Siarczysty mróz nie przeszkodził. Kilkaset osób uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli

Tradycyjnie już, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gliwic. Trzy grupy, każda z innym dominującym kolorem ruszyły na gliwicki Rynek z trzech różnych miejsc punktualnie o godzinie 14.00.

Grupa żółta zebrała się pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, czerwona ? przy kościele pw. św. Michała, a grupa niebieska ruszyła spod dworca kolejowego.

Do orszaku każdy mógł dołączyć, uczestnicy musieli jednak założyć jakiś element ubioru w kolorze grupy, z którą maszerowali na Rynek. Przy bożonarodzeniowej szopce gliwiczanie złożyli hołd Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Na koniec zaplanowano wspólne kolędowanie i przedstawienie jasełkowe.

orszak-2017

Organizowane w polskich miastach Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych ulicznych jasełek na świecie. Ich najnowsza historia jest stosunkowo krótka. W 2009 i 2010 roku Orszaki odbyły się tylko w Warszawie i w Toruniu. w 2011 roku w 24 miastach, a po wprowadzeniu dnia wolnego 6 stycznia, aż w 92. W 2017 roku na mapie Orszaku znalazło się 515 miejscowości! Po raz pierwszy w 9-letniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek, liczba miejsc w Polsce, w których odbył się Orszak, przekroczyła pół tysiąca.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Agata Jama

SUPER :)))

Xsenofob
Xsenofob

Nie byłem, ale cieszę się, że ludzie potrafią tak świętować.
Niektórzy nie potrafią.

Kosarewicz Tadeusz

Ciemnogród

Aleksandra Milena Dra-Kos

Mam dokladnie to samo zdanie.

Kama Stoiłowa

Dlaczego ciemnogród? Dla mnie to również zupełnie nowy sposób obchodzenia święta. Sama nie chodzę, ale dlaczego ludzi chodzących od razu obrażać?! Za łatwo nam wszystkim to przychodzi.

Kosarewicz Tadeusz

Kama Stoiłowa nie obrażam stwierdzam mamy21 wiek a nie 18

Kacper.
Kacper.

Czyli ludzi “18 wieku”można obrażać jako “ciemnogród”?

Przeniesieni w dzisiejsze czasy będą zawsze takowy reprezentować

Kosarewicz Tadeusz

może by tak pieniądze z podatków publicznych inaczej wydać

Kosarewicz Tadeusz

i święta katolickie zacząc obchodzić w kościele jak to dawniej bywało

Kama Stoiłowa

Zgoda, i tylko dla katolików. Inni mają normalny dzień pracy.

Ewa Kaźmierczak

Kosarewicz Tadeusz właśnie obrażasz i wszystko ci przeszkadza, łatwo krytykować innych może zacznij od siebie

Kosarewicz Tadeusz

Jestem za i nich katolicy utrzymuja kosciol a nie panstwo i nech swietuja 100 dno w roku

Aleksandra Milena Dra-Kos

Pan Tadeusz nikogo nie obraza. Dla mnie widok dorosłych ludzi poubieranych w jakieś tandetne papierowe korony jest po prostu żenujący, ale to ich sprawa. Niech sobie maszerują, ale nie za publiczne pieniądze !!!

max
max

Dla mnie widok dorosłego faceta w obcisłych spodniach i z dlugimi włosami też jest żenujący. Ale muszę codziennie oglądać te KODziarskie gęby. Ale módlcie się, żebym którego z was KODziarzy nie spotkał w ciemnym zaułku.

A co ?
A co ?

@ max.A odważysz się spotkać ze mną twarzą w twarz w………………jasnym zaułku ?

kot
kot

Grozisz czy obiecujesz?

Kacper.
Kacper.

Pani Olu a skąd pani wie,że Katolicy nie płacą podatki?Przecież my też płacimy podatki!

Cyklista
Cyklista

Radosna impreza. Nikt tam nie ział nienawiścią do innych.
Musi mieć smutne życie ten, kto z taką pogardą i zawiścią na to patrzy.

Katarzyna Bill

nie uznajesz nie komentuj…proste nie obrażaj drugiego człowieka.

Zofia Zegardło

Na pochodach KODu bliżej ciemno?rodu.Tu nikt nikogo nie obraża, wszyscy się bawią I wielbia Boga

Czwarty król
Czwarty król

Boga należy mieć w sercu nie na ulicy.Tak Szanowna Pani Zofio mnie uczono.Ten przemarsz to dla mnie katolika nic innego jak pełna kiczu błazenada rodem z Cepelii.Z tym,że Cepelia papierowych koron nie sprzedawała.Sprzedawała ze słomy.Co z tamtych dobrych czasów pozostało.Słoma w głowach dreptaków .

Ewa Kaźmierczak

Aleksandra Milena Dra-Kos na pewno nie za twoje ty dajesz na KOD, am niestety nie musimy

Maria Pałczyńska

Kosarewicz Tadeusz RACJA !!!!!!Racja

Maria Pałczyńska

Jakaś nowomoda ????. Zresztą tak ze wszystkim :: pierwsza msza w adweńcie , zamiast o szóstej rano , jest po południu . Pasterka w Watykanie , o 21.30 , suma o 12.30 itd !!!!!!Ale się “” porąbało “” !

M&M
M&M

Żadna nowomoda. Przed wojną normalna tradycja w wielu katolickich krajach, zniszczona dopiero po wojnie przez komunistów, bo to święto było zbyt “reakcyjne” bo nie dośc że katolickie, to jeszcze o jakiś królach… Więc zakazali. Chwała Bogu, dziś wraca ono do łask, i stare tradycje znów powracają na nasze ulice!

kolik
kolik

to może stosy dla czarownic też powrócą ?

Jarek
Jarek

Tak. Powrócą.Tylko co zrobić z Piotrowiczową ?

Zofia Zegardło

Nowo moda dla wygody naszej! !Rano wstać się nie chce ,to roraty popołudniu ,pasterka wcześniej bo o północy za późno. Itd itp

Ewa Kaźmierczak

Pałczyńska i tak nie chodzi do kościoła to co jej przeszkadza?

Lukasz Szeflinski

a to z pieniedzy podatników ?

Kosarewicz Tadeusz

A miasto skad ma pieniadze

ja234
ja234

A to z pieniędzy kościoła czyli miejskie czyli wszystkich.

Elżbieta Wojtysiak

NASZ KOLOR NIEBIESKI

Dover Ben

Zostaniecie zbawieni

Kosarewicz Tadeusz

nie każdego podatnika bawią takie błazenady

Tomasz Ochmann

To nie patrz i nie komentuj

Dziadek
Dziadek

Dzisiaj galerie handlowe zamknięte……stąd chyba frustracja niektórych ;)

treya50
treya50

Polacy uwielbiają wszelkiego rodzaju przebieranki, patrz rekonstrukcje bitew, turnieje rycerskie, wioski średniowieczne i bractwa kurkowe. Toteż i przebieranki dla uczczenia legendy (bajeczki) też są w normie.

fox
fox

@treya50 więcej patrz jak to wygląda w Europie, np. w Hiszpanii – inscenizacje i jak to piszesz “przebieranki” albo w Niemczech, jeśli chodzi o bractwa

Nobody
Nobody

Szanowni oswieceni krytykujacy ‘ciemnogrod’ rozumiem że kochacie i tolerujecie inne nacje np Turków od kebabow to proszę tolerujecie też religijnych Polaków.

Alladyn
Alladyn

A @Nobody widział gdzieś w naszym kraju jasełka czyli gwieżdzisty przemarsz przez miastoTurków od kebabów ? Bo ja nie.Więc porównywanie jest tak zasadne jak sraczki do kataru .

Nobody
Nobody

Nie rozumie tym samym Pan słowa tolerancja. Gratulacje

Katolik
Katolik

@Alladyn przemarszu “Turków od kebabów” w Polsce na szczęście jeszcze nie było (chyba tylko dzieki PIS) bo w Niemczech to nieźle ci twoi imigranci rozrabiają na zaproszenie Merkel. Ciągle jakis nowy zamach, napastowanie kobiet i inne przestępstwa. Ilu to Kopacz zaprosiła do Polski aby nas “ubogacić kulturowo”? Dzięki Bogu i PiS mamy tu jednak spokój i swoją wiarę – bez rozrób.

