Skwer z kawiarenkami, a może „nowy Rynek”? Jaki pomysł na plac Krakowski mają kandydaci na prezydenta?

Jaką funkcję powinien pełnić w przyszłości plac Krakowski? To jedno z pytań, jakie zadaliśmy wszystkim kandydatom na prezydenta Gliwic.

 
W ramach cyklu „wyborczy konkret” prezentujemy krótkie odpowiedzi 5 kandydatów na prezydenta Gliwic na 5 pytań dotyczących naszego miasta. Dziś poznamy pomysły na plac Krakowski.

To miejsce wokół, którego w ostatniej kadencji narosło sporo kontrowersji. Głównie za sprawą budowy Pomnika Powstań Polskich. Inicjatywa była społeczna, ale zyskała aprobatę Rady Miasta. Przeciwko budowie protestowali architekci i urbaniści.


W ostatnich latach narzekano także na brak sensownego zagospodarowania placu, który przez długie okresy w roku jest kompletnie niewykorzystywany. Z drugiej strony, z inicjatywy Rady Dzielnicy Śródmieście na plac zawitał cykliczny pchli targ, który cieszy się zainteresowaniem mieszkańców.

Jaka powinna być jednak docelowa funkcja „Krakowskiego”? Oto odpowiedzi kandydatów:

KAJETAN GORNIG (NOWY RATUSZ)

Chciałbym aby plac Krakowski stał się tętniącym życiem zielonym skwerem z drzewami i kawiarenkami – mówię o tym od 2019 roku i może wreszcie uda się to zrealizować. Jest to oczywiście bardziej kwestia świeżej wizji i roli Miasta niż pieniędzy.

KATARZYNA KUCZYŃSKA-BUDKA (KO)

Plac Krakowski to dla mnie miejsce z olbrzymim, wykorzystywanym jedynie okazjonalnie potencjałem. Mógłby stać się alternatywą dla naszego rynku i starówki i nieco odciążyć tę część miasta. Przeprowadzimy konsultacje w sprawie zagospodarowania tego miejsca, a następnie rozpiszemy konkurs na zagospodarowanie tego miejsca.

MARCIN GLOWIENKA (Konfederacja)

Plac wymaga remontu. Jeszcze jakiś czas temu był miejscem wydarzeń muzycznych w naszym mieście, jednak obecnie tę rolę przejął plac przed halą Arena Gliwice, oraz błonie lotniska, jeżeli chodzi o IGRY. Przez lata służył też jako teren dla organizacji przysiąg wojskowych i plenerowych Mszy Świętych. Na ukończeniu jest pomnik powstań polskich, więc przeznaczenie tego miejsca na wydarzenia wojskowe jak w przeszłości przysięgi i pokazy wojskowe jest właściwe.

ŁUKASZ CHMIELEWSKI (PiS)

Pomysł na zagospodarowanie Placu Krakowskiego powinien zostać wypracowany na drodze szerokich konsultacji z mieszkańcami.

MARIUSZ ŚPIEWOK (KdGZF)

Plac Krakowski jest jednym z tradycyjnych miejsc organizacji różnego rodzaju uroczystości zarówno przez samorząd, jak i przez inne instytucje np. wojsko czy pozostałe służby mundurowe. W tym miejscu odbywają się również lubiane przez mieszkańców wyprzedaże garażowe organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście oraz wydarzenia komercyjne takie jak „Szama na Placu”. Uważam więc, że przestrzeń ta powinna zachować charakter placu, który umożliwi kontynuację podobnych działań. Bez wątpienia w perspektywie następnych lat Plac Krakowski powinien przejść modernizację, w efekcie której w tym miejscu pojawiłoby się więcej zieleni oraz mała architektura. Wszystko to jednak z zachowaniem funkcji placu. Nie zamierzam ukrywać, że jeśli chodzi o centrum miasta, to w najbliższym czasie priorytetem będzie dla mnie z pewnością przebudowa ul. Zwycięstwa. W ostatnich latach ścisłe centrum Gliwic było miejscem wielu inwestycji (nowa zieleń na Rynku, Skwer Europejski, Plac Piastów i Plac przed Dworcem), a odpowiadając za miejskie inwestycje należy prowadzić je w sposób wyważony, także pod względem potrzeb wszystkich dzielnic miasta.

oprac. Michał Szewczyk

Zobacz też pozostałe pytania:

Od metra, od głowy czy od zużycia wody? Który system naliczania opłat za śmieci wybierają kandydaci?

Czy Piast Gliwice powinien mieć dofinansowanie miasta? Pytamy kandydatów, oto odpowiedzi

Czas na ograniczenie reklam wielkoformatowych w Gliwicach? Większość kandydatów jest na „tak”

Starówka bez samochodów już w następnej kadencji? Pytamy kandydatów na prezydenta

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
41 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze