Skwer nad średnicówką jest prawie gotowy. Pojawiły się drzewa i meble miejskie, można już korzystać

Skwer nad DTŚ w nowej odsłonie został w piątek udostępniony mieszkańcom. Zagospodarowywanie tego miejsca, które nakładem blisko 4 mln zł realizuje gliwicki PRUiM, jest na ukończeniu.

 
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, skwer pomieścił ponad 60 tys. nowych roślin. Wśród nich 127 drzew, 2377 krzewów, prawie 26 tys. bylin i blisko 32 tys. roślin cebulowych. Oczywiście to młode sadzonki, które nie zdążyły pokazać się z tej najpiękniejszej strony, ale – jak zapewnia ZDM – wiosną zaskoczą niejednego spacerowicza.

Podczas rozpoczętych w czerwcu br. prac, usunięto trawniki, które zastąpiono substratem używanym przy zakładaniu zielonych dachów, czyli specjalną mieszanką różnych podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin. Zainstalowano specjalny system nawadniający. Linie kroplujące pojawiły się we wszystkich rabatach i trawnikach.


System posiada czujnik deszczu i wilgotności. Można nim sterować zdalnie. Przed zimą system będzie zabezpieczany i wyłączany.

Tam gdzie nasadzone zostały rośliny, ułożono maty antykorzenne, które będą zapobiegać uszkodzeniu drenażu nad tunelem DTŚ. Na skwerze zamontowano stoły, ławy piknikowe, ławki, kosze i stojaki na rowery.

Lada chwila, w kilku lokalizacjach pojawią się pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu – zapowiada rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich, Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Dobiegają także końca prace przy przygotowywaniu miejsca pod świąteczną choinkę, która co roku zdobi skwer nad DTŚ. Latem jej miejsce zajmować będą palmy – daktylowce kanaryjskie. Symbolicznie zaznaczono także historyczny walor tego miejsca: dawny Kanał Kłodnicki.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. 24gliwice.pl

48 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
22/10/2021 12:34

Na zdjęciach nie wyglada źle…:-)

Marcus
22/10/2021 13:22
Reply to  Anna

Tylko te ,, ławy piknikowe” już widzę te grile, smrodek kiełbaski, walające się puste flaszki i rozbawiony lokalny establishment… Nie żebym się czepiał ale…

Po bandzie
22/10/2021 14:34
Reply to  Marcus

Nawet gliwickie lasy nie za bardzo przyciągają amatorów pikników a co dopiero okolice pl. Piastów, dworca i dtś. Ktoś pojechał po bandzie. No chyba, że jest to ukłon w stronę biesiadników – zwolenników win z datą jutrzejszą i wysokoprocentowych “smakowych” małolitrażówek.

Marcus
23/10/2021 20:05
Reply to  Marcus

Jakiś monitoring jest przewidziany?

Piotr
25/10/2021 20:49
Reply to  Marcus

Czyli trzeba było zostawić betonowy plac?

Marcus
26/10/2021 08:41
Reply to  Piotr

Oczywiście, że nie! Idea jest słuszna ! Czepiam się szczegółów, Trzeba o to miejsce dbać a to różnie w Gliwicach bywa…
Ma to być miejsce dla wszystkich, bezpieczne i ładne stąd te obawy

Pytanie
22/10/2021 15:38
Reply to  Anna

Jak długo te drzewka wytrzymają w tym płytkim gruncie? No cóż, za nie za długi czas zaczną się nowe nasadzenia.

rex
26/10/2021 11:47
Reply to  Pytanie

Chodzi o to żeby za chwilę je wymienić, posadzić nowe i tak w koło. Kasa, musi lać się strumieniem!

Jadwiga
22/10/2021 12:43

Nie wygląda źle

prawda
22/10/2021 13:02

Jeszcze za duzo betonu.Ludziska ktorzy projektuja -opamietajcie sie.

Gliwiczanin
22/10/2021 13:24
Reply to  prawda

Układ alejek nie ulegl zmianie.

KT
22/10/2021 14:41

Klimatycznie byłoby, gdyby nadal płynął tam Kanał Kłodnicki a na nabrzeżu powstałyby ogródki gastronomiczne – zadbana woda dodaje miastu uroku. Teraz jest zwyczajnie poprawnie, co na polskie warunki i tak nie oznacza źle.

Fiku Miku
22/10/2021 16:28
Reply to  KT

@KT. “Miszczu” w kanale woda nie płynie tylko stoi. Siedlisko szczurów i komarów.

