Rozbudowa szpitala przy ul. Kościuszki. Znamy szczegóły, Miasto prezentuje wizualizacje

Miasto przedstawiło koncepcję nowego szpitala już w 2016 roku. Miał powstać przy ul. Kościuszki, do 2020 roku. Wiz. „Studio Quattro”

Potwierdziły się nasze informacje sprzed kilku tygodni o planowanej rozbudowie Gliwickiego Centrum Medycznego (dawny Szpital Miejski nr 1 przy ul. Kościuszki 29).

Nowy budynek będzie miał sześć kondygnacji i zostanie połączony specjalnym łącznikiem z istniejącymi zabudowaniami szpitala.

Program funkcjonalno-użytkowy przygotowała katowicka Pracownia Projektowa “Studio Quattro”. Budynek ma mieć 15 tys m2 i będzie znajdował się na tyłach obecnego szpitala.

– Na najniższych kondygnacjach usytuowane będą: Centralna Sterylizatornia i Dezynfektornia, szatnie dla personelu oraz zaplecze techniczne. Na parterze powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. SOR będzie składał się z obszarów: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno ? zabiegowego, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej (sala operacyjna multifunkcyjna), obserwacji i konsultacji – informują urzędnicy ma łamach “Miejskiego Serwisu Informacyjnego”.

Na pierwszym piętrze zlokalizowany zostanie blok operacyjny składający się z 6 sal operacyjnych, sala wybudzeniowa (dla dzieci i dorosłych) oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Na drugim piętrze znajdzie się Oddział Pediatrii a na trzecim piętrze powstanie Oddział Wewnętrzny. Wybudowane zostaną sale posiłków oraz gier, a “pediatria” ma zostać przygotowane specjalnie pod małego pacjenta tj. barwa ścian będzie kolorowa, a zamontowane meble zostaną przystosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Na czwartym piętrze, powstanie Oddział Geriatryczny. Plany zakładają też budowę nowoczesnej sali rehabilitacyjnej.

Budynek ma spełniać wszystkie założenia techniczno ? technologiczne, energetyczne i logistyczne na 2021 rok. To może pomóc m.in. w sięgnięciu po dofinansowanie z funduszy środowiskowych. Koszt planowanej inwestycji szacuje się na ok. 100 mln złotych i ma zostać sfinansowany z budżetu miasta.

Nowy obiekt ma szansę wydatnie podnieść jakość świadczonych usług medycznych w mieście. Do tej pory Gliwickie Centrum Medyczne przy ul. Kościuszki nie cieszyło się dobrą opinią. Pierwszych pacjentów rozbudowany szpital ma przyjąć w 2020 roku.

wizualizacje: Pracownia Projektowa ?STUDIO QUATTRO? z Katowic