„W innym świecie pan żyje”. Ostry spór radnego z prezydentem o… inflację. (Komentarz)

Skąd się bierze inflacja? Oto jest pytanie. Odpowiedzi szukano na ostatniej sesji gliwickiej rady miasta, ale nie znaleziono. Pojawiły się wprawdzie potencjalne przyczyny drożyzny w sklepach, jednak która jest prawdziwa, ostatecznie nie rozstrzygnięto.

 

Wszystko przez zarazę i Putina

To zdanie przedstawiciela klubu PiS, zgodne z oficjalną linią polskiego rządu. Radny Łukasz Chmielewski, bo o nim mowa, uważa że za inflację w naszym kraju odpowiedzialna jest przede wszystkim pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie. I jeśli ktoś (na przykład prezydent Gliwic czy sprzyjający mu radni) tego nie pojmują, to on (radny Chmielewski) nic już z tym zrobić nie może. No trudno.

Wszystko przez działania rządu

Z kolei prezydent Gliwic Adam Neumann ma zdanie zgoła inne: przyczyną inflacji (i to wyłączną!) jest druk pustego pieniądza. Ot co!

– To proste i logiczne – twierdzi prezydent, zaznaczając, że to nie tylko jego zdanie, bo mówią oraz piszą o tym nawet ekonomiści (dodajmy – tylko ci poważni).

– Gdyby nie ten druk, inflacji by nie było, zapewniam pana, panie radny Chmielewski – stanowczo powtórzył Neumann, doprowadzając do irytacji przedstawiciela klubu PiS.

Ba, prezydent Gliwic zaproponował nawet, że można o inflacji rozmawiać, ile tylko radni zechcą, aż dyskusja wygaśnie w sposób naturalny (czyli: do wyczerpania argumentów lub sił dyskutantów), a on, Adam Neumann, jest w stanie wziąć w tej dyskusji żywy udział. (W domyśle: i udowodnić, że winny inflacji jest tylko rząd.)

– I proszę nie mówić nieprawdy, że winna jest pandemia albo wojna Putina. Z punktu widzenia ekonomii to oczywista bzdura – dobił prezydent.

– Widocznie w innym świecie pan żyje – skwitował Łukasz Chmielewski.

I tę końcową wypowiedź radnego uznać można w zasadzie za dojście do pewnego konsensusu. Nie mogąc bowiem dojść do porozumienia co do jednej przyczyny inflacji, pogodzono się, że istnieją dwa światy. W jednym winny jest wirus do spółki z prezydentem Rosji, a w drugim – rząd Prawa i Sprawiedliwości, który, mówiąc wprost, drukuje nam kasę.

I teraz pozostaje tylko uzgodnić między nami, obywatelami, w którym świecie żyjemy.

Marysia Sławańska

100 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
13/06/2022 08:56

Ogólnie rzecz biorąc, dlaczego na forum lokalnym tematem przewodnim jest inflacja. Rozumiem, że przekłada się na problemy miasta jeśli chodzi o zaplanowane inwestycje. Ale czy powinni rozmawiać o tym i przekonywać kto ma rację ( ogólnie to wszystkie te czynniki wpływają na wysoką inflację w całej Europie). Temat główny to sprawy lokalne i jak je rozwiązać w niesprzyjających warunkach ekonomicznych.

Obserwując
13/06/2022 12:46
W odpowiedzi na  Piotr

Dlatego,że inflacja dotyczy wszystkich i wszędzie.Dlatego,że za wszystko płacisz więcej,chyba,że to wypierasz i nie wiesz,że pisiory zdzierają z ciebie podatek zwany inflacją.
Sprawy lokalne będą problematyczne w obecnej sytuacji ekonomicznej.Bardzo problematyczne a nawet niemożliwe.

Piotr
14/06/2022 15:27
W odpowiedzi na  Obserwując

Przypomnij mi, jaki wpływ mają nasi radni czy chociażby prezydent na inflację? Podaj konkretnie przykłady… Czekam

witajcie w rzeczywistosci
15/06/2022 19:20
W odpowiedzi na  Piotr

bardzo istotny
pobrali kredyt na hale z doopy wzieta

kase za hale przytulili ludowie i krewni krolika
a wydajac ja lekka reke zrobili konkurencje na rynku podazy towarow placac wiecej za towar
tyle ze towaru z faktu wybudowania hali nie przynylo ale wrecz przybylo kosztow nieproduktywnych
co powiekszylo o kolejne wzrosty popytu ograniczony rynek towarow prawdziwych

i voila mamy inflacje

makak
17/06/2022 08:54
W odpowiedzi na  witajcie w rzeczywistosci

Na budowę szpitala też trzeba wziąć kredyt i idąc twoim tokiem rozumowania spowodować inflację. Można dyskutować o potrzebie wybudowania czegoś, ale nie w takim jak ty kontekście. Najlepiej jakby nie budowali niczego. Wtedy co prawda żylibyśmy jak w Bytomiu, ale byśmy nie spowodowali inflacji. Teraz jak w Gliwicach kupią autobusy elektryczne to znowu podbijemy inflację w Polsce a może i w Europie. Dodatkowo jakoś te autobusy trzeba ładować więc wiadomo… Podstawowe prawa ekonomii. Prąd w Polsce z pewnością podrożeje. Na szczęście zaraz potem potanieje olej napędowy.

Piotr
14/06/2022 15:33
W odpowiedzi na  Obserwując

Wyjaśnij również co miałeś na myśli pisząc „… Bardzo problematyczne a nawet niemożliwe”. Tego bełkotu to chyba sam nie rozumiesz. Tak i tego, że kłótnie prezydent – radni PiS to tylko po to kto komu przywali mocniej. Ot co. Kwestią samorządu, jest to żeby rządzić na tym poletku w taki sposób, żeby te problemy były najmniej dokuczliwe. Powtorze: nie mają wpływu czy dodrukują kasę czy nie. Ktokolwiek, kiedykolwiek, czy PiS, PO, PSL… Rozumiecie to czy za trudne?

witajcie w rzeczywistosci
15/06/2022 19:23
W odpowiedzi na  Piotr

milosnik glupoty
czy poplatny troll jestes

SS3
13/06/2022 12:58
W odpowiedzi na  Piotr

To ile w górę idzie ciepło z ciepłowni to chyba sprawa lokalna?

Piotr
14/06/2022 15:28
W odpowiedzi na  SS3

I tak i nie. Bo w jakiś sposób lokalni radni mają na to wpływ?

SS3
14/06/2022 18:56
W odpowiedzi na  Piotr

No w taki, że gdybyśmy mieli kogenerację to część wzrostu cen paliw kopalnych rekompensowana byłaby ceną prądu który byłby produkowany zamiast zużywany, albo trafiałby do PC gdyby wybrano taką ścieżkę modernizacji sieci. Koszty recyklingu energetycznego też aż tak nie wzrosły.

To z spraw grubych, zaś z drobnych jako czapa to tam wolontariusze nie pracują.

Konrad
20/06/2022 20:00
W odpowiedzi na  Piotr

Prezydent tematami zastępczym stara się przykryć własną nieudolność?
Jak Miasto Gliwice zadbało o połączenia komunikacyjne Trynku, realizowane do tekj pory przez Linię 677?

Wrzodzisław
13/06/2022 06:06

Inflacja dobijała do ośmiu procent jeszcze przed wojną, więc niech Chmielewski nie powtarza bzdur. I już wtedy wszyscy mówili, że trzeba podnosić stopy procentowe, zanim rozpędzi się na dobre, ale oczywiście profesor od KSIĘGOWOŚCI (bo od tego jest Glapiński) wiedział lepiej. Przy okazji zwracam uwagę, że inflacja dla każdego z nas jest inna: im ktoś mniej zarabia, tym inflacja jest dla niego wyższa, ze względu na Inną strukturę wydatków (więcej w %% na dobra, które szybciej drożeją). Po łbie inflacją dostaną więc najmniej wykształceni i najmniej zarabiający, czyli ci, którzy głosują na PiS i dalej nie rozumieją, że banda dyletantów… Czytaj więcej »

ABC
13/06/2022 10:11
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Wrzodek,
Sprawdż dane inflacji na Świecie a póżniej pindol na forum.

sceptyczny
13/06/2022 10:53
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Powiadasz pan, że szalejące na świecie ceny ropy, gazu i energii elektrycznej nie mają żadnego wpływu na inflację w Polsce? Groteskowa wymiana zdań inż. mechanika z nie wiem z kim. Dwóch mędrców próbuje rozstrzygnąć, skąd się bierze inflacja. Czekam kiedy obaj panowie przedstawią środki zaradcze na zahamowanie inflacji na świecie. Podwójny Nobel z ekonomii dla Gliwic!

Urko
13/06/2022 11:29
W odpowiedzi na  sceptyczny

@sceptyczny . Ależ oczywiście, że mają . Jakiś tam. Na szczęście ludek pisowski nic z tego nie kuma i nic go to nie obchodzi. On wie jedno ,że kiedyś tam to on za „pińcet plusa” mógł 2-3 tygodnie godziwie imprezować. A teraz to tylko tydzień. I PIS ma tak zrobić, żeby było dobrze . I to już teraz, „natentychmiast”. I jego nic nie obchodzą jakieś tam tłumaczenia, że jakaś tam Unia, Ameryka, wojna, i niemiecki Tusk . Dwie dychy mają starczyć na paczkę fajek i flaszkę . I już. :-)

sceptyczny
13/06/2022 15:25
W odpowiedzi na  Urko

Dlaczego tylko ludek pisowski? Większość ludków wszelakiej opcji politycznej myśli tak samo. Bez wyjątku. Biorą, narzekają i bardzo często opluwają Rząd, dzięki któremu ta kasa leci im na konto.

SS3
14/06/2022 18:31
W odpowiedzi na  sceptyczny

To rząd produkuje wartość państwa czy ci którzy na rząd i resztę budżetu pracują?

Gang PiSena
13/06/2022 11:52
W odpowiedzi na  sceptyczny

Wyjątkowe niedołęgi rządzą Gliwicami, wystarczy kupić obligacje skarbowe tak jak to zrobił pan premier Morawiecki i inflacja już nie straszna.

SS3
13/06/2022 12:47
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Ale by kupić takie obligacje, najpierw należy okazyjnie nabyć działki którymi kościół się uwłaszczył.

DD
13/06/2022 14:43
W odpowiedzi na  Gang PiSena

To nawet cwane podejście do zabezpieczenia własności prywatnej, bo stał się współwłaścicielem wszystkiego czym jeszcze dysponuje i manipuluje każdy kolejny pazerny nie rząd.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez DD
AndrzejD
13/06/2022 17:39
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

„… Po łbie inflacją dostaną więc najmniej wykształceni i najmniej zarabiający, czyli ci, którzy głosują na PiS ” – i to jest doskonała wiadomość z której się cieszę !
Oczywiście jestem absolutnie pewien, że ten elektorat nie widzi związku z wydrukowaniem przez Glapińskiego i rzuceniem na rynek 155 miliardów PLN a wywołaniem inflacji – długo przed pandemią i wojną na Ukrainie. Tutaj doskonale sprawdza się maksyma: ” Dlaczegoś biedny ? – boś głupi !”

Wujek dobra rada
14/06/2022 12:28
W odpowiedzi na  AndrzejD

A Ty jesteś biedny?, jeśli nie to ta maksyma się nie sprawdza

Zaklinacz lemingów
14/06/2022 13:59
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

W listopadzie w czasie gdy większość społeczeństwa zmagała się z covidowymi skutkami, pensja prezydenta wzrosła do ok. 20 tys. zł – zapewne w imię walki z inflacją.

Andrzej
17/06/2022 11:34
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Pajacowate tłumaczenie

Steed
13/06/2022 10:05

Dane na Maj:
USA inflacja – 8,6%, największa od 41 lat
Strefa Euro – 8.1%
Wielka Brytania – 9%
Słowacja – 11,8%
Cechy – 16%
Łotwa – 16,9%
Litwa – 18.9%
Estonia – 20%

Ten PIS to ma władzę!!!

Bajtek
13/06/2022 10:16
W odpowiedzi na  Steed

Zapomniałeś dodać, że taką inflację jak teraz w strefie euro, my mieliśmy jeszcze przed wybuchem wojny. Przede wszystkim dzięki rozdawnictwu, 500 plusom, 13, 14 emerytury, podwyższanie pensji minimalnej szybciej niż na to pozwala gospodarka, polski ład itp.

Steed
13/06/2022 10:20
W odpowiedzi na  Bajtek

Ciekawe skąd bierzesz te dane :D
Inflacja w Polsce na rok 2021 wynosiła 5.1% i to nie według TVPiS tylko sprawdż np na bankierze.
Może chodziło CI przed wybuchem II Wojny Światowej.