HA HA HA
HA HA HA

Niemcy ? To w tym kraju mamy problem Tureckiego (bo o nich piszemy) emigranta ? Napisz mi ilu Turków przepłynęło na tratwie do Grecji lub Włoch ? A może przefikało się przez zasieki w Ceucie do Europy.Tuman jesteś nie @ Katolik

Katolik
Katolik

Tumanem jesteś ty bo akurat o “Tureckich kebabach” pisałem i pisze w cudzysłowiu. nawet mało inteligenty komediant taki jak ty @hahaha domyśliłby się, że chodzi o uogólnienie islamskiej fali napływowej prowadzącej swój dzichad nie tam gdzie trzeba.

HA HA HA
HA HA HA

@ Katolik Idąc twoim tokiem rozumowania w cudzysłowiu Polaka można nazwać złodziejem niczym Rumuna lub Cygana a każdą Polkę ku**ą lepszą od tych W Tajlandii palących papierosa żeńskimi narządami rodnymi.Ważne aby był cudzysłów przy określeniu polska k***a lub polski złodziej.No to brawo ! Panie “Katolik” podeślij tym z zachodu twój patent na poprawność.Już oczyma wyobrażni widzę wzięty w cudzysłów polski obóz zagłady,polskie komory gazowe.

Katolik
Katolik

przykre to, nędzny komediancie, że są ludzie tacy jak ty, którzy mają tak złe pojęcie i zdanie nie tylko o innych krajach (Rumunia i Tajlandia) ale przede wszystkim o Polsce i Polakach. Naprawdę współczuję ….

realista
realista

Nie podoba sie komus to nie idzie ,jego sprawa.
Nie krytujcie zas tych co chca isc.

Ampuła
Ampuła
W złoconych gmachach zieje pustką, bo dewotki wymierają całymi ławkami. Polska leży w Europie i ta tendencja jest nie do odwrócenia – setki kolosów z wieżami za 10-15 lat zostaną opuszczone przez Watykan. Część się wyburzy dla atrakcyjnych działek w centrach miast. Sporo zamieni się w miejsca użyteczne ludziom nie tylko wtedy, kiedy ksiądz ma dla nich godzinkę czasu od wielkiego dzwonu. W związku z tym kler polski podjął akcję kryptonim “Ucieczka z pustostanu”. Episkopasterze próbują wysłać baranie stada na ulice, żeby to tam dokonywano celebracji liturgicznych. Wzorce pochodzą z katolickich krajów Ameryki Południowej i Azji. Widowiska męki, procesje pokutne,… Czytaj więcej »
stanisław
stanisław

Ty człowieku jesteś poważnie chory, musisz się leczyć, być może przymusowo trzeba cię leczyć albo egzorcyzmować. To co wypisujesz kwalifikuje się jako obraza uczuć religijnych, obraza religii którą w naszej ojczyźnie wyznaje ponad 95% ludzi. Jak ci nie pasuje to pojedź sobie z swoimi POsłami Belzebubami na narty zagranicę i nie wracaj. Do twojej wiadomości z roku na rok w Kościele jest coraz więcej wiernych.

Upadły anioł
Upadły anioł

95% ??? To raczej liczba kojarząca się ze spirytusem.W nim jest moc.W waszych spirytualnych marszach mocy brak.

Alicja Stokroć
Alicja Stokroć

Prawda boli ? Stanisławie ! Masz uczucia religijne ? Więc rozpocznij od tego aby kochać bliźniegoswego jak siebie samego.O nadstawianiu policzka nawet nie wspomnę.O adoptowaniu trwale upośledzonego niemowlęcia nawet nie śnię.

Ampuła
Ampuła
Żarty o obrazie uczuć, uczuć religijnych, uczuć do obrazów religijnych, uczuć do uczuć religijnych i religii na bok. Stanisław, poważnie pytam, jesteś w stanie załatwić mi przymusowe egzorcyzmowanie? Czy tylko tak sobie popierdujesz, może jeszcze w przymroczeniu po spacerze za końskim zadem, w za ciasno sklejonej koronie? Tu ci publicznie zaświadczam, że masz, no powiedzmy 25% moich przyszłych przychodów płynących z tytułu bycia człowiekiem przymusowo egzorcyzmowanym. Notarialnie. Weź to przemyśl, chociaż nie ma czego – praktycznie masz złoty deszcz. A ryzyka żadnego. Przecież to ja będę musiał przeżyć męki rozstania ze złym duchem, a są one niewąskie, oj niewąskie, o… Czytaj więcej »
Elwira Jakubiec

kurde tyle koron, a ja cały dzień się męczę z zrobieniem korony dziecku

Proszę dziś się udać na starówkę.Porzuconych koron znajdzie pani bez liku.Końskich kup również.