KT
22/10/2021 17:11
Reply to  Fiku Miku

Tak tak, woda siedliskiem szczurów i komarów, drzewa zrzucają liście i brudzą samochody, łąki kwietne to przerażające pszczoły a skwery niepotrzebne bo libacje. Polskie miasta wyglądałyby piękniej bez tych dziwactw.

Piotr
25/10/2021 20:56
Reply to  KT

Przecież masz Kłodnicę! Idź kup lokal postaw ogródek, działaj! Ale nie ty wolisz w internecie nędzne komentarze pisać. Oczekiwać od innych,

Ale kanał
23/10/2021 18:00
Reply to  Fiku Miku

Biedni ci Holendrzy

SS3
26/10/2021 00:14
Reply to  Fiku Miku

To ciekawe po co śluzy? Na ozdobę?

Piotr
25/10/2021 20:54
Reply to  KT

Masz Kłodnicę. Masz tam jakieś ogródki gastronomiczne?? Kanału nie było tam od stu lat, bo przestał być potrzebny, w zamian za to był dziki kawałek czegoś. Ahh pamiętam koło okrąglaków na Zwycięstwa przy wylocie rury kłębiły się szczury i pachniało charakterystycznie.
W późniejszych czasach było ciekawiej, plac handlowych, ze zbieraniną wszystkiego, można było tanio kupić i zostać okradzionym.

SS3
26/10/2021 00:12
Reply to  Piotr

****
Kanał nie przestał być potrzebny tylko stał się za wąski dla nowych barek.
Nie wiem co to za urojenie “dziki kawałek czegoś” bo kanał został zastąpiony torami GKW.
W domach ludzi też okradają, znaczy się zlikwidować domy?

gliwicjus
22/10/2021 22:37

OK, to tę łatwiejszą część mamy za sobą, teraz pora na etap niewykonalny, czyli systematyczne dbanie o posadzone rośliny – podlewanie, dosadzanie, usuwanie chwastów itd.

Piotr
25/10/2021 21:01
Reply to  gliwicjus

Rozumiem że mieszkańcy również zadbają i nie będą niszczyć, wyrzucać śmieci jak popadnie, jak zobaczą wandali to zwrócą uwagę i powstrzymają wandali?

gliwicjus
27/10/2021 09:21
Reply to  Piotr

Nic nie rozumiesz.

rovit
23/10/2021 09:55

cyt “pojawią się pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu” – obok ponadwymiarowych betonowych alejek, które nasłonecznione będą oddawać ciepło. No, ale kto urzędasów zrozumie?

SS3
26/10/2021 00:28

Jak zmienić wszystko tak by nic nie zmienić.
Lepiej to tam by ulokowali ten wodny plac zabaw, a park zostawić jako miejsce możliwie ciche i spokojne.

kapiszon
22/10/2021 15:25

To co, za 2 lata znowu przemeblowanie? Przecież urzędasy muszą sobie dorobić

Obserwując
25/10/2021 13:15
Reply to  kapiszon

Za dwa lata postawią klocki mieszkalne,urzędasy z niecierpliwością przebierają nogami.

Piotr
25/10/2021 21:00
Reply to  Obserwując

Patrząc na te komentarze i wcześniejsze, uważam że od początku powinien tam być garaż wielopoziomiwy, i przestrzeń biurowo handlowa, kolejna galeria i wszyscy byliby zadowoleni: bo przecież zwolennicy drzew nie musieliby drżeć o korzenie drzew.

terinio
22/10/2021 19:19

Zapraszamy artystów z Zabrza i Pyskowic

mieszkaniec Środmieścia
25/10/2021 15:31

Zdecydowanie lepsze od palet budowlanych Trzaskowskiego lecz dalekie od wzorca, którym można by się pochwalić i zachwycić jednym słowem przepaść w kontekście idei tunelu DTŚ

Wojtek
25/10/2021 19:16

Więcej betonu i bruku

Oburzony
25/10/2021 08:29

To jest nadal betonowa pustynia.To miejsce kiedyś było oazą zieleni ze 100-letnimi drzewami.Nasadzili patyków i to mają być drzewa?Nawet wzdłuż ul.Fredry nie posadzili choćby jednego normalnego drzewa!!Gospodarzu zastanów się nad sobą!

Piotr
25/10/2021 21:06
Reply to  Oburzony

Oaza zieleni rodem ze slamsów Bangladeszu. Dosłownie patrząc na “Balcerek” tak to wyglądało. Dziki handel, okradanie, gra w trzy kubki, nielegalne towary, ponoć nawet karabin szło kupić, a jak kogoś przypililo to szedł do tej części bardziej zalesionej i nawet dwójeczke stawiał. Pięknie zielono było.