Bajtek
13/06/2022 11:09
W odpowiedzi na  Steed

Cytuję za (rządowym) GUS: „Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,5%”. Mniej TVP, a wrócisz do rzeczywistości. Tu masz link: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-lutym-2022-roku,2,124.html

Steed
13/06/2022 17:23
W odpowiedzi na  Bajtek

Nie oglądam TVPiS ale również nie oglądam równie innej fajnej telewizji dla ludzi którzy nie myślą TNV.
Ja CI pisałem o inflacji na Grudzie 2021 a Ty mi piszesz o Lutym.
A teraz włącz mózg i sprawdź inflację na Luty np w USA.
Hmm chyba 7.9% – najwyższa od 40 lat (tu masz link
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-USA-luty-2022-8295646.html)
A teraz sprawdź w UK. Nawet możesz sprawdzić na TVN:
https://tvn24.pl/biznes/najnowsze/wielka-brytania-najwyzsza-inflacja-od-30-lat-styczen-2022-5601278.html
Hmm dziwne najwyższa od 30 lat.
I jak otworzyło się w głowie czy nie ma już na to szans?

Steed
13/06/2022 17:28
W odpowiedzi na  Bajtek

Nie oglądam TVPiS ale również nie oglądam równie innej fajnej telewizji dla ludzi którzy nie myślą TNV.
Ja CI pisałem o inflacji na Grudzie 2021 a Ty mi piszesz o Lutym.
A teraz włącz mózg i sprawdź inflację na Luty np w USA.
Hmm chyba 7.9% – najwyższa od 40 lat (nie pozwala mi wkleić linka ale wpisz sobie bankier inflacja USA Luty 2022)
A teraz sprawdź w UK dla Lutego.
Hmm dziwne najwyższa od 30 lat.
Zamiast się pieklić i słuchać uczonych opłaconych przez polityków to czasem warto cos sprawdzić i dołożyć od siebie.

obiektywny
14/06/2022 12:30
W odpowiedzi na  Bajtek

Ogladaj TVN tam tylko prawdę mówią:)))

Gang PiSena
13/06/2022 11:03
W odpowiedzi na  Steed

Inflacja to żaden problem, przecież PiSiaki oświadczyli że dodrukują banknotów na tarczę inflacyjną.

Gang PiSena
13/06/2022 11:15
W odpowiedzi na  Steed

W Polsce dla elektoratu PiSowskiego węgiel podrożał o 360 % bo PIS wyszedł przed szereg wprowadził w Polsce embargo na węgiel znacznie wcześniej niż UE, są bardziej unijni od samej unii a ponoć wstali z kolan.

SS3
13/06/2022 13:01
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Tylko czemu rzekomo rynkowa opozycja nie protestuje, że ceny powinny zgodnie z prawami rynku podnieść kopalnie wreszcie stając się rentowne?
Zamiast tego mamy rozkułacznie pośredników.

Gang PiSena
13/06/2022 13:25
W odpowiedzi na  SS3

No właśnie wójt Orlenu podniósł marże o kilkaset procent a również państwowe kopalnie nie mogą ? Coś zgrzyta w precyzyjnie działającym PiSowskim mechanizmie, pewnie w jego tryby dostała się gałązka chrustu i zablokowała cały ten doskonały układ z zapasem węgla w złożach na 200 lat.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez Gang PiSena
DD
13/06/2022 20:49
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Za tę manipulację węglem czyli własnością narodową ktoś powinien dyndać.

SS3
13/06/2022 12:56
W odpowiedzi na  Steed

Czemu zapomniałeś o Turcji?
Peszek, że niektórzy pamiętają, iż PiSdy stawiały ją za wzór?

Gang PiSena
13/06/2022 15:26
W odpowiedzi na  SS3

Co tam Turcja, kiedy Jarek był w Sosnowcu to chwalił Gierka.

Steed
13/06/2022 09:50

Haha sami specjaliści na forum i w radzie miasta!!!
Czyli rozumiem że to że jest największa inflacja od dziesiątek lat w USA czy Anglii to wina PIS’u :D:D:D
Nikt nie wpadł na to że wina jest po dwóch stronach, przy czym większy wpływ ma To co się dzieje na Świecie. Gratulacje ekonomiści z radu miasta i forumowicze!!!

SS3
13/06/2022 13:05
W odpowiedzi na  Steed

Oczywiście wina Tuska, że to co się dzieje wali w nas dwa razy bardziej niż w zachód.
Turkom też wytłumacz, że to nie ich PiS i Recep Turcję zbaw odpowiada za inflację 10 razy wyższą niż w Europie xD

Gliwiczanin
13/06/2022 08:34

Zawsze wszyscy i wszystko inne jest winne, tylko nie PiS. Przykre, że ciemny lud kupuje to bezmyślnie od lat.

