Samochód do kasacji, zniszczone dwa słupy sygnalizacji. Pijany rajd zabrzanina po gliwickich drogach


Nietrzeźwy mieszkaniec Zabrza doprowadził do kolizji z dwoma słupami sygnalizatorów w rejonie przejścia dla pieszych na ulicy Kujawskiej. Szczęśliwie zdarzenie miało miejsce w nocy i nikt tamtędy w tym momencie nie przechodził.

W tym przypadku nie doszło do potrącenia pieszych, ale skończyło się na rozbiciu i złomowaniu samochodu oraz czekającej 31-latka z Zabrza sprawie sądowej i wyroku (grozi mu dwuletnia kara więzienia). Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Czekają go też co najmniej kilkutysięczne grzywny, koszty postępowania sądowego oraz, zapewne, konieczność pokrycia strat w infrastrukturze drogowej. Ten przykład policja podaje jako przestrogę.

Mężczyzna, który w sobotę, 19 października około godziny 1:00 w nocy stracił panowanie nad swoim volkswagenem, miał we krwi ponad 0,5 promila alkoholu.

Wsiadając za kierownicę, popełnił przestępstwo. Szczęśliwie, na drodze jego przejazdu nie znalazł się człowiek.


– Niestety, mimo medialnych kampanii i wiedzy o tym, że alkohol plus prowadzenie auta to szczyt nieodpowiedzialności, nie ma dnia, by gliwicka policja nie zatrzymała nietrzeźwego kierowcy! Tylko w czasie ostatniego weekendu ujawniono sześciu przestępców (pięciu powyżej 0,5 promila i jeden po użyciu narkotyków), dwóch kierowało po użyciu alkoholu – komentuje podinspektor Marek Słomski, rzecznik gliwickiego garnizonu policji. – W minionym roku gliwiccy policjanci zatrzymali prawie 700 tego typu kierujących!

Policja przypomina, jak wygląda sprawa zawartości alkoholu we krwi i odpowiadającej mu odpowiedzialności karnej.

* 0,2-0,5 promila to tzw. jazda po użyciu alkoholu, traktowana jako wykroczenie; kary: areszt do 30 dni lub grzywna do 5 tys. zł, 10 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat.

* powyżej 0,5 promila to według prawa jazda w stanie nietrzeźwości, jest przestępstwem; niektóre z katalogu kar: grzywna o wysokości uzależnionej od dochodów, do 540 stawek dziennych (STAWKA DZIENNA 2019 od 75 zł do 30 tys. zł), kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sprawca był w stanie nietrzeźwości, sąd zawsze orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych albo pojazdów konkretnego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Osoba, która w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków spowodowała wypadek śmiertelny albo ciężkie uszkodzenie ciała, jest skazywana na co najmniej 2 lata więzienia bez zawieszenia.

Pamiętajmy też: ubezpieczenie OC nie chroni pijanego kierującego. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej przez pijanego kierowcę, ale wystąpi do sprawcy z regresem prawnym. Regres to nic innego, jak odzyskanie wypłaconej kwoty od sprawcy. W naszym kraju zdarzały się już kilkusettysięczne kwoty regresu.

(żms)/KMP Gliwice
fot., wid. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ksenomorf

Przesadnie dużo to tych promili nie miał . Po prostu żabol zapie..lał jak głupi i takie są skutki .

Cookie Monster

Chyba nie jechał szybko bo samochód pozostał niemal w miejscu zderzenia, a przy szybkiej jeździe wyrzuciłoby go zapewne dużo dalej.
Po alkoholu w nocy – pewnie mu się oczy przymknęły.

Ksenomorf

300 kilometrów na zachód byłby prawilnym kierowcą.

NRD

Tak , ale do momentu kiedy się nic nie wydarzy na drodzę z jego uczestnictwem. Wtedy niestety dozwolone promile są dowodem obciążającym

aku

To niezupełnie tak! Gdyby miał do 0,05 %, nie groziłoby mu nic, jeżeli nie spowodowałby wypadku. Bo wtedy już są konsekwencje.

