Słynny Lew czuwający koroduje. Rzeźba musi na kilka miesięcy zniknąć sprzed Willi Caro

Lew czuwający przy ul. Dolnych Wałów na kilka miesięcy opuści swój cokół. Rzeźba zostanie przetransportowana do Tarnowskich Gór, gdzie przejdzie renowację.

Pracami konserwatorskimi zajmie się pracownia Konserwacja Zabytkowej Architektury Dr Arch. Bronisław MZYK. Ich koszt to 50 tysięcy złotych. Ta sama firma od 2016 roku zajmowała się renowacją fontanny z tańczącymi Faunami, która stoi na skwerze przed Urzędem Miejskim.

Rzeźba lwa wymaga konserwacji, na figurze pojawiły się bowiem ogniska korozyjne, dlatego konieczny jest jej demontaż i naprawa. Poprzednią renowację Lew czuwający przechodził w 2009 roku, a wykonawcą tych prac był GZUT. Wówczas odnowiony został również cokół i nawierzchnia chodnika w jego sąsiedztwie. Działania te kosztowały miasto 66 tysięcy złotych.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

9 lat temu odsłona odnowionej rzeźby odbyła się z prawdziwą pompą. Tradycyjną wstęgę i nożyczki zastąpiła klatka i… piła mechaniczna. Lwa z prowizorycznej konstrukcji osobiście „uwalniał” prezydent Gliwic.

fot. arch. 24gliwice.pl

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Do końca czerwca lew zniknie z cokołu przy Willi Caro, a jego miejsce tymczasowo zajmie tabliczka informacyjna. Rzeźba powinna powrócić na swoje miejsce do połowy listopada. [/perfectpullquote]

Lew czuwający to figura odlana według modelu Theodora Kalidego w 1824 roku, która pierwotnie stała na terenie Królewskiej Odlewni Żelaza. W obecne miejsce przy Willi Caro przeniesiono go w 1934 roku.

Dwa przydrożne krzyże do rekonstrukcji

Równocześnie przeprowadzony zostanie remont i rekonstrukcja przydrożnego krzyża zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Kolejowej, który został uszkodzony podczas kolizji samochodowej. Krzyż powróci na miejsce w połowie listopada. Wykonawcą będzie także tarnogórska pracownia, a koszt prac określono na blisko 33 tysiące złotych.

Również krzyż przydrożny w Bojkowie przy ulicy Żytniej doczeka się rekonstrukcji. W 2017 roku, w wyniku przeprowadzonego głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy osiedla Bojków wybrali właśnie to zadanie do realizacji w 2018 roku. Prace zakończą się w listopadzie, a wykona je Pracownia Detal Joanna Jasek. Ich koszt to 40,4 tysiąca złotych.

(żms)/UM(mm)
fot. 24gliwice.pl/żms