ABC
13/06/2022 09:56
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

A ciemny Gliwiczanin który siedzi w Gliwicach i ogląda tylko TVN nie wie że na całym Świecie jest największa inflacja od wielu wielu lat!!! Może zainteresuj się co się dzieje na Świcie a nie tylko w Gliwicach!

Obserwując
13/06/2022 12:44
W odpowiedzi na  ABC

Tyle,że w innych krajach jest niższa inflacja.

Gustaff
13/06/2022 19:23
W odpowiedzi na  ABC

Za dużo oglądasz TVPis

SS3
13/06/2022 12:53
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Nie to co jasny lud kupujący identycznie bzdurne tłumaczenia PO.

Gliwiczanin
13/06/2022 13:09
W odpowiedzi na  SS3

ciemny lud zawsze słyszy to samo tłumaczenie w wykonaniu brylantów z PiS czy mentalnych sicarios TVP – wina Tuska, Putina a wcześniej pandemii COVID-19

Gang PiSena
13/06/2022 13:36
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

No to jak to ? PiSowskie geniusze od ekonomii nie potrafili zawczasu przewidzieć wszystkich zagrożeń i podjąć skuteczne przeciwdziałania nadchodzącej inflacji aby ją zminimalizować ? Czy może sami się zwyczajnie orżnęli jak babcia na wnuczka ?

obiektywny
14/06/2022 12:33
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Czytając te komentarze, jest wręcz przeciwnie, właśnie wszystkiemu winny jest PIS, jakie to proste, nieprawdaż?., za rok pewnie będzie rządziła inna partia i problemy znikną, także cierpliwości…
Wszystko wróci do normy, nawet inflacja!

Jaśko
13/06/2022 08:47

Ktoś kto się w Gliwickiej samochodówce nie chciał uczył to jak mu ma inaczej ekonomia wychodzić? Wiadomo, że To wina Rosji, COVID i Tuska, haha :D ehm….

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez Jaśko
Benek
13/06/2022 11:34

Cóż przeszkadza założyć, że wszystkie te czynniki przyczyniły się do napędzenia inflacji? Zacytuję klasyka „Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!”

Piotr
13/06/2022 07:21

Radny, żyje w jakimś wyimaginowanym świecie, gdzie ekonomia działa na innych zasadach…

AndrzejD
13/06/2022 08:35
W odpowiedzi na  Piotr

Pisowski radny żyje w świecie wykreowanym przez TVP INFO. Stąd te brednie które wygaduje.

out
13/06/2022 09:37
W odpowiedzi na  AndrzejD

Włada PiS sięga daleko poza granice naszego kraju, toteż wszędzie inflacja jest najwyższa od dziesięcioleci. Sprytny ten Jarosław

Gang PiSena
13/06/2022 11:05
W odpowiedzi na  out

Bardzo sprytny, Polska ma najbardziej skomplikowany system podatkowy na świecie a sława tego sięga daleko poza granice naszego kraju.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez Gang PiSena
AndrzejD
13/06/2022 17:42
W odpowiedzi na  out

@out
…nie sprytny Jarosław tylko niepełnosprytny Glapa który nadrukował 155 miliardów PLN, które później Moradziecki rozdał gawiedzi za darmo, wywołując inflacje zanim zaczął się Covid i wojna na Ukrainie.

SS3
14/06/2022 19:02
W odpowiedzi na  AndrzejD

Najwięcej wcale nie dostała gawiedź (bo jej wręcz więcej zabrano niż dano) tylko ci co mieli dostać.

Hiacynta
13/06/2022 11:03

Widzę , że nie tylko w Pacanowie na poczcie kozy kują :)

SS3
13/06/2022 13:06
W odpowiedzi na  Hiacynta

Kozy i owce to bardzo niebezpieczny temat w tym miejscu.
Moderator jest chyba kryptozoofilem skoro taki przewrażliwiony ;-]

Urko
13/06/2022 05:48

Well…. Radny Chmielewski Łukasz od dawna znany jest w moim otoczeniu pod nickiem „Mózg” . Zasługuje. Bez dwóch zdań zasługuje.

!?
13/06/2022 18:33
W odpowiedzi na  Urko

A co to znaczy, bo rudno się domyślić?