Antek

Co to w ogóle za tłumaczenie idioty, który rozwalił się na prostej drodze i spowodował kosztowne zniszczenia? Widać z jakim impetem skasował słupy a mógł człowieka, albo grupę osób. Też jeździsz na cyku że tak dobrze go rozumiesz?

e202

A ta anonimizacji to z jakiego powodu? Skoro będąc pijanym spowodował szkody w mieniu, na szczęście tylko w tym, to materiał ukazujący jego działanie powinien być w normalnej jakości. Bo wychodzi, że sprawca jest chroniony w ten sposób aby przypadkiem inni nie mogli wiedzieć kto to jest.

glik

Znasz wszystkich w Zabrzu i marzy ci się lincz? Po co ci ta wiedza?

klakson

Całkiem sporo gliwickich debili ściga się z głupotą po mieście każdego wieczora i nocy, ale policja zamiast ich neutralizować czeka, aż sami się zatrzymają na jakiejś przeszkodzie.

Odmulacz

To nie na tej sławnej “hopie” odleciał? Na tej, co niby celowo została zrobiona celem odpływu wody.

sodomia i gomoria

“Tylko w czasie ostatniego weekendu ujawniono sześciu przestępców…dwóch kierowało po użyciu alkoholu…” Tych 6-ciu przestępców, z czego dwóch po użyciu, to wynik ilu kontroli? Sześciu? Jeśli tak, to jest to zatrważające.
“W minionym roku gliwiccy policjanci zatrzymali prawie 700 tego typu kierujących!..”
WOW ! To daje 2 zwyroli/dzień. Co przy niezauważalnej obecności policji na ulicach daje naprawdę niezły wynik

Beton

Dobrze, że tylu ich zatrzymano, ale pozostaje pytanie, ilu nie zostało ujawnionych. Tu na szczęście debil wyeliminował sam siebie.

yttt

Żabole powinni mieć specjalne zezwolenia na wjazd do Gliwic. Buraki i wieśniaki dziczeją jak mają trochę równego i prostego asfaltu.

Ad

A g.ł.u.p.o.l.e powinni mieć zezwolenie na pisanie w internecie. Ty być takiego zezwolenia nie dostał!

Joe

Nie zakumał bazy – ściął dwa słupy a w Gliwicach przecież wycina się drzewa a nie słupy.

gliwicjus

Chętnie się dowiem, co na tym filmiku wymagało aż takiej anonimizacji, że ktoś bawił się w kompresję i zmniejszenie rozdzielczości.

And

Ludziom bije do głowy

Adam

Facet pewnie wracał z jakiejś imprezy i wypił niezbyt dużo. Dla niego i nie tylko skończyło to sie pechowo. Również lubię sobie wypić, ale dlatego biorę ze sobą na takie okazje alkohit, bo to oczywiste, że czasem można czuć się trzeżwym, a tak nie jest, więc od tego jest dobry alkomat.

ja234

Kolejny przykład pijanego, świrującego suwerena.
Tacy jak on, biorą przykład z “rzondów” pisiorów.
Ulice stały jeszcze groźniejsze.
Powinien dostać 200 tys grzywny plus dożywotni zakaz prowadzenia auteczka plus 15 lat pierdla.(1334)

tb

Podsumujmy twój tok myślenia: Nawiany Żabol nadziewający auto na latarnię to wina rządów PISu ?! Jak do tego doszedłeś?

:(

Może dzieci miał, 500+ dostał i na alkohol wydał. Ergo: wina PiSu, Jakby 500+ nie dali, to nie uchlał by się chłopina. :-)

ciecierz

Z czego robią te sygnalizatory, że gość tak skasował samochód? To raczej stalowo-betonowa nieelastyczna infrastruktura stwarza więcej zagrożenia dla kierowców niż alkohol

FanBiedronek

Kolejny obrońca pijaków za kierownicą się znalazł..

Odmulacz

Infrastruktura jest z plastiku, sprasowanego guano i otrębów. Zwłaszcza gliwicka. Czyli z tego samego z czego obecnie produkuje się samochody.