Soczewki jednorazowe, miesięczne, czy na cały rok? Jak dobrać soczewki do swojej wady?

Soczewki kontaktowe od dawna są popularnym sposobem korekcji wad wzroku. Dzięki nim nie tylko możemy cieszyć się wyraźnym widzeniem, ale także zyskujemy swobodę i wygodę podczas codziennych aktywności. Wybór soczewek nie jest jednak łatwym zadaniem.

 

Jakie są zalety soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe oferują wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych okularów. Po pierwsze, zapewniają szerokie pole widzenia, co oznacza, że nie będziemy mieli ograniczeń wynikających z oprawek okularowych. To szczególnie ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sporty czy pracujących w miejscach wymagających pełnej swobody ruchu.

Kolejną zaletą soczewek jest ich dyskrecja. Kontaktowe soczewki są praktycznie niewidoczne dla innych osób, co pozwala na naturalne podkreślenie urody. Dodatkowo, nie trzeba martwić się o odpadające lub zaparowane okulary podczas zmiany temperatury czy intensywnych aktywności fizycznych.

Soczewki kontaktowe dają również możliwość eksperymentowania z różnymi stylami. Osoby, które noszą okulary, czasami nie mają możliwości zmiany ich wyglądu, ponieważ dobre oprawki są drogim zakupem. Natomiast soczewki kontaktowe dają o wiele więcej swobody, dodatkowo umożliwiają zmianę koloru tęczówek!

Soczewki jednodniowe, miesięczne i roczne. Czym się różnią?

Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, miesięczne oraz roczne. Każdy z tych rodzajów ma swoje specyficzne cechy i zalety.

Soczewki jednodniowe to najpopularniejszy wybór, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z noszeniem soczewek kontaktowych. Ich głównymi zaletami są wygoda i higiena. Soczewki jednodniowe nosi się tylko przez jeden dzień. Nie trzeba ich codziennie czyścić ani przechowywać w specjalnym płynie do soczewek. To idealne rozwiązanie dla osób oczekujących minimalnego nakładu pracy przy użytkowaniu soczewek.

Natomiast soczewki miesięczne mogą być noszone przez cały miesiąc, po czym są wymieniane na nowe. Przed snem są zdejmowane, czyszczone i przechowywane w specjalnym płynie. Ich zaletą jest to, że są bardziej ekonomiczne niż soczewki jednodniowe. Jednak wymagają regularnej pielęgnacji i utrzymania higieny, aby uniknąć infekcji czy podrażnień oczu.

Soczewki roczne, jak sama nazwa wskazuje, mają dłuższy okres użytkowania. Są wybierane przez osoby, które już od dłuższego czasu korzystają z soczewek kontaktowych i wiedzą, że są w stanie odpowiednio o nie dbać. Soczewki roczne wymagają systematycznego czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania w odpowiednim płynie. Warto jednak pamiętać, że każdy typ soczewek powinien być dobrany indywidualnie, zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Z zalet soczewek kontaktowych może korzystać praktycznie każdy, ale oczywiście z pewnymi zastrzeżeniami. Przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek należy skonsultować się z okulistą, który przeprowadzi dokładne badanie wzroku i oceni, czy soczewki są dla nas dobrym rozwiązaniem. 

W przypadku różnych wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, istnieją soczewki dostosowane do każdego typu wady. Okulista dokładnie zbada nasz wzrok i dobierze soczewki, które będą odpowiednio korygować wadę.

Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju soczewek, ważne jest przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji. Jednodniowe soczewki kontaktowe co prawda nie wymagają czyszczenia, ale wszystkie pozostałe należy  dezynfekować i przechowywać w odpowiednich płynach, aby uniknąć infekcji i podrażnień oczu.