!?
13/06/2022 18:33
W odpowiedzi na  !?

przepraszam – TRUDNO

Dragon Force
13/06/2022 13:19

500 plus, 13 i 14 emerytura, bony turystyczne, Nowe Polskie Wały i inne programy budowy realnego socjalizmu na terenach IV RP, a potem płacz, że inflacja galopuje. Najlepiej zwalić winę na Tuska, Putina, COVID-19 albo mydlić oczy, że przecież wszyscy i to na całym świecie tak mają. Ciemny lud to kupi, co widać po wpisach bezmyślnych obrońców jedynie słusznej partii.

Ale o co chodzi?
13/06/2022 07:07

To był artykuł o?

SS3
13/06/2022 13:09
W odpowiedzi na  Ale o co chodzi?

O tym, ze tym razem kawa dla dziennikarzy była jakaś niesmaczna a ciasteczka za mało słodkie.
Wolisz Hej czy Republikę?

Oj !
13/06/2022 13:30
W odpowiedzi na  SS3

Tylko Śmierć Kliniczna z Gliwic.

Urko
13/06/2022 20:14
W odpowiedzi na  Oj !

Nieprawda . Jeszcze Brzytwa Ojca, Absurd, RAP, Process , Atak a nawet Severe

SS3
14/06/2022 19:04
W odpowiedzi na  Urko

No i nie zapominajmy o drugiej stronie barykady ;>

świerk
14/06/2022 21:18
W odpowiedzi na  Urko

Dlaczego Street nie wymieniłeś ?

Obserwując
13/06/2022 12:43

Inflacja to zbyt duża ilość pieniądza w obiegu.Ale również wojna w ukrainie.Braki ropy,węgla,gazu podnoszą ceny wszystkiego (embargo).Pisiory dosypują kasy do obiegu rożnymi socjalami dla suwerena.
I dlatego, w dużym uproszczeniu, rosną ceny paliwa,jedzonka,chlebka,gazu,węgla.No i jeszcze spirala płacowa się do tego dokłada.A wszystko dlatego,żę glapiński ciamkał,że inflacji nie ma blebleble…a jak się pisiory skapnęly,że ich elektorat obrywa najmocniej szybko zadziałali, ale za późno.

Piotr
13/06/2022 15:01

Niestety Prawo i Sprawiedliwość swoją narrację kieruje chyba do najciemniejszej części swojego elektoratu, która wierzy w to co oni mówią. Wiem że ludzie na nich głosują z różnych powodów. Np nienawidzą PO itp ale ta część chyba jest największa skoro idzie taka prymitywna propaganda. Toż inflacja w Polsce jest największa w UE od wielu miesięcy a nawet kilku lat. Główna przyczyną jest dodruk pustego pieniądza w ogromnej ilości czyli zwykłe okradanie obywateli. Pamiętajmy że inflacja to rodzaj podatku. Poza tym brnięcie w patologiczne programy socjalne. Prezydent Gliwic ma 100% racji w tym przypadku.

ABC
13/06/2022 17:15
W odpowiedzi na  Piotr

Euro ,Dolary i Funty też Pis dodrukował w Uni, USA i UK???? Oczywiście że po części masz racje ale tylko po części

Sasiad
13/06/2022 19:50

Pana Chmielewskiego nie obchodza przyczyny inflacji, bo jakie by nie byly, to on juz dorobil sie cieplutkiej posadki w swoim pisowskim swiecie. Rzeczywiscie – reszta z nas zyje w innych realiach…

Janek
13/06/2022 21:36

Neumann ma rację. Inflacja oznacza, że na rynku jest więcej pieniędzy, niż towarów, co powoduje wzrost ich cen. Ci, którzy żyli w PRL pamiętają puste półki w sklepach. PRL utrzymywała stałe ceny, ale drukowała więcej pieniędzy, co spowodowało opróżnienie sklepów z towarów i potrzebę reglamentacji, czyli kartki.

ciekawy
13/06/2022 14:26

Może redakcjo napisali byście coś o szykowanej Deklaracji Katowickiej z okazji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.Można zapytać mieszkańców miast czy zgadzają się na projekt połączenia dotychczasowych miast w jedno -pod nazwą metropolia Katowice.Dotychczasowe odrębne miasta np:Bytom,Sosnowiec,Gliwice itd. były by tylko dzielnicami Katowic tracąc samodzielność finansową,edukacyjną,sportową,służba zdrowia itd.Jest to bardzo ciekawy temat – rezygnacja z własnej toższamości na rzecz Katowic.