Zofia Zegardło

Skoro ludzie się zebrali to myślicie że za kasę podatników?? To nie KOD każdy przychodzi sam dobrowolnie w swoim stroju i ZA DARMO!! Piękny zwyczaj się odradza!! A tym co się nie podoba ..to nie ogladac, siedziec w domu ..albo …

Saladyn
Saladyn

Szanowna Pani .Jeśli pisać,to należy wiedzieć co .Zdaje sobie Pani sprawę z tego ile podatników (nie tylko w Gliwicach) kosztowała asysta czy jak kto woli ochrona Policji.Raczej Wam nie towarzyszyli poza godzinami pracy,we własnych zatankowanych paliwem z własnych poborów samochodach.Straszenie Alim srerujacym kebaby w rozpędzonym w kierunku marszu samochodem marki Trabant jest nie na miejscu.Jest chwytem poniżej pasa.

Tomasz
Tomasz

A wiesz ile kosztowało zabezpieczenie pikniku przed sejmem??

Sejmowy pikieciarz
Sejmowy pikieciarz

Nas nie zabezpieczano.Nie było takiej potrzeby ani konieczności.Nie zabezpieczano również bywszego pomiędzy nami Tadeusza Cymańskiego (SZACUN)Nie zabezpieczano bo takowej potrzeby nie było.Zabezpieczano czmychającego w limuzynie błazna z przyklejonym uśmieszkiem strachu schizofrenika.Tu potrzeba zabezpieczania była zasadna.

AndrzejD
AndrzejD

…to może jeszcze poinformujesz ile kosztuje nas podatników, ochrona kibolskich spędów na stadionie Piasta, przez uzbrojoną po zęby Policję żeby ci drący mordy kibole nie rozwalili miasta.
I jeszcze poinformuj nas ile kosztują remonty elewacji pomazanych przez tychże kiboli.

Analityk
Analityk

A ja tych **** religijnych uwielbiam ! Zwłaszcza za tempo przemarszu.Troszkę mróz zaszczypał w uszy ,ruszyli z kopyta niczym Kuśociński.Ze swojej strony pozdrawiam “Królufff” bawarskich stojących (zdjecie 2 strona prawa) pod landową flagą .Pozdrawiam licząc na Oktoberfest w Gliwicach.

Aleksander Bill

Ja uważam że pozytywnie coś się dzieje co integruje ludzi , jeśli wolisz siedzieć w 4 ścianach twoja sprawa. Ale zawsze się znajdą cebulki

Teatr STG Gliwice
Teatr STG Gliwice

Słusznie redakcja napisała JASEŁKA …………….Czy ktoś jeszcze z mieszkańców pamięta nasze “Jasełka moderne”

HA HA HA
HA HA HA

Pamiętam “Fabrykę absolutu” oraz “Państwo Trawnik” tytuły bardzo na czasie.

gargulec
gargulec

Do wszystkich malkontentów.

Nie chcecie chodzić do kościoła, Wasz wybór nikt nie zmusza,
ale chrześcijaństwo, czy katolickie, prawosławne, ewangelickie itd. to ostatnia barykada przed islamizacją. Tylko wiarą powstrzymamy to co nadchodzi z Afryki północnej i bliskiego wschodu.

Zlaicyzowane kraje Europy zachodnie są bezsilne, bezbronne wobec muzułmanów, spójrzcie na Francję, Niemcy.

Nie.My nie chcemy kościoła na ulicach.

Tomasz
Tomasz

A myślałem, że ulice są dla wszystkich.
Ale nie według Twojego myślenia dla Wszystkich za wyjątkiem wierzących. Dobrze myślę???

