Rynek pierwotny czy wtórny – jakie domy w Gliwicach są najbardziej wyszukiwane?

Gliwice to średniej wielkości miasto na Śląsku. Jest częścią konurbacji górnośląskiej, dlatego jest chętnie wybierane jako miejsce do zamieszkania nie tylko przez gliwiczan, lecz też osoby, które pracują lub uczą się w pobliżu. Jakie są najpopularniejsze domy w Gliwicach? Na co warto zwrócić uwagę, szukając nieruchomości?

 

Domy w Gliwicach – mieście z doskonałą komunikacją

Gliwice to idealne miejsce do zamieszkania dla każdego, kto chętnie korzysta z transportu publicznego. Warto wybrać domy w Gliwicach także wtedy, gdy pracujesz lub uczysz się w Zabrzu albo innej miejscowości konurbacji górnośląskiej.

Po samym mieście najwygodniej jest poruszać się rozbudowaną siatką połączeń autobusowych. Liczne są także trasy rowerowe. Z kolei do pozostałych 18 ośrodków konurbacji górnośląskiej łatwo dojechać jedną z linii Kolei Śląskich. Przez Gliwice przechodzą trzy drogi krajowe i trzy drogi wojewódzkie, które ułatwiają sprawne przemieszczanie się samochodem.

Jeżeli planujesz wyjazdy w dłuższą trasę, atrakcyjne wydaje się położenie Gliwic blisko skrzyżowania autostrady A1 (łączącej Gdańsk z Gorzyczkami koło Wodzisławia Śląskiego) i autostrady A4 (z dolnośląskiego Zgorzelca do podkarpackiej Korczowej koło Jarosławia). W granicach administracyjnych miasta zlokalizowane są poza tym aż cztery węzły autostradowe. Z kolei obwodnica autostradowa Gliwic sprawia, że można sprawnie jeździć między odleglejszymi zakątkami miasta, unikając korków w śródmieściu.

Wszyscy, którzy cenią sobie łatwość przemieszczania się, najchętniej poszukują domów na sprzedaż w Gliwicach, położonych w pobliżu wspomnianych dróg i przystanków transportu publicznego. Najwięcej nieruchomości tego typu znajdziesz na rynku wtórnym.

Dom w Gliwicach z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wybierz najlepszą inwestycję

Zakup nieruchomości w Gliwicach to bez wątpienia inwestycja na lata. Jak pokazuje analiza tutejszego rynku nieruchomości (stan na styczeń 2022 r.), domy w Gliwicach są o niespełna 10% tańsze od mediany cen domów w całym województwie śląskim.

W grudniu 2021 roku cena nieruchomości w Gliwicach wzrosła o 2,13% w porównaniu do listopada 2021 roku, a ten wskaźnik dla całego Śląska wyniósł aż 4,09%. Porównując rok 2020 do 2021, a nawet III i IV kwartał 2021 roku, widać, że ceny nieruchomości w Gliwicach rosły szybciej niż w całym województwie. To odpowiednio 5,95% dla Śląska i 10,31% dla Gliwic, kiedy przykładamy okres lipiec-wrzesień do okresu październik-grudzień. Porównania rok do roku wskazują na jeszcze większy możliwy zwrot z inwestycji – w 2021 roku cena nieruchomości w Gliwicach była o ponad 5% wyższa niż w 2020 roku, a średni wzrost dla całego regionu wyniósł 2,63%.

Patrząc na wzrost cen, słuszne wydaje się inwestowanie w domy w Gliwicach z rynku pierwotnego. Wykorzystanie najnowszych technologii i projekt zgodny z obowiązującymi przepisami to najważniejsze zalety zakupu nieruchomości od dewelopera. Pod uwagę dobrze wziąć także atrakcyjną lokalizację, np. w pobliżu lasu, tras szybkiego ruchu albo przystanków transportu publicznego.

Warto znaleźć nowe domy w Gliwicach na morizon.pl. Jedną z najpopularniejszych dzielnic są Żerniki, gdzie możesz kupić np. nowoczesny dom w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej w sam raz dla kilkuosobowej rodziny. Z danych serwisu Morizon.pl ze stycznia 2022 r. wynika, że średnia cena domu w Gliwicach to 948 754 zł (5137 zł/m²).

Na koniec pomyśl o zainwestowaniu w dom w Gliwicach z rynku wtórnego. Cena za metr kwadratowy jest podobna, dlatego wyróżnikiem domów z drugiej ręki może być np. przepiękny ogród z kilkudziesięcioletnimi drzewami. Jeżeli chcesz wprowadzić się jak najszybciej, pamiętaj, że dom na sprzedaż w Gliwicach z wyposażeniem to także popularna propozycja wśród nieruchomości z rynku wtórnego.

materiał partnera