euroentuzjasta
13/06/2022 14:34
W odpowiedzi na  ciekawy

I czego bulgotasz, skoro Polska zrezygnowała z własnej tożsamości na rzecz eurokołchozu to rezygnacja Gliwic na rzecz Katowic to tylko naturalna konsekwencja dziejów i nie ma nad czym deliberować i tylko trzeba cierpliwie z nadzieją i radością czekać kiedy Katowice założą Gliwicom 200 kamieni milowych na szyję, które to kamienie są odtrąbione jako wielki sukces PiSu i same przez PiS zaproponowane eurokołchozowi.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez euroentuzjasta
Gang PiSena
13/06/2022 16:40
W odpowiedzi na  ciekawy

Nie odpowiada ci socjalistyczna PiSowska centralizacja ?

euroentuzjasta
13/06/2022 17:59
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Mi odpowiada soscjalistyczna PiSowsko-eurokołchozowa centralizacja-federalizacja eurokołchozu.

SS3
14/06/2022 19:12
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Jaka była centralizacja uprawiana przez PO?

Gang PiSena
16/06/2022 11:32
W odpowiedzi na  SS3

Tak samo do chrzanu i dlatego piS bierze przykład.

DD
13/06/2022 20:55
W odpowiedzi na  ciekawy

Im większa populacja do reprezentowania jej potrzeb tym większe przekręty i znowu bogaci bogatsi. Czujesz co nam szykują?

PAWEŁ
13/06/2022 17:01

Tylko czemu w Polsce inflacja jest niemal dwukrotnie większa niż w strefie euro? I to znacznie przed wojną. A średnia strefy euro jest zawyżona przez małe kraje uzależnione od Rosji takie jak Łotwa. Czyli w normalnych krajach strefy euro jest około 5%. I to mimo faktu że EBC też drukuje euro na potęgę żeby wykupić obligacje Włoch i Hiszpanii. Mimo to w naszym biednym kraju jest prawie 3 razy większa inflacja. To świadczy o tym kto nami rządzi. To nawet nie są amatorzy. To nieuki. Podobnie jak ich elektorat w większości.

ABC
13/06/2022 17:18
W odpowiedzi na  PAWEŁ

Może dlatego że PiS się do tego przyłożyła ale też dlatego że są spekulanci, COVID, wojna, i globalna inflacja. Co do strefy euro to np Łotwa – 16,9%, Estonia – 20%

makak
17/06/2022 09:04
W odpowiedzi na  PAWEŁ

Powiadasz zatem, że Polska to wielki kraj z wielką niezależną od Rosji gospodarką?

Ampuła
13/06/2022 18:00

PiSocjalizm.
Rozdawnictwo pieniądza drukowanego. Drożyzna napędzana inflacją. Pauperyzacja nauczycieli i fortuny partyjnie awansowanych sołtysów. Utrzymywanie milionów nachodźców . Miliardy topione w błocie Wielkich Budów. Prymitywna gospodarka oparta na eksporcie surowego drewna i obcych montowniach. Gaz kupowany za oceanem. Ropa kupowana od pośredników. Węgiel przepłacany w ratunkowych transakcjach spot. Zapaści całych branż. Postępujący rynek niedoboru, braku i deficytu. Urzędnicza regulacja cen. Bony, kartki, deputaty, asygnaty. Władza nieudaczników, głupców i oszustów.

DD
13/06/2022 21:08
W odpowiedzi na  Ampuła

Za to uśmiechnięci od ucha do ucha globaliści zacierają ręce, że ich doskonale przygotowany plan przynosi oczekiwane efekty. Było nam to obiecane ale nie reagowaliśmy, że będziemy niszczeni pod każdym względem w każdy możliwy sposób.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez DD
kitz
14/06/2022 14:39

prezydent miasta który nie czuje ekonomii to tragedia dla miasta

makak
17/06/2022 08:41

Chcą być wielkimi politykami, ale są w d**** i taki to efekt. To jest mniej więcej tak, jakby przedszkolaki z grupy biedronek dyskutowały o zasadności zakupów bojowych helikopterów dla wojska. Niby mogą, tylko po co. Niech się lepiej w tym czasie zajmą tym czym powinny czyli np zabawą na placu zabaw albo rysowaniem. Opowiadanie o zjawisku inflacji na Sesji Rady Miasta to nic innego jak marnotrawienie naszych pieniędzy. Podejrzewam, że pan Prezydent nie jest specjalnie zachwycony gdy np widzi pracownika UM zamiast za biurkiem to ciągle na papierosku. No to tutaj mamy dokładnie to samo. Oni biorą pieniądze za te… Czytaj więcej »

Piotr
13/06/2022 09:04

Miasto powinno płacić odszkodowania mieszkańcom za hałas powstały z winy samorządu. Skoro wiadomo, że owca po cichu kosi trawnik, miasto nie ma wymówek, jeśli nie chce wymieniać środków i metod. Od tysięcy lat znano te sprawy, które teraz miasto „odkrywa”. Nie ma zgody na jakiekolwiek dziadostwo w Gliwicach. O należnościach porozmawiamy potem.