Maja
26/10/2021 07:07

kamery muszą być zainstalowane- to na tych wandali.

T1000
26/10/2021 11:46

Czekam na wgląd do rachunku za obsługę otwartego placu. Bo ciekawi mnie ile to będzie kosztować mieszkańca Gliwic.
Miały być wiaty chroniące przed słońcem, mam nadzieję że się pojawią, teren miał być zacieniony.

Ewelina
31/10/2021 09:11

jak dla mnie to nie ma efektu WOW, podzielam głosy, że nadal jest pustynia. Może za kilka lat będzie jakiś efekt i tego nam wszystkim życzę!!

Harnaś
23/10/2021 08:39

Mam marzenie napić się tam piwka

Kibic Piasta
25/10/2021 09:57

Oddajcie ‘Balcerka” !

Tobiasz
22/10/2021 14:48

Czym różni się ten skwer od tego, który do nie dawna miał miejsce? Tyle pieniędzy na to poszło, a nie widać różnicy.

Hedwig
22/10/2021 14:58
Reply to  Tobiasz

Ty też jesteś czy nie jesteś, to nie ma różnicy…

Midasz
22/10/2021 15:59
Reply to  Tobiasz

Tym, że ten ma 60 tys. nowych roślin za 4 mln. To nic, że po pierwszym sezonie zostanie ich 1 tys, głównie gatunków traw, ale wtedy nazwie się to “miejską łąką – ulubionym miejscem spotkań gliwiczan” i będzie dobrze.

gmG
24/10/2021 09:31
Reply to  Tobiasz

Różni się, można wyłączyć sterowanie jak w fontannie na placu Piłsudskiego.

Obserwując
25/10/2021 13:14

A za jakiś czas postawią klocki mieszkalne w “ekskluzywnej lokalizacji” czyli na obecnym skwerze…roślinki wyrzucą…kasa wywalona i tyle.

Piotr
25/10/2021 21:22

Szczerze? Jako były mieszkaniec Gliwic, nie wiem o co tyle szumu. Przyjeżdżam do miasta załatwić sprawy i liczy się, że wjadę szybko i sprawnie, cieszy fakt że dzięki DTŚ ruch na innych ulicach zmalał (jeszcze jedną taką drogę na kierunku Pn-Pd). Im szybciej przejadę bez stania w korkach tym mniej zatruje powietrze mieszkańcom. Co do tego skweru, lepiej byłoby postawić tam garaż wielopoziomy, zamknąć Zwycięstwa, środkiem tylko A4 puścić i stałych mieszkańców i dostawców. A mieszkańcy mają tuż obok spory park, Palmiarnię i całkiem spokojny zaułek willowy przy Sienkiewicza. Jeśli chodzi o zieleń. Kawałek dalej są ogródki działkowe, z tego… Czytaj więcej »

Jan
27/10/2021 09:09
Reply to  Piotr

Ale jak to dobrze ze sie wyprowadziles

Fiku Miku
22/10/2021 12:57

O ja Cię pergolę! Jak była betonowa pustynia – tak będzie, jak córka Pana Kupagi.

DD
22/10/2021 17:20

Widzę na tych zdjęciach kompletny brak kreatywności i wyobraźni projektanta/tów. Od dawna twierdzę, że studia powinny być płatne. Nawet dzieciaki z podstawówki czy szkół średnich miałyby więcej wyobraźni. Aż żal tego miejsca i tyle kasy wyrzuconej na te drzewka, krzaczki i ławki rzędem stojące.

Ad
22/10/2021 20:02

“Jak długo te drzewka wytrzymają w tym płytkim gruncie?”
“Jeszcze za duzo betonu.Ludziska ktorzy projektuja -opamietajcie sie”
“To co, za 2 lata znowu przemeblowanie? Przecież urzędasy muszą sobie dorobić”
“Tyle pieniędzy na to poszło, a nie widać różnicy”
“To nic, że po pierwszym sezonie zostanie ich 1 tys, głównie gatunków traw”
“O ja Cię pergolę! Jak była betonowa pustynia – tak będzie”
“Widzę na tych zdjęciach kompletny brak kreatywności i wyobraźni projektanta/tów”

Odezwała się banda gliwickich wiecznie niezadowolonych “znafcóff” i trolli…

Archimedes
23/10/2021 12:36
Reply to  Ad

I tak długi zwlekali….z kanapy