dobrana wielkość akcesorium może zakłócać odruch ssania, a także powodować wady zgryzu i wymowy oraz nieprawidłowy rozwój mięśni. Smoczki dla najmłodszych niemowląt (od 6 tygodnia do 3 miesięcy) oznacza się symbolem 0-3, a te przeznaczone dla dzieci do 6 miesiąca życia – 3-6. Smoczek od 6 do 18 miesiąca ma oznaczenie 6-18. W przypadku stosowania innych oznaczeń, producenci informują na etykietach, dla jakich dzieci został stworzony określony model.

Smoczki różnią się materiałem wykonania, wielkością, a także kształtem gumki i tarczy. Warto pamiętać właściwości poszczególnych typów akcesoriów i wziąć je pod uwagę podczas zakupów. Ponadto wybierając smoczek dla dziecka, trzeba kierować się jego wiekiem i indywidualnymi potrzebami. Dzięki temu uniknie się wad zgryzu i wymowy w przyszłości, a w okresie niemowlęcym maluch zyska wygodne w noszeniu akcesorium działające uspokajająco.

(materiał partnera)