Eurowieśniak
13/06/2022 13:32

POwcy to tylko potrafią sprzedawać polskie firmy za 1 zł i podwyższać wiek emerytalny do 67 lat !!!
Zapomniałem ixh uciekinier do Brukseli ukradł Polakom pieniądze z OFE !

Gang PiSena
13/06/2022 14:24
W odpowiedzi na  Eurowieśniak

Przy obecnej zapaści demograficznej i tak będziesz zaiwaniał do 76 lat bo żaden młody nie będzie chciał pracować w ZUSowskiej piramidzie finansowej na czterech dziadków, wyjadą stąd albo będą żyli z dziadkowej emerytury a wtedy cały ta PiSowsko-komunistyczny system się zawali i dlaczego trzeba ci to tłumaczyć jak dziecku ?

Greta
13/06/2022 14:41
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Jacy młodzi będą pracowali na dziadków ? Młodych nie będzie bo nie urodzę dziecka i uratuję planetę.

Gang PiSena
13/06/2022 15:34
W odpowiedzi na  Greta

Racja za PiSu nastąpił gwałtowny spadek urodzin dzieci w Polsce a wszystko to dzięki 500+.

Jan
13/06/2022 07:59

Ha ha ha Neumann ekonomista- specjalista

Adam
13/06/2022 08:12
W odpowiedzi na  Jan

Akurat tutaj dobrze mówi i ma 100% racji…

Jack
13/06/2022 08:57
W odpowiedzi na  Adam

Taaa, na pewno

Dociekliwy
13/06/2022 09:39
W odpowiedzi na  Adam

No i oczywiście np. ceny paliw nie mają żadnego wpływu na inflację, bo pan Prezydent stwierdził, że wszystkiemu jest winny PiS!
W Gliwicach wygląda to tak, że jak człowiek zostaje prezydentem, to zaraz staje się nieomylny!

DD
13/06/2022 10:39
W odpowiedzi na  Dociekliwy

Ha, żeby tylko prezydentem, przecież im wszystkim po studiach inżynierskich i innych dalej powierzchnia śmieci i ciągle nie wiedzą jak ugryźć naliczanie opłat od osoby aby podział nie był dyskryminujący w ich ukochanej demokracji. Nawet się nie domyślają, że zostali pod względem etycznym przetestowani przez złodziei śmieciowych jako potencjalne narzędzie do pauperyzacji dużej części mieszkańców gminy.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez DD
SS3
13/06/2022 13:16
W odpowiedzi na  Dociekliwy

No to mam dociekliwe pytanie, czy:
a) mamy rekordowe ceny baryłki ropy
b) mamy rekordowe marże Orlenu, a cena nie spada nawet przy spadku cen ropy
c) mamy rekordowe marże Orlenu a rząd czyni go monopolem dając mu na pożarcie konkurencyjny Lotos i nic nie robi w kwestii zrównoważenia transportu?

Gang PiSena
13/06/2022 15:43
W odpowiedzi na  SS3

Jak to nic nie robi ? Będą remontowane parowozy i opalane chrustem+, cofniemy się do epoki Gierka, którego tak Jarek chwalił, zburzona elektrownia w Ostrołęce zostanie odbudowana i również tam ciśnienie pary zostanie wyciśnięte z ekologicznych patyków.

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez Gang PiSena
SS3
14/06/2022 19:26
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Uff jak dobrze, że tyle prądu płynie z atomowych elektrowni postawionych przez PO (która to z właściwą sobie wdzięcznością ostrołękę rozgrzebała jako pierwsza), a SLD uchroniło nas przed nadmiarem gazu, który mógłby być użyty w niecnych celach.

PS: przynajmniej te parowozy miałby po czym jeździć, gdyby POrządziła dłużej poprzednia ekipa to stan kolei w Polsce przypominałby tramwaj w Gliwicach.