Icek Goldstein
Icek Goldstein

Dla was tylko ulice Nasze kamienice.A z religią ? Jazda do kruchty czy synagogi

Piotr i Paweł
Piotr i Paweł

@ Tomasz.Masz rację ulice są dla wszystkich.Lecz nie służą nie powinny służyć jasełkom-błazenadom religijnym.Bo to ulice,ulice póki co świeckiego państwa.Idealnymi miejscami do tego typu jasełek jak wasze winny być tereny wokołokościelne.

gargulec
gargulec

My to znaczy kto???
Anonimy???

Mi nie podobają się różne manifestacje i demonstracje na ulicach no i co z tego, szanuję prawo innych do wyrażania swoich uczuć, przekonań, nawet złości i frustracji.

Ale nie zabronię nikomu i nie powiem butnym i niekulturalnym “my nie chcemy”

Tomasz
Tomasz

Czy ktoś zmuszał kogoś do udziału w tym wydarzeniu. Sprawdzano listę obecności? Nie wydaje mi się. Jeżeli ktoś idzie na czarny protest, marsz Kodu jest cacy jak bierze udział w wydarzeniu religijnym z własnej nieprzymuszonej woli, bo chce bo wierzy jest beee, ciemnogrodem, idiotą, marnotrawi publiczne środki.
Według co niektórych wolność to prawo do obrażania wierzących i walki z chrześcijaństwem. Gratuluję myślenia.

Trzeci król
Trzeci król

O ! Jest tam.Idzie z czerwonymi.To moja mamusia.W czasach komuny towarzysz mamusia.Dlaczego idzie sama ? Tatuś mówi ,że wyskrobała Szymusia i Piotrusia.Idzie sama,dumna i wyprostowana.A powinna na kolanach.

Ewa Kaźmierczak

z pieniędzy podatników to KOD, a tutaj nikt od nikogo nie żąda żadnych składek więc nie wypowiadaj się jak nic nie wiesz na ten temat Kosarewicz masz swoje hobby, my swoje, więc wara od porządnych ludzi

Zulus
Zulus

Polacy.Dziwny naród.Rasiści,antysemici.Dobrowolnie się przebierają za ciapatych aby oddać pokłon celulidowej lalce leżącej w stajni symbolizującej Żyda

Zofia Zegardło

A papierowe torby feministek to był szczyt mody?????No i na dokładkę nikt im nie płaci ani nie zbiera do puszki ,,na działalność”…

Cookie Monster
Cookie Monster

Jeszcze czwarty król i byłaby kareta

Wielki Szu
Wielki Szu

Kareta ? Chcesz masz.Wykrakałeś.Wszak jakiemuś PiSowskiemu prowincjonalnemu kacykowi gdzieś tam w północno wschodniej Polsce C podwózkę karetą zasponsorowano.Kareta przypominajaca tę z” Alicji w krainie czarów” ……………………Wiem ty o karecie w pokerku myśałeś.

obserwatoor
obserwatoor
Nie wiedziałem że w śród nas jest tylu durni! Fakt widziałem że spora grupa organizuje jakieś śmieszne spędy kodowców, czy jak im tam. Pomyślałem że to niezbyt lotni naiwniaki. To że nadal w to wierzą, no to już znak, że pod kopułą nie wszystko jest kompatybilne. Tyle że te same matoły krytykują takie wydarzenia- jak Orszak Trzech Króli. Na szczęście takich ja ja , patriotów trzeźwo myślących jest zdecydowanie więcej. Taki młot, eden z drugim nie muszą na to patrzeć, mogą sobie zrobić przemarsz 1-go maja z ubekami. Bo my patrioci pielęgnujemy tradycje i chcemy by to robiły nasze dzieci.… Czytaj więcej »
Owca Maria
Owca Maria

Pasztet synonimem wigilijnego zła ? Wy (z szacunkiem i dużej litery) katolicy nawet SWOJEJ RELIGII NIE ZNACIE !!! Więc zapytajcie w czasie corocznej kolędy lub innej okazji swojego księdza czy spowiednika.CZY W CZASIE KOLACJI WIGILIJNEJ OBOWIAZUJE POST ? Zapytacie ? Wiem .Nie zapytacie.Odwagi Wam zabraknie oczadziałe ,ubezwłasnowolnione w leku owieczki.